Najczęściej komentowane
Wniosek Rzecznika MŚP przyjęty przez Sejm
W swoim najnowszym komunikacie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podzielił się informacją o kolejnym sukcesie w ochronie praw polskich firm. Wniosek Rzecznika MŚP mający na celu opóźnienie wejścia w życie przepisów o obowiązkowych podzielonych płatnościach dla wybranych przedsiębiorców spotkał się z akceptacją Sejmu poprzez treść uchwalonej ustawy.
Po interwencji Rzecznika MŚP ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została uchwalona przez Sejm ze zmienionym brzmieniem jednego z przepisów. Jest to efektem wniosku Rzecznika mającego na celu opóźnienie nałożenia na firmy pewnego obowiązku.
Mechanizm podzielonych płatności, bo o nim tutaj mowa, miał być wymagany od wybranych przedsiębiorców już od pierwszego września bieżącego roku. Wniosek Rzecznika MŚP opóźnił jednak nieco wejście przepisów w życie do 1 listopada. Taka zmiana niewątpliwie zagwarantuje lepsze przygotowanie zainteresowanych podmiotów do nadchodzących zmian.
O swojej udanej interwencji Biuro Rzecznika MŚP poinformowało w formie komunikatu zamieszczonego na stronie organu. Wszystko zaczęło się 16 maja bieżącego roku, kiedy to Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych aktów prawnych.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Wniosek Rzecznika MŚP opóźnił obowiązkowy split payment
We wspomnianym projekcie zawarto propozycję nałożenia na niektórych przedsiębiorców obowiązku stosowania mechanizmu podzielonych płatności (ang. – split payment). Przepis odnosił się do dostaw towarów i świadczenia usług zawartych w katalogu załączonym do roboczej wersji aktu prawnego.
Organ stojący na straży interesów przedsiębiorców podjął decyzję o realizacji swoich kompetencji 13 czerwca bieżącego roku, kiedy to Minister Finansów otrzymał od Rzecznika MŚP pismo. Konieczność przesunięcia daty wejścia w życie przepisów z nowym obowiązkiem została oczywiście odpowiednio umotywowana.
Rzecznik poprosił zatem o wydłużenie terminu nałożenia nowego obowiązku na przedsiębiorców. Wniosek okazał się być zasadny, na co wskazuje treść tegoż przepisu w ostatecznej wersji aktu prawnego, którą Sejm uchwalił 19 lipca bieżącego roku.
Co to jest split payment ?
Po co krajom split payment?
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności jest ściśle związany z podatkiem od towarów i usług, zwanego popularnie VATem. Już teraz obowiązuje on w wielu krajach, jak choćby Turcja, Włochy oraz Czechy. Władze państw decydują się na wprowadzenie takiego obowiązku ze względu na rosnącą lukę podatkową.
Za lukę podatkową uznaje się natomiast różnicę pomiędzy prognozowaną wysokością wpływów do budżetu państwa z tytułu danego podatku, a jego rzeczywistą wartością. Innymi słowy split payment służy rządom państw do walki z przedsiębiorcami, którzy powinni płacić podatek od towarów i usług, ale tego obowiązku nie wypełniają.
Wniosek Rzecznika MŚP zapewne wiązał się z koniecznością zapoznania się przez mikro- , małych i średnich przedsiębiorców z nowym prawem. Niestety, najczęściej w firmach tych nie istnieją odpowiednie działy prawne. Wynika z tego, że podmioty te miałyby problem z tak szybkim zaznajomieniem się z przepisami.
Interwencja Rzecznika MŚP ochroniła prawo przedsiębiorców
Źródła:
https://rzecznikmsp.gov.pl/wnioskowane-przez-rzecznika-msp-przesuniecie-terminu-wejscia-w-zycie-obowiazkowego-mechanizmu-podzielonej-platnosci-dla-wybranych-przedsiebiorcow-zostalo-przyjete/?fbclid=IwAR1tbYRicwJ17Spdg2lfIZX6boguPpADDHZY6F93jbV6l2uwpYbszFJNofM
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=83A8AB4FD3BEAB5BC1258432005D893B
Dodaj komentarz