Prognozy wzrostu PKB w 2019 roku

Prognozy wzrostu PKB w 2019 roku

autor wpisu
Natalia Narloch
26 listopada 2018

Szacuje się, że wzrost PKB Polski spowolni w roku 2019 i wyniesie 3,8%. Dla porównania, tempo wzrostu w tym roku wyniosło 5,1%. Jak ocenili analitycy Morgan Stanley (MS) będzie to wynik wciąż powyżej potencjalnego. Uważają, że wzrost inflacji, który zanotujemy w przyszłym roku nie powinien skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp procentowych.

Według analityków spowolnienie tempa wzrostu PKB będzie miało charakter zauważalny aczkolwiek stopniowy. Nie będzie to drastyczny skok, przyjmie raczej zdrowy charakter. W świetle wyzwań podażowych, niedoboru siły roboczej, spowolnienia w strefie euro i braku dodatkowego impulsu stymulacyjnego dla konsumenta, należy przyznać, że wzrost w tempie powyżej 5% nie jest dla Polski poziomem zrównoważonym.

Obecnie prognozujemy wzrost PKB na poziomie 5,1 proc. w 2018 r. i 3,8 proc. w 2019 r. (poprzednio: 4,9 proc. i 4,0 proc.). (…) Nasze pierwsze szacunki na 2020 r. to 3,6 proc.”-napisano w raporcie.

Nie będzie podwyżek stóp procentowych

Według specjalistów Morgan Stanley, wzrost inflacji w 2019 roku nie skłoni Rady Polityki Pieniężnej do podwyższenia stóp procentowych.

Wyższa inflacja w 2019 r. nie wystarczy do podwyżek stóp procentowych. (…) nawet przy przekroczeniu przez inflację poziomu 3 proc. w przyszłym roku wydaje się, że NBP wyklucza podwyżki stóp w 2019 r. Według nas jest całkowicie możliwe, że to nastawianie się zmieni, gdy inflacja będzie kształtować się powyżej 2,5 proc. Obecnie jednak nie wydaje się, by było to prawdopodobne i uważamy, że stopy proc. pozostaną bez zmian przez 2019 r. Prognozujemy podwyżki o 50 pb. (do poziomu 2 proc.) dopiero w 2020 r. (…) Co istotne, nie przewidujemy dużych podwyżek cen prądu dla konsumentów” – czytamy w raporcie.

Sytuacja polskiego systemu bankowego

Obecna sytuacja polskiego systemu bankowego nie powinna zaszkodzić polityce monetarnej, o ile nie dojdzie do eskalacji problemów. Jak napisano w raporcie, sytuacja jest płynna. Na tym etapie nie ma na razie potrzeby aby bank centralny zdecydował się na podjęcie drastycznych kroków (poza finansowaniem kilku wybranych banków, poprawiając tym samym ich płynność finansową).

Jak podano w raporcie „Inwestorzy wydają się być zaniepokojeni, że państwowe banki mogą przyjść z pomocą mniejszym pożyczkodawcom z problemami. A nawet jeżeli taka konieczność się nie pojawi, (banki – PAP) mogą zostać poproszone o zasilenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego”.

Według analityków Morgan Stanley prognozy wskaźników ekonomicznych na najbliższy rok będą kształtowały się następująco:

  2018   2019
Wzrost PKB (realny) 5,1 3,8
Spożycie prywatne 4,4 3,5
Spożycie publiczne 3,3 2,9
Inwestycje 6,6 5,8
Eksport 5,0 5,9
Import 5,4 5,8
Saldo C/A (proc. PKB) -0,5 -0,9

Po piątkowej debacie ekonomistów w Szczyrku, prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wskazał, że należy docenić obecną wysoka koniunkturę i „słoneczną pogodę” polskiej gospodarki ale i dostrzegać symptomy spowolnienia w przyszłości.

Według profesora Hausnera możemy obawiać się nie tylko obniżenia dynamiki wzrostu, ale i jej pogłębienia.

“Przez ostatnie lata dobrą stroną polskiej gospodarki było to, że został uruchomiony w niej popyt. Natomiast pojawiają się problemy po stronie danych podażowych; części z nich nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć, jak np. braku wystarczająco dużej ilości zasobów pracy. Ale jeśli tak jest, to dzisiaj akcenty w polityce gospodarczej trzeba przesuwać od strony popytowej, nie zaniedbując tego, w kierunku strony podażowej” – dodał profesor.

Według profesora Hausnera rozwiązaniem tego problemu, byłaby realizacja (adekwatnej do prognozowanych zagrożeń) polityki gospodarczej. Pozytywny scenariusz przewidywałby w tej sytuacji spowolnienie wzrostu zaledwie o około 1 punkt procentowy. Większy spadek oznaczać będzie perturbacje w gospodarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank placówki w Gnieźnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Gnieźnie

Polacy odchodzą od gotówki
Blog
author
Aneta Jankowska
07 lipca 2017

Polacy odchodzą od gotówki

Jak działają płatności FingoPay ?
Ekonomia
author
Patryk Byczek
09 października 2017

Jak działają płatności FingoPay ?

Santander Bank Polska w Przemyślu
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Przemyślu

Polecony do skrzynki i e-Awizo nowościami w Banku Pocztowym
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 października 2019

Polecony do skrzynki i e-Awizo nowościami w Banku Pocztowym

Oszustwo „na PayPala” powraca do Allegro i OLX
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 maja 2019

Oszustwo „na PayPala” powraca do Allegro i OLX

Porównaj