Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK
Bloki z wielkiej płyty to krajobraz, jaki w wielu polskich miastach pozostał jeszcze po czasach PRL. W dalszym ciągu zamieszkuje je mnóstwo Polaków, a wiele z nich potrzebuje natychmiastowego remontu. Wzmacnianie tych bloków to jedna z inicjatyw, dla której Bank Gospodarstwa Kredytowego przygotował środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR).
W swoim najnowszym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego informuje o tym, iż do banków komercyjnych, które z nim współpracują, można składać wnioski o premie na wzmacnianie bloków z wielkiej płyty. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
Bank Gospodarstwa Krajowego – najważniejsze informacje
W ramach owej premii termomodernizacyjnej w ciągu najbliższych dziesięciu lat fundusz wesprze tego rodzaju projekty kwotą blisko 2,9 mld złotych. Bank Gospodarstwa Krajowego zadecydował także o zwiększeniu wartości takich premii oraz rozszerzył jej dostępność na gminy.
Powodem, dla którego finansowanie rozpoczęło się właśnie teraz, jest wejście w życie przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wspomniane zwiększenie premii przez BGK było możliwe ze względu na tę regulację. Dotychczas maksymalna wysokość dopłaty wynosiła około 12,5 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty – premia od BGK
Przepisy wspomnianego wyżej aktu sprawiły, że proces obliczania wysokości premii uległ uproszczeniu. Dzięki temu Bank Gospodarstwa Krajowego może zaproponować wnioskodawcy premię do kredytu na prace termomodernizacyjne równowartą aż 16 proc. kosztów projektów.
Sprawdź także: BGK wesprze firmy zagrożone przez koronawirusa
Około 40 procent wielorodzinnych budynków w Polsce wymaga termomodernizacji. Projektując przepisy, chcieliśmy, żeby wsparcie objęło jak najwięcej z nich. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale też dla walki ze smogiem. Lepsza efektywność energetyczna budynków ma dobry wpływ na czystość powietrza
– powiedział Robert Nowicki, wiceminister rozwoju, cytowany w komunikacie.
Dotychczas, średnia wysokość premii, jaką przyznawano podmiotom zajmującym się termomodernizacją, wynosiła w 2019 roku 60 tysięcy złotych. Po zmianach wdrożonych wspomnianą już ustawą, ma ona podskoczyć do poziomu blisko 77 tys. złotych. Warto dodać, że w przyszłości warunki mieszkaniowe Polaków mają ulec jeszcze większej poprawie.
Wzmocnienie bloków to konieczność
Nowością jest także możliwość zwiększenia premii termomodernizacyjnej, gdy inwestor zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE, np. paneli fotowoltaicznych. Premia wzrośnie z 16 proc. do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
– powiedział Dariusz Stachera, dyrektor w BGK, cytowany w komunikacie.
Kolejna nowość będzie dotyczyć projektów, których przedmiotem będzie wzmocnienie bloków z wielkiej płyty. Na tę zmianę czekało wiele podmiotów. Teraz można uzyskać wyższą premię, jeżeli podmiot prowadzący prace przy okazji działań termomodernizacyjnych wzmocni budynek, na którym prowadzone będą prace.
Premia będzie wynosić do 50 proc. różnych kosztów związanych z tego rodzaju pracami. Wśród nich znajdą się takie kwestie, jak sporządzenie dokumentacji technicznej, przygotowanie otworów i zakup metalowych kotew, jak i ich montaż. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa miejsc zamieszkiwanych przez wielu rodaków.
Źródła:
https://media.bgk.pl/92620-bgk-wspiera-wzmacnianie-blokow-z-wielkiej-plyty
Dodaj komentarz