Najczęściej komentowane
W Polsce jest coraz więcej żłobków
Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2018 wzrosła ilość żłobków i innych instytucji zajmujących się opieką nad najmłodszymi pociechami w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, wzrost odnotowano również w ilości miejsc dla dzieci jak i ilości samych dzieci uczęszczających do żłobków.
Z danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że rok poprzedni był ważnym rokiem w rozwoju instytucji świadczących opiekę nad dziećmi przed wiekiem przedszkolnym. Odnotowano bowiem wzrost zarówno w ilości podobnych placówek, jak również przygotowanie tych już istniejących do przyjęcia większej ilości dzieci.
Coraz częściej również rodzice decydują o poddaniu swojego dziecka opiece tego typu instytucji. Liczba żłobków, oddziałów żłobkowych oraz klubów dziecięcych wzrosła aż o 21 proc. pomiędzy rokiem 2017 i 2018. W przypadku miejsc w tych placówkach, ich ilość wzrosła o 29,2 proc. Liczba dzieci oddanych do żłobków wzrosła natomiast o 23,7 proc.
Zgodnie z danymi na dzień 31 grudnia 2018 r. w Polsce w tamtym czasie było łącznie 3 776 żłobków, oddziałów żłobkowych oraz klubów dziecięcych. Najwięcej z nich, bo aż 83,3 proc. stanowiły żłobki oraz oddziały żłobkowe. Ile dokładniej powstało nowych placówek opieki nad dziećmi do lat 3?
Gdzie powstało najwięcej żłobków
Łącznie w całej Polsce w zeszłym roku powstało 656 placówek, które zajmują się opieką nad dziećmi, które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia. Najwięcej z nich otwarto w województwie mazowieckim – 94. W dalszej kolejności uplasowały się województwa małopolskie – 76 placówek, śląskie – 66 i dolnośląskie – 64.
Badania GUS objęły również dane o wszystkich czynnych żłobkach, oddziałach żłobkowych oraz klubach dziecięcych. Pod tym względem również wygrało Mazowsze z wynikiem 686. Niestety pozostałe regiony nie mogą pochwalić się tak wysokim wynikiem.
Liczba działających placówek tego typu wahała się od 65 w województwie świętokrzyskim do 405 w województwie małopolskim. Ponad połowa, bo aż 58 proc. z wszystkich miejsc w wymienionych placówkach należy do sektora prywatnego. Co więcej, aż 2 915 wszystkich żłobków również jest w rękach podmiotów prywatnych.
Coraz więcej dzieci w żłobkach
Liczba dzieci, które placówki opieki nad dziećmi do lat 3 mogły przyjąć pod swoje skrzydła wzrosła z 106,5 tys. (2017 rok) do 137,6 tys. (2018 r.). Do sektora prywatnego należało 79,7 tys. miejsc, a do publicznego 57,9 tys. miejsc w tych placówkach. Ilość miejsc na jeden żłobek rozkłada się jednak dosyć nierównomiernie.
Do żłobka na każde 1000 dzieci w roku 2017 uczęszczało ich średnio 86,4. Rok później było to już 105,3. „Należy dodać, że w porównywanych latach wzrosła zarówno ogólna liczba dzieci w placówkach, jak również ogólna liczba dzieci w wieku do 3 lat – podał GUS. Ilu pracowników czuwało nad tymi wszystkimi pociechami?
Na koniec roku 2018 zatrudnionych w tych placówkach było 23,8 tys. osób. Średni wynik kadrowy to 6 osób na jedną placówkę. Prawie wszyscy Ci pracownicy to kobiety – aż 99,3 proc. Opiekunów wspierali również wolontariusze w liczbie 467. Liczba tych pomocników niestety spadła w zeszłym roku o połowę.
Źródła:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/dzieci-i-rodzina/dzieci/zlobki-i-kluby-dzieciece-w-2018-roku,3,6.html
Dodaj komentarz