Zielone obligacje Cyfrowego Polsatu

Zielone obligacje Cyfrowego Polsatu

author
02 marca 2020

W swoim najnowszym komunikacie Bank BNP Paribas poinformował o tym, że pełnił rolę współorganizatora jak i podmiotu współprowadzącego księgę emisji odpowiedzialnych społecznie papierów wartościowych Cyfrowego Polsatu. Zielone obligacje tejże spółki to pierwsze takie papiery podmiotu niefinansowego.

Swój najnowszy komunikat BNP Paribas poświęcił swojej współpracy na tle inwestycyjnym z Cyfrowym Polsatem. Zielone obligacje tego podmiotu zostały zorganizowane wspólnie z tymże bankiem. Razem organizacje mają już na koncie nowość, której dotychczas nie było na polskim rynku inwestycyjnym.

Dzięki BNP Paribas bowiem doszło do emisji zielonych obligacji korporacyjnych przez podmiot, który nie należy do sektora finansowego. Dzięki współpracy z tymże bankiem Cyfrowy Polsat dokonał zatem czegoś, czego nie dokonał żaden inny niefinansowy podmiot w Polsce.

Zielone obligacje to papiery wartościowe, których celem jest finansowanie przedsięwzięć odpowiedzialnych społecznie. Ich popularność wśród inwestorów w ostatnich latach systematycznie rośnie. Dlatego cieszy, że rodzimy rynek tych proekologicznych obligacji rozszerza się o podmioty spoza świata finansów.

Zielone obligacje Cyfrowego Polsatu

"

Cyfrowy Polsat, jeden z wiodących graczy sektora TMT w Polsce, wyemitował 7-letnie obligacje serii C o wartości 1 miliarda złotych. Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na refinansowanie zrównoważonych projektów spółki podnoszących efektywność energetyczną i zmniejszających ślad węglowy

– czytamy w najnowszym komunikacie BNP Paribas.

Jakie warunki emisji zaproponował Cyfrowy Polsat współpracując z BNP Paribas? Zielone obligacje były dostępne do zakupy wyłącznie przez inwestorów kwalifikowanych. Ich emisja odbyła się natomiast w trybie, w którym nie było konieczne sporządzanie prospektu, co niewątpliwie ułatwiło spółce sprawę.

Papiery wartościowe wyemitowane przez Cyfrowy Polsat nabywali krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy reprezentujące najróżniejsze instytucje. Wśród nich znaleźli się reprezentanci banków, towarzystw ubezpieczeniowych, jak i funduszy inwestycyjnych. Jeden inwestor okazał się być szczególnie prestiżowy.

Albowiem łączną wartość 20 proc. emisji zielonych obligacji, jakiej dokonał Cyfrowy Polsat, objął Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Co więcej, już od lutego bieżącego roku zielone obligacje można zakupić poprzez alternatywny system obrotu Catalyst, którego prowadzeniem zajmuje się Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zielone obligacje Cyfrowego Polsatu z certyfikatem zgodności

"

Cyfrowy Polsat jest pierwszą spółką z sektora niefinansowego, która wyemitowała zielone obligacje na rynku polskim. Emisja otrzymała certyfikat zgodności z Green Bond Principles 2018 poświadczony przez firmę ekspercką Sustainalytics

– napisano w nowym komunikacie BNP Paribas.

Pozostaje zatem pogratulować powodzenia tego rodzaju przedsięwzięcia i liczyć na to, że uda się zrealizować podobne projekty także w przyszłości. Albowiem każda, nawet najmniejsza zmiana w stronę zrównoważonego rozwoju to powód do zadowolenia. Wnioski z takiego działania powinna wyciągnąć również konkurencja Cyfrowego Polsatu.

Bo skoro już pierwszy podmiot niefinansowy dokonał udanej emisji zielonych obligacji korporacyjnych, to następne takie poczynania firm nie tylko z branży telekomunikacyjnej powinny być tylko kwestią czasu. Zyskuje zaś na tym samo środowisko naturalne, co stanowi coraz bardziej pożądany skutek inwestycji.


Źródła:
http://media.bnpparibas.pl/pr/487681/bank-bnp-paribas-wspolorganizatorem-zielonych-obligacji-cyfrowego-polsatu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Skwierzynie
Oddziały
author
08 sierpnia 2019

PKO BP w Skwierzynie

Deutsche Bank w Kaliszu
Oddziały
author
17 listopada 2017

Deutsche Bank w Kaliszu

Niania Plus – nowy rządowy program?
Świadczenia socjalne
author
20 września 2018

Niania Plus – nowy rządowy program?

Santander Bank Polska w Piastowie
Oddziały
author
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Piastowie

Bank umorzył zadłużenie swoim Klientom
Bez kategorii
author
20 sierpnia 2019

Bank umorzył zadłużenie swoim Klientom

Bank Pekao w Białych Błotach
Oddziały
author
06 sierpnia 2019

Bank Pekao w Białych Błotach