Wzrostowe wyniki Lidla w Polsce

Wzrostowe wyniki Lidla w Polsce

author
Halszka Gronek
04 czerwca 2019

Lidl Polska ujawnił wyniki dochodowe za ubiegły rok kalendarzowy. Z raportu wynika, iż niemiecka sieć hipermarketów odnotowała w Polsce zysk w wysokości aż 18,3 miliardów złotych. Tak wysokie wyniki stanowią blisko 5,2% globalnych przychodów firmy. 

Niemiecka sieć hipermarketów Lidl a w Polsce ponad 670 sklepów, a w najbliższych miesiącach planowane jest osiągnięcie wyniku 700 punktów sprzedaży. Ta silna ekspansja przedsiębiorstwa zza zachodniej granicy wynika z zaskakująco wysokich zysków osiąganych na polskim rynku. Jak wynika bowiem z najnowszych danych opublikowanych przez Lidl Polska, polski oddział spółki w 2018 roku wygenerował aż 5,2% globalnych przychodów firmy. 

Wartość kwotowa przychodów wygenerowanych przez Lidl w zeszłym roku kalendarzowym wyniosła na polski rynku aż 18,3 miliarda złotych, co daje około 4,3 miliarda euro. Wyniki te oznaczają, iż Lidl odnotował wzrost wpływów na poziomie 14,03% względem poprzedniego, a więc 2017 roku. Ten kilkunastoprocentowy wzrost znacząco przewyższa podwyżkę zysku wypracowanego przez lidera sprzedażowego na polskim rynku – sklepy Biedronka. 

Jaronimo Martins Polska, czyli prawny właściciel sieci dyskontów działających w Polsce pod nazwą Biedronka, odnotował w 2018 roku dochody ze sprzedaży na polskim rynku w wysokości 51,4 miliardów złotych. Choć wynik ten jest absolutnie rekordowym, przewyższa on zysk z 2017 roku jedynie o 5,96%. Oznacza to, że zainteresowanie ofertą Biedronki stopniowo spada, podczas gdy produkty sprzedawane w Lidlu są coraz częstszym wyborem polskich konsumentów. 

Zakaz handlu nie zaszkodził sklepom Lidl

Wielu ekspertów branży ekonomicznej zakładało, iż wprowadzenie zakazu niedzielnego handlu w Polsce może okazać się dramatyczne w swych skutkach. Przewidywano spowolnienie wzrostu PKB i stopniowe wycofywanie się z rynku zagranicznych spółek dyskontowych. Praktyka jednak przyniosła zupełnie niespodziewane rezultaty – a przynajmniej w przypadku niemieckiej sieci sklepów Lidl. 

W kwietniu bieżącego roku prezes oddziału Lidla Polska, Maksymilian Branicki, zaznaczył, iż mimo wprowadzenia zakazu handlu w niedziele dynamika sprzedaży LFL (wskaźnik zysku) w 2018 roku była podobna  do tej odnotowanej w poprzednich latach. Choć Branicki nie podał szczegółów, swym komunikatem jasno dał do zrozumienia, iż weekendowe ograniczenie handlu nie przyczyniło się do obniżenia zysków sprzedażowych spółki. 

Prezes polskiego oddziały Lidla ze szczegółami poinformował natomiast o liczbie zatrudnionych i planach inwestycyjnych na otwarcie kolejnych oddziałów dyskontu. Jak wynika z aktualnych danych zgromadzonych przez biuro prasowe Lidl Polska:

"

Liczba pracowników zatrudnionych w strukturach firmy Lidl Polska osiągnęła ponad 18 tys. osób. Nakłady inwestycyjne w minionym roku obrotowym wyniosły 1,1 mld zł.

Mimo pozytywnych wyników sprzedażowych wielu ekspertów zachodzi w głowę, czy optymizm polskiego oddziału Lidla nie okaże się mylny po wprowadzeniu przez polski rząd podatku handlowego. Owa forma otaksowania ma bowiem uderzyć przede wszystkim z największych zagranicznych sprzedawców detalicznych. Biedronka już odnotowała straty wynikające z rychłego wprowadzenia podatku. 

Grupa Schwarz podbija polski rynek

Na chwilę obecną oba dyskonty wchodzące w skład Grupy Schwarz – Lidl Stiftung & Co. oraz Kaufland – wykazują zaskakująco pozytywne wyniki na polskim rynku sprzedażowym. Cała grupa w 2018 roku osiągnęła globalne przychody w wysokości równej aż 104,3 miliardów euro (81,2 mld zł zysku wygenerował Lidl, a około 22,6 mld zł Kaufland). Tak wysokie liczby wskazują na wzrost sprzedaży na poziomie aż 7,4%. 

W przypadku Polski wyniki osiągnięte przez Grupę Schwarz były odpowiednio mniejsze, lecz w dalszym ciągu atrakcyjne i ukazujące rentowność. Jak już wspomnieliśmy, sprzedaż sklepów Lidl na polskim rynku wzrosła względem 2017 roku aż o 14,03%, a zysk osiągnięty przez polskie dyskonty stanowi 5,2% globalnych przychodów. 

Natomiast w przypadku sklepów sieci Kaufland przychody wygenerowane na polskim rynku wyniosły 9,9 miliarda, co stanowi aż 10,2% globalnych wpływów tegoż dyskontu. Nie da się ukryć, iż zainteresowanie sklepami typu hipermarket jest w Polsce coraz większe ze względu na panującą od lat tendencję do odchodzenia od pomniejszych i jednobranżowych sprzedawców. Zakupy w dyskontach są zwyczajnie łatwiejsze i stosunkowo tańsze, choć nie zawsze odbija się to na jakości produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Kobierzycach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 października 2019

PKO BP w Kobierzycach

PKO BP w Międzychodzie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 sierpnia 2019

PKO BP w Międzychodzie

„Duch natury i inne bajki” – wystawa Fundacji Sztuki Polskiej ING
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 listopada 2019

„Duch natury i inne bajki” – wystawa Fundacji Sztuki Polskiej ING

Ekologiczna transformacja Visy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 lutego 2020

Ekologiczna transformacja Visy

PKO BP uprościł umawianie spotkań z doradcą
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2021

PKO BP uprościł umawianie spotkań z doradcą

Deutsche Bank w Lubinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
18 listopada 2017

Deutsche Bank w Lubinie

Porównaj