Wzrost cen za usługi operatorów komórkowych

Wzrost cen za usługi operatorów komórkowych

author
Alicja Uzarowicz
11 czerwca 2019

Każda usługa z czasem musi zdrożeć, aby wciąż była rentowna dla podmiotu, który ją oferuje. Z tego najpewniej powodu na podniesienie cen abonamentów komórkowych o średnio 5 zł zdecydowali się najwięksi dostawcy usług telekomunikacyjnych. Co ciekawe, eksperci przewidują, że statystyczny klient nie powinien zbyt gwałtownie odczuć efektów tych wzrostów.

Usługi telekomunikacyjne największych firm tego rynku będą teraz droższe o średnio 5 złotych. Chodzi tutaj przede wszystkim o abonamenty komórkowe. Eksperci z tej dziedziny zapytani o komentarz w sprawie uspokoili jednak mówiąc, że klienci nie odczują za bardzo tych zmian w cenie. Które firmy podniosły ceny?

Póki co na podniesienie opłat abonamentowych zdecydowały się sieci operatorów komórkowych takich jak Play oraz Orange. Zostały one wprowadzone poprzez nowe plany taryfowe. Tytułem przypomnienia, w standardowym abonamencie komórkowym można odnaleźć bezpłatne SMS-y, połączenia i MMS-y.

Najpopularniejszą jednak usługą, która również wchodzi w skład abonamentu, jest oczywiście pakiet Internetu, bez którego czasem urządzenie jakim jest smartfon wydaje się być współcześnie bezużyteczne. W przypadku firmy Orange podwyżka niesie za sobą pewne nowe korzyści dla klientów.

Wzrost cen w Orange

Zwiększenie cen abonamentów komórkowych idzie w parze z dodatkowymi przydatnymi dla wielu klientów usługami w przypadku operatora Orange. Pierwszą ważną zmianą jest wzrost pakietu Internetu z 5 do 7 gigabajtów. W cenie 45 zł zamiast poprzedniego 39,99 zł sieć proponuje swoim klientom jednak jeszcze jedną usługę.

Jest to tak zwany Music Pass, który może stanowić poważną konkurencję dla takich aplikacji jak Spotify czy Tidal. Usługa ta bowiem pozwala na słuchanie muzyki bez wykorzystywania pakietu internetowego. W przypadku choćby Spotify jest to możliwe tylko po wykupieniu płatnej subskrypcji Premium.

Kluczową kwestią jest jednak fakt, iż podwyżki cen dotyczyć będą tylko najnowszych klientów. Oznacza to, że osoby aktualnie korzystające z usług tych dwóch operatorów nie będą zmuszone do uiszczania co miesiąc wyższych opłat za komórkowe usługi abonamentowe.

Play i konkurencja

Jeden z konkurentów  sieci Orange na rynku telekomunikacyjnym także postanowił wynagrodzić swoim nowym klientom wyższą opłatę za abonament. Mowa tutaj o operatorze sieci Play. Co ciekawe, abonament w tej firmie jest nieco droższy niż w przypadku opisanego wyżej konkurenta.

Zmiana cen za abonament jest następująca: przed wprowadzeniem nowych opłat taryfowych klienci mieli do zapłaty 50 zł miesięcznie. Po podwyżce jest to 55 zł. Co idzie w parze z podwyżką? Operator sieci Play zdecydował się na podwojenie transferu danych, który do tej pory wynosił 10 gigabajtów.

Co więcej, Play postanowił także przedłużyć okres darmowej subskrypcji wspomnianego wcześniej serwisu Tidal, który tak jak w przypadku Music Pass od Orange służy do słuchania muzyki. Obecnie są to jedyne firmy, które w ostatnim czasie podniosły ceny swoich usług.

Nie jest jednak pewnym, czy Plus albo T-Mobile nie zdecydują się w przyszłości na podniesienie cen. Póki co jednak firmy nie zdradziły takich zamiarów. Pozostaje zatem czekać na przyszłe komunikaty w tej sprawie.

Wzrost cen klientom niestraszny

Cena już dawno nie jest determinantą ilości klientów na rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce. Firmy oferujące usługi komórkowe walczyć zamierzają teraz innymi kategoriami. Prześcigać się będą na przykład w działalności marketingowej oraz kłaść nacisk na jakość usług.

Przyzwyczajenie Polaków do korzystania z usług jakie oferuje współcześnie rynek telekomunikacji powoduje, że wzrost cen nie odstraszy ich od sieci komórkowych. Tym bardziej jest to widoczne z jeszcze jednej prostej przyczyny – sieci komórkowe mają bardzo porównywalne ceny.

Rynek telekomunikacyjny w Polsce cechuje aktualnie stabilność. Nie ma zatem powodu do oczekiwania gwałtownych zmian w ofertach czy właśnie cenach usług oferowanych przez największych graczy tego sektora gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Refinansowanie kredytu
Ekonomia
author
Halszka Gronek
06 września 2023

Refinansowanie kredytu

Czy można odłączyć Internet za zaległości?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
11 września 2018

Czy można odłączyć Internet za zaległości?

Szybkie pożyczki Środa Śląska
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Środa Śląska

Profi Credit w Płocku
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2019

Profi Credit w Płocku

Od września podatek od foliówek obejmie wszystkie reklamówki
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
26 sierpnia 2019

Od września podatek od foliówek obejmie wszystkie reklamówki

Kiedy egzekucja jest bezskuteczna
Porady
autor wpisu
Sienkiewicz
05 maja 2016

Kiedy egzekucja jest bezskuteczna

Porównaj