Wzrasta ilość upadłości konsumenckich

Wzrasta ilość upadłości konsumenckich

author
Alicja Uzarowicz
12 lipca 2019

Z roku na rok przybywa w Polsce osób, które mają poważne problemy finansowe. Wskazują na to najnowsze dane zaprezentowane przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku sąd orzekł o takiej samej ilości upadłości konsumenckich, co podczas całego roku 2016.

Zadłużenie jest stanem, którego społeczeństwo stara się unikać. Niestety wiele dłużników nieznających realiów rynku finansowego robi to nierozważnie lub nieumiejętnie. Czasami jednak długi są efektem problemów zdrowotnych, rodzinnych czy ekonomicznych. Coraz więcej Polaków dokonuje upadłości konsumenckiej.

Jest to nierzadko jedyny sposób, aby uwolnić się od jarzma długu i spróbować zacząć życie od nowa. Tylko w ciągu pierwszego pół roku 2019 r. sądy orzekły już 3,8 tys. upadłości konsumenckich. Jest to prawie tyle samo, ile zasądzono w całym roku 2016. Skąd ta negatywna tendencja w gospodarce?

Warto wspomnieć, iż upadłość konsumencką zgłosić mogą wyłącznie te osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli nie są przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów Prawa Przedsiębiorców.  Od stycznia do czerwca 2019 r. ilość tych upadłości wyniosła dokładnie 3 821. Z roku na rok wyniki te są coraz gorsze.

Rosnąca liczba upadłości konsumenckich

Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 3 259, czyli o prawie 600 upadłości mniej. Prawo daje możliwość konsumentom starania się o upadłość przed sądem od 1 stycznia 2015 r. Łącznie od momentu wejścia przepisów w życie sąd orzekł upadłość już 22,5 tys. Polaków uciekających od spirali zadłużenia.

"

Jeżeli podobna liczba osób ogłosi upadłość w drugiej połowie roku, to w całym 2019 r. upadłości konsumenckich będzie około 7,6 tys., co oznaczałoby wzrost o 16 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Uważam, że to konserwatywne założenie, więc może być ich więcej

– wskazał Jarosław Nowrotek, prezes COIG.

Zdaniem eksperta, najpewniej w tym roku ponownie zostanie pobity rekord przyznanych upadłości w Polsce. W dalszym ciągu jednak jesteśmy daleko w tyle za krajami zachodu. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii czy Niemczech jest to nawet kilkadziesiąt tysięcy upadłości rocznie.

Nie oznacza to jednak, że Polacy rzadziej zadłużają się w stopniu niepozwalającym wyjść z długów. Zgodnie z danymi podanymi przez prezesa COIG bowiem wniosków o przyznanie upadłości konsumenckiej jest dwukrotnie więcej. Oznacza to, że zapotrzebowanie na taki status jest dwukrotnie większe niż liczba ich orzeczeń.

Realia upadłości konsumenckiej

Przyznanie przez sąd statusu upadłego konsumenta nie oznacza całkowitej wolności od zadłużenia. Upadłość konsumencka gwarantuje dłużnikowi nietykalność wobec wierzycieli, którzy na różne sposoby starają się odzyskać pożyczone środki pieniężne. Co więcej, dłużnik ten musi liczyć się z licytacją całego jego dobytku.

Mimo tego faktu, upadłość konsumencka daje możliwość dłużnikowi na odepchnięcie od siebie na jakiś czas efektów popadnięcia w spiralę zadłużenia.  Udzielana jest wszelka możliwa pomoc w znalezieniu pracy i stopniowym oddawaniu długu w ratach wynoszących najczęściej kilkaset złotych miesięcznie.

Zdaniem innego eksperta, Ignacego Morawskiego ze SpotData, orzekanie upadłości konsumenckich przynosi korzyści krajowej gospodarce. „Złe długi powinny być restrukturyzowane, ponieważ blokują przedsiębiorczość i chęci do rozwoju osobistego. Kto nie jest w stanie spłacać zadłużenia, powinien dostać szansę wyjścia z takiej sytuacji” – przyznał.

Kto wnioskuje o upadłość konsumencką?

Zgodnie z danymi zebranymi przez analityków, najliczniejszą grupę dłużników składających do sądu wniosek o orzeczenie o upadłości konsumenckiej stanowią nierozważni dłużnicy. Najczęściej osoby te biorą kredyty, pożyczki konsumenckie czy chwilówki w ilości, która nie pozwala później na ich spłatę.

Kolejne 12 proc. upadłych konsumentów są to osoby, które nie mogą poradzić sobie z zaciągniętym kredytem hipotecznym. Najmłodszym bankrutem wśród konsumentów był dwudziestolatek. Najstarsza osoba miała natomiast lat 94. Które grupy wiekowej starają się o upadłość najczęściej?

22 proc. czyli najwięcej upadłości konsumenckich zgłaszają czterdziestolatkowie. Niewiele mniej, bo 21 proc. upadłości konsumenckich sądy orzekają wobec osób w wieku 60-69 lat. Wśród dłużników nieznacznie dominują kobiety, które stanowią 57 proc. Średnia wieku względem upadłości to 51 lat.


Źródła:
https://www.coig.com.pl/2019-upadlosc-konsumencka_czerwiec.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
14 kwietnia 2020

Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?

Santander Consumer Bank Kostrzyn nad Odrą
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
02 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Kostrzyn nad Odrą

Pożyczki Tczew
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
19 stycznia 2022

Pożyczki Tczew

Licencja na krajowy przewóz osób samochodem osobowym
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
19 czerwca 2018

Licencja na krajowy przewóz osób samochodem osobowym

Provident w Rybniku
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 marca 2019

Provident w Rybniku

Istotny pogląd Rzecznika Finansowego w sprawie frankowiczów
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 stycznia 2020

Istotny pogląd Rzecznika Finansowego w sprawie frankowiczów

Porównaj