PKO Bank Polski wziął pod lupę wyniki sprzedaży dokonywanych w niedziele niehandlowe. Wyniki zaskakują: każda jedna niedziela wolna od handlu ogranicza poziom miesięcznej sprzedaży detalicznej o 1,1 procenta. Sprawdziliśmy szczegóły najnowszego raportu PKO BP. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 11.03.2019
Udostępnij:

Analitycy Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. prześwietlili wyniki sprzedażowe z ostatnich miesięcy. W oparciu o dane gromadzone od chwili wprowadzenia niedzielnego zakazu handlu (marzec 2018 roku) do końca stycznia bieżącego roku stworzyli całościowy raport na temat sprzedaży w Polsce. 

Wyniki zestawienia jednoznacznie wskazują na to, iż niedzielny zakaz handlu wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości niekorzystnie wpływa na wyniki sprzedaży w Polsce. Z badań PKO Banku Polskie wynika, iż każda jedna niedziela niehandlowa ogranicza miesięczną sprzedaż o 1,1 procenta. Na przełomie miesiąca spadek ten wynosi natomiast ok. 2,3 procenta. 

O wynikach sprzedażowych w 2018 roku czytamy następujące informacje:

"

W całym roku, ze względu na niepełny okres obowiązywania regulacji, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele według naszych szacunków mogło ograniczyć wzrost sprzedaży o ok. dwa punkty procentowe.

Raport PKO Banku Polskiego przygotowany został przede wszystkim w oparciu o transakcje kartowe dokonywane w niedziele – zarówno handlowe, jak i w te z zakazem handlu. Jak wiemy, zakazem sprzedaży nie objęto wszystkich niedziel każdego miesiąca. W 2018 roku sklepy pozostawały otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 roku – tylko w ostatnią niedzielę. 

Zakaz handlu a wpływ na gospodarkę Polski

Eksperci donoszą, iż ograniczenie handlu w siódme dni tygodnia nie pozostaje bez wpływu na polską gospodarkę i koniunkturę. Analitycy uważają, iż pieniądze „zaoszczędzone” dzięki zakazowi sprzedaży w niedziele (tak, jest to nad wyraz optymistyczne założenie) wpływają na potencjalne ograniczenie dynamiki PKB o 0,3 punktu procentowego (dane na rok 2018). Wyniki te martwią i samych analityków: 

"

Idąc tym samym tropem, rozszerzenie zakazu handlu na kolejne niedziele w 2019, mogłoby skutkować sprzedażą detaliczną o 3,3 procent niższą niż w przypadku braku regulacji, i dynamiką PKB obniżoną o około 0,5 punktu procentowego.

Oczywiście obniżenie sprzedaży nie dotknęło wszystkich podmiotów rynkowych. Sprzedawcy nieobjęci niedzielnym zakazem handlu (piekarnie, cukiernie, stacje benzynowe itp.) odczuli silny wzrost poziomu obrotów. W przypadku sieci sklepów tak zwanej „pierwszej potrzeby” łączna wartość transakcji dokonanymi kartami PKO Banku Polskiego w okresie marzec 2018 – styczeń 2019 była o ponad 36 procent wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

"

Dane o transakcjach kartami PKO na stacjach benzynowych należących do pięciu największych sieci paliwowych (Orlen, Lotos, Shell, BP, Circle K) również pokazują wyraźny wzrost obrotów w niedziele […] Całkowita wartość transakcji dokonywanych przez naszych klientów na stacjach benzynowych wzrosła po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele o 26 procent rok do roku.

W raporcie Centrum Analiz PKO Banku Polskiego czytamy także, iż wśród klientów stacji benzynowych zdecydowanie większa grupa odwiedzała „cepeeny”, by zrobić zakupy, a nie po to, by nabyć paliwo. Wyniki te dotyczą oczywiście sprzedaży w niedziele niehandlowe.

Niedziele niehandlowe 2019 

Raport banku PKO jest kolejnym z badań, jakie potwierdzają, iż zakaz handlu w niedziele nie przyczynia się do polepszenia polskiej gospodarki i obrotu prywatnych przedsiębiorstw. Mimo tego rząd nie odwołał planu dalszego utrzymania (a nawet pogłębiania) zakazu handlu niedziele.

W 2018 roku (licząc od marca, kiedy wprowadzono nowe przepisy) sklepy pozostawały otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy w przeciętnym markecie będziemy mogli zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Kolejny rok, 2020, wprowadzi całkowity zakaz niedzielnego handlu. 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (2)

i o to co zawdzieczamy PISiorom…..

nie źle,, a mówili wszyscy ze ten pomysl to kleska z gory….