Znaczki Poczty Polskiej na greckich autobusach

Znaczki Poczty Polskiej na greckich autobusach

author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2021

Poczta Polska poinformowała w komunikacie prasowym, że znaczek „z polskim Jamesem Bondem”, czyli Jerzym Iwanowem-Szajnowiczem – bohaterem narodów polskiego i greckiego, widnieje na tylnej szybie autobusów kursujących w Atenach oraz Salonikach w Grecji. Sprawdzamy szczegóły.

Grafika trafiła na pojazdy dzięki Ambasadzie RP w Grecji, która chciała przybliżyć postać, będącą jednym z najwybitniejszych alianckich agentów II wojny światowej.

Polski znaczek w Grecji

Osoby korzystające z lotnisk zlokalizowanych w Atenach oraz Salonikach, do końca września 2021 roku będą mogli oglądać kampanię polskiego znaczka na żywo. Grafika przedstawiająca Jerzego Iwanowa-Szajnowicza na greckich autobusach promuje hasło: Polska celebruje 200-lecie greckiej niepodległości.
Emisja znaczka powstała we współpracy z ambasadą grecką w Polsce i opublikowano ją 25 marca 2021 roku w związku z obchodami dwusetnej rocznie Rewolucji Greckiej, czyli rozpoczęcia walki Greków o niepodległość.


Jerzy Iwanow-Szajnowicz jest bohaterem Polski i Grecji, działającym podczas II wojny światowej nie tylko jako legendarny agent polskich i brytyjskich służb specjalnych, ale również jako bohater greckiego ruchu oporu. Iwanow-Szajnowicz to spektakularny przykład zaangażowania polskich obywateli w grecki podbój wolności.

Głos ekspertów

Wielu ekspertów powiela zdanie, że Jerzy Iwanow-Szajnowicz był najskuteczniejszym sabotażystą, jakiego w swoich szeregach posiadali alianci w okresie II wojny światowej. Był on odpowiedzialny za zorganizowanie siatki wywiadowczej na terenie Grecji, dokonywał aktor dywersji i sabotażu na ogromną skalę. Po śmierci został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Męstwa – a jest to najwyższe odznaczenie wojenne Królestwa Grecji oraz drugie w hierarchii odznaczenie wojenne Republiki Greckiej. Ponadto został odznaczony także Krzyżem Jerzego – najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Autorką znaczka jest Agnieszka Sancewicz. Mirosław Szponar zajął się koloryzacją znaczka. Dodatkowo Poczta Polska wydała również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu, która przedstawia podmioty związane z działalnością wywiadowczą oraz dywersją.


Bank Pocztowy

Bank Pocztowy to instytucja komercyjna, która oferuje Klientom indywidualnym, małym i mikro przedsiębiorstwom usługi z zakresu finansów. Oferta banku dostępna jest w jego placówkach oraz w punktach mieszczących się w oddziałach Poczty Polskiej. Bank Pocztowy istnieje od 1990 roku. Instytucję założono w Bydgoszczy, w celu reaktywowania polskiej bankowości pocztowej. Bank Pocztowy posiada około 4600 placówek w całej Polsce, w tym prawie 800:

– odpowiedzialnych tylko za sprzedaż produktów i usług finansowych
– mikrooddziałów
– pocztowych stref finansowych.

Ponadto głównym udziałowcem instytucji jest Poczta Polska, posiadająca blisko 75% akcji. Drugim udziałowcem, posiadającym 25% akcji, jest największy bank w Polsce – PKO BP.


źródło: https://media.poczta-polska.pl/pr/687118/greckie-autobusy-zdobi-znaczek-poczty-polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zasiłek macierzyński – najważniejsze informacje
Ekonomia
author
Halszka Gronek
19 stycznia 2020

Zasiłek macierzyński – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy Bytów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Bytów

Kasa Stefczyka Siemianowice Śląskie
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Siemianowice Śląskie

Inspektorat ZUS w Żyrardowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Żyrardowie

Aplikacja Moje ING z wysokimi ocenami Użytkowników
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2020

Aplikacja Moje ING z wysokimi ocenami Użytkowników

Prezes ING Banku Śląskiego Bankowcem Roku 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 marca 2020

Prezes ING Banku Śląskiego Bankowcem Roku 2020

Porównaj