Zielone listy zastawne od PKO Banku Hipotecznego

Zielone listy zastawne od PKO Banku Hipotecznego

author
02 grudnia 2019

PKO Bank Hipoteczny już po raz drugi postanowił wprowadzić do swojej oferty zielone listy zastawne denominowane w złotówkach. Takie działanie ma wesprzeć kontynuację gromadzenia pieniędzy na rzecz finansowania oraz refinansowania nieruchomości mieszkalnych, które spełniałyby wymogi energooszczędności.

Zielone listy zastawne emitowane przez PKO Bank Hipoteczny już po raz drugi mają pomóc w zgromadzeniu środków pieniężnych o specjalnym przeznaczeniu. A mianowicie ich przeznaczeniem będą kredyty finansujące oraz refinansujące niskoemisyjne budynki o przeznaczeniu mieszkalnym.

Aby dodać jeszcze wiarygodności emitowanym zielonym listom zastawnym papiery otrzymały certyfikację Climate Bond Iniciative. Jest to międzynarodowa organizacja, która potwierdza spełnienie najwyższych dostępnych standardów w kwestii wpływu na środowisko. Oczywiście w sposób pozytywny.

Co ciekawe, zielone listy zastawne od PKO Banku Hipotecznego cieszą się już sporym zainteresowaniem. Albowiem chęć dokonania zakupu tychże papierów wartościowych zadeklarowało już 20 inwestorów. Łączna wartość tychże papierów to już ponad 450 mln złotych.

Zielone listy zastawne od PKO Hipotecznego

Ze względu na fakt, iż emisja zielonych listów zastawnych wiąże się z określonymi standardami w sferze informowania potencjalnych nabywców, PKO Bank Hipoteczny postanowił zgromadzić wszelkie zasady emisji w jednym dokumencie. Otrzymał on nazwę Green Covered Bond Framework („GCBF”).

Nazwa tego pliku nie jest przypadkowa. Albowiem jego twórcy opierali się przy gromadzeniu tychże zasad na wytycznych Green Bond Principles 2018. Te zaś rynkowi dostarczyło International Capital Market Association, która to organizacja zajmuje się popularyzacją zielonych papierów wartościowych na rynku finansowym.

Zupełnie osobną kwestią po zgromadzeniu zasad emisji zielonych listów zastawnych jest potwierdzenie ich zgodności z określonymi wytycznymi. W tym przypadku certyfikacji dokonała międzynarodowa spółka Sustainalytics.

Obowiązki PKO Banku Hipotecznego

Poza faktem emisji zielonych listów zastawnych zarówno inwestorzy, jak i organizacje certyfikujące ich zgodność z ideą ochrony środowiska wymagają informacji  dotyczących przeznaczenia zgromadzonych w ten sposób środków. Dlatego też GCFB w swoich zasadach PKO Bank Hipoteczny zobowiązał się do spełniania tego obowiązku.

Albowiem w rok od daty emisji zielonych listów zastawnych na stronie spółki pojawią się raporty z wydatkowania środków, które bank uzyskał w ramach tejże emisji. Innymi słowy podmioty zainteresowane tą materią otrzymają potwierdzenie, że ich inwestycja naprawdę okazała się być zgodna z ekologią.

Co więcej, aby ułatwić i usprawnić proces wyboru poszczególnych inwestycji, jakie otrzymają dofinansowanie od PKO Banku Hipotecznego, doszło do utworzenia kryteriów oceny i selekcji zielonych aktywów. Te również otrzymały osobną akceptację od Climate Bond Initiative.

Wato również wspomnieć, że uzyskanie powyższych potwierdzeń i akceptacji zostało przyjęte jako wzorcowe dla całej branży, której dotyczą. Mówiąc precyzyjniej, stanowią swoisty wzorzec postępowania dla rynku nieruchomości mieszkalnych w Polsce, które określa się mianem efektywnych energetycznie, czyli energooszczędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Oświęcimiu
Oddziały
author
04 lipca 2019

Bank Pekao w Oświęcimiu

Bank Pekao w Żurominie
Oddziały
author
10 sierpnia 2019

Bank Pekao w Żurominie

Promocja: „Na nowe środki – edycja XV” w Getin Banku
Bez kategorii
author
25 grudnia 2018

Promocja: „Na nowe środki – edycja XV” w Getin Banku

Pożyczki bez zaświadczeń Ostrołęka
Pożyczki miasta
author
31 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Ostrołęka