Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK

Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK

author
Alicja Hirsekorn
25 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

Bloki z wielkiej płyty to krajobraz, jaki w wielu polskich miastach pozostał jeszcze po czasach PRL. W dalszym ciągu zamieszkuje je mnóstwo Polaków, a wiele z nich potrzebuje natychmiastowego remontu. Wzmacnianie tych bloków to jedna z inicjatyw, dla której Bank Gospodarstwa Kredytowego przygotował środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR).

W swoim najnowszym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego informuje o tym, iż do banków komercyjnych, które z nim współpracują, można składać wnioski o premie na wzmacnianie bloków z wielkiej płyty. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Bank Gospodarstwa Krajowego – najważniejsze informacje

Opinie o Banku Gospodarstwa Krajowego

Sesje Elixir – Bank Gospodarstwa Krajowego

W ramach owej premii termomodernizacyjnej w ciągu najbliższych dziesięciu lat fundusz wesprze tego rodzaju projekty kwotą blisko 2,9 mld złotych. Bank Gospodarstwa Krajowego zadecydował także o zwiększeniu wartości takich premii oraz rozszerzył jej dostępność na gminy.

Powodem, dla którego finansowanie rozpoczęło się właśnie teraz, jest wejście w życie przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wspomniane zwiększenie premii przez BGK było możliwe ze względu na tę regulację. Dotychczas maksymalna wysokość dopłaty wynosiła około 12,5 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty – premia od BGK

Przepisy wspomnianego wyżej aktu sprawiły, że proces obliczania wysokości premii uległ uproszczeniu. Dzięki temu Bank Gospodarstwa Krajowego może zaproponować wnioskodawcy premię do kredytu na prace termomodernizacyjne równowartą aż 16 proc. kosztów projektów.

Sprawdź także: BGK wesprze firmy zagrożone przez koronawirusa

"

Około 40 procent wielorodzinnych budynków w Polsce wymaga termomodernizacji. Projektując przepisy, chcieliśmy, żeby wsparcie objęło jak najwięcej z nich. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale też dla walki ze smogiem. Lepsza efektywność energetyczna budynków ma dobry wpływ na czystość powietrza

– powiedział Robert Nowicki, wiceminister rozwoju, cytowany w komunikacie.

Dotychczas, średnia wysokość premii, jaką przyznawano podmiotom zajmującym się termomodernizacją, wynosiła w 2019 roku 60 tysięcy złotych. Po zmianach wdrożonych wspomnianą już ustawą, ma ona podskoczyć do poziomu blisko 77 tys. złotych. Warto dodać, że w przyszłości warunki mieszkaniowe Polaków mają ulec jeszcze większej poprawie.

Wzmocnienie bloków to konieczność

"

Nowością jest także możliwość zwiększenia premii termomodernizacyjnej, gdy inwestor zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE, np. paneli fotowoltaicznych. Premia wzrośnie z 16 proc. do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego

– powiedział Dariusz Stachera, dyrektor w BGK, cytowany w komunikacie.

Kolejna nowość będzie dotyczyć projektów, których przedmiotem będzie wzmocnienie bloków z wielkiej płyty. Na tę zmianę czekało wiele podmiotów. Teraz można uzyskać wyższą premię, jeżeli podmiot prowadzący prace przy okazji działań termomodernizacyjnych wzmocni budynek, na którym prowadzone będą prace.

Premia będzie wynosić do 50 proc. różnych kosztów związanych z tego rodzaju pracami. Wśród nich znajdą się takie kwestie, jak sporządzenie dokumentacji technicznej, przygotowanie otworów i zakup metalowych kotew, jak i ich montaż. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa miejsc zamieszkiwanych przez wielu rodaków.


Źródła:
https://media.bgk.pl/92620-bgk-wspiera-wzmacnianie-blokow-z-wielkiej-plyty

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking pożyczek ratalnych kwiecień 2021

Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki na niezaplanowane wydatki to skorzystaj z pożyczki na raty. Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert w kwietniu 2021. To finansowanie, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

author
Aneta Jankowska
01 kwietnia 2021
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt gotówkowy Opoczno

Zastanawiasz się, który kredyt gotówkowy w Opocznie spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź nasz ranking, w ktorym zawarliśmy najlepsze oferty z Twojego miasta. Maksymalna kwota kredytu to 300 000 zł, a spłatę tej sumy bank może rozłożyć nawet na 10 lat.

author
Dominika Byczek
11 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile komornik może zabrać z pensji w 2019?

Egzekucja z wynagrodzenia to jeden z najczęstszych sposobów prowadzenia postępowania przez komornika. Sprawdziliśmy, ile komornik może maksymalnie zabrać z pensji w 2019 roku. Kwoty zajęcia komorniczego są różne w zależności od rodzaju umowy, w oparciu o którą pracuje dłużnik.

author
Dominika Byczek
01 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Golinie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Golinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
29 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

BZ WBK zachęca do współpracy startupy

StartMEup to program skierowany do początkujących, ale ambitnych firm, prowadzony przez jeden z wiodących banków w Polsce. Instytucja stawia na pomysłowość i nowoczesność w dziedzinie oferowanych usług finansowych. 21 lutego podczas Innovation Day, który odbył się w stolicy naszego kraju, start-upy mogły zaprezentować najciekawsze ze swoich pomysłów.

author
Patryk Byczek
26 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rekomendacja G Komisji Nadzoru Finansowego

Ostatnie tygodnie są dla polskiego sektora bankowości wyjątkowo burzliwe i pełne nieoczekiwanych zmian prawnych. Jedną z nowelizacji, jaka być może wejdzie w życie w najbliższych miesiącach jest nowa wersja Rekomendacji G. Sprawdziliśmy, czym jest ten dokument i jakie zmiany w jego obrębie zapowiedziała Komisja Nadzoru Finansowego. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
09 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj