Wkrótce bez wiz do USA?

Wkrótce bez wiz do USA?

author
Halszka Gronek
09 października 2018
Dyskursem publicznym ostatnich dni zawładnęła jedna informacja - zniesienie wiz do USA dla Polek i Polaków. Sprawdziliśmy, co warto wiedzieć w tej sprawie. 

Dziesiątki tysięcy polskich obywateli ucieszyły się na wieść o rychłym zniesieniu wiz pasażerskich do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Euforia póki co jest zbędna, bowiem sprawa likwidacji wiz wciąż nie została przesądzona. 
 

Wszystko zależy bowiem od ilości przyznanych nam odmów w sprawie wjazdu do USA w minionym roku fiskalnym. Im więcej negatywnych decyzji, tym mniejsza szansa Polaków na bezwizowy lot na Zachód. 
 

To, czy Polska zostanie włączona do amerykańskiego programu bezwizowego (Visa Weiver), zależy od tego, czy odsetek negatywnych decyzji wyjazdowych przekroczy próg 3%. Dane o tym, ile odmów przyznano Polakom w zeszłym roku fiskalnym, poznany dopiero w listopadzie.

Coraz mniej odmów
Jak podaje rzecznik polskich linii lotniczych LOT, Adrian Kubicki, według wciąż nieoficjalnych statystyk ostatni wyliczony wskaźnik odmów w sprawie wjazdu do USA przyznanych Polakom wahał się między 3% a 4%. 
 

Dane te były aktualne na okres od pierwszego października 2017 roku do 31. lipca 2018 roku – jednak do końca pełnego roku fiskalnego brakuje dwóch miesięcy statystyk. Najprawdopodobniej poznamy je w listopadzie. 
 

Warto jednak wiedzieć, iż w zeszłoroczny wskaźnik odmów wizowych wynosił aż 5,92% – stąd właśnie Polacy nie mogli liczyć na zniesienie wiz do USA. W tym roku spodziewany odsetek ma być znacznie niższy, choć warto wiedzieć, iż statystyki nieustannie zaniżane są przez Polaków osiedlonych na Wyspach. To właśnie w Wielkiej Brytanii aż 20% polskich wniosków o wjazd do USA zostaje odrzuconych.

LOT przejął inicjatywę
Zarząd Polskich Linii Lotniczych wpadł na pomysł rozpoczęcia specjalnej akcji informacyjnej, której celem miało być edukowanie Polaków w kwestii prawidłowego składania wniosków wizowych. Cała procedura miała na celu zminimalizowanie szans na przyznanie negatywnej decyzji wizowej z powodu formalnego błędu.
 

Do akcji lotu przyłączyło się blisko 300 firm działających na pograniczu lub w centrum branży podróżniczej – m.in. popularne na naszym rynku biuro podróży Rainbow czy emitent kart kredytowych MasterCard oraz Maestro.
 

Mobilizacja krajowych spółek ma na celu zniesienie wiz dla wszystkich Polek i Polaków. Zaangażowanie LOT-u i jego partnerów jest o tyle wyjątkowe, iż nie wiąże się z nim żadna wymiera korzyść materialna – lecz jedynie cel społeczno-solidarnościowy. Podobne mobilizacje pomiotów gospodarczych pozwoliły w przeszłości na zniesienie wiz do USA m.in. w Korei Południowej i Czechach. 

Rozmowy z USA
Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które wciąż nie zostały zakwalifikowane do amerykańskiego programu bezwizowego. Dla państwa, które tak mocno stawia na relacje z Ameryką, a co równie ważne – dla państwa które dołączyło do grupy gospodarek rozwiniętych – wymóg wiz stanowi poważny problem polityczny i dyplomatyczny.
 

Nic więc dziwnego, że podczas ostatniego pobytu Prezydenta RP w Białym Domu kwestia zniesienia wiz dla Polek i Polaków została poruszona. Prezydent Andrzej Duda tak przywołuje tę dyskusję: 
 

„Bardzo wyraźnie powiedziałem, że to jest upokarzające dla nas, że jako sojusznicy Stanów Zjednoczonych musimy cały czas występować o wizy. Nasi żołnierze stają ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w Iraku i w Afganistanie i jesteśmy cały czas razem, a jesteśmy jednym z tych krajów, którą muszą aplikować o wizy, mimo że ten procent odmów jest naprawdę już niski”.

Korzyści nie tylko dla nas
Na zniesieniu wymogu wizowego dla Polek i Polaków coraz silniej zależy także i samym Stanom Zjednoczonym. W końcu Polska stała się dla USA cennym partnerem ekonomicznym i biznesowym (chociażby patrząc przez pryzmat polskich planów zwiększenia zakupu zachodniego gazu skroplonego i broni). 
 

Na chwilę obecną przedsiębiorstwa amerykańskie zainwestowały w naszym kraju blisko 45 miliardów dolarów, a obrót handlem w relacji Polska-Stany Zjednoczone liczony jest już w granicach kilkunastu miliardów dolarów.
 

Koniec wymogu wiz pozytywnie odbije się także na działalności międzynarodowych linii lotniczych. Jak poinformował prasę rzecznik LOT-u: „Jeśli wizy zostaną zniesione, liczba naszych pasażerów do Ameryki zwiększy się kilkakrotnie. Będziemy rozważali otwarcie nowych połączeń do wielu dużych miast USA, zaczynając od San Francisco, Atlanty i Waszyngtonu”. 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Wieluń
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
07 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Wieluń

PKO BP w Knurowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 sierpnia 2019

PKO BP w Knurowie

Za mandat zapłacimy kartą lub Blikiem
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2018

Za mandat zapłacimy kartą lub Blikiem

Rocznica wdrożenia platformy Automarket.pl od PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 lipca 2021

Rocznica wdrożenia platformy Automarket.pl od PKO BP

Polacy wolą pracę na etacie
Blog
author
Patryk Byczek
10 października 2017

Polacy wolą pracę na etacie

Doconomy – nowy obiekt inwestycji Mastercard
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 grudnia 2019

Doconomy – nowy obiekt inwestycji Mastercard

Porównaj