Whatsapp Pay – Facebook wkracza na rynek usług płatniczych

Whatsapp Pay – Facebook wkracza na rynek usług płatniczych

author
11 lutego 2020

Może niektórych zadziwić wiadomość, że Whatsapp Pay nie jest nowym wynalazkiem. Facebook testuje swoją usługę płatniczą w Indiach już od 2018. Barierę rozwoju stanowili urzędnicy, którzy teraz już dali spółce zielone światło do rozwoju usługi za granicę. Dzięki temu jeszcze w tym roku rozwiązanie dotrze do innych krajów.

Whatsapp Pay, choć dla wielu pewnie zabrzmi jak coś całkowicie nowego, istnieje na rynku już prawie dwa lata. Facebook przekazał do testowania swoją metodę płatności milionowi obywateli Indii już w 2018 roku. Teraz gigant mediów społecznościowych poinformował, że udało się już pokonać barierę formalną dzielącą rozwiązanie od debiutu na różnych innych rynkach.

Powodem, dla którego metoda płatności nie mogła dotrzeć do innych krajów świata wcześniej, byli urzędnicy. A konkretnie Narodowa Korporacja Płatnicza Indii (NCPI), która jest tamtejszym organem powołanym przez instytucje finansowe. Nadzór nad tym podmiotem ma tamtejszy bank centralny.

W ostatnim czasie organizacja dała Amerykanom z Facebooka zielone światło na przekazanie swojej nowości światu. Stąd plany spółki zakładają, że Whatsapp Pay dotrze do klientów z innych niż Indie krajów jeszcze w tym roku. Doszło bowiem do wydania nowej licencji na metodę płatności Facebooka.

Whatsapp Pay już niedługo pójdzie w świat

Wydanie nowej licencji nie oznacza jeszcze niestety startu usługi poza Indiami. Rozszerzona licencja zakłada testowanie rozwiązania na 10 milionach użytkowników w Indiach. O dalszym poszerzaniu zasięgu metody płatności będzie można mówić dopiero, gdy narzędzie spełni wymagania, jakie stawia przez Facebookiem indyjski regulator rynku płatniczego.

Dlaczego właśnie ten kraj wybrała drużyna Marka Zuckerberga do testowania Whatsapp Pay? Spośród wszystkich 1,5 mld użytkowników komunikatora aż 400 mln pochodzi właśnie z tego kraju. Nie dziwi ponadto chęć osiągnięcia globalnego zasięgu rozwiązania w obliczu tak znacznej liczby użytkowników Whatsapp’a.

Oznacza to w praktyce, że metoda płatności powiązana z jedną z Facebookowych aplikacji ma realną szansę stanięcia w szranki ze swoimi konkurentami w postaci Apple Pay czy Google Pay. Pomimo jednorodnej idei każdego z tych narzędzi warto pamiętać, że poszczególne funkcjonalności tych usług różnią się od siebie.

Gdzie Whatsapp Pay dotrze najpierw?

Okres testowania na podstawie najnowszej licencji zdaje się być zaledwie formalnością niezbędną na drodze do zwiększenia zasięgu usługi. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku Whatsapp Pay ma dotrzeć do użytkowników w Indonezji, Meksyku, Brazylii oraz na Filipinach.

Wśród wymienionych wszystkie te kraje mają gospodarczy status rozwijających się. Pojawia się zatem wątpliwość, czy narzędzie dotrze w ogóle do Europy. Co jednak jest pewne, to fakt, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i należy się spodziewać, że Facebook swój apetyt będzie dalej zaspokajać.

Coraz więcej mówi się o planach utworzenia Facebook Pay, jak również ambicjach rozwoju wszystkich innych aplikacji należących do giganta mediów społecznościowych. Rozwój dodatkowo chociażby Messengera pozwoli na utworzenie jednej wielkiej Facebookowej platformy finansowej, której poszczególne elementy będą ze sobą zintegrowane.

Płatności przy użyciu Whatsapp Pay mają cechować się niezwykłą prostotą. Rozwiązanie kierowane jest obecnie również do osób niepiśmiennych, których niestety w Indiach nadal nie brakuje. Takie rozwiązanie otworzy ponadto gigantowi kolejne źródło zarobku, poza wszechobecnymi reklamami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Tańszy kredyt w Inbanku
Wpisy
author
27 września 2017

Tańszy kredyt w Inbanku

KasaWraca w Link4
Aktualności
author
02 czerwca 2018

KasaWraca w Link4

Kredyt konsolidacyjny Jędrzejów
Kredyty miasta
author
21 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Jędrzejów

Badanie Santandera: Polacy za bonem turystycznym
Bez kategorii
author
03 czerwca 2020

Badanie Santandera: Polacy za bonem turystycznym

Inspektorat ZUS w Nowej Soli
Oddziały
author
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nowej Soli

Credit Agricole w Nysie
Oddziały
author
20 lipca 2019

Credit Agricole w Nysie