Zwolnienia grupowe także w Santander Consumer Banku

Zwolnienia grupowe także w Santander Consumer Banku

author
Alicja Uzarowicz
14 marca 2020

W ostatnim czasie kolejne banki ogłaszają, iż zamierzają zredukować w istotny sposób zatrudnienie. Kolejnym bankiem, który w 2020 roku ogłosił zwolnienia grupowe jest Santander Consumer Bank. Do końca marca przyszłego roku pracę w spółce może stracić nawet 430 osób.

Po ogłoszeniu planowanych redukcji etatów w Banku Millennium oraz Pekao S.A., kolejny bank zapowiedział zwolnienia grupowe. Do 31 marca przyszłego roku z zatrudnieniem w tym banku ma pożegnać się nawet 430 osób. Jakie są powodu redukcji zatrudnienia w tym przypadku?

Pierwsza fala wypowiedzeń spadnie na osoby zatrudnione w działach, które obejmie redukcja już 20 kwietnia 2020 roku. Powód takiej decyzji spółki nie odbiega zbytnio od przyczyn innych spółek, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Za utratę pracy przez kilkaset osób winić należy rozwijający się rynek finansowy.

Coraz mocniej bowiem do finansów wkracza technologia, a większość procesów jest digitalizowana. Zmniejszenie liczby etatów w Santander Consumer Banku ma ponadto wpasować się w ewoluujące oczekiwania klientów oraz samego rynku. Kolejnym powodem zwolnień jest chęć poprawy efektywności procesów bankowych.

Zwolnienia grupowe w Santander Consumer Banku pochłoną do 430 etatów

"

Aktualnie realizowana strategia banku koncentruje się na digitalizacji relacji z klientami, automatyzacji wewnętrznych procesów biznesowych oraz wdrażaniu nowoczesnych technologii

– napisano w oficjalnej informacji zamieszczonej przez Santander Consumer Bank.

To właśnie ten fakt ma powodować konieczność reorganizacji sieć sprzedaży produktów bankowych według tradycyjnego modelu, czyli stacjonarnie w placówkach. Tego rodzaju usługi cieszą się już coraz mniejszym zainteresowaniem, co uzasadnia redukcję w tych działach spółki.

Klienci coraz rzadziej odwiedzają swój bank, by skorzystać z obsługi kasowej czy dokonać jakiejś innej czynności u doradcy. Powoduje to spadek rentowności tych usług i konieczność wprowadzenia stosownych zmian. Warto dodać, że ten trend tworzą często same banki podnosząc ceny takich usług w oddziałach.

Czy Santander Consumer Bank będzie zamykał niektóre oddziały?

Zwolnienia grupowe mają jeszcze jedną ważną przyczynę. Santander Consumer Bank, jak jeden z wielu innych podmiotów rynku finansowego, skupia się obecnie na rozwoju innej sfery swojej działalności. Mowa tutaj o procesach back office, czyli takich, których klient nie widzi bezpośrednio.

Mowa tutaj chociażby o unowocześnianie funkcjonalności aplikacji mobilnej, przepływu informacji pomiędzy oddziałami i działami spółki, jak i rozwój zdalnych procesów załatwiania spraw bankowych. Na ten moment nie jest wiadome, czy spółka zacznie likwidować oddziały, choć to właśnie na tych pracownikach oprze się redukcja w znacznej mierze.

Jak pokazują dane Santander Consumer Banku z końca ubiegłego roku, spółka miała do dyspozycji 150 oddziałów swojego banku. Łączna wielkość zatrudnienia w spółce wyniosła wówczas 2,5 tys. osób. Redukcja opływająca na 430 osób nie wydaje się być zatem drastyczną zmianą, choć i tak konieczny będzie kontakt ze związkami zawodowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK
Blog
author
Aneta Jankowska
15 marca 2018

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 lipca 2021

Popularność eSkrzynki Poczty Polskiej rośnie

PKO BP w Andrychowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 sierpnia 2019

PKO BP w Andrychowie

Barometr zawodow 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 stycznia 2019

Barometr zawodow 2019

Cyfrowy podpis w oddziałach PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020

Cyfrowy podpis w oddziałach PKO BP

Porównaj