Visa blokuje transakcje oszustów sztuczną inteligencją

Visa blokuje transakcje oszustów sztuczną inteligencją

author
Alicja Uzarowicz
02 lipca 2019

Visa to jedna z największych firm rynku płatności, obok na przykład Mastercard. W gestii dystrybutora leży zatem zachowanie jak największej dozy bezpieczeństwa transakcji płatniczych. Algorytmy sztucznej inteligencji pomogły w zeszłym roku zablokować oszukańcze transakcje na łączną kwotę ok. 25 mld dolarów.

Visa jest jedną z największych firm zajmujących się dystrybucją kart płatniczych, jak również świadczeniem usług w ramach całej branży płatniczej. Te spółkę o zasięgu światowym określa się wręcz mianem pioniera wdrażania algorytmów sztucznej inteligencji do systemów płatności obsługujących detalistów oraz konsumentów rynku.

Jednym z ważniejszych narzędzi stworzonych przez Visę w celu ułatwienia płatności swoim klientom jest Visa Advanced Authorisation. Zwiększa to bezpieczeństwo samych transakcji, a co za tym idzie zaufanie do całego ekosystemu płatności. Pozwala to również na blokowanie transakcji dokonywanych w celu oszustwa.

Działania giganta rynku płatniczego przekładają się w efekcie na świetne wyniki odnoszące się do bezpieczeństwa transakcji. Spółce udało się utrzymać bowiem odsetek transakcji oszukańczych w udziale wszystkich na poziomie 0,1 proc. Jest to wynik historyczny oraz rekordowy.

Badania Visa Inc.

Firma na bieżąco monitoruje ilość zablokowanych transakcji rozpoczynanych w celu wyłudzenia środków pieniężnych. Sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) pozwoliła na zablokowanie przez instytucje finansowe transakcji prowadzących do oszustwa o łącznej wartości 25 mld dolarów.

Podniosło to niewątpliwie poziom zaufania klientów wobec globalnego ekosystemu płatności. Jest to wynik osiągnięty w 12 miesięcy, okres ten zakończył się 30 kwietnia bieżącego roku. VAA (Visa Advanced Authorisation) jest jednak czymś więcej niż tylko sposobem na ochronę przed cyberprzestępcami.

Rozwiązanie opracowane przez firmę Visa pozwala na bieżące zarządzanie ryzykiem. VAA jest o tyle nowoczesnym systemem, że potrafi wyłapywać oszukańcze transakcje spośród wszystkich realizowanych płatności za pośrednictwem sieci płatniczej VisaNet w czasie rzeczywistym.

VisaNet to miliardy transakcji rocznie

Sieć płatnicza, którą jest VisaNet, pozwala na realizowanie przez użytkowników transakcji globalnie pomiędzy instytucjami finansowymi, a detalistami oraz konsumentami. W roku 2018 system VisaNet pozwolił na przetworzenie 127 miliardów transakcji z całego świata.

Algorytmy sztucznej inteligencji przeanalizowały 100 procent, czyli wszystkie wspomniane transakcje. System stworzony przez Visa jest tak efektywny, że pozwala on na analizę transakcji pod kątem oszustw w milisekundę. Jest to szczególnie przydatne instytucjom finansowym, które szybko mogą zweryfikować legalność transakcji.

"

Jednym z największych wyzwań w obszarze płatności jest oddzielenie legalnych transakcji, realizowanych przez posiadaczy rachunków od prób dokonania transakcji oszukańczych, nie tworząc jednocześnie dodatkowych niedogodności

– wyjaśniła Melissa McSherry z Visa.

Historyczny wynik firmy

Powodem, dla którego Visa osiąga tak niesamowite wyniki jest nieustanne doskonalenie używanych rozwiązań. Liczba transakcji oszukańczych na poziomie 0,1 proc. utrzymuje się na tym samym poziomie, co oznacza, że VAA eliminuje prawie wszystkie płatności, które mogą być w rzeczywistości oszustwem.

Jak Visa to robi? Rozwiązania firmy są oparte o wieloaspektowe doskonalenie technologii w każdej najmniejszej części. Przedstawiciele firmy podkreślają również, jak bardzo Visa kładzie nacisk na łączenie ludzkiej inteligencji i kreatywności z inwestycjami w najnowsze technologie.

Mowa tutaj właśnie o sztucznej inteligencji. Visa stara się wyposażyć konsumentów, jak i swoich klientów w zasoby  dające możliwość weryfikacji legalności transakcji płatniczej. Pozwala to wyrównać pewną dysproporcję pomiędzy coraz bardziej postępowymi cyberprzestępcami oraz klientami Visy.

"

Spośród wszystkich sieci płatniczych, Visa postrzegana jest przez konsumentów jako najbardziej zaufana marka świadcząca usługi finansowe i płatnicze. Nie mamy wątpliwości, że wynika to z naszych nieustannych wysiłków na rzecz eliminowania transakcji oszukańczych i ochrony ekosystemu płatności

– podsumowała Melissa McSherry.


Źródła:
https://www.visa.pl/o-korporacji-visa/newsroom/press-releases.2892067.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Przemyśl
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
15 listopada 2017

Kredyt samochodowy Przemyśl

Promocja: “Nie ma jak z domu” w Credit Agricole
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 stycznia 2021

Promocja: “Nie ma jak z domu” w Credit Agricole

Wonga Polska i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 kwietnia 2020

Wonga Polska i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego

Ile kosztuje wiza do Kanady?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
24 maja 2019

Ile kosztuje wiza do Kanady?

Pożyczki na 12 miesięcy – najlepsze oferty
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
09 marca 2023

Pożyczki na 12 miesięcy – najlepsze oferty

Porównaj