Zerowy PIT dla młodych obniży klin podatkowy?

Zerowy PIT dla młodych obniży klin podatkowy?

author
Alicja Uzarowicz
02 sierpnia 2019

Konfederacja Lewiatan, czyli organizacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców postanowiła zaprezentować swoje stanowisko względem zmiany prawnej, która weszła w życie w czwartek 1 sierpnia. Zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia zdaniem ekspertów z tejże organizacji może obniżyć klin podatkowy.

Zerowy PIT dla młodych Polaków, który zaczął obowiązywać 1 sierpnia (czwartek), spotkał się z uznaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Jest to niestety tylko połowiczna satysfakcja, gdyż zdaniem ekspertów ze zrzeszenia, zmianę można było przeprowadzić inaczej.

Zgodnie ze stanowiskiem zrzeszenia, opublikowanym na jego stronie internetowej, wyłączenie obowiązku podatkowego względem osób poniżej 26. roku życia jest zgodne z założeniami obniżenia klina podatkowego. Czym jednak jest ta kategoria prawna i dlaczego szkodzi rynkowi pracy?

Klin podatkowy to, najprościej mówiąc, różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto. Zerowy PIT dla młodych sprawi zatem, że większa część wypłaty będzie trafiać do pracowników poniżej 26. roku życia, zamiast do urzędu skarbowego w formie zaliczki. Jest to korzyść obopólna, gdyż wspiera również pracodawców.

zerowy PIT

Obniżka podatku PIT w 2020 roku

Zerowy PIT dla młodych – stanowisko Konfederacji Lewiatan

Jaka jest ta wspomniana korzyść dla pracodawcy? Młodzi pracownicy otrzymają nominalnie wyższe wynagrodzenie bez konieczności podnoszenia płacy brutto. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ramach nowej ulgi pracodawca powinien zaprzestać wpłacania zaliczki na PIT do “skarbówki”. Jeżeli jednak tego nie dokona, to pracownik otrzyma zwiększony o odpowiednią kwotę zwrot z podatku.

"

Szkoda, że z grona osób uprawnionych do stosowania nowej ulgi wyłączono tych młodych ludzi, którzy podejmują działalność zawodową na podstawie umów o dzieło, stażystów, czy decydujących się na podjęcie znaczącego ryzyka gospodarczego i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

– powiedział Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Propozycja, jaką zaprezentował następnie przedstawiciel organizacji, zakłada jeszcze inną regulację podatku PIT. Zerowy PIT dla młodych miałby w jego wizji ustąpić bardziej sprawiedliwej społecznie wersji ulgi podatkowej. Jako przykład ekspert podał wyższą kwotę zwolnioną od podatku, bez względu na wiek pracownika i sposób, w jaki osiąga przychody.

Dlaczego przepisy ustanawiające zerowy PIT dla młodych mogą szkodzić obywatelom? W komunikacie zaprezentowano trafny przykład. „Osoba w wieku 25 lat zarabiająca 7000 zł miesięcznie będzie całkowicie zwolniona z PIT, natomiast osoba o dwa lata starsza z minimalnym wynagrodzeniem 2250 zł już nie” – napisano.

zerowy PIT

Klin podatkowy – co to jest?

Czy pracodawców czekają problemy?

Zdaniem Konfederacji Lewiatan takie faworyzowanie części pracowników może mieć bardzo negatywne skutki dla pracodawców. Jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców Konfederacja stara się w odpowiedzialny sposób dbać o interes pracodawców polskich. O jakich problemach mowa?

Przede wszystkim pracownicy starsi niż osoby kwalifikujące się, aby wobec nich działał zerowy PIT, będą domagać się wyrównania wynagrodzeń netto w innych sposób. Mówiąc prościej, pracownicy objęci obowiązkiem podatkowym będą nakładać na pracodawców presję, aby za tę samą pracę dostawać „na rękę” tyle samo.

Co więcej, beneficjenci zerowego PITu dla młodych także będą robić się starsi. Oznacza to, iż po ukończeniu dwudziestu sześciu lat ich pensja będzie mogła ulec zmniejszeniu. Na to raczej żaden pracownik nie będzie chciał się zgodzić. Podejście Konfederacji Lewiatan względem wchodzącej w życie regulacji można w istocie uznać za słodko-gorzkie.

zerowy PIT

Konfederacja Lewiatan – czym się zajmuje?

Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/od_1_sierpnia_zerowy_pit_dla_mlodych?fbclid=IwAR29ncn2hpHSYQTvl6YHpcucFkJjDSAescEHXI-_YLm14b4jA3hMhOhvFU0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kolej Plus – nowy rządowy program
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
19 października 2018

Kolej Plus – nowy rządowy program

Przewidywany wzrost obrotów dla polskiej branży motoryzacyjnej
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
14 lutego 2021

Przewidywany wzrost obrotów dla polskiej branży motoryzacyjnej

Kredyt na wakacje – ranking
Wpisy
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
16 czerwca 2015

Kredyt na wakacje – ranking

Pożyczki bez BIK Bydgoszcz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Bydgoszcz

Pożyczki bez BIK Kłodzko
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Kłodzko

Alior Bank w Wołowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019

Alior Bank w Wołowie

Porównaj