Zakupowy szał w Czarny Piątek ma opłakane skutki

Zakupowy szał w Czarny Piątek ma opłakane skutki

author
Halszka Gronek
29 listopada 2019

Nie ma niczego złego w tym, że Polacy chętnie korzystają z promocji i okazyjnych obniżek cen. W końcu skoro można wydać mniej za to, co i tak planowaliśmy kupić, dziwnym byłoby nie skorzystać z okazji. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zachęceni niskim cenami oddajemy się żądzy kupowania, nie kalkulując naszych rzeczywistych możliwości finansowych. 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor ostrzega konsumentów przed nierozsądnym i zbyt pochopnym kupowaniem w Czarny Piątek. Sklepy kuszą promocjami i atrakcyjnymi zniżkami z okazji zakupowego święta, jednak brak rozwagi i wydawaniu pieniędzy coraz częściej prowadzi do poważnych problemów finansowych. Rejestr dłużników informuje wprost: na czarnej liście dłużników widnieje aż 1,3 mld zł niezwróconych należności z zakupowego szaleństwa.

Jak co roku w Czarny Piątek sklepy i znane marki kuszą wyjątkowymi okazjami na każdym kroku. Zdaniem ekspertów należy jednak pamiętać, że pieniądze łatwo się wydaje, choć niestety nie zawsze w przemyślany sposób. Konsekwencje są namacalne: po listopadowych szaleństwach Polacy jeszcze szybkiej trafiają do baz dłużników. Mimo obiektywnych raportów i ostrzeżeń ekspertów polscy konsumenci nie potrafią przyznać się do bycia nierozważnymi w wydawaniu.

Uzależnienie od zakupów to nie przelewki

Amerykański zwyczaj czarnopiątkowych promocji – choć nie jest on u nas jeszcze tak popularny, jak za oceanem – z każdym rokiem zyskuje zwolenników. To nieformalne święto okazji niemal bezbłędnie wpisuje się w upodobania konsumenckie Polaków. Jako naród kochamy promocje i jeśli możemy skorzystać z atrakcyjnych zniżek, to z chęcią to robimy. Ponad połowa z nas (52%) kupuje głównie na promocjach – wynika z badania zrealizowanego dla rejestru BIG InfoMonitor. Co ciekawe, miłośników zniżek najwięcej jest wśród młodych, między 25. a 34. rokiem życia (59%).

Niestety mało z nas zdaje sobie sprawę z tego, że od chęci kupowania na promocjach do uzależnienia prowadzi naprawdę krótka droga. Zakupoholizm jest przez Polaków marginalizowany i jedynie nieliczni przyznają, że chcieliby robić zakupy bardziej rozważnie. Co czwarta osoba biorąca udział w badaniu dla BIG InfoMonitor przyznaje, że zdarzyło jej się wydać w sposób nieprzemyślany dużą sumę pieniędzy. Prawie połowa przypomina sobie, że kupiła coś, na co nie było ich stać. I w końcu tylko co dwudziesta czwarta osoba przyznaje się wprost do zakupoholizmu.

Czarnopiątkowe okazje zdają się być idealną pożywką (by nie powiedzieć: zabójstwem) dla Polaków uzależnionych od zakupów. Przeprowadzane od lat badania rynkowe wskazują, że listopad – między innymi z powodu obchodzenia Czarnego Piątku – staje się miesiącem, w którym sklepy notują jedną z największych sprzedaży w roku. Szacuje się, że udział sprzedaży listopadowej w rocznych obrotach sklepów i dostawców usług może dochodzić nawet do 20%. Z drugiej strony duże znaczenie może mieć także fakt rychłych Świąt i związanych z nimi prezentów. 

Wpis do rejestru jest zarówno karą, jak i ratunkiem

BIG InfoMonitor wyjawia, iż w wyniku nieprzemyślanych zakupów i związanych z nimi późniejszych problemów finansowych, do rejestru dłużników trafiło już ponad 214 tysięcy osób. Z kolei w ujęciu wartościowym łączna zaległość z tytułu nieopłaconych zakupów konsumentów wyniosła na koniec września niemal 1,3 miliarda zł. Na sumę tę złożyły się przede wszystkim nieopłacone należności Polaków z tytułu zakupów ratalnych i umów sprzedaży (przykładowo sprzętu AGD, elektroniki, wyposażenia mieszkania, a nawet odzieży).

Wierzyciele radzą sobie z nieodpowiedzialnymi klientami w prosty sposób: wpisują ich na czarną listę dłużników, co na długi czas skutecznie niweczy ich plany dotyczące większych zakupów ratalnych. Konsumenci będą mieć ogromne problemy z tym, by kupić coś na raty, zaciągnąć kredyt online czy pożyczkę, a nawet – skorzystać z leasingu, franchisingu, zakupu telefonu w abonamencie i tak dalej. Dla uzależnionych od wydawania takie rozwiązanie można uznać za brutalne, choć skuteczne i często jedyne wystarczające, posunięcie.

"

Wykorzystanie Rejestru Dłużników BIG pokazuje, że wierzyciele nie zamierzają zapomnieć o długu. Trudno się im dziwić, biorąc pod uwagę, że w grę wchodzą spore sumy, średnio – 6 244 zł na osobę w przypadku umów sprzedaży i zakupów ratalnych. Jeśli z powodu niespłacanych w terminie rat np. za pralkę trafi się do rejestru dłużników, trzeba mieć świadomość, że to może być ostatni zakup w takiej formie

– wskazuje Halina Kochalska, ekspert z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/474225/uwaga-na-czarny-piatek-na-czarnej-liscie-dluznikow-1-3-mld-zl-z-zakupowego-szalenstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wpływ koronawirusa na banki
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 marca 2020

Wpływ koronawirusa na banki

Kredyt gotówkowy Nowy Tomyśl
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 listopada 2021

Kredyt gotówkowy Nowy Tomyśl

BNP Paribas oddziały w Będzinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Będzinie

Alior Bank rozwija serwis dla przedsiębiorców
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 lutego 2019

Alior Bank rozwija serwis dla przedsiębiorców

Pożyczki bez zaświadczeń Trzebnica
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
04 lipca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Trzebnica

Porównaj