Najczęściej komentowane
Visa blokuje transakcje oszustów sztuczną inteligencją
Visa to jedna z największych firm rynku płatności, obok na przykład Mastercard. W gestii dystrybutora leży zatem zachowanie jak największej dozy bezpieczeństwa transakcji płatniczych. Algorytmy sztucznej inteligencji pomogły w zeszłym roku zablokować oszukańcze transakcje na łączną kwotę ok. 25 mld dolarów.
Visa jest jedną z największych firm zajmujących się dystrybucją kart płatniczych, jak również świadczeniem usług w ramach całej branży płatniczej. Te spółkę o zasięgu światowym określa się wręcz mianem pioniera wdrażania algorytmów sztucznej inteligencji do systemów płatności obsługujących detalistów oraz konsumentów rynku.
Jednym z ważniejszych narzędzi stworzonych przez Visę w celu ułatwienia płatności swoim klientom jest Visa Advanced Authorisation. Zwiększa to bezpieczeństwo samych transakcji, a co za tym idzie zaufanie do całego ekosystemu płatności. Pozwala to również na blokowanie transakcji dokonywanych w celu oszustwa.
Działania giganta rynku płatniczego przekładają się w efekcie na świetne wyniki odnoszące się do bezpieczeństwa transakcji. Spółce udało się utrzymać bowiem odsetek transakcji oszukańczych w udziale wszystkich na poziomie 0,1 proc. Jest to wynik historyczny oraz rekordowy.
Badania Visa Inc.
Firma na bieżąco monitoruje ilość zablokowanych transakcji rozpoczynanych w celu wyłudzenia środków pieniężnych. Sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) pozwoliła na zablokowanie przez instytucje finansowe transakcji prowadzących do oszustwa o łącznej wartości 25 mld dolarów.
Podniosło to niewątpliwie poziom zaufania klientów wobec globalnego ekosystemu płatności. Jest to wynik osiągnięty w 12 miesięcy, okres ten zakończył się 30 kwietnia bieżącego roku. VAA (Visa Advanced Authorisation) jest jednak czymś więcej niż tylko sposobem na ochronę przed cyberprzestępcami.
Rozwiązanie opracowane przez firmę Visa pozwala na bieżące zarządzanie ryzykiem. VAA jest o tyle nowoczesnym systemem, że potrafi wyłapywać oszukańcze transakcje spośród wszystkich realizowanych płatności za pośrednictwem sieci płatniczej VisaNet w czasie rzeczywistym.
VisaNet to miliardy transakcji rocznie
Sieć płatnicza, którą jest VisaNet, pozwala na realizowanie przez użytkowników transakcji globalnie pomiędzy instytucjami finansowymi, a detalistami oraz konsumentami. W roku 2018 system VisaNet pozwolił na przetworzenie 127 miliardów transakcji z całego świata.
Algorytmy sztucznej inteligencji przeanalizowały 100 procent, czyli wszystkie wspomniane transakcje. System stworzony przez Visa jest tak efektywny, że pozwala on na analizę transakcji pod kątem oszustw w milisekundę. Jest to szczególnie przydatne instytucjom finansowym, które szybko mogą zweryfikować legalność transakcji.
Jednym z największych wyzwań w obszarze płatności jest oddzielenie legalnych transakcji, realizowanych przez posiadaczy rachunków od prób dokonania transakcji oszukańczych, nie tworząc jednocześnie dodatkowych niedogodności
– wyjaśniła Melissa McSherry z Visa.
Historyczny wynik firmy
Powodem, dla którego Visa osiąga tak niesamowite wyniki jest nieustanne doskonalenie używanych rozwiązań. Liczba transakcji oszukańczych na poziomie 0,1 proc. utrzymuje się na tym samym poziomie, co oznacza, że VAA eliminuje prawie wszystkie płatności, które mogą być w rzeczywistości oszustwem.
Jak Visa to robi? Rozwiązania firmy są oparte o wieloaspektowe doskonalenie technologii w każdej najmniejszej części. Przedstawiciele firmy podkreślają również, jak bardzo Visa kładzie nacisk na łączenie ludzkiej inteligencji i kreatywności z inwestycjami w najnowsze technologie.
Mowa tutaj właśnie o sztucznej inteligencji. Visa stara się wyposażyć konsumentów, jak i swoich klientów w zasoby dające możliwość weryfikacji legalności transakcji płatniczej. Pozwala to wyrównać pewną dysproporcję pomiędzy coraz bardziej postępowymi cyberprzestępcami oraz klientami Visy.
Spośród wszystkich sieci płatniczych, Visa postrzegana jest przez konsumentów jako najbardziej zaufana marka świadcząca usługi finansowe i płatnicze. Nie mamy wątpliwości, że wynika to z naszych nieustannych wysiłków na rzecz eliminowania transakcji oszukańczych i ochrony ekosystemu płatności
– podsumowała Melissa McSherry.
Źródła:
https://www.visa.pl/o-korporacji-visa/newsroom/press-releases.2892067.html
Dodaj komentarz