Najczęściej komentowane
Zerowy PIT dla młodych obniży klin podatkowy?
Konfederacja Lewiatan, czyli organizacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców postanowiła zaprezentować swoje stanowisko względem zmiany prawnej, która weszła w życie w czwartek 1 sierpnia. Zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia zdaniem ekspertów z tejże organizacji może obniżyć klin podatkowy.
Zerowy PIT dla młodych Polaków, który zaczął obowiązywać 1 sierpnia (czwartek), spotkał się z uznaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Jest to niestety tylko połowiczna satysfakcja, gdyż zdaniem ekspertów ze zrzeszenia, zmianę można było przeprowadzić inaczej.
Zgodnie ze stanowiskiem zrzeszenia, opublikowanym na jego stronie internetowej, wyłączenie obowiązku podatkowego względem osób poniżej 26. roku życia jest zgodne z założeniami obniżenia klina podatkowego. Czym jednak jest ta kategoria prawna i dlaczego szkodzi rynkowi pracy?
Klin podatkowy to, najprościej mówiąc, różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto. Zerowy PIT dla młodych sprawi zatem, że większa część wypłaty będzie trafiać do pracowników poniżej 26. roku życia, zamiast do urzędu skarbowego w formie zaliczki. Jest to korzyść obopólna, gdyż wspiera również pracodawców.
Obniżka podatku PIT w 2020 roku
Zerowy PIT dla młodych – stanowisko Konfederacji Lewiatan
Jaka jest ta wspomniana korzyść dla pracodawcy? Młodzi pracownicy otrzymają nominalnie wyższe wynagrodzenie bez konieczności podnoszenia płacy brutto. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ramach nowej ulgi pracodawca powinien zaprzestać wpłacania zaliczki na PIT do “skarbówki”. Jeżeli jednak tego nie dokona, to pracownik otrzyma zwiększony o odpowiednią kwotę zwrot z podatku.
Szkoda, że z grona osób uprawnionych do stosowania nowej ulgi wyłączono tych młodych ludzi, którzy podejmują działalność zawodową na podstawie umów o dzieło, stażystów, czy decydujących się na podjęcie znaczącego ryzyka gospodarczego i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej
– powiedział Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.
Propozycja, jaką zaprezentował następnie przedstawiciel organizacji, zakłada jeszcze inną regulację podatku PIT. Zerowy PIT dla młodych miałby w jego wizji ustąpić bardziej sprawiedliwej społecznie wersji ulgi podatkowej. Jako przykład ekspert podał wyższą kwotę zwolnioną od podatku, bez względu na wiek pracownika i sposób, w jaki osiąga przychody.
Dlaczego przepisy ustanawiające zerowy PIT dla młodych mogą szkodzić obywatelom? W komunikacie zaprezentowano trafny przykład. „Osoba w wieku 25 lat zarabiająca 7000 zł miesięcznie będzie całkowicie zwolniona z PIT, natomiast osoba o dwa lata starsza z minimalnym wynagrodzeniem 2250 zł już nie” – napisano.
Klin podatkowy – co to jest?
Czy pracodawców czekają problemy?
Zdaniem Konfederacji Lewiatan takie faworyzowanie części pracowników może mieć bardzo negatywne skutki dla pracodawców. Jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja stara się w odpowiedzialny sposób dbać o interes pracodawców polskich. O jakich problemach mowa?
Przede wszystkim pracownicy starsi niż osoby kwalifikujące się, aby wobec nich działał zerowy PIT, będą domagać się wyrównania wynagrodzeń netto w innych sposób. Mówiąc prościej, pracownicy objęci obowiązkiem podatkowym będą nakładać na pracodawców presję, aby za tę samą pracę dostawać „na rękę” tyle samo.
Co więcej, beneficjenci zerowego PITu dla młodych także będą robić się starsi. Oznacza to, iż po ukończeniu dwudziestu sześciu lat ich pensja będzie mogła ulec zmniejszeniu. Na to raczej żaden pracownik nie będzie chciał się zgodzić. Podejście Konfederacji Lewiatan względem wchodzącej w życie regulacji można w istocie uznać za słodko-gorzkie.
Konfederacja Lewiatan – czym się zajmuje?
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/od_1_sierpnia_zerowy_pit_dla_mlodych?fbclid=IwAR29ncn2hpHSYQTvl6YHpcucFkJjDSAescEHXI-_YLm14b4jA3hMhOhvFU0
Dodaj komentarz