Uwaga: oszustwa „na fałszywy numer konta bankowego”

Uwaga: oszustwa „na fałszywy numer konta bankowego”

author
Alicja Uzarowicz
28 sierpnia 2019

Zgodnie z apelami policji coraz częściej dochodzi do kradzieży pieniędzy, którą można nazwać „na fałszywy numer rachunku bankowego”. Zagrożeni są przede wszystkim pracownicy firm. Niestety oszustwa dotyczą nie tylko nowych kontrahentów przedsiębiorstw, ale również partnerów, z którymi współpracują od dawna.

Polska Policja wystosowała ostrzeżenie, które ma uchronić zwłaszcza pracowników przedsiębiorstw przed nową metodą kradzieży. Oszustwa „na fałszywy rachunek bankowy” są ostatnimi czasy coraz popularniejsze wśród przestępców. Jak rozpoznać próbę wyłudzenia i jak chronić się przed skutkami przestępczego procederu?

Powodem, dla którego właśnie teraz funkcjonariusze policji postanowili nagłośnić problem jest fakt, iż w ostatnim czasie dochodzi do coraz większej ilości podobnych oszustw. W jaki sposób złodzieje polują na swoje ofiary metodą „na fałszywy rachunek bankowy”?

Celem oszustów są przede wszystkim pracownicy firm. Jak wiadomo nierzadko wykonują oni bardzo dużo transakcji płatniczych każdego dnia. Związane jest to przede wszystkim z posiadaniem kontrahentów. Niestety problem może dotyczyć nie tylko nowych podejrzanych firm, ale również tych współpracujących ze sobą nawet wiele lat.

Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami

Oszustwa „na fałszywy rachunek bankowy” i ich przebieg

W ramach nowej metody okradania firm przestępcy podszywają się pod przedstawicieli firmy będącej kontrahentem spółki, która ma stać się ofiarą kradzieży. Następnie „pracownicy partnera biznesowego” kierują do firm, które z nią współpracują wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego.

W przypadku, gdy pracownik spółki-ofiary nie zachowa odpowiedniej dozy czujności i zmieni rachunek przed dokonaniem transakcji, środki pieniężne trafią na nieprawidłowe konto bankowe. Oznacza to, że zamiast zapłaty za na przykład zakupione towary z hurtowni pieniądze trafią na rachunek przestępców.

Oszustwa tego rodzaju są tym bardziej dolegliwe dla ofiar, im dłużej trwa współpraca danych podmiotów gospodarczych. Długotrwałe umowy i porozumienia mogą uśpić czujność w stopniu większym niż nagła zmiana danych bankowych przez firmę, z którą niedawno nawiązano współpracę.

Policja ostrzega przed oszustwami na BLIKa

Kim są oszuści i jak się bronić?

Zdaniem policji nierzadko oszustami są na przykład byli pracownicy firm, które posiadają należności u swoich partnerów. Mają oni bowiem często dostęp do poczty elektronicznej, co pozwala na uprawdopodobnienie wysyłanej przez siebie wiadomości. Dzięki temu mogą także poznać na przykład wysokość kwoty do zapłaty.

Jednak sprawcami podobnych ataków mogą być także osoby, które wysyłają wiadomości z adresów łudząco przypominających domeny kontrahentów i wykorzystując dodatkowo ich szatę graficzną. Kluczowym jest zatem zachować czujność otwierając wiadomości o treści mogącej być oszustwem.

W jaki sposób uniknąć błędu skutkującego stratami finansowymi dla przedsiębiorstwa? Policja wskazała dwie możliwe metody sprawdzenia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem. Po pierwsze warto taką „zmianę numeru konta” zweryfikować z kontrahentem, chociażby telefonicznie.

Wówczas po przedstawieniu treści wiadomości powinno udać się stwierdzenie, czy faktycznie doszło do takiej zmiany. Drugi sposób na sprawdzenie jest odpowiedź na taką wiadomość z prośbą o przesłanie faksem dokumentów odnośnie zmiany rachunku bankowego poświadczonych pismem i pieczątką. Jest to jednak rozwiązanie tylko dla firm, które faksu jeszcze używają.

Oszuści podszywają się pod pracowników Polskich ePłatności

Źródła:
http://policja.pl/pol/aktualnosci/177772,Uwaga-na-oszustwo-na-podmiane-numeru-rachunku-bankowego.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Sejm przyjął ustawę gwarantującą PKS w każdej gminie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 maja 2019

Sejm przyjął ustawę gwarantującą PKS w każdej gminie

Profi Credit w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Nowym Dworze Mazowieckim

Deutsche Bank w Toruniu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
15 listopada 2017

Deutsche Bank w Toruniu

BNP Paribas sponsorem Kraków Green Film Festival
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
23 sierpnia 2020

BNP Paribas sponsorem Kraków Green Film Festival

ING Bank Śląski w Lędzinach
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Lędzinach

Provident w Stargardzie
Oddziały
autor wpisu
Marek_Rutkowski
06 marca 2019

Provident w Stargardzie

Porównaj