Rośnie liczba przyznanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę

Rośnie liczba przyznanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę

author
Alicja Uzarowicz
21 maja 2019

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego na rok 2018 liczba wydanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę wzrosła w o 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Największą ich część otrzymali obywatele Ukrainy, a najwięcej zezwoleń wydano w województwie mazowieckim.

Wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego jasno wskazują, że coraz więcej cudzoziemców przyjeżdża do Polski za chlebem. W roku 2018 bowiem ilość przyznanych zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom wzrosła o 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jest to około 328,8 tys. zezwoleń.

"

Liczba zezwoleń wydawanych na pracę cudzoziemców w Polsce systematycznie rośnie. W 2018 r. wydano ich 328,8 tys. Było to o niemal 40% więcej niż w 2017 r. i prawie 5-krotnie więcej niż w 2015 r. Względem 2017 r. wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców nastąpił niemal we wszystkich województwach

–  podano w komunikacie GUS.

Największą ilość zezwoleń udzielono obywatelom Ukrainy – 70 proc. wszystkich z nich. W którym województwie wydano ich jednak najwięcej? Na pierwszym miejscu w statystykach urzędu znalazło się województwo mazowieckie. Liczba wydanych zezwoleń spadła tylko w województwie śląskim – o około 5,3 proc.

Nie tylko mazowieckie

Poza ilością wydanych zezwoleń na Śląsku, spada również procentowy udział zezwoleń wydanych w województwie mazowieckim w ogóle wydanych pozytywnych decyzji. Dla przykładu w roku 2015 przyznano tam prawie połowę wszystkich zezwoleń. Stan na rok 2018 to już tylko 24,2 proc. Oznacza to, że cudzoziemcy poszukują zarobku także poza Miastem Stołecznym Polski.

Na drugim miejscu w statystykach dotyczących roku 2018 znalazło się województwo wielkopolskie z wynikiem 11 proc. ogólnej liczby pozytywnej decyzji na wniosek o zezwolenie na pracę. Co ciekawe, aż 97,4 proc. wydanych zezwoleń w Polsce nie było kontynuacją tych udzielonych wcześniej.

Oznacza to, że znaczna większość cudzoziemców starających się o rozpoczęcie nowego życia w Polsce niedawno przekroczyła jej granicę. Łącznie pozwolenie na pracę w Polsce w roku 2018 udzielono obywatelom 125 państw świata oraz dwóm osobom o statusie bezpaństwowca.

Ukraińska dominacja wśród cudzoziemców

"

Rynek pracy cudzoziemców w największym stopniu zdominowany był przez obywateli Ukrainy w województwie lubuskim, gdzie ponad 85% zezwoleń wydanych w tym województwie skierowanych było do obywateli tego kraju.

– poinformowano w raporcie GUS.

Tylko w przypadku dwóch wschodnich województw – lubelskiego i podlaskiego Ukraińcy stanowili mniej niż połowę wszystkich cudzoziemców z wydanym zezwoleniem. Tam dominowali bowiem obywatele Białorusi i stanowili oni około 40 proc. wszystkich cudzoziemców. Na drugim miejscu po obywatelach Ukrainy znaleźli się cudzoziemcy z Nepalu (6,1 proc.).

Jakie zawody reprezentowało najwięcej cudzoziemców? Prawie 36 proc. ogólnej liczby pozytywnych decyzji wydano robotnikom przemysłowym i rzemieślnikom. Następne prawie 30 proc. cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na pracę wykonywało prace proste. Na trzecim miejscu byli operatorzy i monterzy maszyn (ponad 21 proc.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Prezeska Provident Polska na podium Kobiet Biznesu 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
10 grudnia 2019

Prezeska Provident Polska na podium Kobiet Biznesu 2019

Kredyt samochodowy Przasnysz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Przasnysz

Santander Consumer Bank Parczew
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
17 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Parczew

Santander Bank Polska w Ełku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Ełku

Pożyczki bez BIK Świecie
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Świecie

Porównaj