Wpływ niedzieli bez handlu na dynamikę sprzedaży

Wpływ niedzieli bez handlu na dynamikę sprzedaży

author
27 listopada 2018

Specjaliści Crédit Agricole zbadali wpływ ograniczeń handlowych w niedzielę na ogólną sprzedaż. Oszacowali, że ograniczenie tempa wzrostu konsumpcji wystąpiły głównie w II. kwartale 2018 roku.

Spadek dynamiki detalicznej

Ekonomiści podają, że niehandlowe niedziele obniżyły dynamikę sprzedaży nawet o 2-3 punkty procentowe. Najbardziej widoczne ograniczenia konsumpcji wystąpiły w drugim kwartale tego roku.

Z obliczeń wynika, że w związku z tym, że od marca do października były średnio 2-3 niedziele niehandlowe to dynamika sprzedaży w tym okresie była niższa średnio o 2-3 punkty procentowe w porównaniu do sytuacji, w której nie występowały zakazy handlu w niedzielę.

W rezultacie, w październiku poziom sprzedaży detalicznej w cenach stałych był niższy o 1,9 proc. niż scenariuszu alternatywnym bez wprowadzenia zakazu handlu w niektóre niedziele. Trzymając się ściśle wyników estymacji można przyjąć, że negatywny wpływ zakazu na dynamikę sprzedaży detalicznej wygaśnie w marcu 2019 roku.” – czytamy w raporcie.

Nie wszyscy uwzględnieni w obliczeniach

Ekonomiści Crédit Agricole, zwracają jednak uwagę na to, że dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których korzystali odnoszą się jedynie to sklepów zatrudniających co najmniej 9 osób. W związku z tym, opracowane wyniki mogą różnić się od rzeczywistego wpływu na ogólną wielkość konsumpcji gospodarstw domowych.

Niektórzy klienci ze względu na wprowadzenie zakazu handlu realizowali swoje zakupy w sklepach internetowych zamiast stacjonarnych (np. sprzęt RTV, AGD). Takie transakcje często nie są uwzględnione w danych GUS ze względu na kryterium liczby osób zatrudnionych. Ponadto, niedziele z zakazem handlu mogły prowadzić do zwiększonego popytu gospodarstw domowych na usługi (np. gastronomiczne) celem substytucji zakupów żywnościowych. Zarówno sprzedaż internetowa, jak i usługi gastronomiczne uwzględnione są w danych o konsumpcji gospodarstw domowych”.

Wpływ zakazu handlu na sprzedaż zmieniał się wraz z upływem czasu

W raporcie czytamy, że negatywny wpływ zakazu handlu w niedzielę na sprzedaż detaliczną był silniejszy na początku jego wprowadzenia, a następnie malał wraz z upływem czasu. Polscy konsumenci musieli przyzwyczaić się do zmiany i dostosować swoje nawyki zakupowe do nowych realiów.

Analitycy podkreślają, że przeprowadzona analiza ma charakter poglądowy.

„Do oszacowanego przez nas wpływu (jedna niedziela niehandlowa obniża dynamikę sprzedaży o 1 pkt. proc.) należy podchodzić z ostrożnością ze względu na czynniki zarysowane powyżej. Uważamy, że gospodarstwa domowe dostosowały swoje zwyczaje zakupowe i strukturę konsumpcji do obowiązujących regulacji dużo szybciej niż w ciągu jednego roku założonego w modelu” -podają w raporcie.

Ich zdaniem, dostosowanie się konsumentów do nowych okoliczności i regulacji w handlu wymagało kilku miesięcy. Stąd też, zakaz handlu wpłynął na ograniczenie tempa wzrostu konsumpcji głównie w drugim kwartale 2018r. Już w czwartym kwartale, wpływ tego czynnika nie był istotny.

Od 2019 roku zakupy jedynie w ostatnią niedzielę

Za nami już 7 miesięcy od momentu wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Przypominamy, że od 2019 roku zakupy zrobimy jedynie w jedną – ostatnią niedzielę miesiąca. Całą rozpiskę z handlowymi niedzielami znajdziesz tutaj.

Natomiast w Wielką Sobotę i Wigilię sklepy pozostaną otwarte do godz. 14:00. Wyjątek stanowią dni poprzedzające Boże Narodzenie.

Przyszłoroczny wzrost ograniczeń handlu ma nas przygotować do finalnych zmian wprowadzonych w 2020r. Ustawa przewiduje całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta począwszy od 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czy można usunąć konto klienta w firmie pożyczkowej?
Bez kategorii
author
21 października 2020

Czy można usunąć konto klienta w firmie pożyczkowej?

Bank Spółdzielczy w Załuskach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Załuskach sesje przychodzące i wychodzące

Kasa Stefczyka Barlinek
Oddziały
author
09 października 2020

Kasa Stefczyka Barlinek

Koronawirus a 13. emerytury
Bez kategorii
author
23 marca 2020

Koronawirus a 13. emerytury

Santander Bank Polska w Tarnowie Opolskim
Oddziały
author
29 maja 2019

Santander Bank Polska w Tarnowie Opolskim

PKO BP w Nowogardzie
Oddziały
author
22 lipca 2019

PKO BP w Nowogardzie