Wskaźnik dobrobytu dla Polski coraz niższy

Wskaźnik dobrobytu dla Polski coraz niższy

author
Halszka Gronek
23 maja 2019

Polacy coraz częściej narzekają na swoją sytuacje finansową, a zwłaszcza na poziom cen i wciąż rosnącą inflację. Z tego powodu wskaźnik dobrobytu dla Polski w bieżącym miesiącu wykazał spadek. Wynik jest niższy od kwietniowego o 1 punkt procentowy. Czy kolejne miesiące pogłębią tę spadkową tendencję?

Jak wnika z najnowszych danych zgromadzonych przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, przeciętny poziom dobrobytu wśród polskiego społeczeństwa spadł względem ubiegłego miesiąca. Spadek ten, choć nieznaczny, bo na chwilę obecną wynoszący około jednego punktu procentowego, może pogłębić się w najbliższym czasie. A wszystko to z powodu kolejnych opłat i podwyżek cen, jakie wynikają z najnowszych zmian prawnych. Jedną z nich może okazać się wprowadzenie podatku handlowego. 

Główną przyczyną spadku wskaźnika dobrobytu jest właśnie coraz widoczniejszy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wiele osób nie odczuwa efektu podwyżek, ciesząc się podniesieniem wynagrodzenia i nie zdając sobie sprawy z rosnących kosztów życia. Warto pamiętać, że żadna podwyżka i żadne profity finansowe nie biorą się z nikąd. Zazwyczaj to właśnie my, konsumenci, nieświadomie je finansujemy. I na tym właśnie polega iluzja pieniądza. 

"

Wynagrodzenia w kwietniu br. wzrosły co prawda nominalnie o ponad 7% w skali roku, jednak po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych oraz wpływu zmian cen, wzrost wynagrodzeń w kwietniu 2019 r. wyniósł około 4,4%.

– czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Niewiele ponad 4% podwyżki wynagrodzenia nie jest niestety imponującym wynikiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty życia. 

Życie drożeje, dobrobyt spada

W Polsce można zauważyć podwyżki cen niemal w każdym obszarze ludzkiego życia. Drożeje najem nieruchomości i ceny ich kupna, opłaty mieszkaniowe (administracyjne), paliwo, tytoń, a nawet żywność. W przypadku tej ostatniej odnotowano przeciętny wzrost cen na poziomie 3,3 procent względem ubiegłego roku, choć oczywiście w przypadku niektórych produktów podwyżki były znaczniejsze. 

Cena masła podskoczyła w górę o średnio 10%, podobnie pieczywa, od 10% do 20%. W pierwszych miesiącach br piwo nie zdrożało znacząco, lecz eksperci rynkowi przewidują, że jeszcze w 2019 roku jego cena się podwoi (!) – a wszystko to z powodu zmniejszenia plonów jęczmienia, jakie światowe przedsiębiorstwa odnotowały w 2018 roku. Co istotne dla Polaków, drastycznie wzrosnąć może także cena ziemniaków. Jak przewidują analitycy, będzie to podwyżka rzędy 50%.

W kwietniu bieżącego roku inflacja wzrosła o 2,2 % względem kwietnia roku 2018. Główny  Urząd Statystyczny dodał, że: 

"

największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 4,4%) oraz żywności (o 1,2%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,45 pkt proc. i 0,28 pkt proc. Niższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,1%) obniżyły ten wskaźnik o 0,01 pkt proc.

Jakie są prognozy na przyszłość?

Nic nie wskazuje na to, aby koszty życia przeciętnego Polaka zdołały spaść lub chociaż utrzymać się na stabilnym poziomie. Mimo wszelkich doniesień dotyczących kryzysu na rynku nieruchomości, utrzymaniu cen świeżo wybudowanych deweloperów czy wzrostom wynagrodzeń, życie nie staje się coraz tańsze, lecz coraz droższe. Dlatego właśnie wskaźnik dobrobytu systematycznie spada. 

Wszystkie prognozy dotyczące przyszłości poziomu życia w Polsce i dobrobytu Polaków są wstrzymane do czasu jesiennych wyborów parlamentarnych. Wszystko bowiem zależy od tego, jaka partia stanie na czele polskiego sejmu i senatu. Dwuizbowa władza ustawodawcza na największy wpływ na to, jakie ustawy i regulacje prawne wejdą w życie od przyszłego roku kalendarzowego. Jednym z gorących problemów jest polska energetyka. 

Andrzej Hawranek z krakowskiej komisji budżetowej tłumaczy, że obecna polityka rządu, stawiająca na tradycyjny węgiel, rujnuje nie tylko środowisko, lecz i kieszenie Polaków:

"

Jesteśmy przez to nie tylko jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy, ale płacimy jeszcze ogromne pieniądze z tytułu emisji. To przekłada się potem na ceny prądu. […] Gminy muszą liczyć się z potężnym wzrostem cen i z tym, że będą musiały zapłacić za podwyżkę.

Czy zbliżające się wybory coś zmienią? Czy ceny prądu zostaną utrzymane na niskim poziomie? By odpowiedzieć na te pytania, potrzeba jeszcze czasu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

OC podrożało w 2016 roku o 39%
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 marca 2017

OC podrożało w 2016 roku o 39%

Kod promocyjny Pożyczkomat.pl
Wpisy
autor wpisu
Wozniak
20 lutego 2016

Kod promocyjny Pożyczkomat.pl

Lepsze oprocentowanie lokat w Inbank
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
25 sierpnia 2017

Lepsze oprocentowanie lokat w Inbank

Ile wynosi mandat za parkowanie na zakazie?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 stycznia 2020

Ile wynosi mandat za parkowanie na zakazie?

Pożyczki jak Provident i Bocian
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
01 września 2022

Pożyczki jak Provident i Bocian

172 mln zł – zysk Alior Banku w III kwartale
Aktualności
author
Patryk Byczek
08 listopada 2018

172 mln zł – zysk Alior Banku w III kwartale

Porównaj