Już niedługo wzrost popularności ubezpieczeń na życie

Już niedługo wzrost popularności ubezpieczeń na życie

author
Alicja Uzarowicz
05 czerwca 2019

Przedmiotem najnowszego badania Unum Insight było to, jak często Polacy wykupują polisy na życie. Zgodnie z ich wynikiem, takie zabezpieczenie posiada tylko 44 proc. Polaków. W przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia losowego po środki przysługujące z tytułu tego rodzaju polis skorzystałoby tylko ok. 25 proc. ankietowanych.

"

Z naszych badań wynika, że co trzeciemu Polakowi trudno jest wskazać źródło finansowania swoich zobowiązań finansowych w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. 28 proc. badanych wskazało swoje oszczędności, natomiast, co istotne, 65 proc. badanych Polaków posiada oszczędności, które zabezpieczyłyby ich wydatki na nie więcej niż 3 miesiące

– wyjaśnia Małgorzata Morańska z Unum Życie Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji.

Niestety wyniki analiz przeprowadzonych przez Unum Insight wskazują również, że Polakom wciąż brakuje świadomości tego, jak ważne jest zabezpieczenie swojej przyszłości. Tylko 15 proc. badanych zadeklarowało bowiem, że posiadają oszczędności, które mogłyby pokryć ich półroczne zobowiązania.

Porównując polskie realia z rzeczywistością w Stanach Zjednoczonych, okazuje się, że aż 45 proc. Amerykanów jest w stanie w razie losowego zdarzenia sięgnąć po swoje oszczędności. Aż 43 proc. z nich skorzysta właśnie w polisy na życie. W Polsce taką gotowość zadeklarowało tylko blisko 25 proc.

Fot. Unum Insight

 

Zobowiązania Polaków po śmierci

Poza porównaniem wysokości oszczędności, którymi można byłoby pokryć skutki nieszczęśliwego zdarzenia losowego, w badaniu Unum wykorzystano również amerykańskie dane odnoszące się do śmierci głównego żywiciela rodziny czy współmałżonka.

Oba narody zgodnie zadeklarowały w tym przypadku, że to właśnie drugi współmałżonek będzie odpowiedzialny  za spłatę pozostałych zobowiązań finansowych. Co ciekawe, z badań Unum wynika również, że aż 40 proc. Polaków uważa, że w przypadku swojej nagłej śmierci nie pozostawi po sobie długów.

Chociaż jest to jak najbardziej powód do zadowolenia, wrażenie tego typu może być czasem złudne. Małgorzata Morańska z Unum z tego powodu podkreśliła, że naczelną rolę w wyliczaniu sumy ubezpieczenia ma właśnie „wysoka świadomość swoich comiesięcznych opłat i kosztów związanych z utrzymaniem”.

Fot. Unum Insight

 

Polisy na życie czeka lepszy czas

Jak wysoko Polacy cenią sobie swoje życie? Blisko 30 proc. respondentów wskazało, że wysokość sumy ubezpieczenia w jego przypadku nie powinna przekraczać sumy 100 tys. zł. Co piąty ankietowany ustalił tę sumę na przedział 101 – 250 tys. zł. Kwota ta ma bowiem pozwolić rodzinie na stabilność finansową przez pewien czas po stracie.

Aktualnie polisę na życie posiada około 44 proc. społeczeństwa w Polsce. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych jest to aż 53 proc. Zgodnie jednak z prognozami Małgorzaty Morańskiej, sytuacja ta ma wkrótce się polepszyć. Wpłynąć ma na to wzrost świadomości oraz ilość i wartość wypłaconych świadczeń z ubezpieczeń tego rodzaju.

"

Stany Zjednoczone Ameryki to bardziej dojrzały finansowo rynek, z długoletnią tradycją ubezpieczeniową. O popularności ubezpieczeń na życie może również świadczyć fakt, że tam więcej osób miało styczność z wypłatą świadczenia: 45 proc. w porównaniu do 20 proc. w Polsce.

– dodaje Morańska.

Fot. Unum Insight

 

Kto najczęściej ubezpiecza się na życie?

W zeszłym roku wypłacono odszkodowania o łącznej wartości 41,7 mld zł, zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń. Na tę wartość złożyły się właśnie ubezpieczenia na życie (21,5 mld zł) oraz ubezpieczenia majątkowe (20,2 mld zł). Najczęściej w Polsce polisę na życie podpisują osoby wyżej wykształcone w wieku 30-59 lat.

Co skłania Polaków do ubezpieczenia swojego życia? Najczęściej podawanym powodem jest poczucie posiadania odpowiedzialności za stabilność finansową rodziny w przypadku nagłego nieprzyjemnego zdarzenia. Dlaczego z kolei Polacy nie chcą zawierać polis  na życie?

"

Osoby, które nie decydują się na zakup polisy, zwykle swoją decyzje argumentują zbyt wysokimi kosztami takiego ubezpieczenia bądź brakiem potrzeby. To są najczęściej osoby młodsze. Natomiast bez względu na to, czy posiadamy polisę, czy nie, w Polsce wywołuje ona pozytywne emocje […]

– podsumowała Morańska.

Fot. Unum Insight

 


Źródła:
https://www.unum.pl/wp-content/uploads/2019/06/2019_06_04_Informacja_prasowa_Polacy_chca_polegac_na_rodzinie.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja 500+ w hapipożyczki
Promocje pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
01 października 2018

Promocja 500+ w hapipożyczki

Kredyty Polek według Biura Informacji Kredytowej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 marca 2020

Kredyty Polek według Biura Informacji Kredytowej

Kredyt samochodowy Zawiercie
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Zawiercie

Kredyt samochodowy Gorlice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
01 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Gorlice

Bank Pekao stawia na cyfryzację społeczeństwa
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
28 stycznia 2019

Bank Pekao stawia na cyfryzację społeczeństwa

Porównaj