Powstanie wspólny rachunek bankowy urzędów skarbowych

Powstanie wspólny rachunek bankowy urzędów skarbowych

author
Halszka Gronek
22 czerwca 2019

Ministerstwo Finansów ma ostatnio pełne ręce roboty. Jak wynika z oficjalnych informacji, resort prowadzi obecnie prace nad nowym Projektem „Witraż”. Inwestycja ma usprawnić działanie komórek rachunkowości w polskich urzędach skarbowych. Jednym z pomysłów jest otworzenie wspólnego rachunku bankowego dla wszystkich jednostek skarbówki.

Resort finansów wziął się za rachunkowość urzędów skarbowych. Ministerstwo rozpoczęło aktywne prace nad stworzeniem nowej infrastruktury wewnętrznej fiskusa – po to, by usprawnić procesy rozliczania płatności i zminimalizować ryzyko błędów podczas rozliczania wpływów. Ogół reform opracowanych na rzecz polskiej skarbówki zyskał nazwę Projekt „Witraż”.

Najważniejszym zadaniem obranym za cel resortu finansów jest uproszczenie systemu transakcji płatniczych w związku z dokonywaniem opłat z tytułu podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych. W tym celu resort planuje uruchomić jeden, wspólny rachunek bankowy dla wszystkich urzedów skarbowych działających na terenie Polski.

Oprócz zmiany sposobu rozliczania polskich płatników z ich należności budżetowych ministerstwo zapowiedziało także automatyzację całego mechanizmu rozliczeniowego, jaki obowiązuje w systemie informatycznych jednostek Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe technologie i najnowsze dokonania polskich ekspertów z branży IT mają pomóc przywrócić państwowej skarbówce ład i bezpieczeństwo danych.

Zmiany już w 2020 roku

Zgodnie z założeniami, jakie przyjęło Ministerstwo Finansów pod „świeżym” kierownictwem Mariana Banasia (od 4 czerwca 2019 roku), system reform określony mianem Projektu „Witraż” ma zostać wprowadzony w życie z początkiem 2020 roku. Oznacza to, ze za obowiązujący rok podatkowy będziemy się rozliczać już w nowym systemie. A należności wobec skarbówki, wykazane w deklaracji podatkowej, przekażemy na nowe, wspólne dla całego systemu, konto.

Zbiorczy rachunek bankowy polskich urzedów skarbowych wchłonie dotychczasowo prowadzone konta poszczególnych jednostek skarbówki – zarówno te właściwe gromadzeniom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), jak i konta odpowiedzialne za zbieranie wpływów związanych z podatkiem dochodowym (PIT, CIT). Co więcej, na wspólny rachunek fiskusa spływać będą także należności niepodatkowe.

Warto także dodać, iż przy naczelnym koncie bankowym skarbówki utworzone mają zostać indywidualne mikrorachunki, przy użyciu których polscy podatnicy i płatnicy rozliczą się z właściwych podatków i należności niepodatkowych. Aktywowane zostaną także mikrorachunki dla poszczególnych urzędów skarbowych, dzięki czemu rozliczenie i zatwierdzenie wpłat przed terytorialne oddziały fiskusa będzie łatwiejsze.

Związek Banków Polskich ma swój udział w projekcie

Krajowa Administracja Skarbowa wiele zawdzięcza współpracy ze Związkiem Banków Polskich. To właśnie ta instytucja przyczyniła się do realizacji naczelnych projektów polskiej skarbówki. Mowa międzyinnymi o Systemie Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR), istotnym dla ograniczenia podatkowych oszustw mechanizmie Split Payment, czy w końcu o usłudze internetowego rozliczania z należności podatkowych Twój e-PIT.

W związku z tak istotną pomocą w kształtowaniu i rozwijaniu administracji skarbowej w Polsce w dniu 10 czerwca 2019 roku Związek Banków Polskich otrzymał oficjalne podziękowania za dotychczasową współpracę z rąk Zastępcy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pełniącego jednocześnie funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów. Jednocześnie ZBP otrzymał zaproszenie do współpracy przy najnowszej inwestycji resortu – Projekcie „Witraż”.


Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem przy użyciu usługi Twój e-PIT: https://www.zadluzenia.com/twoj-e-pit/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ubezpieczenie NNW – najważniejsze informacje
Ekonomia
author
Halszka Gronek
06 września 2023

Ubezpieczenie NNW – najważniejsze informacje

Bank Spółdzielczy w Ustroniu sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Ustroniu sesje przychodzące i wychodzące

Kredyt gotówkowy Dębno
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Dębno

Pożyczki bez BIK Starachowice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
12 maja 2022

Pożyczki bez BIK Starachowice

Bocian Pożyczki w Koninie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
20 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Koninie

Bank Pekao w Ustce
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Bank Pekao w Ustce

Porównaj