Upadłość Neckermann Polska

Upadłość Neckermann Polska

author
Halszka Gronek
29 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Jeden z największych graczy na polskim rynku turystycznym ogłosił bankructwo, pozostawiając blisko 3,6 tysiąca klientów poza granicami państwa. Upadek Neckermann Polska wynika z przymusowej likwidacji brytyjskiej matki-spółki. Prezes, pracownicy i klienci polskiej instytucji są załamani.

Jedno z największych biur turystycznych w Polsce, Neckermann Polska, w środę 25 września poinformowało o ogłoszeniu upadłości. Bezpośrednim powodem niewypłacalności spółki był poniedziałkowy (23 września) upadek brytyjskiego biura Thomas Cook. Instytucja pełniła funkcję matki-spółki wobec Neckermann Polska. 

W chwili, gdy polskie biuro podróży ogłosiło niewypłacalność, za granicą przebywało około 3600 turystów, którzy wybrali się w podróż z właśnie z Neckermann Polska. Najwięcej z nich znajdowało się w krajach południowych: w Tunezji, Turcji i na Majorce. Ich sytuacja okazała się bardzo ciężka. Części z nich została wyrzucona z hotelu. Inni przybywali w „areszcie hotelowym.

"

Jest mi niezwykle, strasznie przykro i źle i chce mi się płakać

 – pisał w prywatnej korespondencji prezes zarządu spółki, Maciej Nykiel. Do treści wiadomości dotarł portal Money.pl.

Dramat nie tylko dla klientów biura

Z powodu niewypłacalności Neckermann Polska spółka zmuszona była zawiesić wszelką działalność operacyjną. Prezes zarządu biura turystycznego złożył wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez Allianz Partners. Cel takiego działania był jeden: pokrycie roszczeń klientów Neckermann Polska oraz sprowadzenie do kraju wszystkich klientów biura pozostających obecnie zagranicą.

Warto jednak zauważyć, że nie tylko klienci biura zostali pokrzywdzeni zaistniałą sytuacją. Bankructwo Neckermann Polska wynikające z przymusowej likwidacji spółki-matki, brytyjskiego biura Thomas Cook, to dramat także dla zarządu agencji i wszystkich jej pracowników. Zrozpaczony Maciej Nykiel, prezes zarządu polskiej spółki, pisał do swych współpracowników:

"

Nie wiem, jak ja mam teraz Wam spojrzeć w oczy i zaraz poniżej napisać, że nie mogę już dzisiaj zapłacić Wam należnej, słusznie i ciężko zarobionej prowizji za wrzesień i że musiałem zamknąć tak wspaniałą i porządną firmę, no jak?

Działania na rzecz pokrzywdzonych klientów biura

Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu instytucji, w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim powołany został zespół kryzysowy w związku z sytuacją w Neckermann Polska. Urząd ten, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przejął opiekę nad turystami. Za priorytet uznano zapewnienie podróżnym szansy na bezpieczne dokończenie pobytu albo bezproblemowy powrót do kraju.

Obietnice to jedno, lecz praktyka pokazała, że nawet mimo przejęcia odpowiedzialności przez urząd marszałkowski i uruchomienia gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez Allianz Partners polscy turyści odczuli na własnej skórze negatywne skutki bankructwa pośrednika turystycznego. Jak poinformowała Izabela Stelmańska, wicedyrektorka w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim, turyści są wyrzucani z hoteli lub zamykani w nich bez możliwości powrotu do kraju. 

W oficjalnych komunikatach instytucji zaangażowanych w „kryzys Neckermannowski” czytamy, iż klienci, którzy wnieśli wpłaty za przyszłe wyjazdy lub którzy w chwili upadłości spółki odbywali podróże wykupione w Neckermann Polska, powinni się zgłaszać do ubezpieczyciela, czyli bezpośrednio do Allianz Partners, celem odzyskania środków finansowych. A co z powrotem turystów do kraju? Urzędy podały, że zrobią co w ich mocy, by każdy rodak bezpiecznie powrócił do domu.

Branża ma się dobrze, mimo upadku Neckermanna 

Eksperci branży wycieczkowej zapewniają, że polska turystyka ma się całkiem dobrze. Firmy zajmujące się organizacją i pośrednictwem w podróżach wypoczynkowych odnotowały rekordowy zysk. Mowa o jeszcze wyższych wskaźnikach popytu, niż miało to miejsce w dotąd niedoścignionym roku 2016. Skąd więc upadłość Neckermann Polska? Z odpowiedzią spieszy Edyta Romanowska z biura podróży Rainbow:

"

Od wielu lat nie było tak dobrego sezonu jak ten, a wszyscy duzi polscy gracze są w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej i nie ma jakiegokolwiek zagrożenia ze strony żadnego z nich. Problem Neckermanna Polska to nie problem polskiego rynku, bowiem to nie Neckermann Polska zbankrutował, tylko zbankrutowała jego spółka matka. Konsekwencją tego upadku była konieczność zaprzestania działalności przez ich polski oddział.

Mimo zapewnień ze strony branży dotyczących świetnej kondycji polskiego rynku turystycznego warto zaznaczyć, że każdy, kto myśli o skorzystaniu z oferty agencji, powinien najpierw upewnić się, czy dane przedsiębiorstwo nie zmaga się z poważnymi tarapatami finansowymi. Weryfikacji można dokonać poprzez Centralną Ewidencje Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz ogólnopolskie lub regionalne izby turystyczne, takie jak Izba Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej. 


Sprawdź najnowszy raport Krajowego Rejestru Długów na temat zadłużenia polskiego sektora turystycznego.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

eCommerce neXt – KIR zaprasza na konferencję

W swoim najnowszym komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa zaprasza na konferencję eCommerce neXt, które odbędzie się w Białymstoku w weekend 11-12 października. Będzie to wydarzenie skierowane przede wszystkim do czynnych uczestników świata e-commerce, czyli właścicieli sklepów internetowych.

author
Alicja Hirsekorn
30 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank w Miliczu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Miliczu – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Radziejowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Radziejowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak płacić BLIKiem w BOŚ Banku?

Chcesz używać BLIKA do płatności zbliżeniowych lub przelewów BLIK w BOŚ Banku, ale nie wiesz jak? Przeczytaj nasz poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak wykonać wszystkie czynności związane z BLIKIEM w BOŚ Banku.

author
Dorota Grycko
15 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Pekao w Łańcucie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Łańcucie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
07 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

NOTUS Finanse – oddział w Rybniku

NOTUS Finanse to jedna z trzech największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce (obok Open Finance i Expandera). Obecnie posiada kilkadziesiąt oddziałów własnych i placówek partnerskich w największych miastach w Polsce.

author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj