Zarobki Polaków na każdym etapie życia

Zarobki Polaków na każdym etapie życia

author
Alicja Uzarowicz
12 maja 2019

Kiedy Polacy zarabiają najwięcej? Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, zarobki Polaków osiągają największą wartość w połowie ich życia. Najbardziej doskwierają nam niskie płace w wieku 20 lat, powyżej 70 lat jest już trochę lepiej. Jaka jest średnia wysokość zarobków dla poszczególnych pokoleń?

Zgodnie z najnowszymi badaniami Ministerstwa Finansów, Polacy w wieku powyżej lat 20 osiągają najniższy dochód brutto względem starszych grup wiekowych. Średnio zarobki te wynoszą 10 – 12 tys. zł w perspektywie rocznej, co miesięcznie stanowi często niecałe 1000 zł brutto.

Jak kształtują się zarobki seniorów? Średni roczny dochód 70-latka przyjmuje wartość około 30 tys. zł brutto, czyli prawie trzy razy więcej od najmłodszej badanej grupy wiekowej. Średnio miesięcznie polski senior otrzymuje około 2,6 tys. zł brutto. Kiedy zatem nasze zarobki osiągają rekordowe wartości? Odpowiedź brzmi: gdzieś pomiędzy.

Najwięcej bowiem Polacy zarabiają w połowie swojego życia, czyli w przedziale wiekowym 40-45 lat. Roczne zarobki osób aktywnych zawodowo z tej grupy to średnio około 61 tys. zł brutto. W miesięcznym przeliczeniu jest to około 5 tys. zł brutto. Duże zarobki jednak z czasem maleją – 55 –latek osiągnie już dochód około 50 tys. zł brutto.

Jak powstał ten raport?

Poważnie zastanawia dysproporcja pomiędzy najmłodszą i najstarszą badaną grupą wiekową. Dochód brutto 70-latka jest większy o ponad 2 tys. zł niż zarobki 20-latka. Co ciekawe, dochód miesięczny 25 i 75 – latka są identyczne i wynosi około 2.340,63 zł brutto. Skąd wzięto dane będące podstawą badań Ministerstwa Finansów?

W raporcie Ministerstwa Finansów wykorzystano informacje o dochodach posiadane przez ministerstwo w formie bazy danych. Użyto również danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Twórcami raportu Ministerstwa Finansów są: Paweł Chrostek, Justyna Klejdys, Marek Skawiński i Dominik Korniluk.

Początek badań wysokości, jaką przyjmują zarobki Polaków brutto na różnym etapie ich życia stanowiły zbiory deklaracji podatkowych, które rokrocznie składają wszyscy Polacy. Wlicza się do nich także osoby nieosiągające żadnego przychodu. Zarobki mogą różnić się także ze względu na formę zatrudnienia i opodatkowania Polaków.

Sprawdź średnią krajową na 2019 rok tutaj.

Czego nie uwzględniono w raporcie Ministerstwa Finansów?

Wyniki badań ministerstwa są niewątpliwie poparte rzetelną analizą dochodów Polaków. Czy zaprezentowane wysokości dochodów są jednak całkowicie miarodajne? Niestety nie da się wyliczyć dokładnie, jakie zarobki osiąga każda grupa wiekowa w Polsce.

Powodem takiego stanu rzeczy jest niepełna informacja organu rządowego. Aby bowiem mówić o całym polskim społeczeństwie, należałoby wliczyć również zarobki osiągane w szarej strefie, czy poziom dochodów, które bogate osoby wyprowadzają do różnych rajów podatkowych.

Ponadto dane stanowiące punkt wyjścia pochodzą po części z ZUS, a jest to pewne pominięcie rolników, którzy ze swoich podatków rozliczają się w sposób inny niż za pośrednictwem powszechnego systemu podatkowego.

Zarobki w różnych województwach

Zarobki Polaków dzielą się istotnie nie tylko względem wieku. Nie bez znaczenia pozostaje także zamieszkiwane przez nas województwo. Nie dziwi, że największe zarobki odnotowuje się w województwie mazowieckim. Średnio jest to ponad 52 tys. zł brutto rocznie.

W dalszej kolejności uplasowały się Dolny Śląsk oraz Pomorze, gdzie średnio zarabia się około 43 tys. zł brutto rocznie. Podobne zarobki charakteryzują także województwo śląskie. Powyżej 40 tys. zł rocznie zarobimy także w Wielkopolsce i Małopolsce. Sytuacja nie prezentuje się jednak tak dobrze dla pozostałej części kraju.

Wschodnie województwa charakteryzują się średnią wysokością zarobków na poziomie 2,7 – 3 tys. zł brutto. Im bliżej do zachodniej granicy i Niemiec, tym lepiej o około 500 zł, co wynika ze złożonych przez Polaków deklaracji podatkowych. Sam raport Ministerstwa Finansów opiera się na danych zgromadzonych w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Warka
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Warka

UOKiK przypomina o ustawie ograniczającej zatory płatnicze
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 września 2019

UOKiK przypomina o ustawie ograniczającej zatory płatnicze

NOTUS Finanse – oddział w Bytowie
Wpisy
author
Patryk Byczek
07 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Bytowie

PKO BP obsługuje 20% polskich samorządów
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2018

PKO BP obsługuje 20% polskich samorządów

Biuro paszportowe w Bochni
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Bochni

Nest Bank – nowy bank na rynku
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
06 września 2016

Nest Bank – nowy bank na rynku

Porównaj