Jak nie stracić dopłaty MdM?

Jak nie stracić dopłaty MdM?

author
Halszka Gronek
08 sierpnia 2018
Jeszcze do niedawna rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” cieszył się ogromną popularnością. Dziś coraz więcej osób dowiaduję się o tym, iż grozi im utrata otrzymanej od państwa dopłaty. Co zrobić, by zachować swoje pieniądze?

Program „Mieszkanie dla Młodych” podlega stopniowej likwidacji. Wszyscy Ci, którzy zdołali jeszcze zakwalifikować się do ostatniej transzy programu, mogą cieszyć się z otrzymanej dopłaty na realizację swoich mieszkaniowych marzeń.
 

Wystarczyło jedynie 38 godzin, by cała pula środków pieniężnych przeznaczonych na realizację programu MdM, rozeszła się wśród jej zadowolonych beneficjentów. 
 

Program „Mieszkanie dla Młodych” dobiega końca, a na jego miejsce pojawić ma się m.in. nowy projekt o dopłatach do czynszów, czyli program „Mieszkanie Plus”. Co jednak z tymi, którzy otrzymali dopłatę w ramach MdM-u? 
 

Nie oddawaj swego domu
Wszystkie osoby, jakiem udało się zyskać dopłatę mieszkaniową m.in. wkład własny, musza pamiętać, by nie sprzedawać ani nie podnajmować nieruchomości współfinansowanej ze środków MdM-u.
 

Jeśli beneficjenci nie zastosują się do tego zakazu, będą musieli oddać otrzymane niegdyś dofinansowanie pieniężne. Oznacza to, iż staną się oni stratni, a do rządowego budżetu na cele mieszkaniowe powrócą miliony wypłaconych złotych.
 

Owy zakaz zbycia prawa do mieszkania nie obowiązuje jednak w jednym przypadku – przy rozszerzeniu wspólności majątkowej małżeńskiej, czyli przypisaniu współwłasności do nieruchomości „świeżo upieczonemu” małżonkowi.
 

Fala zwrotów
Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego już 267 beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych” musiało oddać dopłatę, jaką otrzymało na realizację swej mieszkaniowej inwestycji. 
 

Z powodu złamania zakazu sprzedaży lub wynajmu swego mieszkania niemal 2 500 000 złotych powróciło na rachunki banków współpracujących z MdM-em. W sumie oddane mają zostać aż 4 miliony złotych. 
 

Co istotne, jak do tej pory aż 26 beneficjentów musiało zwrócić dopłatę w związku z naruszeniem zakazu udostępnienia mieszkania innym osobom, a 1 „MdM-owicz” musiał oddać pieniądze w związku z uczynieniem swego mieszkania lokalem użytkowym.
 

Co zrobić, by nie stracić dopłaty? 
Jeśli nie chcemy stracić przyznanej nam dopłaty rządowej, nie możemy w ciągu 5 lat od jej otrzymania sprzedać ani podnająć choćby części nieruchomości. 
 

Nie wolno także w tym czasie przekształcić nawet fragmentu tego mieszkania w lokal użytkowy. Dopuszczalne jest jednak zarejestrowanie w owym lokum swej działalności gospodarczej – o ile nie wydzielimy w celu realizacji zadań zawodowych żadnego osobnego pomieszczenia.
 

Nie należy także udostępniać swego mieszkania osobom trzecim – nawet na kilka dni. Jest to ważna informacja dla wszystkich tych, którzy mieszkają w pobliżu miejsc atrakcyjnych turystycznie lub kulturowo (np. festiwale muzyczne) i którzy z racji tej lokalizacji udostępniają nocleg obcym osobom przyjezdnym za odpowiednią opłatą.
 

Nie sprzedawaj, lecz także nie kupuj!
Aż 33 beneficjentów zostało zmuszonych do oddania dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”, bowiem w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kupna mieszkania z dopłatą dokonali oni zakupu innego lokalu mieszkalnego. 
 

Przepisy regulujące konkretne kwestie programu MdM wyraźnie stanowią, iż uzyskaną wcześniej dopłatę straci ten, kto stanie się właścicielem nieruchomości w jakiejkolwiek formie – z wyjątkiem otrzymania prawa własności innego mieszkania w wyniku dziedziczenia.
 

Osoby, które zdecydowały się więc najpóźniej w 2018 roku na otrzymanie dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych” nie tylko nie mogą sprzedać posiadanego lokum, lecz nie wolno im także w ciągu 5 lat od otrzymania dopłaty zakupić innej nieruchomości mieszkalnej.
 

Szybsze spłacenie kredytu kosztuje
We wrześniu 2015 roku weszło w życie kolejne ograniczenie związane z programem MdM i ewentualną utratą dopłaty w przypadku jego złamania. Ograniczenie to dotyczy kwestii wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego, jaki dofinansowany był z programu „Mieszkanie dla Młodych”. 
 

Przepis ten stanowi, iż ciągu 5 lat od nabycia mieszkania beneficjent może nadpłacać swój kredyt – a nawet w całości go spłacić – ale w kwocie nie większej niż wartość otrzymanego dofinansowania. 
 

Z powodu złamania tej zasady już 33 osoby zmuszone zostały oddać pieniądze otrzymane w ramach MdM-u. Na cale szczęście zwrot ten nie obejmuje całości otrzymanej niegdyś dopłaty, lecz proporcjonalnej jej części. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Toruń
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
31 października 2017

Kredyt samochodowy Toruń

Egzekucja alimentów bez komornika
Porady
autor wpisu
m_szydlowski
16 stycznia 2017

Egzekucja alimentów bez komornika

Promocja: „Jesienna premia z Nest Kontem” w Nest Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2019

Promocja: „Jesienna premia z Nest Kontem” w Nest Banku

Ile kosztują diamenty?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
29 maja 2019

Ile kosztują diamenty?

Dzień Singla na AliExpress
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
10 listopada 2018

Dzień Singla na AliExpress

Santander Consumer Bank Malbork
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
05 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Malbork

Porównaj