Wysportowany pracownik to lepszy pracownik

Wysportowany pracownik to lepszy pracownik

author
Alicja Uzarowicz
08 lipca 2019

Sport to zdrowie. Chociaż to powiedzenie zdaje się być już znane każdemu na pamięć to udało się naukowcom dowieść kolejną korzyść, która wynika z aktywności fizycznej. Eksperci z firm Well.hr postanowili przeanalizować statystyki 100 pracodawców. Z badań wynika, że wysportowany pracownik jest bardziej wydajny niż ten, który nie za często uprawia sport.

Współczesny rynek pracy w Polsce bez dwóch zdań należy do pracownika. To pracodawcy bowiem stają na głowie, aby zachęcić do siebie jak największą ilość kandydatów. Wiele firm zachęca swoich pracowników do różnych form aktywności fizycznej. Wysportowany pracownik to nie tylko ten zdrowszy który rzadziej pójdzie na zwolnienie.

Naukowcy z Well.hr udowodnili, iż regularna aktywność fizyczna pracownika zwiększa jego wydajność. Badanie, które przeprowadzili wykazało bowiem, że istnieją bardzo liczne powody, dla których pracodawcy powinni popularyzować ruch. Co więcej, odkryto nowe metody wspomnianej popularyzacji.

Dotychczas bowiem pracownik mógł liczyć na wsparcie pracodawcy względem uprawiania sportu najczęściej w formie karty typu Multisport, czyli takiej, która pozwala na korzystanie z wielu siłowni, basenów czy innych miejsc, w których można uprawiać najróżniejsze sporty. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania?

Szczęśliwy i zdrowy pracownik

Zgodnie z danymi uzyskanymi w badaniu przeprowadzonym na terenie Wielkiej Brytanii regularna aktywność fizyczna zwiększa chęć do pracy oraz satysfakcję z niej. Jest to zapewne związane z faktem, iż podczas treningu wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Przekłada się to następnie na wyniki pracowników.

Bo zmotywowany pracownik wykonuje swoje zadania wydajniej oraz wykazuje większe zaangażowanie w to, co robi. Aktywność fizyczna podnosi również koncentrację oraz poziom energii w ciągu dnia. Wykazano także, że wysportowani pracownicy popełniają znacznie mniej błędów.

"

Sportowców charakteryzuje zdolność do poświęceń, wysoka motywacja, determinacja, umiejętność działania pod presją, skupienie na celu i praktyczne wdrażanie strategii. Firma, która zachęca pracowników do aktywności może liczyć na bardziej zadowolonych, kreatywnych, zmotywowanych i sprawniej działających ludzi

– wyjaśnia Ewa Ułamek z Well.hr.

Jakie sporty są najpopularniejsze?

Nierzadko pracodawcy wspierają swoich pracowników inaczej niż tylko poprzez wydanie karty umożliwiającej bezpłatne wejście do obiektu sportowego czy na zajęcia. Wielu z nich organizuje dni sportu albo cykliczne imprezy, podczas których pracownicy biegają, jeżdżą na rowerach czy grają w piłkę nożną.

Trzy wskazane wyżej dyscypliny są jednocześnie najpopularniejszymi rodzajami aktywności fizycznej wśród pracowników i pracodawców. W przypadku biegów terenowych, czynnie udział pracowników wspierają firmy DANONE albo Kompania Piwowarska finansując organizację takich imprez.

Niektóre firmy zachęcają do sportu każdego dnia, nie tylko w przypadku specjalnych wydarzeń. Mowa tutaj o powstających gdzieniegdzie wiatach na rowery i garażach, w których pracownik może pozostawić swój rower. Taki środek transportu jest nie tylko zdrowszy od jazdy autem, ale i przyjazny środowisku.

Coraz częściej pracodawcy finansują również triathlony, jak na przykład firma PwC. W przypadku takich imprez pracownik mierzy się z biegiem, kolarstwem i pływaniem. Dodatkowo marki takie jak Leroy Merlin, DHL czy DANONE inwestują w pracownicze drużyny piłkarskie, które współzawodniczą zarówno w kraju jak i międzynarodowo.


Źródła:
https://well.hr/pl/article/32/na-zdrowie-darmowy-raport-pe-en-inspiracji-.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Aplikacja Moje ING dostępna na Apple Watch
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 maja 2020

Aplikacja Moje ING dostępna na Apple Watch

Darmowa pożyczka w Kobieta z kasą – do 1500 zł
Pod Lupą
autor wpisu
Sienkiewicz
08 sierpnia 2016

Darmowa pożyczka w Kobieta z kasą – do 1500 zł

Kredyt hipoteczny Ełk
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Ełk

Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 października 2019

Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie sesje przychodzące i wychodzące

Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny – opinie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 listopada 2020

Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny – opinie

Porównaj