zadluzenia.com
zamknij

Skąd wziąć pieniądze na spłatę zadłużenia ?

Jedyną racjonalną metodą na wyjście z problemów finansowych jest spłata zadłużenia. Stwierdzenie banalne, ale niestety prawdziwe. Nie warto liczyć na szóstkę w lotto, warto za to zastanowić się w jaki sposób można zdobyć potrzebne na spłatę zaległych zobowiązań pieniądze. Redaktorzy portalu zadluzenia.com przedstawiają kilka z nich:

 

1. Pożyczenie pieniądze od najbliższej rodziny

Rozwiązanie kontrowersyjne, ale sprawdzone. Rodzina nie pobiera wysokich procentów od kredytu w przeciwieństwie do banku, a zwłaszcza firm udzielających tzw. „chwilówek”. Warto jednak umowę pożyczki z członkiem rodziny zawrzeć na piśmie aby uniknąć późniejszych, ewentualnych spornych tematów.

 

2. Dodatkowa praca

Jeżeli pracujesz od poniedziałku do piątku, warto rozważyć podjęcie dodatkowego odpłatnego zajęcia w weekend. Nie musi to być praca związana z naszym codziennym zajęciem, wystarczy, że będzie dodatkowym źródłem dochodu. Pamiętaj  – żadna praca nie hańbi.
 

3. Sprzedaż zbędnych rzeczy

Chodzi zarówno o drobne przedmioty: książki, nieużywana biżuteria, meble, sprzęt AGD, rowery, jak i większe, takie jak drugie auta w rodzinie, dzieła sztuki. Rzeczy można sprzedać rodzinie, najbliższym znajomym, a w ostateczności na portalach aukcyjnych. Zdobyte pieniądze mogą zostać przeznaczone na spłatę zaległych należności.

 

Pamiętajmy, że w przypadku skierowania sprawy do komornika sądowego, wartościowe rzeczy stanowiące własność dłużnika mogą zostać przez niego i tak zajęte, a następnie sprzedane w drodze licytacji komorniczej za wartość mniejszą od rynkowej. Komornicy zajmują głównie pojazdy, sprzęt AGD i RTV, meble, ale zdarzają się bardziej nietypowe przedmioty, takie jak skrzypce, rasowe psy, krowy.


4. Sprzedaż nieruchomości

Chodzi o nieruchomości, w których nie mieszkamy, takie jak domki letniskowe, siedliska, nieuprawiane działki rolne. Niewątpliwie taką sprzedażą pomniejszamy swój majątek (a niejednokrotnie przysłowiową „ojcowiznę”), z drugiej strony pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku ruchomości, nieruchomości także mogą zostać zajęte, a następnie sprzedane przez komornika sądowego.

 

Tak więc transakcja sprzedaży nieruchomości przed wszczęciem egzekucji jest bez wątpienia korzystna dla dłużnika, skoro prędzej czy później i tak może dojść do licytacji majątku, tyle że przymusowej.

 

5. Zmiana nieruchomości na mniejszą

Przykładowo sprzedajemy mieszkanie/dom o powierzchni 100m2, za połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży kupujemy mieszkanie, a pozostałą kwotę przeznaczamy na długi. Pamiętajmy, że każdorazowo taka decyzja musi zostać poprzedzona dokładnymi wyliczeniami. Nie można podejmować pochopnych decyzji w sprawach związanych z nieruchomościami.
 

6. Zmniejszenie miesięcznych wydatków

Nie chodzi tu jednak o odmawianie sobie i swojej rodzinie podstawowych artykułów, ale o racjonalne gospodarzenie pieniędzmi. Zamiast zakupów spożywczych w drogiej sieci, warto rozważyć zakupy w tańszych dyskontach. Produkty markowe warto kupować na wyprzedażach.

 

Warto zrezygnować także z kupowania wszelkiego rodzaju gadżetów elektronicznych: dużego telewizora LCD, smartphona, czy kolejnego komputera. Czy faktycznie są one nam niezbędne w codziennym życiu ?
 

7. Pozbycie się kart kredytowych

O zagrożeniach wynikających z nadmiernego używania kart kredytowych powiedziano już chyba wszystko, przypomnijmy tylko, że obsługa takiego kredytu jest bardzo kosztowna i łatwo wpaść w spiralę zadłużenia.
 

8. Założenie bezpłatnych rachunków bankowych

Ktoś powie: zaraz, zaraz – przecież płatne konto w banku to raptem 8 zł w skali miesiąca… Zgadza się, ale w skali roku, przy założeniu, że w rodzinie dwie osoby mają takie konto, roczne koszty prowadzenia wynoszą blisko 200 zł. W skali 10 lat powstaje kwota 2000 zł.

 

A przecież bez problemu można znaleźć całkowicie darmowe rachunki bankowe (popularne RORy), do których wydawana jest bezpłatnie karta. Przeważnie Banki uzależniają niepobieranie opłat od spełnienia określonych przesłanek takich jak przelew wynagrodzenia na konto czy dokonywanie 3 płatności w skali miesiąca, ale i tak warto skorzystać.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY