Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

author
Aleksandra Gościnna
19 lutego 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zostałeś wpisany do Krajowego Rejestru Długów KRD? Możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki, kredytu, leasingu a nawet podpisaniem umowy na telefon czy telewizję. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy jestem w KRD – bezpłatnie i w całości przez Internet. Krajowy Rejestr Długów to jedno z najpopularniejszych biur informacji gospodarczych w Polsce, z którego korzysta większość instytucji finansowych. Sprawdź krok po kroku, jak sprawdzić swoją historię w KRD.

Spis treści:

  1. Jak sprawdzić swoją obecność w KRD za darmo?
  2. KRD – jakie gromadzi dane?
  3. Kto może wpisać do Krajowego Rejestru Długów?
  4. Raport z KRD - jak wygląda i co zawiera?
  5. Co jeszcze możemy sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów?
  6. W jakim celu warto sprawdzać, czy jesteśmy w KRD?
  7. Krajowy Rejestr Długów - ile kosztuje sprawdzenie?
  8. KRD – czy warto sprawdzać siebie?
  9. KRD a BIK
  10. Jak usunąć wpis z KRD?
  11. Wpis w KRD a uzyskanie kredytu
Zwiń spis treści

Jak sprawdzić swoją obecność w KRD za darmo?

Sprawdzenie swoich danych w KRD zajmuje bardzo mało czasu i odbywa się w całości przez Internet. Cały proces jest darmowy (pod warunkiem weryfikacji za pomocą dowodu osobistego) lub zapłacimy za niego 1 zł (koszt przelewu weryfikacyjnego). Zobacz krok po kroku, jak sprawdzić, czy jesteśmy w Krajowym Rejestrze Długów. W pierwszej kolejności należy założyć konto.

Założenie konta potrzebne do sprawdzenia bazy:

  • wchodzimy na stronę Krajowego Rejestru Długów: https://krd.pl/,
  • przechodzimy do pola “Panel Klienta” (prawy górny róg).
  • na dole strony klikamy „Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”,
  • przechodzimy do kolejnej podstrony – klikamy na “Załóż konto”,
  • przechodzimy do na sam dół strony i klikamy link ukryty pod słowami “serwisie transakcyjnym”,
  • przechodzimy formularza, w którym wskazujemy swoje podstawowe dane oraz podajemy dane do przyszłego logowania,
  • potwierdzamy, że nie jesteśmy robotami i akceptujemy regulamin,
  • potwierdzamy prawidłowość wskazanych danych,
  • wskazujemy swój adres zamieszkania,
  • dodajemy zdjęcia lub skany swojego dowodu,
  • na wskazany e-mail otrzymujemy wiadomość od KRD,
  • zapoznajemy się z cennikiem pakietu, który automatycznie “wykupiliśmy” – pakiet ten jest w pełni darmowy (jego aktywacja i opłata za pakiet wynoszą 0 zł).

Sprawdzenie bazy krok po kroku:

  • logujemy się na swoje konto – w tym celu podajemy swój numer PESEL oraz ustawione wcześniej hasło,
  • przechodzimy do menu “Sprawdzanie” – “Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”,
  • po kliknięciu na pomarańczowy link ukryty pod frazą “kliknij tutaj” jesteśmy przenoszeni na kolejną podstronę – na której musimy potwierdzić, że chcemy przejść do potwierdzania tożsamości,
  • potwierdzamy chęć sprawdzenia, czy jesteśmy wpisani do KRD,
  • czekamy na otrzymanie raportu z KRD. W naszym przypadku oczekiwanie trwało 20 sekund,
  • pobieramy swój raport poprzez kliknięcie na pomarańczowe pole “Pobierz raport na swój temat”,
  • potwierdzamy wolę pobrania raportu z systemu KRD poprzez kliknięcie “OK”.

KRD – jakie gromadzi dane?

Do Krajowego Rejestru Długów możemy trafić, jeżeli przez określony czas zalegamy ze spłatą swojego zobowiązania.

Krajowy Rejestr Długów istnieje od 2003 roku. Znajdziemy w nim informacje na temat Dłużników, którzy zalegają ze spłatą swoich zobowiązaniach. Do KRD mogą być wpisane zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.

Co istotne – w Krajowym rejestrze Długów znajdziemy wyłącznie negatywne informacje o spłacie naszych zobowiązań (w przeciwieństwie do raportu BIK, gdzie są informacje pozytywne i negatywne). Jeżeli zatem nasze dane znajdziemy w KRD – warto to wyjaśnić lub spłacić zobowiązanie. Dzięki temu unikniemy potencjalnych problemów w przyszłości.

Kto może wpisać do Krajowego Rejestru Długów?

Każdy przedsiębiorca może zostać wpisany do krajowego rejestru długów przez innego przedsiębiorcę, któremu ten jest winny pieniądze. Nie może być to zatem np.: nasz sąsiad, od którego pożyczyliśmy pieniądze.

Do Krajowego Rejestru Długów możemy trafić za brak spłaty:

  • kredytu,
  • pożyczki (np. pożyczki online),
  • abonamentu telefonicznego,
  • czynszu,
  • mandatu,
  • opłaty za ubezpieczenie,
  • opłaty za prąd,
  • biletu,
  • alimentów.

Wpis do Krajowego Rejestru Długów oznacza kłopoty dla osób zainteresowanych bankowym kredytem czy pożyczką. Z tego właśnie powodu, dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki bez baz, czyli oferty firm, które nie weryfikują Klientów w bazach dłużników lub akceptują wpisy tam się znajdujące.

Raport z KRD - jak wygląda i co zawiera?

Raport z KRD jest w formie jednostronnego dokumentu generowanego przez przeglądarkę – dokument otwiera się zawsze w nowej karcie. To właśnie dzięki udostępnianiu informacji gospodarczych oraz wymianie gospodarczych możemy mieć dostęp do wielu informacji o nas i kontrahentach.

Raport zawiera:

  • numer PESEL osoby sprawdzanej,
  • informację o tym, że raport jest udostępniony przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, ul. Danuty Siedzikówny 12, 51-214 Wrocław – na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. 2010 nr 81, poz. 530),
  • dane pobierającego raport,
  • podsumowanie raportu.

Jeżeli nie posiadamy żadnych zadłużeń, w raporcie pojawi się nam komunikat:

“Sprawdzany podmiot nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej S.A., określonych w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530).”

Co jeszcze możemy sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów?

Poza raportem na temat swojego osoby w KRD, mamy jeszcze możliwość sprawdzenia, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy składał zapytanie o naszą osobę do Krajowego Rejestru Długów. Jeżeli w tym okresie składaliśmy wniosek o kredyt lub pożyczkę – takie informacje będą dla nas widoczne.

W jakim celu warto sprawdzać, czy jesteśmy w KRD?

Dbanie o pozytywną historię kredytową to tak naprawdę dbanie o swoje finanse. Dzięki temu, że Krajowy Rejestr Długów umożliwi nam sprawdzenie danych na nasz temat, będziemy mieli pewność, że nikt nie zaciągnął zobowiązania na nasze dane. A przede wszystkim będziemy mieli spokojną głowę przy zaciąganiu jakiegokolwiek zobowiązania, wiedząc, że nie mamy żadnych zaległych zobowiązań. Większość instytucji finansowych weryfikuje bowiem wybrane biura informacji gospodarczej (Krajowy Rejestr Długów należy do najpopularniejszych).

Niestety w rzeczywistości jest odwrotnie – o jakimkolwiek wpisie w Krajowym Rejestrze Długów dowiadujemy się dopiero w czasie wnioskowania o pożyczkę, leasing, kredyt hipoteczny lub wybierając operatora komórkowego. Wtedy okazuje się, że “jesteśmy w KRD” i musimy się liczyć z negatywną decyzją. Warto o tym pamiętać i sprawdzać swoją historię kredytową – już na etapie planowania kredytu hipotecznego czy leasingu.

Krajowy Rejestr Długów - ile kosztuje sprawdzenie?

Założenie konta w KRD jest darmowe (weryfikacja dowodem osobistym) lub kosztuje 1 zł (w przypadku wyboru potwierdzenia tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego).

Darmowe jest także:

  • sprawdzenie, czy zostaliśmy wpisani do KRD – raz na 6 miesięcy,
  • sprawdzenie, kto sprawdzał nas w bazie – raz na 6 miesięcy.

Jest to uzasadnione podstawą prawną, którą podaje Krajowy Rejestr Długów na swojej stronie.

Zgodnie z ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych konsumentowi przysługuje prawo do pobrania raportu o sobie i z rejestru zapytań. Jeśli korzysta z tego prawa nie częściej niż raz na 6 miesięcy dostęp do raportów jest bezpłatny.

KRD – czy warto sprawdzać siebie?

Krajowy Rejestr Dłużników gromadzi informacje dotyczące zadłużeń. Dane dostępne są nie tylko na użytek indywidualnych konsumentów, lecz także dla innych firm. Warto więc przynajmniej raz na pół roku upewnić się, że nie widniejmy w KRD. Udostępnianie informacji firmom oznacza bowiem, iż w przypadku ubiegania się o pożyczki czy kredyty banki mogą zweryfikować naszą obecność w tej bazie. Negatywny wpis może natomiast doprowadzić do sytuacji, w której nie otrzymamy finansowania. Czasami z powodu licznych obowiązków zapominamy o opłaceniu rachunków lub innych zobowiązań, w ten sposób niestety możemy doprowadzić do wpisania w rejestrze KRD.

Osoby, które regularnie sprawdzają swój status w Krajowym Rejestrze Dłużników, mogą uniknąć zdziwienia, gdy bank odrzuci nas wniosek kredytowy z powodu negatywnej historii kredytowej. Dodatkowo śledzenie rejestru pozwoli nam dowiedzieć się o ewentualnych próbach wyłudzenia naszych danych.

Klienci, którzy zakupią płatny abonament w KRD będą otrzymywać raporty i powiadomienia o nowych działaniach na naszym koncie. W ten sposób bardzo szybko możemy zadziałać w sytuacji kryzysowej. Sprawdzanie konta KRD pomaga również w oszacowaniu swoich możliwości na uzyskanie dodatkowego finansowania, bez konieczności odwiedzania placówek bankowych na marne. W przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej możemy liczyć już raczej tylko na pożyczki dla zadłużonych.

KRD a BIK

Poszukując finansowania bardzo często, obok KRD, możemy spotkać się z takim skrótem jak BIK. W drugim przypadku mamy do czynienia z Biurem Informacji Kredytowej. Obie instytucje w zasadzie są do siebie bardzo podobne, jednak nie są takie same. Główną różnicą jest to, że BIK gromadzi o Kliencie wyłącznie informacje dotyczącą spłaty kredytów i pożyczek z banków czy instytucji pozabankowych. Nie znajdziemy tam jednak danych dotyczących zaległości ze spłatą rachunków np. za prąd czy Internet. W Krajowym Rejestrze Dłużników widnieją natomiast takie informacje. Dla osób z niepewnymi wpisami w bazach przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Ważną różnicą jest także to, że wpis w Biurze Informacji Kredytowej nie musi wcale świadczyć o posiadanych zaległościach, nie jest więc jednoznaczny z posiadaniem negatywnej historii kredytowej.

BIK gromadzi bowiem wszystkie informacje o Kliencie, także o regularnym spłacaniu zobowiązań finansowych. A zatem informacje z BIK mogą mieć pozytywny wpływ na ocenę naszej historii kredytowej. Jest to zatem przeciwna sytuacja w stosunku do wpisu w KRD, który nigdy nie zapowiada najlepszych informacji. KRD gromadzi bowiem wyłącznie informacje o problemach ze spłatą zobowiązań finansowych, co powoduje, że dla osoby, która ocenia naszą wiarygodność jako klienta, nie wypadamy najlepiej. Warto pamiętać jednak, że uregulowanie zaległości umożliwia wykreślenia naszego wpisu z KRD.

Sprawdzanie tego, czy widniejemy w KRD wygląda całkiem podobnie w przypadku sprawdzania wpisu w BIK. Najpierw należy przejść pozytywnie przez proces weryfikacji tożsamości, a później musimy już tylko pobrać nasz raport.

W przypadku BIK również istnieje możliwość pobrania darmowego raportu raz na pół roku. Jeśli chcemy sprawdzać raport częściej, wówczas musimy uiścić dodatkową opłatę. Dane w BIK gromadzone są przez 5 lat, po upłynięciu tego czasu automatycznie przekazywane są do sekcji, która nie jest już dostępna bankom. Wpisy w BIK można jednak usunąć wcześniej – jest to tak zwane czyszczenie BIK. Reasumując, obie bazy, choć wielu podobieństw, różnią się od siebie znacznie. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać raporty zarówno w BIK, jak i KRD.

Jak usunąć wpis z KRD?

Osoby zadłużone mają świadomość tego, że każda negatywna informacja przekreśla możliwości na uzyskanie innych finansowań w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby mieć dobrą historię kredytową. Co zrobić więc w przypadku, gdy odnotowano już na nasz temat negatywne informacje w KRD? Dobra wiadomość jest taka, że da się usunąć wpis z KRD. Jak to zrobić?

Jedynym sposobem na usunięcie wpisu jest całkowita spłata zadłużenia.

Gdy tylko to nastąpi, nasz wierzyciel będzie miał 14 dni na to, aby zaktualizować informacje dotyczące naszego zobowiązania. Co ciekawe, jest to obowiązek wierzyciela nawet wtedy, gdy spłacimy tylko część naszego długu. Oznacza to, że dane zgromadzone w KRD muszą być aktualizowane na bieżąco.

Wpis w KRD a uzyskanie kredytu

Tak jak wspominaliśmy, zgromadzone w KRD dane dotyczą wyłącznie negatywnych informacji na temat spłaty zadłużenia. Oznacza to, że taki wpis automatycznie działa na niekorzyść Klienta. Każde opóźnienie w spłacie buduje nam więc negatywną historię kredytową. Przypominamy, że dla banków bardzo ważne jest, aby potencjalny Klient posiadał pozytywną historię kredytową.

Osoba posiadająca wpis do KRD może mieć więc kłopot z pozyskaniem kolejnego kredytu w banku, a nawet dokonaniem zakupów na raty.

Klienci ze złą historią kredytową liczyć na dodatkowe środki mogą raczej tylko w instytucjach pozabankowych, które nie weryfikują tak dokładnie danych o Klientach lub po prostu przymykają oko na te negatywne.

Źródła:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20100810530/T/D20100530L.pdf
http://konsument.krd.pl/index.html
https://krd.pl/Dokumenty/Cenniki

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Hania
Hania
2023-10-25 00:25:45

Działa, tylko jest to tak zapisane, żeby nie znaleźć i wykupić pakiet. Spędziłam chyba ponad godzinę, żeby znaleźć możliwość wejścia bez opłat. ! raz na pół roku muszą udostępnić dane bez płatnie. Powodzenia! https:konto.konsument.krd.plAccountRegistrationRegister

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Wieluniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu w Wieluniu: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Nałęczowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Nałęczowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rzecznik Finansowy chce zakończyć spór o kredyty frankowe

Do tej pory banki zaangażowane w „problem frankowy” raczej koncentrowały się na utrzymaniu status quo aniżeli na zaproponowaniu rozsądnych rozwiązań „naprawczych” dla polskich kredytobiorców. Czy wyrok TSUE zmieni coś w tej sprawie? Sprawdzamy opinię Rzecznika Finansowego.

author
Halszka Gronek
27 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

ING Księgowość z nową formą rozliczania firmy

Klienci korzystający z ING Księgowość mają do dyspozycji rozszerzone usługi, dzięki którym mają możliwość dokonywania rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przed nową formą rozliczeń Klienci prowadzili samodzielną księgowość, w której rozliczali się za pośrednictwem Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

author
Patryk Byczek
21 lutego 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Zambrów

Chcesz wziąć chwilówkę, ale nie wiesz, jakie oferty dostępne są dla osób mieszkających w Zambrowie? Możesz sprawdzić to w naszym rankingu. Maksymalna kwota pożyczki to aż 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
04 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy marzą o pracy z domu

Praca w domu? Dlaczego nie! Okazuje się, że większość z nas rozważyłaby taką możliwość i chętnie z niej skorzystała. Jakie plusy i minusy ma taki tryb pracy?

author
Aneta Jankowska
15 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj