Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy

author
Dominika Sobieraj
08 sierpnia 2023

Samochody nie należą do najtańszych dóbr, które możemy kupić, dlatego wiele osób jest zainteresowanych kredytami samochodowymi. Co ważne – kredyt z nazwy samochodowy możemy wykorzystać także na zakup innego pojazdu, np.: motocyklu, motorówki, a nawet ciągnika. Kredyty samochodowe udzielane są głównie przez banki, ale na rynku znajdziemy też oferty pożyczek firm pozabankowych, z których pożyczone pieniądze można wydać właśnie na zakup samochodu. Za pieniądze z kredytu samochodowego można kupić właściwie każdy pojazd silnikowy. Maksymalna kwota kredytu zależna jest od naszej indywidualnej zdolności kredytowej. Sprawdź nasz ranking kredytów samochodowych.

Kredyty na samochód – ranking

Spis treści:

  1. Kredyty na samochód – ranking
  2. Czy warto brać kredyt na zakup samochodu?
  3. Kto może otrzymać kredyt na samochód?
  4. Wymagane dokumenty do kredytu samochodowego
  5. Jak otrzymać kredyt na samochód? Krok po kroku
  6. Pożyczki na samochód
  7. Pożyczki na zakup samochodu – lepsze od kredytu?
  8. Kto może otrzymać pożyczkę na zakup samochodu?
  9. Wymagane dokumenty do pożyczki na samochód
  10. Kredyt samochodowy - plusy i minusy
Zwiń spis treści

Czy warto brać kredyt na zakup samochodu?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jest bowiem bardzo wiele czynników, które wpływają na to, czy dany kredyt jest dla danej osoby opłacalny, czy też nie. Przede wszystkim warto brać kredyt na samochód wtedy, kiedy jest on nam potrzebny ze względów zawodowych – kiedy mieszkamy na przykład w miejscowości, w której nie ma komunikacji miejskiej i do pracy jesteśmy w stanie dojechać jedynie samochodem. W przypadku kredytu samochodowego musimy liczyć się najczęściej z finansowaniem celowym – na tym polega standardowy kredyt samochodowy. Podobnie jest przy kredycie na samochód używany, z którego możesz sfinansować zakup samochodu znalezionego np.: na platformie aukcyjnej.

Wiele osób, które dostaną pracę z dala od domu, decyduje się na zakup samochodu (najczęściej używanego). Jeżeli samochód potrzebny jest nam w rzeczywistości do takiego właśnie celu, a nie stać nas na jego zakup, to jak najbardziej powinniśmy skorzystać z kredytu na samochód. Jest to nic innego jak kredyt gotówkowy, lecz z innym przeznaczeniem.

Kredyt na samochód, będący tak naprawdę celowym kredytem gotówkowym, warto wziąć również w sytuacji, kiedy w istocie mamy już jeden pojazd, ale uległ on np.: zniszczeniu w wyniku wypadku i koszty naprawy przewyższają jego wartość. Wtedy o wiele lepiej zainwestować w nowy samochód w lepszym stanie, a stary samochód sprzedać. Pieniądze ze sprzedaży mogą nam pokryć część kwoty zakupu nowego auta, a na resztę możemy po prostu wziąć kredyt. Sprawdź także kredyt samochodowy bez BIK.

Sprawdź oferty kredytów samochodowych bez zabezpieczeń

Kredyt samochodowy warto wziąć również wtedy, kiedy stać nas na odkładanie miesięcznie pewnej kwoty na ten cel, ale po prostu nie jesteśmy zbyt dobrzy w oszczędzaniu i zamiast pieniądze odkładać, stale przeznaczamy je na coś innego. Raty kredytu zmuszą nas bowiem do regularnego odkładania konkretnej kwoty – w przeciwnym razie trafimy do bazy dłużników, a to na pewno skutecznie zniechęci nas do wydawania odłożonych pieniędzy na inny cel. Kredyt na samochód to poważne zobowiązanie i należy podchodzić do niego bardzo rzetelnie.

Kiedy nie warto brać kredytu na zakup samochodu?

Nie warto natomiast brać kredytu samochodowego, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z jego spłatą. Przesłankami do tego, że kredyt może być dla nas zbyt dużym obciążeniem, będzie na przykład fakt, iż nie mamy stałej pracy albo często chorujemy i leczenie zabiera nam nieraz dużą część naszej wypłaty. Musimy liczyć się z tym, że kredyt samochodowy nie jest zobowiązaniem na chwilę, a na dłuższy okres.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Żeby wybrać najlepszy kredyt na auto, musimy spojrzeć na różne oferty banków i zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu. Im niższe oprocentowanie, tym bardziej opłacalny będzie dla nas taki kredyt. Możemy również nie szukać oferty na własną rękę, tylko zajrzeć od razu do rankingu kredytów samochodowych. Takie rankingi pokazują od razu, który bank czy firma pożyczkowa mają najkorzystniejsze oprocentowanie.

W wyborze najlepszego kredytu na auto może pomóc nam również porównywarka kredytów samochodowych.

Kto może otrzymać kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy mogą otrzymać osoby, które spełniają następujące warunki:

  • uzyskują regularne wynagrodzenie z tytułu pracy lub mają inne regularne dochody (np.: alimenty, wypłaty świadczenia 500+),
  • mają ukończony osiemnasty rok życia,
  • mieszkają w Polsce,
  • mają polskie obywatelstwo,
  • nie mają zadłużeń w spłacie innych posiadanych zobowiązań.

Osoby niespłacające swoich zobowiązań na czas nie otrzymają typowego kredytu samochodowego. Dostępne są dla nich natomiast oferty kredytów dla zadłużonych – dostępne wprawdzie na nieco niższą kwotę, ale często z gwarancją braku weryfikacji Klienta w bazach dłużników. Osoby, które nie spełniają ostatniego z tych warunków, czyli są zapisane w jakichś bazach dłużników, mogą skorzystać jedynie z kredytów oddłużeniowych. Kredyty z naszego rankingu nie są dostępne dla osób z niespłacanymi na czas długami.

Co ważne, kredyt samochodowy (kredyt gotówkowy z celem) można otrzymać zarówno na samochód nowy, jak i używany. Kwota, za którą kupimy pojazd, jak i jego stan, nie będzie interesował kredytodawcy. Do wzięcia kredytu nie jest również konieczne posiadanie prawa jazdy.

Nawet prosty kalkulator kredytu samochodowego pokaże nam, czy posiadamy zdolność kredytową odpowiednią do zaciągnięcia danego kredytu na samochód. Taki kalkulator kredytu samochodowego bierze pod uwagę koszt zakupu pojazdu i od pokazuje nam koszt miesięcznej raty kredytu samochodowego.

Co można kupić z kredytu samochodowego?

Z reguły za pieniądze z kredytu samochodowego kupujemy:

– samochód osobowy,
– motorower,
– samochód ciężarowy,
– motocykl,
– skuter,
– motorówkę.

Wymagane dokumenty do kredytu samochodowego

Do uzyskania kredytu samochodowego bezwzględnie niezbędny będzie dowód osobisty – ważne jest to, by był on ważny i należał do nas. Podobnie jest w przypadku, kiedy chcemy wziąć kredyt gotówkowy. Nie możemy brać kredytu w imieniu bliskiej nam osoby (także w imieniu partnera lub współmałżonka). Dzięki temu dokumentowi możemy również uzyskać popularne pożyczki na dowód.

Ponadto do uzyskania kredytu będzie nam potrzebne także potwierdzenie uzyskiwanych przez nas dochodów. Z reguły wystarczy doręczyć kredytodawcy wyciągi z naszego konta z ostatnich 3-6 miesięcy albo np.: odcinki z emerytury. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które wnioskują o kredyt w tym samym banku, w którym mają konto osobiste – wtedy bank samodzielnie pobiera wyciągi z miesięcy, które go interesują. Zarówno kredyt samochodowy,  jak i kredyt gotówkowy mają w tej sytuacji podobne warunki.

Jak otrzymać kredyt na samochód? Krok po kroku

Otrzymanie kredytu samochodowego jest w istocie bardzo proste i składa się z kilku kroków:

1. Przeglądamy różne oferty dostępne na rynku.
2. Wybieramy ofertę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
3. Deklarujemy pożądaną kwotę i okres spłaty.
4. Przechodzimy do składania wniosku poprzez kliknięcie “złóż wniosek”.
5. Wypełniamy wniosek naszymi danymi osobowymi.
6. Potwierdzamy naszą tożsamość.
7. Załączamy dokumenty potwierdzające nasze zarobki.
8. Czekamy na decyzję kredytową i wypłatę środków.

Czas wypłaty kredytów samochodowych

Pieniądze są wypłacane zazwyczaj jeszcze w tym samym dniu lub maksymalnie są wypłacane w następnym dniu roboczym po uzyskaniu przez nas pozytywnej decyzji kredytowej. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie przedstawione w naszym rankingu oferty to typowe kredyty online, dostępne całodobowo i bez wychodzenia z domu.

Pożyczki na samochód

Niektórzy mawiają, że kredyty i pożyczki to to samo. Są jednak zasadnicze różnice pomiędzy tymi produktami. Oczywiście zarówno dzięki kredytom, jak i pożyczkom, możemy kupić samochód, ale uwarunkowania przy obu produktach będą się różniły.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prawdziwe kredyty udzielane są tylko przez instytucje bankowe. Firmy pozabankowe nie mogą zgodnie z prawem udzielać kredytów. Mogą natomiast oferować nam pożyczki online na podobnych warunkach – niemniej jednak nazwa kredyt zarezerwowana jest typowo dla produktów bankowych.

Inaczej jest z nazwą “pożyczka”. Ta nazwa bowiem nie jest zarezerwowana dla nikogopożyczek mogą udzielać zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Różnica praktyczna pomiędzy  pożyczkami i kredytami jest jednak spora – z reguły kredyty dostępne są na o wiele wyższe kwoty niż pożyczki.

Może mieć to dla nas znaczenie, jeżeli za pożyczone pieniądze planujemy zakup dość drogiego samochodu. Może się bowiem okazać, że maksymalna kwota pożyczki nie będzie dla nas wystarczająca. W takim wypadku zostanie nam tylko sięgnięcie po kredyt albo zdecydowanie się na tańszy model. Poza tym jednym minusem, pożyczki mają całkiem dużo plusów, w których zdecydowanie przeważają nad pożyczkami.

Przykładowe oferty pożyczek, które możemy wykorzystać na cele samochodowe

logo-ratka gotowkovo-opinie wonga logo bocian finanse logo

Pożyczki na zakup samochodu – lepsze od kredytu?

Trudno powiedzieć, czy pożyczki na zakup samochodu są lepsze od kredytów samochodowych. Zależy to bowiem od tego, jakie kryterium porównania przyjmiemy. Przykładowo:

– jeżeli weźmiemy pod uwagę czas wypłaty pieniędzy

zdecydowanie lepsze okażą się szybkie pożyczki online, ponieważ przy nich możemy liczyć na to, że wypłata pojawi się na naszym koncie już w ciągu 15 minut,

– jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty kredytu

z reguły lepsze okażą się kredyty bankowe, ponieważ – stosując więcej zabezpieczeń (np.: depozyt karty pojazdu) i lepszą weryfikację kredytów – mogą pozwolić sobie na obniżenie kosztów,

– jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość formalności

zdecydowanie zwyciężą szybkie pożyczki przez Internet, ponieważ kredyty online obarczone są z reguły dużo większą liczbą formalności, w szczególności kredyty na zakup pojazdu.

Kto może otrzymać pożyczkę na zakup samochodu?

Pożyczkę na zakup samochodu może otrzymać każdy, kto spełnia wymagania danego pożyczkodawcy. Każdy pożyczkodawca ma niestety inne wymagania, ale z reguły wspólne wymogi to:

– minimalny wiek: 18, 20 lub 21 lat,
– bycie obywatelem RP,
– posiadanie adresu zamieszkania na terenie Polski,
– posiadanie numeru telefonu lub adresu e-mail.

Chcąc skorzystać z pożyczki przez Internet, musimy przede wszystkim posiadać sprawny komputer lub smartfon.

Wymagane dokumenty do pożyczki na samochód

Pożyczki są bardzo proste w uzyskaniu. Ze wszystkich dokumentów potrzebny będzie nam właściwie tylko dowód osobisty. Niektórzy pożyczkodawcy mogą również poprosić nas o dosta3rczenie jakiegokolwiek potwierdzenia uzyskiwanych przez nas dochodów, np.: wyciągu na konta albo odcinków z emerytury/renty. Dla osób, które oczekują minimum formalności przygotowano pożyczki bez zaświadczeń.

Na pewno nikt nie będzie natomiast oczekiwał od nas okazania prawa jazdy, ponieważ nie ma ono nic wspólnego z możliwością uzyskania pożyczki. Finansowanie jest dostępne także dla osób, które nie mają prawa jazdy.

100% online = 100% dyskrecji

Kredyty i pożyczki samochodowe przez Internet charakteryzują się dużym stopniem dyskrecji. Jeżeli zależy nam na tym, by nikt – poza tymi, których sami poinformujemy – nie dowiedział się o naszym zobowiązaniu, oferty dostępne w 100% przez Internet będą doskonałym rozwiązaniem. Przy takich kredytach i pożyczkach o naszym zobowiązaniu wiemy tylko my i nasz wirtualny pożyczkodawca.

To zupełnie inny poziom dyskrecji niż ten, który oferują stacjonarne punkty zlokalizowane głównie w centrach miast. Tam, oprócz tego, że możemy narazić się na spotkanie znajomych osób, możemy być także obsługiwani przez osobę, którą znamy. Wtedy o zachowaniu naszego zobowiązania w sekrecie nie może być mowy. Pełną anonimowość zagwarantują nam jedynie oferty pożyczek i kredytów online.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt samochodowy?

Osoby, które myślą o zakupie auta na kredyt, powinny wcześniej ustalić kilka istotnych kwestii. Kredyt samochodowy to finansowanie z określonym celem, czyli takie, które przyznawane jest na opłacenie konkretnej rzeczy, w tym przypadku auta lub innego środka pojazdu. A zatem zanim uzyskamy kredyt na samochód, musimy mieć określony konkretny produkt do zakupu. Do umowy kredytowej musimy załączyć więc informacje o wymarzonym pojeździenazwa marki, modelu, rodzaj paliwa, numer VIN. Po wyborze pojazdu pojawia się konieczność wyboru odpowiedniej oferty kredytowej. W tym miejscu z pomocą przychodzą więc rankingi kredytów samochodowych.

Finansowanie na zakup auta to często produkt w wysokiej kwocie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Nasz budżet dobowy musi być bowiem gotowy, aby udźwignąć spłacanie takiej sumy. Jeśli wiemy już, jakie auto chcemy zakupić i ile jesteśmy w stanie przeznaczyć każdego miesiąca na spłatę raty, to możemy zacząć przeglądać rankingi kredytów samochodowych. Jeden z nich znaleźć można także u góry naszego wpisu.

Ranking kredytów samochodowych – w czym pomaga?

Warto pamiętać o tym, że do pożyczonej kwoty naliczane są także odsetki, marża, ubezpieczenia, prowizje i inne dodatkowe opłaty. Informacje o wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania i najważniejszych szczegółach dotyczącej każdej z ofert można odnaleźć właśnie w rankingach. Dowiemy się z ich tego, o jaką kwotę możemy się ubiegać, jaki jest czas spłaty i jakie jest oprocentowanie kredytu samochodowego, który wybraliśmy. Ranking pomoże wiec dobrać ofertę do naszych oczekiwań oraz możliwości.

Czy warto korzystać z kredytu samochodowego?

Wielu ludzi rozważa wzięcie kredytu samochodowego jako sposób na sfinansowanie zakupu nowego pojazdu. Decyzja o zaciągnięciu takiego kredytu wiąże się z wieloma czynnikami, takimi jak indywidualne potrzeby, możliwości finansowe oraz perspektywy przyszłego użytkowania samochodu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć różne aspekty i przemyśleć, czy warto wziąć kredyt samochodowy.

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest dostępność środków finansowych. Zakup samochodu może być dużym obciążeniem dla budżetu, zwłaszcza jeśli nie posiadasz wystarczających oszczędności. W takim przypadku, kredyt samochodowy może pomóc w sfinansowaniu zakupu i rozłożeniu kosztów na dogodne raty.

Kolejnym ważnym aspektem jest potrzeba posiadania samochodu. Jeśli codziennie korzystasz z transportu publicznego lub masz inne wygodne sposoby dotarcia do pracy, możliwe, że kredyt samochodowy nie będzie konieczny. Jednak jeśli samochód jest dla Ciebie niezbędny do pracy, transportu dzieci czy innych codziennych czynności, wzięcie kredytu samochodowego może być uzasadnione. Warto również wziąć pod uwagę perspektywy przyszłego użytkowania samochodu. Jeśli planujesz długoterminową własność pojazdu i korzystanie z niego przez wiele lat, kredyt samochodowy może być korzystnym rozwiązaniem. Dzięki temu będziesz mógł natychmiastowo nabyć samochód i rozłożyć jego koszty na dłuższy okres czasu.

Z drugiej strony, należy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z kredytem samochodowym. Przez okres spłaty kredytu będziesz musiał regulować raty, które będą zawierały odsetki. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować warunki kredytu, zwracając uwagę na oprocentowanie, wysokość rat oraz łączny koszt kredytu.

Ponadto, należy uwzględnić swoją zdolność kredytową. Banki i instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową na podstawie dochodów, historii kredytowej i innych czynników. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca, może być trudno otrzymać kredyt samochodowy o atrakcyjnych warunkach. Decyzja o wzięciu kredytu samochodowego zależy od indywidualnych preferencji i okoliczności. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować swoją sytuację finansową, potrzeby związane z posiadaniem samochodu oraz perspektywy przyszłego użytkowania. W przypadku, gdy nie posiadasz wystarczających oszczędności, a samochód jest dla Ciebie niezbędny do codziennych czynności, kredyt samochodowy może być korzystnym rozwiązaniem. Dzięki temu będziesz mógł nabyć pojazd natychmiastowo i rozłożyć koszty na raty, które będą dostosowane do Twojej sytuacji finansowej.

Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu samochodowego wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oprocentowanie kredytu oraz prowizje mogą wpływać na łączny koszt kredytu, dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty różnych instytucji finansowych, porównać warunki i wybrać najkorzystniejszą opcję. Przy podejmowaniu decyzji o kredycie samochodowym istotne jest także uwzględnienie zdolności kredytowej. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca, możesz mieć trudności z uzyskaniem kredytu o atrakcyjnych warunkach. W takim przypadku, warto rozważyć oszczędzanie lub inne alternatywne metody finansowania zakupu samochodu. Warto również rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak leasing samochodowy. Leasing może być atrakcyjną opcją dla osób, które preferują regularne płatności, elastyczne warunki umowy oraz możliwość wymiany samochodu na nowszy model po zakończeniu okresu leasingu.

Wady i zalety kredytu samochodowego

Przyjrzymy się bliżej wadom i zaletom związanych z wzięciem kredytu samochodowego. Odkryjemy, jakie korzyści może przynieść taki kredyt, ale również jakie czynniki mogą wpływać na łączny koszt i potencjalne ryzyko związane z takim zobowiązaniem finansowym.

Zalety:

  1. Dostęp do natychmiastowego finansowania. Kredyt samochodowy umożliwia zakup samochodu nawet wtedy, gdy nie masz wystarczających oszczędności. Dzięki kredytowi możesz natychmiastowo nabyć pojazd, który spełnia Twoje potrzeby.
  2. Rozłożenie kosztów na raty. Zaciągnięcie kredytu samochodowego pozwala na rozłożenie kosztów samochodu na dogodne miesięczne raty. W ten sposób unikasz konieczności płacenia pełnej kwoty za samochód od razu, co może być korzystne dla Twojego budżetu.
  3. Dostęp do lepszego pojazdu. Kredyt samochodowy może umożliwić Ci zakup bardziej zaawansowanego i lepiej wyposażonego pojazdu niż w przypadku, gdy musiałbyś polegać wyłącznie na swoich oszczędnościach. Dzięki kredytowi możesz zaspokoić swoje potrzeby i oczekiwania co do samochodu.
  4. Budowanie historii kredytowej. Regularne i terminowe spłacanie kredytu samochodowego może przyczynić się do budowania pozytywnej historii kredytowej. W przyszłości może to pomóc Ci uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe przy innych transakcjach finansowych.

Wady:

  1. Koszty odsetek. Zaciągnięcie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością spłacania odsetek, co zwiększa łączny koszt samochodu. Im wyższe oprocentowanie kredytu, tym większe będą koszty odsetek. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wysokość odsetek i łączny koszt kredytu.
  2. Dodatkowe opłaty i prowizje. Banki i instytucje finansowe mogą nakładać dodatkowe opłaty i prowizje związane z kredytem samochodowym, takie jak opłata manipulacyjna czy prowizja za udzielenie kredytu. Te dodatkowe koszty mogą wpływać na łączny koszt kredytu.
  3. Zobowiązanie długoterminowe. Kredyt samochodowy to zobowiązanie na dłuższy okres czasu. Regularna spłata rat może trwać kilka lat, co oznacza długoterminowe zobowiązanie finansowe. Należy rozważyć, czy jesteś gotowy na długotrwałe zobowiązanie związanego z kredytem samochodowym.
  4. Ryzyko nadpłacenia. Jeśli nie zrozumiesz dokładnie warunków kredytu, istnieje ryzyko nadpłacenia kredytu. Jeżeli nie jesteś świadomy wszystkich zasad i warunków umowy kredytowej, istnieje możliwość, że przepłacisz za swój samochód ze względu na wysokie koszty odsetek lub dodatkowe opłaty. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z umową i skonsultować się z doradcą finansowym, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
  5. Ryzyko utraty wartości samochodu. Wartość samochodu może ulegać deprecjacji w ciągu czasu. W przypadku zaciągnięcia kredytu samochodowego na długi okres czasu, istnieje ryzyko, że wartość samochodu będzie niższa niż pozostała do spłaty kwota kredytu. To może stworzyć sytuację, w której jesteś zadłużony więcej, niż wynosi wartość Twojego pojazdu.

Warto rozważyć zarówno zalety, jak i wady związane z wzięciem kredytu samochodowego przed podjęciem decyzji. Kredyt samochodowy może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują natychmiastowego finansowania i możliwości rozłożenia kosztów na raty. Jednak należy uważnie analizować koszty odsetek, dodatkowe opłaty oraz ryzyka związane z długoterminowym zobowiązaniem finansowym. Przed podjęciem decyzji warto również porównać oferty różnych instytucji finansowych i skonsultować się z ekspertem, aby podjąć najlepszą decyzję zgodnie z własną sytuacją finansową.

Kredyt samochodowy - pytania i odpowiedzi

Tak, z reguły jeżeli posiadamy kredyt na samochód lub pożyczkę na samochód, pieniądze możemy wydawać według własnego uznania – poza głównym zakupem (samochodem) możemy również kupić potrzebne akcesoria, np.:

– opony,
– felgi,
– środki czystości do samochodu.

Za pieniądze te możemy także kupić części potrzebne do naprawy samochodu, jeżeli kupujemy samochód używany i musimy w niego najpierw zainwestować, żeby móc się nim poruszać. Pieniądze z kredytu można też wydać na zakup polisy AC. Tradycyjny kredyt na samochód może natomiast posłużyć nam wyłącznie na sfinansowanie zakupu pojazdu.

Nie, prawo jazdy nie jest sprawdzane przez podmioty udzielające finansowania. Biorąc kredyt, możemy przecież kupować samochód niekoniecznie dla siebie, a na przykład dla dziecka lub do ogólnego użytku domowego.

Wiele osób obawia się, że wnioskując o kredyt samochodowy muszą mieć już wyszukaną konkretną ofertę sprzedaży pojazdu lub konkretny pojazd wybrany i zarezerwowany w salonie. Proces kredytowy wygląda jednak inaczej – na samochód możemy zdecydować się już po przyznaniu kredytu/pożyczki.

Teoretycznie wiekiem minimalnym do uzyskania pożyczki lub kredytu w Polsce jest 18 lat. Nie jest to jednak wiek, który gwarantuje nam przyznanie finansowania w każdej firmie lub banku. Dlaczego? Ponieważ każdy podmiot finansowy ma prawo samodzielnie dyktować warunki udzielania kredytów i pożyczek, a w związku z tym ma także prawo do ustalania wieku minimalnego potencjalnych Klientów. W Polsce większość firm wymaga, aby wnioskodawca miał co najmniej 19 lub 21 lat. Dopiero jednak ukończenie 24 lat daje nam pewność, że możemy otrzymać pieniądze praktycznie w każdym miejscu.

Tak, wszyscy kredytodawcy wyznaczają górną granicę wiekową. Przy kredytach bankowych oscyluje ona zawsze w granicach wieku emerytalnego, ale jest indywidualnie wyznaczana przez każdy bank.

Przy pożyczkach samochodowych w firmach pożyczkowych granica wiekowa jest zwykle nieco wyższa niż w bankach. Wiekiem maksymalnym jest zazwyczaj wiek 65/70 lat, choć zdarzają się także oferty, w których można uzyskać pożyczkę mając nawet 80 lat. Dwie firmy natomiast – Wonga i Provident – nie stawiają swoim Klientom żadnej maksymalnej granicy wiekowej.

Tak, emeryci i renciści również mogą otrzymać w Polsce kredyt samochodowy. Często są wręcz oni przez kredytodawców traktowani lepiej niż osoby zatrudnione na niepewnych umowach. Wypłata świadczenia emerytalnego lub rentowego jest bowiem swego rodzaju gwarantem, że danego Klienta będzie po prostu stać na spłatę zadłużenia.

Przelew weryfikacyjny służy do tego, żebyśmy mogli potwierdzić swoją tożsamość w zdalnym procesie kredytowym. Przelew weryfikacyjny wykonujemy zawsze z naszego konta indywidualnego, ponieważ tylko w ten sposób możemy potwierdzić zgodność danych podanych przez nas we wniosku i danych z naszego dowodu. Dane z dowodu są bowiem tożsame z tymi, w oparciu o które mamy założone nasze konto bankowości internetowej.

Tak. Im wyższe oprocentowanie kredytu samochodowego tym większa całkowita kwota kredytu.

Kredyt samochodowy - plusy i minusy

Najczęściej wskazywane dobre strony kredytu samochodowego:

  • możliwość skorzystania z dobrej oferty, która się nadarza, nawet jeżeli nie mamy uprzednio odłożonej gotówki,
  • możliwość wydania pozyskanych pieniędzy na samochód używany lub samochód nowy,
  • minimum formalności,
  • wysokość raty dostosowana do możliwości Klienta,
  • często tańsze niż kredyty gotówkowe,
  • szybka wypłata pieniędzy (nawet w 15 minut od pozytywnej decyzji kredytowej),
  • wysoka dostępność produktu.

Najczęściej wskazywane złe strony kredytu samochodowego:

  • ryzyko wysokich kosztów dodatkowych,
  • weryfikacja w bazach dłużników,
  • w bankach sprawdzana jest zdolność kredytowa
  • konieczność regularnej spłaty zobowiązania.

Kredyt samochodowy – w skrócie

Kredyt samochodowy pozwala na zakup samochodu, jeżeli nie posiadamy wystarczająco własnych środków. Rozglądając się za finansowaniem należy wybrać oczywiście najtańszy kredyt samochodowy, czyli taki, który ma najniższe RRSO. Nasz ranking kredytów samochodowych znajduje się na samej górze strony. Wówczas bardzo ważny jest całkowity koszt kredytu. W kredycie samochodowym, a raczej w umowie kredytowej, należy odnaleźć szczegóły dotyczące celu finansowania, ponieważ tam są skupione wszystkie reguły zawierajace w sobie informacje odnośnie do tego, co możemy za pomocą takiego kredytu kupić. Należy także pamiętać, że w przypadku kredytu samochodowego w banku, może być sprawdzana zdolność kredytowa Klienta.

Kredyt czy leasing – co wybrać?

Jeżeli obawiamy się złej sytuacji w przyszłości na rynku finansów lub w odniesieniu do swoich finansów, możemy pomyśleć o czymś takim, jak dodatkowe zabezpieczenie kredytu samochodowego. Nie wszyscy oczywiście chcą żyć z jakimkolwiek kredytem, a w związku z tym i z kredytem samochodowym. W takich sytuacjach niektórzy decydują się na np. leasing konsumencki, z którego może skorzystać również osoba fizyczna. Z leasingu samochodu korzystają osoby, które chcą mieć furtkę w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej.

W takim przypadku Klient nie jest właścicielem auta do momenty spłaty wszystkich rat za pojazd, dlatego też w dowodzie rejestracyjnym wpisana jest dany organ, dzięki któremu otrzymaliśmy leasing konsumencki. W każdej chwili jednak leasing można sprzedać. W przypadku leasing, całkowity koszt “kredytu” jest niższy, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy to odłam kredytu gotówkowego, lecz po prostu z określonym w warunkach celem. W kredycie samochodowym, najczęściej, już we wniosku musimy wskazać nasz cel, czyli pojazd, który chcemy kupić.

Kredyt na samochód to rozwiązanie skierowane do osób, które chcą kupić nowe auto lub samochód używany, ale nie mają wystarczajaco pieniędzy. Oczywiście można skorzystać z kredytu gotówkowego, lecz kredyt samochodowy jest często tańszy. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na zakup samochodu, ale również na cokolwiek innego. Dlatego pod tym względem – wydawania pieniędzy – kredyt gotówkowy ma przewagę. Należy mieć jednak na uwadze, że kredyt gotówkowy będzie nieco droższym rozwiązaniem. W jednym i drugim przypadku zdolność kredytowa Klienta będzie odgrywała główną rolę.

Kredyt samochodowy – podsumowanie

  1. Kredyty samochodowe są dostępne dla wszystkich pełnoletnich, także tych nieposiadających jeszcze prawa jazdy.
  2. Za pieniądze z kredytu samochodowego można kupić każdy pojazd silnikowy (a zatem poza samochodem także np.: motorówkę, ciągnik czy motocykl).
  3. Kredyty samochodowe są udzielane zarówno w formie kredytów celowych, jak i w formie kredytów gotówkowych.
  4. Przy kredycie na samochód samodzielnie wybieramy model pojazdu i to, skąd go kupimy (nie jest ważne, czy będzie to używany samochód od kogoś, czy model prosto z salonu).
  5. Samochód z kredytu warto kupić szczególnie wtedy, kiedy może nam on umożliwić dojazd do pracy.
  6. Kredyty samochodowe są dostępne tylko dla osób, które uzyskują regularne dochody.
  7. Jeżeli nam na mniejszej liczbie formalności i szybszym przebiegu całego procesu, możemy również zainteresować się pożyczkami samochodowymi.
  8. Do uzyskania kredytu samochodowego i pożyczki na samochód będziemy bezwzględnie potrzebowali dowodu osobistego.
  9. Pożyczki i kredyty z naszego rankingu są dostępne tylko dla osób nieposiadających niespłacanych na czas długów.
  10. Wszystkie oferty są dostępne w 100% online.

Przykłady reprezentatywne – wybrane oferty

1) Kasa Stefczyka

Decyzja kredytowa zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Przykład reprezentatywny z dnia 14.03.2022 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota kredytu wynosi 83 840 zł. Zmienna roczna stopa oprocentowania dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 160 zł) wynosi 8%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 8,35%. Czas obowiązywania umowy – 107 miesięcy, 106 miesięcznych rat równych: 1 101,05 zł oraz ostatnia 107. rata: 1 100,63 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 117 811,93 zł w tym odsetki: 33 811,93 zł.

2) Bancovo

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota kredytu: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, całkowity koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich wynosi 60,54 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.681,85 zł, całkowita kwota do zapłaty 8.932,95 zł, oprocentowanie stałe 9,26%, całkowity koszt kredytu 4.251,10 zł (w tym: prowizja 3.094,31 zł, odsetki 1.156,79 zł), 36 miesięcznych równych rat w wysokości po 248,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.12.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.

3) SKOK Chmielewskiego

Przykład reprezentatywny dla Członka posiadającego trzy dodatkowe udziały: Całkowita kwota pożyczki 38 000 zł, umowa zawarta w dniu 1.09.2021 r. na okres 90 miesięcy z oprocentowaniem zmiennym rocznym 7,2%, prowizją od kwoty pożyczki w wysokości 3 800 zł (tj. 10%), opłatą przygotowawczą w wysokości 100 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,94%, całkowita kwota do zapłaty wynosi 53 192,93zł, całkowity koszt pożyczki wynosi 15 192,93 zł (w tym kwota odsetek 11 292,93zł), a kwota raty miesięcznej wynosi 547,70 zł.

4) PKO BP

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 19,08%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 18 900,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 29 620,88zł, oprocentowanie zmienne 11,89%, całkowity koszt kredytu 10 720,88 zł (w tym: prowizja 2 759,41 zł, odsetki 7 961,47 zł), 65 miesięcznych rat równych po 448,68 zł i ostatnia rata: 456,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

5) SuperGrosz

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku spełnienia warunków promocji (RRSO): 60,82% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 35 ratach miesięcznych po 242,36 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 982,65 zł, w tym: prowizja 527,83 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 8 482,65 zł (stan na dzień 02.06.2022).

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku niespełnienia warunków promocji (RRSO): 85,06% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 34 ratach miesięcznych po 242,36 zł rata, rata 35. w kwocie 4 214,58 zł, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 7 954,82 zł, w tym: prowizja 4 500,00 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 12 454,82 zł (stan na dzień 02.06.2022).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje quad?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
10 czerwca 2019

Ile kosztuje quad?

Projekt ustawy o rynku pracy
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
30 lipca 2018

Projekt ustawy o rynku pracy

ING: Tydzień Różnorodności i Włączania
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 czerwca 2019

ING: Tydzień Różnorodności i Włączania

Promocja: „Krótka piłka” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 października 2020

Promocja: „Krótka piłka” w BNP Paribas

Deutsche Bank kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
02 maja 2019

Deutsche Bank kontakt infolinia

Bank Pekao w Rabce-Zdroju
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 lipca 2019

Bank Pekao w Rabce-Zdroju

Porównaj