Strona główna Bez kategorii Zadłużenie szpitali stale rośnie

Zadłużenie szpitali stale rośnie

author
Alicja Uzarowicz
20 lutego 2020

Podczas poniedziałkowej konferencji w Senacie, której tematem stały się zmiany w finansowaniu systemu ochrony zdrowia w naszym kraju, senator Zygmunt Frankiewicz zaalarmował, że zadłużenie szpitali w Polsce nieustannie wzrasta. Co więcej, rząd obciąża tymi wydatkami samorządy, które nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia.

Zadłużenie szpitali osiąga już coraz wyższe i bardziej niebezpieczne kwoty. Stan służby zdrowia w naszym kraju od wielu lat pozostawia wiele do życzenia. Podczas poniedziałkowej konferencji w Senacie senator Zygmunt Frankiewicz wytknął podstawowe błędy i przeszkody, które uniemożliwiają wyjście z dołka finansowego.

Prezes Związku Miast Polskich podkreślił w swojej wypowiedzi, że największe obciążenie z tytułu służby zdrowia bez ostrzeżenia i zabezpieczenia spadło na samorządy. Jednostki terytorialne nie są i nie były gotowe na przyjęcie na siebie kolejnych ogromnych kwot.

Powodem, dla którego senator Frankiewicz należący do ugrupowania Koalicji Obywatelskiej podniósł kwestię tragicznej sytuacji polskiej służby zdrowia, jest sam temat konferencji. Albowiem podczas poniedziałkowego spotkania Senat omawiał zmiany w finansowaniu polskiego systemu ochrony zdrowia.

Zadłużenie polskich szpitali sięga już 15 miliardów złotych

Do poniedziałkowej konferencji doszło natomiast w efekcie orzeczenia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny. Instytucja stojąca na straży polskiej ustawy zasadniczej w swoim wyroku wyraźnie uznała, że zrzucanie obowiązku opłacania służby zdrowia na jednostki samorządu terytorialnego jest niezgodne z Konstytucją RP.

Cała sprawa rozpoczęła się jeszcze w roku 2016, kiedy to do Trybunału Konstytucyjnego zgłosił się samorząd województwa mazowieckiego. Przedmiotem zgłoszenia stał się przepis wyrażony artykułem 59 ustęp 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej.

Właśnie tym przepisem parlamentarzyści nałożyli obowiązek finansowania pokrycia strat podmiotów leczniczych. Uzasadnieniem takiej regulacji było twierdzenie, że to właśnie samorządy tworzą te jednostki lecznicze. Trybunał Konstytucyjny wyraził na ten temat zgoła odmienne zdanie.

W listopadzie ubiegłego roku instytucja wydała orzeczenie, w którym wyraźnie podkreśliła, że finansowanie służby zdrowia należy do ustawowych obowiązków rządu i Narodowego Funduszu Zdrowia. Co więcej, władza ustawodawcza reprezentowana przez Sejm uzyskała okres 18 miesięcy na naprawienie niekonstytucyjnych przepisów.

Zadłużenie służby zdrowia rośnie, a nikt nie chce się nim zająć

W swojej wypowiedzi senator Frankiewicz podkreślił, że w najgorszej sytuacji są obecnie powiaty, którym zaczyna brakować środków w budżecie na wydatki niezwiązane ze służbą zdrowia. Zadłużenie jednak wciąż uparcie rośnie. Potrzeba nowego modelu finansowania szpitali wychodzi jednak także poza samorządy.

"

W miastach na prawach powiatu też ten problem jest ogromny. Zobowiązania w stosunku do jednego powiatu czy miasta, idą w dziesiątki milionów złotych. Także to blokuje rozwój i może doprowadzić do bankructwa wiele z tych samorządów

– powiedział w poniedziałek senator Zygmunt Frankiewicz.

Obecnie zadłużenie polskich szpitali niebezpiecznie zbliża się do kwoty 15 miliardów złotych. Potrzebę unormowania nowego, inteligentniejszego sposobu na finansowanie polskiej służby zdrowia można więc określić mianem palącej. Czy władza ustawodawcza osiągnie konsensus jednocześnie zachowując racjonalność ekonomiczną?

"

Kolejki do specjalistów wydłużają się, zadłużenie szpitali rośnie. W tym roku na remonty i modernizację w podległych nam placówkach przeznaczymy z budżetu województwa ponad 250 mln. Jeśli szpital ma stratę, a władze województwa chcą uniknąć jego likwidacji, muszą pokrywać tę stratę, a zatem wyręczać NFZ, który przekazuje szpitalom niewystarczające na funkcjonowanie środki, co w rezultacie generuje straty

– powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

PKO BP w Kalwarii Zebrzydowskiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019

PKO BP w Kalwarii Zebrzydowskiej

PKO BP w Murowanej Goślinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019

PKO BP w Murowanej Goślinie

Santander Consumer Bank Leżajsk
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
02 lipca 2021

Santander Consumer Bank Leżajsk

Czy wszystkie banki/SKOKi korzystają z BIK?
Porady BIK
author
Maciej_Stanko
24 kwietnia 2013

Czy wszystkie banki/SKOKi korzystają z BIK?

Bank Pekao w Zwoleniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 lipca 2019

Bank Pekao w Zwoleniu

Komornik Sądowy Michał Patynowski
Komornicy
author
Sienkiewicz
09 maja 2016

Komornik Sądowy Michał Patynowski