Bardzo wysokie ceny usług Poczty Polskiej

Bardzo wysokie ceny usług Poczty Polskiej

author
Alicja Uzarowicz
12 maja 2019

Ceny usług Poczty Polskiej regularnie rosną. Najtańsza przesyłka listowa kosztowała pod koniec 2015 roku 1,75 zł. Aktualna cena tej samej usługi to 3,30 zł. Sytuacja dziwi konkurentów polskiej spółki pocztowej. W przypadku jednego z większych operatorów kurierskich na polskim rynku ceny pozostają niezmienione od 5 lat.

Czy już niedługo taniej będzie wysłać przesyłkę za pośrednictwem firmy kurierskiej niż przez Pocztę Polską? Na to wskazuje nieprzerwany od 2015 roku wzrost cen usług Poczty Polskiej. Różnica pomiędzy kwotą do zapłaty za najtańszą przesyłkę listowną względem końca roku 2015 a aktualną ceną tej usługi to aż 1,55 zł.

Sytuacja wzbudza zdziwienie nie tylko konkurentów Poczty Polskiej. Niedawno bowiem Krzysztof Brejza, poseł Platformy Obywatelskiej skierował do państwowej spółki zapytanie w tej sprawie. Cena najtańszej usługi zdążyła zmienić się także w tym roku. W styczniu kosztowała ona bowiem 2,60 zł czyli o 70 groszy mniej niż aktualnie.

Najwięcej klienci poczty zmuszeni są zapłacić za przesyłkę poleconą z dodatkowym priorytetem. Najmniejsza przesyłka tego typu, czyli ważąca mniej niż 0,5 kg kosztuje 8,40 zł. Do cięższej przesyłki trzeba dołożyć kolejne 30 groszy. Aby wysłać paczkę powyżej 1 kg ale lżejszą niż 2 kg trzeba liczyć się z kosztem rzędu 18,30 zł.

Fot. Twitter

 

Jak sprawę widzi konkurencja?

Firmy konkurujące na rynku kuriersko-pocztowym przecierają oczy ze zdziwienia. O komentarz w sprawie zapytany został rzecznik firmy InPost. Przypomniał, że aby wysłać paczkę poniżej 25 kg za pomocą Paczkomatu należy zapłacić raptem 14,99 zł. Przyznał mimo wszystko, że ceny w InPost też wzrosły, ale nie tak mocno jak Poczty Polskiej.

Jak kształtuje się sytuacja innych konkurentów PPSA? Są firmy, w których nie odnotowano żadnej zmiany cen w ciągu poprzednich 5 lat. „Cennik opłat za świadczenie usług kurierskich dla klientów indywidualnych w DHL Parcel jest stały od 5 lat” powiedział przedstawiciel firmy DHL Piotr Birski.

Stanowisko Poczty Polskiej

„Wiąże się to z koniecznością zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństw i dostępności do usług dla wszystkich Polaków. To z kolei oznacza, że Poczta Polska ponosi wysokie koszty utrzymania sieci placówek i logistyki, ich wzrost przekłada się na wzrost cen. W przeciwnym wypadku świadczenie usług przestanie być rentowne.”

– wyjaśnia sprawę Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej SA.

Z analizy rynkowej Poczty Polskiej wynika, że prywatni klienci nie odczują gwałtownie podwyżki cen wprowadzonych w kwietniu. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za usługi spółki około 9 zł. Sytuacja zaczyna wyglądać jednak coraz poważniej w odniesieniu do przedsiębiorców korzystających dotychczas z PPSA.

Firmy kurierskie bowiem często proponują bardziej konkurencyjne ceny w przypadku długofalowej współpracy. Może to mocno zagrozić Poczcie Polskiej bo firmowi klienci zaczną po prostu „uciekać” z przesyłkami do innych firm, które nie zawsze niestety cieszą się pozytywną opinią swoich klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wygraj wycieczkę do Rzymu – konkurs Alior Banku
Promocje pożyczkowe
author
Patryk Byczek
22 października 2018

Wygraj wycieczkę do Rzymu – konkurs Alior Banku

Credit Agricole w Braniewie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Credit Agricole w Braniewie

Leasing online w Banku Millennium
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 maja 2013

Leasing online w Banku Millennium

Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 sierpnia 2019

Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł

Bank Pekao w Szczecinku
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 lipca 2019

Bank Pekao w Szczecinku

Inspektorat ZUS w Wadowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Wadowicach

Porównaj