Wzrost zatrudnienia w polskich startupach

Wzrost zatrudnienia w polskich startupach

author
Alicja Uzarowicz
27 czerwca 2019

Zgodnie z badaniem „European Start-up Survey” już 45 proc. polskich startupów zwiększy swoje zatrudnienie w ciągu najbliższego roku. Jest to całkiem niezły wynik, chociaż wciąż pozostajemy w tyle w stosunku do średniej europejskiej. W innych krajach Starego Kontynentu planowany wzrost zatrudnienia w startupach to 64 proc.

Przyszłość zatrudnienia w startupach całej Europy postanowiła przeanalizować firma doradcza PwC wraz z Münster University of Applied Sciences. „European Start-up Survey” jest efektem badań specjalistów z obu podmiotów. W raporcie tym zawarto informacje odnośnie planów poszerzenia kadry w tego rodzaju firmach.

Jak wynika z raportu polskie startupy zamierzają zatrudniać kolejnych pracowników w 45 proc. Niestety wynik taki nie oznacza znacznego zbliżenia do średniej europejskiej, która w tym przypadku wyniosła 64 proc. Są jednak pola, na których Polska radzi sobie na równi z innymi krajami Starego Kontynentu.

Mowa tutaj choćby o łatwości w prowadzeniu działalności w formie startupów w Polsce albo dostępu do dofinansowania tego sektora gospodarki.  W tych właśnie dziedzinach Warszawa wypada nie gorzej niż pozostałe stolice Europy.

Jest wola rozwoju w startupach, brakuje kandydatów

"

Europejskie start-upy prężnie się rozwijają – 64% badanych zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększyć zatrudnienie (45% w Polsce), choć jednocześnie 53% wskazuje na trudności związane z rekrutowaniem wykwalifikowanych pracowników. Największe problemy z dostępem do talentów mają firmy w Berlinie, Sztokholmie i Budapeszcie

– napisano w komunikacie do raportu.

Są jednak miejsca, w których znacznie łatwiej o zlokalizowanie potencjalnych kandydatów do pracy w startupach. Mowa tutaj o takich miastach jak Oslo oraz Rzym. Wielu pracodawców pracujących w formie startupu zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników w Warszawie.

Już 62 proc. potencjalnych pracodawców będących startupami zgłasza, że ciężko jest przeprowadzić pomyślną rekrutację w obliczu braku chętnych lub ich nieodpowiednich kwalifikacji. Jest to dosyć spory problem biorąc pod uwagę średnią europejską według tego kryterium, która kształtuje się na poziomie 53 proc.

Dlaczego tak trudno o pracownika?

Zbyt niskie kwalifikacje odpowiadają za fiasko wielu procedur rekrutacyjnych w około 28 proc. Mowa tutaj o braku tych kompetencji w ogóle bądź zbyt niski ich poziom. Niewiele mniejsza wina leży po stronie za wysokich oczekiwań płacowych, jakie stawiają przed pracodawcami kandydaci – 25 proc. startupów zadeklarowało ten fakt.

Sporą przeszkodą stojącą na drodze rozwoju kadrowego jest również dosyć duże ryzyko prowadzenia działalności w formie startupu. Zdaniem przedstawicieli takich firm, 20 proc. kandydatów pomimo pomyślnego przejścia rekrutacji „ucieka” do innych firm, większych, które proponują stabilniejsze zatrudnienie.

"

Przyciąganie i utrzymanie talentów to nie tylko problem start-upów, ale wszystkich firm, widoczny szczególnie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Konkurencja wśród pracodawców jest ogromna, a coraz większa mobilność ludzi sprawia, że Warszawa nie konkuruje tylko z innymi ośrodkami w kraju, ale też z Oslo czy Tel Awiwem

– wyjaśnił Piotr Wyszogrodzki z PwC w komunikacie.

Jakich kompetencji najczęściej poszukują w kandydatach startupy zdaniem eksperta? Co ciekawe, nie chodzi tutaj o takie osiągnięcia jak na przykład doktorat z fizyki jądrowej. Znacznie bardziej pożądane są tak zwane miękkie umiejętności, na przykład kreatywność i nieszablonowe myślenie czy łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi.

Startup Collider od PwC

Firma doradcza PwC już od trzech lat pokazuje, jak bardzo zależy jej na startupach. Odzwierciedla to przede wszystkim program Startup Collider, czyli projekt mający skalować działanie takich firm w oczach świata. Głównym celem istnienia tego programu jest promowanie najbardziej innowacyjnych pomysłów.

Ze względu na występowanie pewnej dysproporcji wśród starupów z Europy Zachodniej oraz tej Środkowo-Wschodniej, Startup Collider wspiera w głównej mierze te drugie. Młodzi ludzie pełni niesamowitych pomysłów są na każdym kroku zachęcani do brania udziału w tejże inicjatywie.

Co mogą w ten sposób zyskać? PwC zapewnia im bezpośredni kontakt ze swoimi mentorami i ekspertami, którzy nauczą i doradzą, jak pomysły przekuwać w zarobki jednocześnie wprowadzając mądre rozwiązania do codziennego życia ludzkości. Co więcej, uczestnicy programu mają możliwość współpracy z wielkimi firmami, które są klientami PwC.


Źródła:
https://www.pwc.pl/pl/media/2019/2019-06-26-pwc-european-startup-survey-2019-polska.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Market nagród Alior Banku”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
14 kwietnia 2019

Promocja: „Market nagród Alior Banku”

Szybkie pożyczki Chrzanów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Chrzanów

Index hapipraktyk 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 grudnia 2019

Index hapipraktyk 2019

Program “Klasa” Banku BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
18 lutego 2019

Program “Klasa” Banku BGŻ BNP Paribas

Promocja: darmowy bilet do kina dla klientów Citibank
Promocje bankowe
author
Dominika Sobieraj
17 sierpnia 2018

Promocja: darmowy bilet do kina dla klientów Citibank

Pożyczki bez zaświadczeń Tomaszów Lubelski
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
25 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Tomaszów Lubelski

Porównaj