Wielkopolska liderem wśród beneficjentów unijnych programów operacyjnych

Wielkopolska liderem wśród beneficjentów unijnych programów operacyjnych

author
Halszka Gronek
26 września 2019

Poznań i okolice to miejsce, w którym najwięcej polskich firm decyduje się skorzystać z unijnego wsparcia na cele operacyjne. Mowa między innymi o pożyczkach na preferencyjnych warunkach czy specjalnych gwarancjach bankowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Region Wielkopolski może pochwalić się największą liczbą pożyczek unijnych udzielonych w ramach regionalnych programów operacyjnych. Z pomocy wielkopolskich pośredników finansowych zasilanych środkami pozyskanymi od Banku Gospodarstwa Krajowego skorzystało już ponad 2000 firm. Mowa jest więc łącznie o blisko 350 milionach złotych wypłaconego finansowania o preferencyjnych warunkach spłaty. Fundusze pochodzą oczywiście z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Z regionalnego wsparcia na Wielkopolsce najchętniej korzystają mikroprzedsiębiorstwa. Do tej pory odnotowano ich aż 1604. Z unijnych pożyczek i poręczeń skorzystało także 351 małych firm i 45 podmiotów kwalifikujących się do sektora średnich przedsiębiorstw (o zasadach klasyfikacji firm przeczytać można tutaj). Warto także dodać, iż co czwarte przedsiębiorstwo objęte regionalnym programem operacyjnym to start-up. Mechanizm obecnie stosowany do wypłaty środków unijnych nosi nazwę JEREMIE2.

"

JEREMIE2 to kontynuacja stworzonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego już ponad dekadę temu trwałego mechanizmu finansowania przedsiębiorczości w naszym regionie. […] Uruchomiony mechanizm odpowiada na potrzeby firm, zwłaszcza mikro przedsiębiorstw i start-upów, które szukają zewnętrznych źródeł finansowania swoich biznesów. Powstawanie nowych firm i ich rozwój przekłada się z kolei na budowę potencjału gospodarczego całego regionu

– wyjaśnia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, cytowany w najnowszym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Ważne wsparcie dla firm i dla regionu

Warto podreślić, iż powstawanie nowych firm i ich jak najlepszy rozwój przekładają się na kształtowanie rzeczywistego potencjału gospodarczego całego regionu. Dlatego właśnie instytucje rozwoju, w tym polski bank rozwoju BGK, kładą tak duży nacisk na wspieranie polskich podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. A oferowane przez nie pożyczki i poręczenia kredytów bankowych są traktowane jako finansowanie zwrotne. Wszak inwestycja w firmę to inwestycja w cały region i silną gospodarkę kraju.

Mechanizm finansowania zwrotnego w przypadku regionalnych programów operacyjnych polega na tym, że po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętych przez przedsiębiorców zobowiązań, środki z powrotem trafiają do regionu, gdzie pozostają i skąd ponownie będą „pożyczane” na wspieranie kolejnych przedsięwzięć w długoletniej perspektywie. A przy tym wszystkim, oczywiście, rozwijają się same firmy, tworząc coraz lepszą ofertę i sięgając po coraz wyższe cele biznesowe. 

"

Pobudzanie przedsiębiorczości to jeden z priorytetów Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki pieniądzom unijnym można zrealizować innowacyjny pomysł, sfinansować rozwój swojego potencjału biznesowego, np. zakup maszyn, środków transportu lub uruchomienie nowego punktu sprzedaży. Za każdą z wielkopolskich 2000 firm, które uzyskały wsparcie, stoi wyjątkowa historia lokalnego biznesu. Cieszymy się, że możemy wspierać ich rozwój

  tłumaczy Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dla kogo wsparcie unijne?

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, do przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego trafiło łącznie blisko 350 mln złotych wsparcia. Warto doprecyzować, iż same preferencyjne pożyczki stanowiły prawie 280 mln złotych, zaś poręczenia bankowe opiewały na kwotę przeszło 70 mln złotych. 

Najczęściej po unijne wsparcie sięgali przedsiębiorcy z branży handlu hurtowego i detalicznego – stanowili oni około jednej czwartej wszystkich beneficjentów programu. Podobnie często podmiotami korzystającymi z oferty JEREMIE2 stawały się start-upy (niezależnie od branży). W dalszej kolejności odnotowano firmy przetwórstwa przemysłowego, przedsiębiorstwa budowlane oraz podmioty prowadzące działalność naukową i techniczną.

Sam dysponent unijnych środków, a więc polski bank rozwoju BGK, zaznacza w swym komunikacie, iż preferencyjne pożyczki i poręczenia z programu JEREMIE2 to wsparcie adresowane szczególnie do przedsiębiorców poszukujących kapitału na rozwój i innowacje w swojej firmie. Dobrym pomysłem na skorzystanie z unijnego wsparcia jest również finansowanie „świeżych”, to znaczy nowo otworzonych, biznesów. Odbiorcami wsparcia bez problemu mogą być przykładowo start-upy i firmy nie mające odpowiedniej wiarygodności kredytowej dla banków. 


Sprawdź najważniejsze informacje na temat wiarygodności kredytowej.


Źródła:
https://media.bgk.pl/73107-juz-2000-wielkopolskich-firm-skorzystalo-z-unijnych-pozyczek-i-poreczen-jeremie2

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Pekao w programie Karta Dużej Rodziny
Wpisy
author
Halszka Gronek
01 maja 2018

Pekao w programie Karta Dużej Rodziny

SKOK Chmielewskiego Radom
Oddziały
author
Halszka Gronek
30 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Radom

Blisko 4 mld złotych z podatku bankowego
Wpisy
author
Halszka Gronek
06 marca 2018

Blisko 4 mld złotych z podatku bankowego

Bank Pocztowy kontakt infolinia
Banki
author
Halszka Gronek
11 marca 2019

Bank Pocztowy kontakt infolinia

Konto Getin Banku wyróżnione przez „Puls Biznesu”
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
15 października 2019

Konto Getin Banku wyróżnione przez „Puls Biznesu”

Santander Consumer Bank Wejherowo
Oddziały
author
Halszka Gronek
04 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wejherowo