UOKiK przypomina o ustawie ograniczającej zatory płatnicze

UOKiK przypomina o ustawie ograniczającej zatory płatnicze

author
Alicja Uzarowicz
24 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina o zbliżającemu się wielkimi krokami wejściu w życie przepisów ograniczających występowanie zatorów płatniczych. Zmiana w prawie nastąpi 1 stycznia 2020 roku, co wiąże się z pewnymi obowiązkami dla firm posiadających problem ze spłatą zaległości – to one właśnie tworzą zatory płatnicze.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), przedsiębiorcy posiadający zaległości w płatnościach kontrahentom powinni niezwłocznie postarać się o ich uregulowanie. Albowiem wraz z pierwszym stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy prawa.

Powodem, dla którego prawo ulegnie zmianie, jest wola walki z bardzo szkodliwymi dla płynności finansowej poszczególnych przedsiębiorstw, a zatem i całej gospodarki zatorami płatniczymi. Stąd UOKiK postanowił przypomnieć, iż nierzetelni dłużnicy powinni zrobić wszystko, by spłacić swoich kontrahentów w ciągu najbliższych 100 dni.

Jakie zmiany spowoduje wejście nowych przepisów w życie? Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych przewiduje skrócenie możliwych do wyboru terminów płatności. Co więcej, dla największych i najbardziej nieterminowych dłużników nowe przepisy przewidują istnienie kar.

Fot. UOKiK

 

Kara Prezesa UOKiK dla Biedronki za naruszenie interesów konsumentów

UOKiK przypomina o nowych przepisach

"

Nowe przepisy zdecydowanie poprawią płynność finansową przedsiębiorców. Mam na myśli głównie średnie, małe i mikro firmy, którym więksi kontrahenci nie płacą na czas. W efekcie mniejsi przedsiębiorcy często kredytują działalność potentatów gospodarczych

– powiedział Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

 

Jak podkreślił w dalszej części swojej wypowiedzi wiceprezes organu stojącego na straży między innymi uczciwej konkurencji, jest to świetna wiadomość zarówno dla przedsiębiorców, jak i zatrudnianych w ich firmach pracowników oraz członków rodziny.

Posiadanie lepszej płynności finansowej oznacza bowiem wymierne korzyści w postaci możliwości podejmowania inwestycji. Co więcej, lepsza sytuacja finansowa firmy pozwoli na utrzymanie bezpiecznych i opłacających się warunków pracy. W dobie rynku pracy w rękach pracownika jest to znaczne odciążenie dla firm.

Exito z rekordowo wysoką karą od UOKiK

Zmiany od 1 stycznia 2020

Chociaż jak najbardziej słuszna jest zasada swobody treści umów, to jednak czasami konieczna jest ingerencja państwa. Albowiem nierzadko strona pozornie słabsza gospodarczo musiała czekać na spłatę swoich należności nawet kilka miesięcy. Od stycznia wyznaczone będą maksymalne długości terminów zapłaty.

A mianowicie instytucje publiczne będą musiały spłacić swoje zobowiązania w ciągu 30 dni. Po 60 dni na uregulowanie zobowiązania przypadnie zaś podmiotom leczniczym, jak również sytuacje, w których większy ekonomicznie dłużnik musi spłacić firmę mikro, małą albo średnią. Zwiększeniu ulegnie także wysokość odsetek za opóźnienie.

"

Do 1 stycznia pozostało 100 dni. Zachęcam, aby przedsiębiorcy dobrze wykorzystali ten czas – uregulowali zaległe płatności i jak najszybciej dostosowali się do nowych przepisów przeciwdziałających zatorom płatniczym. Z korzyścią dla nich i otoczenia biznesowego

– dodał Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Komunikat UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Nowy rodzaj kar dla największych dłużników

Zgodnie z treścią nowelizowanych przepisów Prezes UOKiK otrzyma nową kompetencję. A mianowicie będzie on mógł nakładać kary finansowe na największych dłużników. Jest oczywistym jednak, iż organ będzie mógł reagować tylko w ściśle określonych przypadkach i warunkach.

Mowa tutaj o wysokości długu rosnącej w czasie. Gdy suma zaległości dłużnika wobec innych przedsiębiorców wyniesie w ciągu 3 kolejnych miesięcy co najmniej 5 mln zł, wszczęte zostanie postępowanie z urzędu. To kryterium obowiązuje jednak tylko w przypadku postępowań wszczynanych do roku 2021.

 

W późniejszych latach próg ten ulegnie pomniejszeniu z 5 mln zł do 2 mln zł. Prezes UOKiK będzie miał na przeprowadzenie postępowania maksymalnie 5 miesięcy. Sprawdzeniu wówczas podlegać będą płatności z dwóch lat przed wszczęciem postępowania.

Co ciekawe, zgłosić się do Urzędu z powiadomieniem o istnieniu tak znacznej zaległości będzie mógł nie tylko poszkodowany kontrahent, który nadal czeka na zapłatę. Z komunikatu wynika, że zawiadomienie o braku zapłaty może złożyć każdy, a dane tej osoby nie zostaną ujawnione dłużnikowi.

UOKiK nałożył karę na pseudopożyczkowe serwisy

Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15784&fbclid=IwAR2imj8YHzyigMOla2DayZstlkk6VDPMldECLdy4KOD3IzIvmJFjHHhtdcY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

WIBOR – najważniejsze informacje
Ekonomia
author
Halszka Gronek
10 sierpnia 2018

WIBOR – najważniejsze informacje

Oszustwa pożyczkowe – jak się uchronić?
Poradnik
author
Halszka Gronek
15 maja 2019

Oszustwa pożyczkowe – jak się uchronić?

MoneyMan – pożyczki online do 5000 zł
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
19 kwietnia 2016

MoneyMan – pożyczki online do 5000 zł

Dom Maklerski Alior Banku doceniony przez Puls Biznesu
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 maja 2020

Dom Maklerski Alior Banku doceniony przez Puls Biznesu

Inspektorat ZUS w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nowym Dworze Mazowieckim

Kredyt konsolidacyjny Łaziska Górne
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
17 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Łaziska Górne

Porównaj