Współpraca KIR na rzecz wspierania rozwoju sektora innowacji finansowych

Współpraca KIR na rzecz wspierania rozwoju sektora innowacji finansowych

author
Halszka Gronek
13 października 2019

Polski ekosystem innowacji finansowych może szykować się na rychłe wdrożenie nowoczesnych rozwiązań i mechanizmów. Wszystko to dzięki nowo zawartemu porozumieniu Krajowej Izby Rozliczeniowej z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Do tworzenia innowacji posłużyć ma ceniona na całym świecie platforma blockchain.

Jak wynika z najnowszego komunikatu prasowego Krajowej Izby Rozliczeniowej, instytucja zawarła porozumienie z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych dotyczące wspierania rozwoju polskiego sektora innowacji finansowych. W informacji podano, iż szczególny nacisk położony zostanie na obszar fintech, a więc sektor finansowo-technologiczny. Utworzone na zostać specjalne środowisko testowe (sandbox), w ramach którego KIR i KDPW realizować będą projekty wykorzystujące technologię rejestrów rozproszonych (blockchain).

Współpraca Krajowej Izby Rozliczeniowej z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych ma obejmować między innymi podjęcie prac w zakresie intensyfikacji informatyzacji rynku płatniczego i finansowego oraz wdrażania nowatorskich rozwiązań technologicznych w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. Warto nadmienić, iż Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest drugą instytucją, obok Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, której KIR zgodził się udostępnić własną platformę blockchain.

Współpraca z KIR kluczem sukcesu 

Krajowa Izba Rozliczeniowa pełni na polskim rynku funkcję specjalistycznej platformy technologicznej i kreatora nowatorskich narzędzi, które mają na celu wsparcie rozwoju szeroko pojętej cyfrowej gospodarki. By móc realizować wyżej wymienione zadania, KIR dysponuje infrastrukturą informatyczną do wdrażania zaawansowanych przedsięwzięć – najczęściej realizowanych styku świata finansów i organów regulacyjno-nadzorczych.

Współpraca z Krajową Izbą Rozliczeniową otwiera przed innymi organami niemal nieograniczone możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań finansowo-technologicznych. Tym razem KIR udostępni swoją platformę blockchain Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych by w ramach współpracy stworzyć rozwiązania wspierające rozwoju polskiego sektora innowacji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru fintech.

"

Dzięki porozumieniu z KIR mamy okazję stworzyć infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanego współpracy w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych usług finansowych. Będzie to pozytywnie wpływało na rozwój całego sektora finansowego, a także innych obszarów gospodarki 

– przyznaje Maciej Trybuchowski, prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Innowacje dzięki platformie blockchain

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu prasowego KIR-u, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego, która począwszy od pierwszych dni lipca zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom  wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Na platformie uruchomiona została także specjalna aplikacja eVoting, która umożliwia zdalne głosowanie podczas zgromadzeń walnych.

Sama technologia blockchain opiera się na utworzeniu rozproszonej bazy danych zawierającej stale rosnącą liczbę informacji pogrupowanych w bloki. Informacje te, a właściwie ich bloki, powiązane są ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok jest oznaczony czasem utworzenia oraz opatrzony linkiem do poprzedniego bloku, wraz z zakodowanym streszczeniem swej zawartości. Tego typu technologia uniemożliwia dokonanie jakiejkolwiek ingerencji w treści przechowywanych dokumentów, dzięki czemu narzędzie to można uznać za wysoce bezpieczne i godne zaufania.

"

Na świecie technologia blockchain znajduje coraz powszechniejsze zastosowania. To narzędzie jutra, które jest już dziś wykorzystywane do budowania gospodarki przyszłości. W Polsce na razie mamy na swoim koncie pionierskie wdrożenia w sektorze finansowym, ale widzimy także niebagatelny potencjał do zastosowania rejestrów rozproszonych w administracji publicznej 

– wyjaśnia Piotr Alicki, prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej.


Źródło:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/porozumienie-kir-i-kdpw-o-wspolpracy-w-zakresie-wspierania-rozwoju-polskiego-ekosystemu-innowacji-finansowych-z-wykorzystaniem-technologii-rejestrow-rozproszonych,37.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co może zająć komornik sądowy w 2018?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
07 marca 2018

Co może zająć komornik sądowy w 2018?

Szybkie pożyczki Grodzisk Wielkopolski
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2020

Szybkie pożyczki Grodzisk Wielkopolski

Blik dostępny w Credit Agricole
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 kwietnia 2018

Blik dostępny w Credit Agricole

Rząd walczy z naciąganiem emerytów
Emerytura
autor wpisu
Natalia Narloch
30 października 2018

Rząd walczy z naciąganiem emerytów

Jak oszczędzać pieniądze na studiach?
Blog
author
Halszka Gronek
07 marca 2023

Jak oszczędzać pieniądze na studiach?

Kolejne nowości w serwisie GOonline od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2020

Kolejne nowości w serwisie GOonline od BNP Paribas

Porównaj