W Warszawie lepiej niż w Nowym Jorku?

W Warszawie lepiej niż w Nowym Jorku?

author
Alicja Uzarowicz
03 lipca 2019

Deutsche Bank po raz kolejny postanowił przeanalizować, jak żyje się w różnych miastach świata. Jak pokazują wyniki tejże analizy, Warszawa otrzymała 30. miejsce w rankingu jakości życia. Tym samym wyprzedziła między innymi Nowy Jork. W których miastach świata żyje się lepiej niż w innych?

Statystycznemu Polakowi ciężko byłoby uwierzyć, że życie w stolicy Polski może wyglądać lepiej niż w Nowym Jorku. Jednak Warszawa jest 30. miastem świata pod względem najwyższej jakości życia. Wynika to z ósmej edycji badania Deutsche Bank Research odnośnie dochodów i kosztów życia w miastach świata.

Co ciekawe, San Francisco zdetronizowało Zurychu pod względem gwarancji najwyższych dochodów jak również  najwyższej kwoty, jaka pozostaje w kieszeni po zapłaceniu wszelkich comiesięcznych zobowiązań. Nie spowodowało to jednak zmiany w rankingu Deutsche Banku. Zurych nadal jest najlepszym miastem do życia.

Analitycy z Deutsche Banku poza wskazaniem w formie rankingu, w których miastach świata żyje się lepiej niż w innych, wyróżnili te, w których doszło do największych zmian w ciągu zeszłego roku oraz poprzednich pięciu lat. Według najnowszego raportu najlepiej poradziły sobie w ostatnim czasie miasta amerykańskie.

Gdzie mieszkać, a gdzie lepiej nie

Dominacje Zurychu pod względem najwyższego wynagrodzenia oraz dochodów zakończyło San Francisco. Jednocześnie do pierwszej piątki pod tym względem weszły jeszcze inne amerykańskie miasta. Mowa tutaj o Nowym Jorku, Bostonie i Chicago. Jeszcze 7 lat temu wszystkie z tych miast znajdowały się poza pierwszą dziesiątką.

Gdzie na świecie przeciętny mieszkaniec zarobi najmniej? Ostatnie 5 miejsc należy do miast Afryki i Azji. Są to kolejno Dżakarta (Indonezja) z miejscem 52., Dhaka (Bangladesz), Manila (Filipiny), Pekin (Chiny) oraz Lagos (Nigeria) na ostatnim, 56. miejscu. Dlaczego San Francisco zajęło pierwsze miejsce w tej edycji badania?

Na strukturę kosztów niemały wpływ ma rozwój technologii, który umożliwia bliskość Doliny Krzemowej. Na sytuację tego miasta jak i innych amerykańskich metropolii, które znalazły się w czołówce niewątpliwie wpływ miała również pozytywna koniunktura amerykańska oraz stabilność dolara. Nie powoduje to jednak znacznego wzrostu kosztów życia.

Miasto jak marzenie

Pomimo detronizacji z miana miasta oferującego najlepsze wynagrodzenie, Zurych jest miastem, które reprezentuje najwyższą jakoś życia. Oznacza to zrzucenie z pierwszego miejsca Wellington, czyli stolicy Nowej Zelandii, które musiało w tym roku zadowolić się miejscem drugim w rankingu.

W pierwszej dziesiątce oprócz wskazanych wyżej dwóch pierwszych miejsc znalazły się Kopenhaga, Edynburg, Wiedeń, a także Helsinki, Melbourne, Boston, San Francisco. Ostatnie miejsce w dziesiątce przypadło australijskiemu Sydney. Co ciekawe, z zestawienia wypadło wiele miast europejskich.

Wcale nie lepiej żyje się zdaniem analityków z Deutsche Banku we Frankfurcie (miejsce 13.), Paryżu (miejsce 36.) czy Londynie (41.miejsce). W wyniku badania zauważono również, iż im większe miasto, tym gorzej się w nim żyje.  I tak najdroższym miastem nie jest już Kopenhaga, a Mediolan. Najtaniej jest zaś niezmiennie w Stambule.

W Warszawie lepiej niż w Nowym Jorku

Jakość życia w Polskiej stolicy osiągnęła wynik średni. Z 30. miejscem w rankingu wyprzedziła o jedną pozycję Nowy Jork, chociaż ustąpić musiała Seulowi. Nieco gorszy wynik Warszawa zdobyła pod względem zarobków i dochodów. Przyznano jej 38. miejsce w tejże kategorii.

"

W Warszawie w 2019 r. poziom dochodów do dyspozycji jest dość niski (32. miejsce), słabo oceniany jest klimat (37. miejsce), a bardzo źle wypada służba zdrowia (42. miejsce). Stopień czystości środowiska plasuje Warszawę na 31. miejscu […] Najsilniejszym czynnikiem podnoszącym jakość życia w Warszawie jest poziom bezpieczeństwa (wysokie 10. miejsce)

– powiedział Arkadiusz Krześniak.


Źródła:
https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/WORLD_PRICES_2019.alias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Millennium – NIP, REGON, KRS i dane adresowe
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 listopada 2018

Bank Millennium – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Kto spędza Wielkanoc w ciepłych krajach ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
26 marca 2018

Kto spędza Wielkanoc w ciepłych krajach ?

Firmy boją się spowolnienia koniunktury – raport NBP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 lipca 2019

Firmy boją się spowolnienia koniunktury – raport NBP

Szybkie pożyczki Nowy Sącz
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
12 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Nowy Sącz

PKO Leasing ze strategią na lata 2020-2022
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 stycznia 2020

PKO Leasing ze strategią na lata 2020-2022

Porównaj