Jak odzyskać dług od osoby prywatnej?

Jak odzyskać dług od osoby prywatnej?

author
Julia Wierciło
03 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Odzyskiwanie pożyczonych pieniędzy w wielu przypadkach może okazać się niezmiernie trudne. Zdarzają się sytuacje, w których jest to niemal niemożliwe, na przykład jeśli udzieliliśmy pożyczki znajomym lub rodzinie. Czy da się zrobić to samodzielnie? W jaki sposób rozwiązać taką sprawę? W artykule opisujemy, w jaki sposób ją rozstrzygnąć. Sprawdźmy, jak odzyskać dług od osoby prywatnej.

Spis treści:

  1. Odzyskiwanie długu na własną rękę
  2. Odzyskanie długu od osoby prywatnej z umową
  3. Czy da się odzyskać dług bez umowy?
  4. Wpis do bazy BIG sposobem na odzyskanie długu
  5. Giełda długów - sprzedaż długu osoby prywatnej
  6. Ostateczne rozwiązanie - przekazanie sprawy do e-sądu w Lublinie
  7. Przedawnienie długu
Zwiń spis treści

Odzyskiwanie długu na własną rękę

W prawie polskim opisane zostały jasne zasady dotyczące pożyczek prywatnych. Sprawa jest prosta w przypadku zawarcia umowy. Jeśli podpisaliśmy dokument, mamy sporo możliwości na odzyskanie długu. Sytuacja staje się trudniejsza, jeśli nie stworzyliśmy umowy, która potwierdzi pożyczkę.

Wtedy skuteczne odzyskiwanie długów, a zwłaszcza gotówki, może być utrudnione, ze względu na brak potwierdzających umowę dokumentów. Bez pisemnej umowy pożyczki często trudno jest ruszyć z miejsca, ale nie jest to niemożliwe.

Odzyskiwanie długów warto rozpocząć od rozmowy. Samodzielne ściągnięcie długu może okazać się możliwe, a sprawa ma szansę rozwiązać się polubownie. Gdy nie przyniesie ona efektu, a pożyczkobiorca będzie wypierał zawarcie umowy ustnej, warto zastanowić się nad skierowaniem sprawy do sądu. Jeśli jesteś osobą zadłużoną, w kolejnym artykule opisujemy, jak wyjść z długów.

Odzyskanie długu od osoby prywatnej z umową

W przypadku posiadania umowy z pożyczkobiorcą, oprócz rozmowy, mamy do wyboru więcej ewentualnych sposobów odzyskania długu:

  • wpis w BIG InfoMonitor lub KRD, czyli przekazanie do rejestru dłużników,
  • internetowa giełda długów (giełda wierzytelności), czyli sprzedaż długu,
  • zgłoszenie do sądu – opcja e-sądu jest bardzo korzystna, ze względu na szybkość działania.

Elementy umowy, które pozwolą nam odzyskać dług:

  • dane takie jak: imię i nazwisko, PESEL, seria dowodu osobistego,
  • kwota, którą pożyczamy,
  • forma spłaty kredytu,
  • określony czas, w którym pożyczka powinna być uregulowana,
  • wysokość oprocentowania i ewentualnych odsetek.

Czy da się odzyskać dług bez umowy?

Jeśli pożyczka została udzielona bez właściwego dokumentu, oprócz rozmowy, możemy skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania. Jest nim proces sądowy z powództwa cywilnoprawnego. Pozew złożony do sądu pozwala na wydanie sądowego nakazu zapłaty.

Należy pamiętać, że w tym wypadku musimy posiadać dowody w postaci wiadomości SMS lub zeznania świadków. Osoba, która okaże się winna, będzie musiała ponieść koszty sądowe.

Wpis do bazy BIG sposobem na odzyskanie długu

W przypadku, kiedy zadłużenie wynosi min. 200 zł, a termin spłaty przekracza 30 dni, możemy dokonać wpisu do rejestru dłużników. Statystyki Krajowego Rejestru Długów wskazują, że 53 procent dłużników, którzy zalegają ze spłatą długu mniej niż rok, spłacają go od razu po otrzymaniu ostrzeżenia.

Dłużnicy obecni na liście mają utrudniony dostęp do kredytów czy pożyczek, a także brak możliwości wykupienia internetowego i telefonicznego abonamentu. W sytuacji braku środków na spłatę, osoba zadłużona może skorzystać z możliwości, jakimi są kredyty oddłużeniowe lub pożyczki bez zdolności kredytowej.

Jak przyspieszyć odzyskanie długu przez wpis do bazy BIG?

  • Najpierw należy zarejestrować się na stronie BIG (Biuro Informacji Gospodarczej),
  • W kolejnym kroku musimy wykupić usługę dopisania do rejestru dłużników,
  • Następnie przedstawiamy dokument potwierdzający roszczenie zapłaty,
  • Wysyłamy ostrzeżenie. Na tym etapie pożyczkobiorca jest bezkarnie zobowiązany do zapłaty przez okres 30 dni,
  • Jeśli po upływie tego czasu dłużnik nie ureguluje długu, zostaje wpisany na listę.

Giełda długów - sprzedaż długu osoby prywatnej

Niektóre firmy umożliwiają wykup niespłaconych długów. Jest to możliwe na tzw. giełdzie wierzytelności. Cena długów na giełdzie jest niższa od wysokości długu, ale pozwala na szybkie pozbycie się problemu. Pozwala nam to odzyskać część pożyczonych pieniędzy bez zgody dłużnika. W całej operacji chodzi o przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią, ale o sprzedaży należy powiadomić dłużnika, na przykład listem poleconym. Dzięki temu możemy choć po części podnieść nasze bezpieczeństwo finansowe.

Dług pomoże odzyskać także firma windykacyjna

Do odzyskania należności możemy także skorzystać z firmy windykacyjnej. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, musimy pamiętać, że windykator pobiera opłatę za odzyskanie należności. Najczęściej jest to prowizja od kwoty odzyskanej.

Mimo tego, że to rozwiązanie będzie tańsze niż usługa giełdy, nie otrzymujemy zapewnienia na odzyskanie środków. W szczególności firma windykacyjna może pomóc nam, jeśli przedsądowe wezwanie do zapłaty nie przyniesie pożądanego skutku.

Ostateczne rozwiązanie - przekazanie sprawy do e-sądu w Lublinie

Skuteczną metodą może okazać się także przekazanie sprawy do sądu. Jednocześnie składamy wniosek o wydanie nakazu do zapłaty. E-sąd w Lublinie zajmuje się Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym, a jego działania zapewniają najszybsze rozwiązanie. Ten sposób odzyskania długu, pozwala nam na szybkie zamknięcie sprawy i uzyskanie zwrotu pożyczki od osoby, która zalega nam z jej oddaniem.

Sąd wydaje nakaz zapłaty, jednak osoba pozwana może zgłosić sprzeciw. Jeżeli nakaz pozostanie bez odpowiedzi zwrotnej, po nadaniu klauzuli wykonalności do sprawy zostaje zaangażowany komornik. Dla osób, które nie są w stanie spłacić długu w określonym czasie, istnieją alternatywne rozwiązania np. pożyczki dla zadłużonych.

Jak założyć sprawę o odzyskanie długu w e-sądzie?

  • w pierwszej kolejności musimy założyć konto na stronie www.e-sad.gov.pl i wypełniamy formularz,
  • opisujemy sytuację, w tym wypadku musimy posiadać dokument potwierdzający roszczenie,
  • w ostatnim kroku należy podpisać pozew, możemy wykorzystać podpis elektroniczny.

Sprawę możemy założyć zawsze, niezależnie od tego, jaka kwota była przedmiotem pożyczki (nie ma minimalnej kwoty, z którą moglibyśmy zwrócić się do sądu).

Aby złożyć taki wniosek, musimy posiadać dowody o istnieniu długu np. umowa pożyczki. Osoba pozywająca nie musi go jednak dostarczyć do sądu, wystarczy opisanie treści z zaznaczeniem terminu spłaty.

Przedawnienie długu

Musimy pamiętać o tym, że dług może się przedawnić. Jeśli jest to pożyczka prywatna, okres przedawnienia wynosi 10 lat. Czas liczony jest od terminu, w którym powinna nastąpić spłata, a nie od czasu, w którym pożyczka została udzielona. Jeżeli w dokumencie termin spłaty nie jest jasno określony, to czas na regulację wynosi 6 tygodni. Liczony jest od wypowiedzenia przez nas umowy.

Śmierć dłużnika – czy mogę jeszcze odzyskać pieniądze?
Jeśli pożyczkobiorca umrze, dług przechodzi na jego rodzinę. W przypadku kiedy nie zrzeknie się ona spadku, mamy szansę na odzyskanie pieniędzy. Niestety, jeżeli spadkobierca nie będzie chciał skorzystać z dziedziczenia i odrzuci spadek, nie mamy już żadnej możliwości na odzyskanie długu.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jeżeli mamy umowę pożyczki, sprawa będzie bardzo prosta. Wystarczy założyć sprawę w sądzie o odzyskanie środków. Osoba winna niedotrzymania warunków umowy pożyczki będzie zmuszona oddać nam pieniądze, a do tego poniesie koszty procesu sądowego.

Jeżeli szczegółów pożyczki nie mamy zapisanych w umowie pożyczki, możemy posłużyć się procesem sądowym z powództwa cywilnoprawnego. Warto jednak pamiętać o tym, że podczas procesu trzeba będzie w inny sposób udowodnić, że rzeczywiście umowa pożyczki została zawarta – np.: w formie ustnej czy poprzez SMS. Przydać mogą się tu zeznania świadków.

Ściąganie długów od osób prywatnych jest dość trudne, dlatego warto rozpocząć je od poszukania dowodów, że doszło do pisemnego lub ustnego zawarcia umowy pożyczki. Wtedy będziemy mogli zgłosić się do sądu celem złożenia pozwu o zwrot pożyczki.

Podobnie jak nikt nie może zmusić nas do tego, by pożyczyć pieniądze, tak samo my nie możemy zmusić kogoś, by te pieniądze nam oddał. Możemy składać pozew, wszcząć egzekucję komorniczą, zgłosić daną osobę do bazy BIG, ale tak naprawdę nie ma żadnej metody, by zmusić daną osobę do oddania długu. Są osoby, które nawet klauzulę wykonalności wyroku traktują nie jako przymuszenie do spłaty, a jako bodziec do tego, by po prostu zacząć ukrywać swoje dochody przed komornikiem.

W przypadku rodziny warto wykorzystać najpierw polubowne metody ściągania długu, a dopiero potem wchodzić na drogę sądową. Jeżeli takie metody nie przynoszą efektu, możemy skorzystać z przedsądowego wezwania do zapłaty, które z reguły pomaga w odzyskaniu długu, ponieważ członkowie rodziny nie chcą wchodzić na drogę sądową.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia elektromechanik?

Praca elektromechanika wymaga szczególnego wykształcenia i dużego nakładu zaangażowania ze strony pracownika. Okazuje się jednak, że dzięki temu można dostać naprawdę godziwe wynagrodzenie. Sprawdziliśmy, ile zarabia elektromechanik.

author
Sandra Tessmer
14 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Bank Spółdzielczy w Słomnikach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Słomnikach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Słomniki.

author
Patryk Byczek
21 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP we Włocławku

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały we Włocławku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kasa Stefczyka Biłgoraj

Interesuje Cię temat placówek Kasy Stefczyka w Biłgoraju? To idealne miejsce, aby znaleźć wszelkie istotne informacje. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
16 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Golden Sand Bank – nowy bankowy projekt

Jak donosi Puls Biznesu, twórca mBanku – Sławomir Lachowski zamierza uruchomić w Polsce kolejny bank. Nowa instytucja ma się nazywać Golden Sand Bank i będzie działać wyłącznie online.

author
Dominika Byczek
14 lutego 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Do jakich zawodów zatrudniani są cudzoziemcy ?

Business Centre Club, czyli największa w kraju organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców, opublikowała listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy i gdzie należy wprowadzić ułatwienia w rekrutacji cudzoziemców.

author
Aneta Jankowska
08 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj