Zamrożenie cen energii w 2019 roku?  

Zamrożenie cen energii w 2019 roku?  

author
25 grudnia 2018

Zamieszanie związane z przyszłorocznymi podwyżkami cen prądu sięga zenitu. Polski rząd raz za razem zmienia koncepcję wypłaty państwowych rekompensat, a każda z nich budzi wiele kontrowersji wśród konsumentów. Sprawdziliśmy szczegóły najnowszego pomysłu Ministerstwa Energii.

Wraz końcem tegorocznego lata w mediach pojawiły się pierwsze prognozy planowanych podwyżek cen prądu na rok 2019. Niestety przewidywany wzrost nie należał do nieznacznych i „kosmetycznych”. Liczni analitycy rynkowi wyliczyli potencjalne podwyżki cen na poziomie równym aż 15% – 40%.

Resort energii niemal natychmiastowo odpowiedział na powszechne poruszenie wywołane pesymistycznymi prognozami na przyszły rok. Jak wynikało z pierwotnych deklaracji Ministerstwa Energii, w 2019 roku rząd miał wdrożyć autorski systemem państwowych rekompensat dla gospodarstw domowych.

Sprawdź, jaki scenariusz realizowania polityki energetycznej obrał polski rząd, w naszym najnowszym artykule poświęconym Polityce Energetycznej Państwa.

Scenariusz A – pieniądze tylko dla wybranych

Według wstępnego planu rządowe rekompensaty pieniężne miały zastać wypłacone jedynie najbardziej potrzebującym gospodarstwom domowym. Po zatwierdzeniu takowego projektu na otrzymanie rekompensat mogłyby liczyć te rodziny, których łączne dochody nie przekraczałyby 85 tysięcy złotych rocznie.

Po licznych i burzliwych odzewach – zarówno środowisk politycznych, jak i obywateli Polski – resort energii zmienił stanowisko. Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rekompensaty z tytułu nadwyżek cen prądu trafią do wszystkich gospodarstw – niezależnie od ich dochodu.

Scenariusz B – wsparcie dla wszystkich rodzin i potrzebujących przedsiębiorstw 

W posiadaniu jednej z końcowych wersji przygotowywanej ustawy o łagodzeniu skutków polityki klimatycznej znaleźli się dziennikarze „Pulsu Biznesu”. W drugim tygodniu grudnia poinformowali oni swych czytelników, że rekompensaty rządowe będą przysługiwały wszystkim gospodarstwom domowym. 

Co więcej, na finansowe wsparcie mogłyby liczyć także małe oraz średnie firmy przyłączone do sieci o napięciu nieprzekraczającym 1kV. To właśnie ten sektor, zdaniem polityków, mógłby być najbardziej narażony na negatywne skutki drastycznych podwyżek cen prądu w 2019 roku.

Scenariusz C – rządowy Fundusz Rekompensat

Ministerstwo Energii zapowiedziało, iż pieniądze na rekompensowanie podwyższonych cen energii rząd wypłaci ze specjalnego portfela rządowego. Mowa o Funduszu Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej. Szef ME, Krzysztof Tchórzewski, tłumaczył:

"

Praktycznie ma to wyglądać tak, że rachunek się nie zmieni, rozliczenia będą dokonywać dostawcy. To będą dopłaty, które zostaną ujęte w budżecie, powstanie fundusz, z którego to będzie rozliczanie.

Polski rząd realizowałby dopłaty nie na relacji państwo – konsument, lecz państwo – dostawca. Oznacza to, że środki Funduszu trafiałyby bezpośrednio do spółek energetycznych. Te z kolei, dostawszy już odpowiednią sumę pieniędzy na sfinansowanie nadwyżek cenowych, wystawiałyby mniejsze rachunki polskim gospodarstwom. 

Pomysł ten nazwany został przez krytyków zamrażaniem cen energii. Rachunki za prąd miałyby zostać niezmienione, czyli właśnie – zamrożone, bowiem nadwyżkę opłacałby rząd. Proste i przejrzyste. Lecz czy na pewno?

Zamrażanie cen prądu – krytyka koncepcji rządu

Istotą zamrożenia cen prądu miałyby być rządowe dopłaty. Te bezpośrednio realizowaliby sami dostawcy  energii (niejako poza samym konsumentem). Owe rekompensaty pokrywane by były przede wszystkim ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. 

Pomysł ten okazał się być sprzeczny z rekomendacjami ekologów, a co jeszcze poważniejsze – z dyrektywami całej Unii Europejskiej. Zysk ze sprzedaży pozwoleń miał być bowiem przeznaczany na działania redukujące negatywne skutki emisji szkodliwych związków do atmosfery. 

Państwo polskie postanowiło jednak przekazać owe środki na rekompensowanie podwyżek – po raz kolejny udowadniając, iż nie dba o ochronę środowiska. Ten sam problem „wypłynął” podczas tegorocznego szczytu COP24, o czym pisaliśmy w artykule poświęconym pakietowi katowickiemu.

Zamrażanie cen prądu a bezpieczeństwo energetyczne

Zdaniem licznych ekspertów zamrażanie stawek prądu przez polski rząd jest bardzo nieprzemyślanym i nieodpowiedzialnym posunięciem. Krzysztof Kilian, były prezes Polskiej grupy Energetycznej, skomentował:

"

Koszty wzrosły obiektywnie i nie można zachowywać się jak dyrektor dyspozycji mocy, który ręcznie wszystkim sterował. Tak było do 1989 r. Teraz mamy rynek kapitałowy, te firmy są spółkami akcyjnymi, będącymi na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Ekspert dodał także, że poprzez dyrektywne zamrożenie stawek nasz rząd zasygnalizował całemu rynkowi, że Polaków interesuje bezpieczeństwo obrotu handlowego. Decydowanie o cenach (swoją drogą – typowe dla ustroju socjalistycznego) świadczy o zachowaniu przez rząd Mateusza Morawieckiego bezpieczeństwa politycznego. Nie ma jednak nic wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

precz z pisem
precz z pisem
2019-01-01 18:17:03

eksperci swoje a pis swoje,.. cyrk na kółkach

luizka
luizka
2019-01-01 18:15:51

to co oni wyprawiają to jest niestety jakiś skandal

Podobne artykuły

1000 zł od Credit Agricole
Wpisy
author
20 kwietnia 2015

1000 zł od Credit Agricole

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym
Porady
author
13 września 2016

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

Pożyczki bez BIK Skarżysko Kamienna
Pożyczki miasta
author
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Skarżysko Kamienna

Szybkie pożyczki Nakło nad Notecią
Pożyczki miasta
author
19 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Nakło nad Notecią

Inspektorat ZUS w Nowym Tomyślu
Oddziały
author
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nowym Tomyślu

Zysk mBanku w II kwartale 2019
Oddziały
author
09 sierpnia 2019

Zysk mBanku w II kwartale 2019