Najczęściej komentowane
Wpływ niedzieli bez handlu na dynamikę sprzedaży
Specjaliści Crédit Agricole zbadali wpływ ograniczeń handlowych w niedzielę na ogólną sprzedaż. Oszacowali, że ograniczenie tempa wzrostu konsumpcji wystąpiły głównie w II. kwartale 2018 roku.
Spadek dynamiki detalicznej
Ekonomiści podają, że niehandlowe niedziele obniżyły dynamikę sprzedaży nawet o 2-3 punkty procentowe. Najbardziej widoczne ograniczenia konsumpcji wystąpiły w drugim kwartale tego roku.
Z obliczeń wynika, że w związku z tym, że od marca do października były średnio 2-3 niedziele niehandlowe to dynamika sprzedaży w tym okresie była niższa średnio o 2-3 punkty procentowe w porównaniu do sytuacji, w której nie występowały zakazy handlu w niedzielę.
„W rezultacie, w październiku poziom sprzedaży detalicznej w cenach stałych był niższy o 1,9 proc. niż scenariuszu alternatywnym bez wprowadzenia zakazu handlu w niektóre niedziele. Trzymając się ściśle wyników estymacji można przyjąć, że negatywny wpływ zakazu na dynamikę sprzedaży detalicznej wygaśnie w marcu 2019 roku.” – czytamy w raporcie.
Nie wszyscy uwzględnieni w obliczeniach
Ekonomiści Crédit Agricole, zwracają jednak uwagę na to, że dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których korzystali odnoszą się jedynie to sklepów zatrudniających co najmniej 9 osób. W związku z tym, opracowane wyniki mogą różnić się od rzeczywistego wpływu na ogólną wielkość konsumpcji gospodarstw domowych.
„Niektórzy klienci ze względu na wprowadzenie zakazu handlu realizowali swoje zakupy w sklepach internetowych zamiast stacjonarnych (np. sprzęt RTV, AGD). Takie transakcje często nie są uwzględnione w danych GUS ze względu na kryterium liczby osób zatrudnionych. Ponadto, niedziele z zakazem handlu mogły prowadzić do zwiększonego popytu gospodarstw domowych na usługi (np. gastronomiczne) celem substytucji zakupów żywnościowych. Zarówno sprzedaż internetowa, jak i usługi gastronomiczne uwzględnione są w danych o konsumpcji gospodarstw domowych”.
Wpływ zakazu handlu na sprzedaż zmieniał się wraz z upływem czasu
W raporcie czytamy, że negatywny wpływ zakazu handlu w niedzielę na sprzedaż detaliczną był silniejszy na początku jego wprowadzenia, a następnie malał wraz z upływem czasu. Polscy konsumenci musieli przyzwyczaić się do zmiany i dostosować swoje nawyki zakupowe do nowych realiów.
Analitycy podkreślają, że przeprowadzona analiza ma charakter poglądowy.
„Do oszacowanego przez nas wpływu (jedna niedziela niehandlowa obniża dynamikę sprzedaży o 1 pkt. proc.) należy podchodzić z ostrożnością ze względu na czynniki zarysowane powyżej. Uważamy, że gospodarstwa domowe dostosowały swoje zwyczaje zakupowe i strukturę konsumpcji do obowiązujących regulacji dużo szybciej niż w ciągu jednego roku założonego w modelu” -podają w raporcie.
Ich zdaniem, dostosowanie się konsumentów do nowych okoliczności i regulacji w handlu wymagało kilku miesięcy. Stąd też, zakaz handlu wpłynął na ograniczenie tempa wzrostu konsumpcji głównie w drugim kwartale 2018r. Już w czwartym kwartale, wpływ tego czynnika nie był istotny.
Od 2019 roku zakupy jedynie w ostatnią niedzielę
Za nami już 7 miesięcy od momentu wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Przypominamy, że od 2019 roku zakupy zrobimy jedynie w jedną – ostatnią niedzielę miesiąca. Całą rozpiskę z handlowymi niedzielami znajdziesz tutaj.
Natomiast w Wielką Sobotę i Wigilię sklepy pozostaną otwarte do godz. 14:00. Wyjątek stanowią dni poprzedzające Boże Narodzenie.
Przyszłoroczny wzrost ograniczeń handlu ma nas przygotować do finalnych zmian wprowadzonych w 2020r. Ustawa przewiduje całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta począwszy od 2020 roku.
Dodaj komentarz