Wzrost Banku Pocztowego po pierwszym półroczu 2019

Wzrost Banku Pocztowego po pierwszym półroczu 2019

author
Alicja Uzarowicz
27 września 2019

Swój najnowszy komunikat Bank Pocztowy poświęcił na wzrost spółki po pierwszym półroczu bieżącego roku. Optymalizacja niektórych procesów, zwiększenie sieci placówek oraz sprzedaży kredytów pozwoliły na osiągnięcie 5,7 proc. wyższego zysku niż w analogicznym okresie 2018 roku.

W swoim najnowszym komunikacie Bank Pocztowy postanowił pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi osiągniętymi po pierwszym półroczu bieżącego roku. Wzrost zysku nominalnego netto o 5,7 proc. jest efektem niewątpliwie dokładnie zaplanowanej strategii rozwoju i realizacji jej punkt po punkcie.

Ostatni czas upłynął bowiem spółce na optymalizacji niektórych procesów w sferze zarządzania. Wzrost Banku Pocztowego zagwarantowały również zwiększenie sieci placówek Poczty Polskiej, w których ulokowane są oddziały banku oraz większa sprzedaż kredytów.

Bank Pocztowy zajął się również wprowadzeniem nowych cyfrowych kanałów obsługi klienta. Poza zwiększaniem możliwości uzyskania większych przychodów, eksperci z banku pamiętali również, że warto w celu polepszenia kondycji spółki zminimalizować koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Także i ten punkt udało się zrealizować.

Wzrost Banku Pocztowego po pierwszym półroczu 2019

Już we wstępie do swojego komunikatu Bank Pocztowy wyraźnie wskazał, że osiągnięty wzrost nie jest celem a jedynie częścią drogi, jaką ma do przebycia spółka. Albowiem polepszająca się kondycja finansowa przedsiębiorstwa daje świetną bazę do podjęcia kolejnych inwestycji i  efekcie dalszego rozwoju w następnych latach.

Jak poradził sobie bank w poszczególnych sferach swojej działalności? W przypadku kredytów zaobserwowano wzrosty w każdym segmencie. I tak sprzedaż kredytów konsumpcyjnych wzrosła w badanym okresie o 16 proc. rdr, a instytucjonalnych o 144 proc. Te drugie kredyty sprzedawane są firmom głównie z sektora MŚP i rynku mieszkaniowego.

W ciągu tylko pierwszych dwóch kwartałów roku 2019 Bank Pocztowy sprzedał kredyty o wartości 60 mln zł. Wzrost spółka odnotowała również względem sprzedaży w sieci Poczty Polskiej. Udział tych kredytów w ogóle sprzedanych produktów wzrósł o aż 27 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.

Pozwoliło to na wzrost salda kredytowego o ponad 6 proc. Była to zmiana z 5,15 mld zł odnotowanych w czerwcu zeszłego roku do 5,47 mld na koniec czerwca bieżącego roku. Pozwala to na stwierdzenie, iż Bankowi Pocztowemu udało się spełnić założenia strategii o zwiększeniu sprzedaży kredytów.

Zysk netto większy dzięki zmianom

Po pierwszych sześciu miesiącach roku 2019 Bankowi Pocztowemu udało się wypracować zysk netto o wartości 10,9 mln zł. Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2018 było to 10,3 mln złotych. Wówczas jednak wynik spółki wyliczono z włączeniem zdarzeń jednorazowych o wartości 7 mln zł.

Równie dobrze wyglądają statystyki odnoszące się do wskaźnika zwrotu z kapitału (ROE). Po pierwszym półroczu 2019 roku przyjął on wartość 3,63 proc., co oznacza wynik o 0,29 punktu procentowego więcej, niż w pierwszych sześciu miesiącach roku 2018. Jakie są przyczyny tego wzrostu?

"

Poprawa wyników w ujęciu rocznym to efekt konsekwentnie wprowadzanych zmian na różnych poziomach. Zwiększyliśmy sprzedaż poprzez placówki Poczty Polskiej, uruchomiliśmy nowe cyfrowe narzędzia do obsługi naszych Klientów m.in. Google Pay, płatności poprzez terminale na poczcie, a także poszerzyliśmy ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw

– powiedział Robert Kuraszkiewicz, Prezes Banku Pocztowego, cytowany w komunikacie.


Źródła:
https://media.pocztowy.pl/pr/463366/wyniki-banku-pocztowego-za-i-polrocze-2019-r-wzrost-efektywnosci-i-akc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Coraz większa flota pojazdów hybrydowych w Credit Agricole
Aktualności
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2021

Coraz większa flota pojazdów hybrydowych w Credit Agricole

Bank Pekao w Sochaczewie
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019

Bank Pekao w Sochaczewie

Kredyt gotówkowy Miechów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
24 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Miechów

IKO najlepszą aplikacją bankową na świecie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 lutego 2019

IKO najlepszą aplikacją bankową na świecie

Większość lokat w PKO BP zawieszona
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 stycznia 2021

Większość lokat w PKO BP zawieszona

PKO BP w Chojnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 października 2019

PKO BP w Chojnie

Porównaj