Zajęcia dodatkowe dzieci – nawet 300 zł miesięcznie

Zajęcia dodatkowe dzieci – nawet 300 zł miesięcznie

author
09 stycznia 2019

Polacy, w porównaniu do innych krajów europejskich, wykazują wyjątkowo troskliwe podejście do wychowania swoich dzieci. Dzieci od pierwszych lat życia angażowane są w zajęcia dodatkowe, na co rodzice gotowi są przeznaczyć coraz więcej swoich oszczędności.

Założenie rodziny to prawdziwa inwestycja

Okazało się, że polscy rodzice są niezwykle szczodrzy względem sowich pociech. Według najnowszego raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” wykonanego przez platformę do obniżania rachunków MAM, wynika, że aż 70% dzieci uczęszcza na zajęcia dodatkowe i korzysta z różnych atrakcji pozalekcyjnych.

Z badań wynika, że wychowanie potomstwa w Polsce jest prawdziwą inwestycją i rodzice nie szczędzą na ten cel pieniędzy. Jest to znaczne obciążenie finansowe, ale młodzi Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobry start dziecka i wszechstronne wykształcenie.

O tym, jak istotny i korzystny jest rozwój holistyczny dla dziecka mówią liczne badania. Obserwując zauważalny od kilku lat trend i podejście rodziców, wszechstronna edukacja przynosi efekty. W długofalowej perspektywie starania te wpływają na pozytywny rozwój młodego pokolenia.

Na co rodzice przeznaczają najwięcej pieniędzy?

Jak wskazuje najnowszy raport „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” najbardziej popularnymi zajęciami dodatkowymi są zajęcia z języków obcych (28%) oraz zajęcia sportowe (30%). Mimo stosunkowo wysokich kosztów, dzieci cieszą się dodatkowymi pozaszkolnymi aktywnościami kilka razy w tygodniu.

Zaledwie 30% polskich dzieci nie uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach. W większości wypadków, jak wynika z raportu, dzieje się tak ze względu na to, że są jeszcze zbyt małe.

Budżet, jaki rodzice gotowi są poświęcić, waha się w granicach 250-300 złotych miesięcznie. Najczęstsze formy spędzania czasu – kino oraz inne wydarzenia kulturalne to koszt maksymalnie 50 złotych miesięcznie (dla zdecydowanej większości). Jest jednak spora grupa rodziców (około 22%), którzy na ten cel przeznaczają od 50 do 150 złotych miesięcznie.

Czas wolny to czas na rodzinę

Jak się okazuje, rodzice przykładają coraz większą wagę do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu wolnego. Najczęstszą z dodatkowych atrakcji, w którą inwestują Polacy są wydarzenia kulturalne dla dzieci (81%), wyjścia do restauracji (79%) oraz kino (81%).

Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się także urodziny kolegów i koleżanek (85%) oraz gry video (67%) jako dodatkowe, oferowane przez rodziców pozalekcyjnych atrakcje.

Cieszący jest fakt, że współcześni rodzice coraz chętniej poświęcają swój wolny czas dzieciom. Według University of California (USA) oraz Collegio Carlo Alberto (Włochy) w 1965 roku matki spędzały ze swoim potomstwem około 54 minuty dziennie, a ojcowie zaledwie 16 minut.

Obecnie, sytuacja znacząco zmienia się na korzyść dzieci i współczesne mamy przeznaczają na ten cel 104 minuty dziennie, natomiast ojcowie 59 minut. Najczęściej poświęcają ten czas na wspólne zabawy, wyjścia na plac zabaw i spacery, korzystając z lokalnych wydarzeń i atrakcji dla dzieci.

Budujemy młode pokolenie wykształconych Polaków

Analizując coraz powszechniejszy trend wśród polskich rodziców, zwiększone zainteresowanie swoimi pociechami i ich formami spędzania wolnego czasu można stwierdzić, że Polska ma szansę wychować młode pokolenie wykształconych, wrażliwych i wszechstronnie uzdolnionych młodych ludzi.

Mimo stosunkowo wysokich kosztów życia, niskiej siły nabywczej (wynoszącej mniej niż polowa średniej europejskiej) Polacy dostrzegają potrzebę troski o swoje dzieci oraz  konieczność inwestowania swojego czasu i pieniędzy na ich rozwój.

źródło: MAM

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Egzekucja z nieruchomości – zajęcie
Porady
author
04 marca 2013

Egzekucja z nieruchomości – zajęcie

Promocja: „Lubię to polecam – VIII edycja” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
14 kwietnia 2021

Promocja: „Lubię to polecam – VIII edycja” w Banku Millennium

PKO BP w Kolnie
Oddziały
author
14 września 2019

PKO BP w Kolnie

Jak zastrzec kartę w Getin Banku?
Banki
author
13 października 2017

Jak zastrzec kartę w Getin Banku?

thumbnail
Bez kategorii
author
26 stycznia 2020

Statystyki systemu Ognivo w IV kwartale 2019 roku

“Pożyczka Nietypowa” w Alior Banku
Bez kategorii
author
17 stycznia 2019

“Pożyczka Nietypowa” w Alior Banku