Rodzina 500 Plus – kto akceptuje dochody?
Czy firmy pożyczkowe honorują dochody ze świadczenia rodzinnego? To pytanie zadaje wiele osób, które wnioskują o kredyt lub pożyczkę. W dużej mierze odpowiedź zależy od rodzaju produktu finansowego. W przypadku:
1) kredytów mieszkaniowych – banki przeważnie nie akceptują tego typu dochodów,
2) kredytów gotówkowych – część banków i firm uwzględnia Program 500+ przy dochodach Klienta,
3) pożyczek pozabankowych – sporo firm honoruje świadczenie 500+.
Warto dodać, że pożyczkodawcy niechętnie dzielą się informacjami dotyczącymi procesu weryfikacji Klienta i jego zdolności kredytowej. Na większości stron pożyczkodawców nie znajdziemy precyzyjnych informacji dotyczącej honorowania świadczeń rodzinnych (w tym świadczenia w programie Rodzina 500+).
POŻYCZKI NA ŚWIADCZENIE 500+
1. SuperGrosz
- Kwota pożyczki: od 1000 do 15 000 zł
- Spłata: od 4 do 50 miesięcy
- W całości przez Internet
- Bez zaświadczeń o dochodach
- Szybka decyzja i wypłata
- RRSO 78,07%
2. Vivus
- Kwota pożyczki: od 600 do 7500 zł
- Spłata: do 30 dni
- W całości przez Internet
- Bez zaświadczeń o dochodach
- Błyskawiczna wypłata
- RRSO 523,40%
3. Kuki
- Kwota pożyczki: od 200 do 15 000 zł
- Spłata: do 30 dni
- Bez wychodzenia z domu
- Szybka decyzja i wypłata
- Na dowolny cel
- RRSO 523,31%
4. Provident
- Kwota pożyczki: od 300 do 20 000 zł
- Spłata: od 3 do 48 miesięcy
- Pożyczka przez Internet
- Wypłata przelewem na konto
- Akceptacja wielu dochodów
- RRSO 57,11%
5. Finbo
- Kwota pożyczki: od 200 do 12 000 zł
- Spłata: do 30 dni
- Pożyczka na dowolny cel
- Minimum formalności
- Szybka wypłata przelewem
- RRSO 523,22%
6. Monedo Now
- Kwota pożyczki: od 1500 do 20 000 zł
- Spłata: od 6 do 48 miesięcy
- W całości przez Internet
- Bez zaświadczeń
- Wniosek w 5 minut
- RRSO 87,49%
7. SolCredit
- Kwota: od 100 do 5000 zł
- Spłata: do 50 dni
- Akceptacja wielu źródeł dochodu
- W całości online
- Darmowa pierwsza pożyczka
- RRSO od 0% (nowi Klienci)
Pożyczki na świadczenie 500 plus, socjalne – szczegóły:
Nazwa produktu: | pożyczki na 500+ |
---|---|
Kwota pożyczki: | 100 - 150 000 zł |
Spłata: | od 1 do 120 miesięcy |
Czas wypłaty: | 1-2 dni robocze |
Jakie świadczenia: | 500+, socjalne, alimenty |
Jakie firmy: | SuperGrosz, Bancovo |
Minimalny wiek: | 18 lat |
Weryfikacja baz: | BIK, KRD, InfoMonitor |
RRSO: | od 9,59% |
Pożyczka na 500 plus – czy to ma sens?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczka na 500 plus ma sens, czy nie. Zależy to bowiem od wielu czynników.
Na pewno z pożyczki na 500 plus nie jest bezpiecznie korzystać, jeżeli świadczenie to jest naszym jedynym dochodem. Są to pieniądze przeznaczone na nasze dziecko, a nie na dodatkowe potrzeby w postaci spłaty rat i choćby inne potrzeby dziecka były zapewnione przez inne środki finansowe, to nigdy nie wiemy, czy nie zdarzy się nam nagły duży wydatek związany np. z chorobą dziecka i koniecznym zakupem lekarstw. W takim wypadku lepiej nie brać na siebie zobowiązania w postaci pożyczki, której spłata będzie pochłaniała dużą część miesięcznego świadczenia.
Zupełnie inaczej jest, jeżeli 500 plus po prostu zwiększa naszą zdolność kredytową, ale oprócz tego mamy także inne dochody. Wtedy branie pożyczki ma o wiele większy sens, bo dzięki świadczeniu z reguły możemy pożyczyć więcej pieniędzy i na lepszych warunkach, a więc spłata świadczenia najprawdopodobniej będzie dla nas bezproblemowa.
Podsumowując możemy więc powiedzieć, że pożyczka na 500 plus ma sens tylko wtedy, gdy jej spłata nie sprawi, że zostaniemy pozbawieni awaryjnych środków na nieprzewidziane sytuacje. Zapas gotówki zawsze musimy bowiem mieć, bo nigdy nie wiemy, co nas spotka. Nie warto więc wyliczać sobie miesięcznego budżetu co do grosza i liczyć na to, że starczy nam na spłatę, bo w którymś miesiącu mogą nadejść niespodziewane wydatki i staniemy przed trudnym wyborem – czy nie spłacić pożyczki na czas i ryzykować wpisaniem nas do bazy dłużników albo naliczeniem karnych odsetek, czy np. nie zapewnić koniecznych lekarstw naszemu dziecku.
Dla kogo pożyczki na 500+?
Pożyczki na świadczenie 500 plus kierowane są głównie do osób, które poza świadczeniem 500 plus otrzymują także wynagrodzenie z tytułu pracy. Wtedy świadczenie to może podwyższyć ich zdolność kredytową wyliczaną standardowo jedynie na podstawie wypłaty z tytułu pracy.
Rządowe 500 zł (lub nawet jego wielokrotność, jeżeli posiadamy więcej niż jedno dziecko) wypłacane co miesiąc może znacząco podnieść naszą zdolność kredytową i w związku z tym stać nas będzie na wyższy kredyt.
Pożyczkami na 500 plus są też często zainteresowane osoby, które nie posiadają żadnego innego dochodu poza samym 500 plus. Takie osoby również będą mogły wnioskować o pożyczkę, ale jedynie na stosunkowo niską kwotę.
Jeżeli jednak mamy kilkoro dzieci i uzyskujemy wielokrotność świadczenia 500 plus, nasza zdolność kredytowa może być już sporo wyższa. Pożyczkodawcy z firm prywatnych jak najbardziej uwzględniają tego typu świadczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej i akceptują je jako stały dochód wnioskującego o pożyczkę.
Kto może otrzymać pożyczkę?
Pożyczkę na 500 plus mogą otrzymać osoby, które:
– mają co najmniej 18 lat,
– są obywatelami RP,
– mieszkają na terytorium Polski,
– mają swój prywatny e-mail,
– posiadają własny numer telefonu,
– mają własne konto bankowe (nie ze współmałżonkiem).
Uwaga! Pożyczki nie otrzymają osoby, które są zapisane w bazach dłużników z tytułu niespłaconych na czas zobowiązań finansowych. Takie osoby mogą ubiegać się jedynie o pożyczki dla zadłużonych.
Wymagane dokumenty
Do uzyskania pożyczki nie będzie nam potrzebne zbyt wiele dokumentów. Tak naprawdę często nazywa się te pożyczki po prostu pożyczkami na dowód, bo jedynym, co będzie nam tak naprawdę bezwzględnie potrzebne, będzie właśnie nasz dowód osobisty. Pożyczkodawcę z reguły interesuje numer i seria naszego dowodu, nasze imię i nazwisko, numer PESEL oraz data ważności dokumentu.
Chcąc uzyskać pożyczkę z uwzględnieniem świadczenia 500 plus jako naszego dochodu, powinniśmy mieć też potwierdzenie jego uzyskiwania. Istotne dla firmy pożyczkowej może być także potwierdzenie naszych dochodów. Oba te wpływy widoczne będą na naszym wyciągu z konta. Pożyczkodawcy z reguły żądają przesłania wyciągu z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.
Program 500 Plus – co to jest?
500 plus to rządowy program, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i od tego czasu stanowi duże finansowe wsparcie wszystkich rodzin, które wychowują dzieci. Początkowo pieniądze były wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 roku są wypłacane także na pierwsze dziecko.
“Program Rodzina 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń (współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2017 roku) ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci (w latach 2015-2017 ubóstwo skrajne spadło z 6,5 do 4,3 proc.) oraz stanowi inwestycję w rodzinę” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej.
Przy wypłatach świadczenia 500 plus nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe i kryterium liczby dzieci. Pieniądze może otrzymać każdy, kto złoży o nie odpowiedni wniosek. Wypłaty realizowane są do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
“Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowych zasadach można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal [email protected] lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą)” – informuje resort.
Kredyt w banku a 500+
Uzyskiwanie świadczenia 500 plus może nam również pomóc w otrzymaniu kredytu bankowego online. Nie będzie jednak wystarczające do przyznania nam kredytu, jeżeli jest naszym jedynym dochodem. Niemniej jednak uzyskiwanie takiego świadczenia może być uwzględnione przy obliczaniu naszej zdolności kredytowej.
Kwestia wliczania 500+ do zdolności kredytowej zdaniem wielu jest jednak kontrowersyjna. Z jednej strony są to bowiem środki, które przeznaczone powinny być wyłącznie na potrzeby dzieci, ale z drugiej strony wydanie ich na kwestie takie jak remont domu może znacznie poprawić warunki bytowania dzieci.
Banki podchodzą więc do tej kwestii bardzo indywidualnie. Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że wliczanie świadczenia 500 plus do zdolności kredytowej jest jak najbardziej legalne, ale decyzję, czy rzeczywiście wliczone zostanie, pozostawia w gestii banków.
Pożyczki na alimenty
Nie tylko świadczenie 500 plus zwiększa naszą zdolność kredytową, ale także i dochody z innych źródeł. Rodzice, którym zasądzono alimenty, często zastanawiają się, czy dzięki temu świadczeniu – mimo braku pracy zarobkowej – mogą dostać pożyczkę.
Okazuje się, że oferta rynkowa jest dostosowana do takich Klientów i że rzeczywiście, podobnie jak 500 plus, tak i otrzymywanie alimentów może ułatwić nam ubieganie się o pożyczkę w firmie pozabankowej. Na rynku znajdziemy zarówno firmy, które alimenty potraktują w całości jako nasze źródło dochodu, jak i takie, które uwzględnią alimenty jako jedno ze źródeł dochodów (zwiększających naszą zdolność kredytową).
Ma tutaj oczywiście znaczenie fakt, czy alimenty otrzymujemy „na siebie” jako osoby dorosłe (np. jesteśmy dorosłymi dziećmi, które otrzymują alimenty od rodzica albo jesteśmy dorosłymi otrzymującymi alimenty od byłego małżonka), czy alimentami dysponujemy w imieniu naszego dziecka (jeżeli to ono dostaje pieniądze od rodzica, przy którym nie pozostało na stałe na skutek rozwodu).
Znacznie większą szansę na pożyczkę mamy wtedy, kiedy alimenty otrzymujemy na siebie. W takiej sytuacji większość firm potraktuje je jako nasz pełnoprawny dochód. Warto jednak mieć na uwadze, żeby – nawet jeżeli ten dochód zostanie zaakceptowany przez pożyczkodawcę – nie zadłużać się maksymalnie, a zostawić sobie co miesiąc gotówkę na tzw. czarną godzinę.
Pożyczki 500+ w instytucjach pozabankowych
Pożyczki na świadczenie 500 plus o wiele łatwiej otrzymać w instytucjach pozabankowych. Te bowiem nie muszą stosować się do restrykcyjnych zasad weryfikacji Klientów i ich dochodów, w związku z czym o wiele łatwiej przyznają pożyczki.
Nie jest jednak powiedziane, że firmy pozabankowe zawsze udzielą nam finansowania, jeżeli naszym jedynym dochodem miesięcznym jest świadczenie 500 plus. Oczywiście może się tak zdarzyć, ale nie musi – w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna i ocena naszej zdolności kredytowej jedynie przy uzyskiwaniu świadczenia 500 plus może być bardzo różna i zależeć także od innych czynników.
Pożyczki na 500+ bez sprawdzania baz
Pożyczki, przy których udzielaniu pożyczkodawcy zwracają uwagę na świadczenie 500 plus, to z reguły szybkie pożyczki udzielane przez prywatne firmy pozabankowe. Takie firmy nie muszą stosować się do tak restrykcyjnych warunków jak banki, w związku z czym często mogą przedstawić ofertę pozbawioną wielu wymagań formalnych.
Jedną z takich typowych bankowych formalności, których nie lubią pożyczkobiorcy, jest właśnie sprawdzanie potencjalnego Klienta w bazach. Z reguły nie chcemy sprawdzania dlatego, że mamy coś do ukrycia (np. negatywne wpisy o naszych niespłaconych na czas zobowiązaniach albo informację o tym, że jesteśmy nadmiernie zadłużeni), ale nie zawsze tutaj leży przyczyna unikania sprawdzania naszych danych w bazach dłużników. Wielu Klientów po prostu nie czuje się z tym komfortowo i woli szukać ofert, które dają im pewność, że nikt nie będzie doszukiwał się ich historii w bazach osób zadłużonych.
Specjalnie dla takich osób stworzono ofertę pożyczek bez baz, ale musimy mieć świadomość, że nie ma ich zbyt wielu na rynku. Z reguły nawet oferty, które są opisane jako pożyczki bez baz, w praktyce okazują się ofertami, w których pożyczkodawca sprawdza to, czy potencjalny Klient jest zapisany w bazach i ewentualnie „przymyka oko” na to, że wpisy są negatywne. Niewiele jest ofert, w których rzeczywiście nie dochodzi do weryfikacji Klienta w żadnej bazie.
Warto zaznaczyć, że takich ofert nie znajdziemy wśród propozycji pożyczek na 500 plus. Wszystkie te, które są wskazane w naszym rankingu, obejmują procedurę sprawdzania potencjalnego Klienta w najpopularniejszych bazach dłużników. Jeżeli z takiej weryfikacji wyniknie, że Klient jest nadmiernie zadłużony i nie spłaca swoich zobowiązań na czas, to niestety kolejnej pożyczki nie dostanie. Pożyczki na 500 plus są dostępne tylko dla tych, którzy wzorowo spłacają swoje zobowiązania i nie mają żadnych przeterminowanych zaległości.
Plusy i minusy
Najczęściej wskazywane dobre strony pożyczek na 500 plus:
– łatwa dostępność produktu,
– szybka wypłata (nawet w 15 minut),
– możliwość wydania pożyczki na dowolny cel,
– wysokość raty dostosowania do możliwości finansowych Klienta.
Najczęściej wskazywane złe strony pożyczek na 500 plus:
– wysokie RRSO,
– konieczność dostarczania wyciągu z konta bankowego,
– niemożliwość wypłaty pożyczki na poczcie.
Podsumowanie
1. Osoby, które otrzymują świadczenie 500 plus, mają szansę na uzyskanie pożyczki w firmie pozabankowej.
2. Dochód z 500 plus może zwiększyć naszą zdolność kredytową przy kredycie bankowym.
3. Pieniądze z pożyczek na 500 plus zawsze przelewane są na konto danej osoby.
4. Do uzyskania pożyczki potrzebny nam będzie dowód osobisty.
5. Pożyczkodawca może poprosić nas o przesłanie wyciągów z konta, które potwierdzą uzyskiwanie świadczenia 500 plus.
6. Wypłata pożyczki może być bardzo szybka (nawet w 15 minut od akceptacji wniosku).
7. Uzyskiwanie tylko świadczenia 500 plus nie jest gwarancją przyznania pożyczki.
8. Dużo większe szanse na pożyczkę mają osoby, które poza świadczeniem 500 plus uzyskują także wynagrodzenie z tytułu pracy.
9. Wszystkie oferty z naszego rankingu kierowane są do osób niezapisanych w bazach dłużników.
10. Firmy pożyczkowe biorą z reguły pod uwagę wszystkie przyznawane nam świadczenia 500 plus (niezależnie od tego, czy mamy jedno dziecko, czy kilkoro).
Dane o pożyczkodawcach i przykłady reprezentatywne
1) SuperGrosz
Nazwa pożyczkodawcy: Aiqlabs Sp. z o.o.
Adres: ul. Inflancka 11/27, 00-189 Warszawa
RRSO: od 78,07%
Przykład reprezentatywny:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 78,07% dla całkowitej kwoty pożyczki 4000 PLN, czas obowiązywania umowy 30 miesięcy, spłata w 30 ratach miesięcznych po 258,62 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 7,2% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 718,63 zł, w tym: prowizja 3 182,61 zł, odsetki 536,02 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7 718,63 zł (stan na dzień 08.07.2020 r.).
2) Vivus
Nazwa pożyczkodawcy: Vivus Finance sp. z o. o.
Adres: ul. Żwirki i Wigury 16c, 02-092 Warszawa
RRSO: 513,8%
Przykład reprezentatywny:
Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1200 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 25.06.2020 r.
Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 513,8% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1393 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 7,2%; całkowity koszt pożyczki 193 zł (prowizja 185,90 zł, odsetki 7,10 zł); umowa na 30 dni.
3) Kuki
Nazwa pożyczkodawcy:Fincapital Sp. z o.o.
Adres:ul. Postępu 18B, 02-676 Warszawa
RRSO: od 78,07%
Przykład reprezentatywny:
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 78,07% dla całkowitej kwoty pożyczki 4000 PLN, czas obowiązywania umowy 30 miesięcy, spłata w 30 ratach miesięcznych po 258,62 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 7,2% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 718,63 zł, w tym: prowizja 3 182,61 zł, odsetki 536,02 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7 718,63 zł (stan na dzień 08.07.2020 r.).
4) Provident
Nazwa pożyczkodawcy: Provident Polska S.A.
Adres: ul. Inflancka 4A, 00-189 Warszawa
RRSO: 97,40%
Przykład reprezentatywny:
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 97,40%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 2 600 zł, całkowita kwota do zapłaty 3 678,00 zł, oprocentowanie stałe 7,2%, całkowity koszt kredytu 1 078,00 zł (w tym: prowizja za udzielenie pożyczki 657,54 zł, opłata za plan komfort 281,84 zł, odsetki 138,62 zł), 12 miesięcznych równych rat w wysokości 306,50 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 02.09.2020 na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Samoobsługowej.
Maksymalne RRSO dla pożyczki Dopasowanej tygodniowej wynosi 109,06%. Maksymalne RRSO dla pożyczki Dopasowanej miesięcznej wynosi 170,0%. Maksymalne RRSO dla Pożyczki Samoobsługowej wynosi 172,20%. Minimalny i maksymalny czas obowiązywania umowy pożyczki dla pożyczki Dopasowanej tygodniowej wynosi 30 i 104 tygodnie. Minimalny i maksymalny czas obowiązywania umowy pożyczki dla pożyczki Dopasowanej miesięcznej wynosi 3 i 24 miesiące. Minimalny i maksymalny czas obowiązywania umowy pożyczki dla pożyczki Samoobsługowej wynosi 3 i 36 miesięcy.
5) Finbo
Nazwa pożyczkodawcy: Fincapital Sp. z o.o.
Adres: ul. Postępu 18B, 02-676 Warszawa
RRSO: 513,86%
Przykład reprezentatywny:
Jednorazowa opłata rejestracyjna wynosi 0,01 zł. Pożyczka 1300 zł na 30 dni; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 513,89%; całkowita kwota pożyczki: 1300 zł; oprocentowanie zmienne w skali roku: 7,2%; całkowity koszt pożyczki: 209,10 zł , w tym: Prowizja 201,41 zł, Odsetki 7,69 zł; okres obowiązywania umowy: 30 dni; całkowita kwota do spłaty: 1509,10 zł. Kalkulacja na dzień 29.05.2020.
6) Monedo Now
Nazwa pożyczkodawcy: Kreditech Polska sp. z o.o.
Adres: ul. Prosta 51 00-838 Warszawa
RRSO: 46,62%
Przykład reprezentatywny:
Kwota pożyczki 4179,03 zł, odsetki: 426,50 zł, prowizja: 2173,10 zł, w sumie do spłaty: 6778,60 zł, liczba rat: 32, oprocentowanie stałe: 7,2%, wysokość pierwszej raty: 211,83 zł, RRSO: 46,62% (stan na 8 lipca 2020).
7) SolCredit
Nazwa pożyczkodawcy: Fiizy Poland SP. Z.O.O.
Adres: ul. Ogrodowa 58, 00-876 Warszawa
RRSO: od 0%
Przykład reprezentatywny:
Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, minimalne RRSO wynosi 0%, a maksymalne 1976%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 1260zł na spłatę w ciągu 91 dni, opłaty będą miały wysokość 637,27zł, całkowita płatność wyniesie 1897,27zł; RRSO 514,08%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus
https://www.gov.pl/web/rodzina/7-pytan-i-odpowiedzi-o-rodzina-500-na-nowych-zasadach