Pożyczki na dowód

Pożyczki na dowód

author
Dominika Sobieraj
17 stycznia 2023

Pożyczki na dowód osobisty to łatwy sposób na szybką gotówkę bez zbędnych formalności. Pożyczkobiorca nie musi bowiem potwierdzać swoich dochodów, ich wysokości lub źródła. Obecnie sporo firm pożyczkowych oczekuje od Klientów wyłącznie ważnego dowodu osobistego, reszta dokumentów jest niepotrzebna! Co ważne – gotówka dostępna jest na dowolny cel i wypłacana przez Internet. Sprawdź ranking najlepszych ofert – pożyczka na dowód może być udzieloną na kwotę nawet do 200 tysięcy.

Ranking pożyczek na dowód - marzec 2023

Pożyczki na dowód osobisty – szczegóły oferty:

Rodzaj produktu:pożyczki na dowód
Kwota pożyczki:100 zł - 200 000 zł
Okres spłaty:od 1 miesiąca do 10 lat
Jakie firmy:Bancovo, Smartney, Lendup
Wymagany wiek:od 18 do 80 lat
Opłaty wstępne:brak
Prowizja:od 0%
Oprocentowanie:od 0%
RRSO:od 9,59%

Wszystkie firmy, których oferty prezentowane są w naszym rankingu, działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.

Spis treści:

 1. Ranking pożyczek na dowód - marzec 2023
 2. Na czym polegają pożyczki na dowód?
 3. Czy można wziąć pożyczkę na dowód?
 4. 10 najlepszych pożyczek na dowód
 5. Czy można dostać pożyczkę na dowód w banku?
 6. Ranking kredytów na dowód
 7. Kto może otrzymać kredyt na sam dowód?
 8. Jak otrzymać kredyt na dowód w banku?
 9. Kredyt na dowód w banku – o czym pamiętać?
Zwiń spis treści

Na czym polegają pożyczki na dowód?

Pożyczka na dowód to pożyczka oferowana przez firmy pożyczkowe lub banki, którą możemy otrzymać po okazaniu wyłącznie dowodu osobistego. W takim przypadku nie są wymagane pozostałe dokumenty, które potwierdzają nasz dochód. Tego typu produkt znajdziemy zarówno w instytucjach pożyczkowych, jak i wybranych bankach.

Pożyczka na dowód, jak nazwa wskazuje, to produkt finansowym, do którego uzyskania potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty. Oznacza to, że pożyczkodawca nie oczekuje od Klienta dostarczenia szczegółowych informacjach o dochodach czy innych dokumentów. Najczęściej wystarczającym potwierdzeniem jest samo wskazanie przez Klienta wysokości dochodów oraz ich źródła. Alternatywą mogą być pożyczki bez zaświadczeń.

Czy można wziąć pożyczkę na dowód?

Obecnie większość firm pożyczkowych właśnie w taki sposób udziela internetowych pożyczek. Klienci składają wniosek online i właśnie we wniosku o pożyczkę podają podstawowe informacje niezbędne do ich weryfikacji. Podstawowe dane to właśnie te z dowodu osobistego, takie jak: seria i numer, data wydania, organ wydający oraz data ważności dokumentu. Dzięki temu pożyczkodawca ma pewność, że osoba, która składa wniosek o pożyczkę, faktycznie jest tą, za którą się podaje. To dobra alternatywa dla tradycyjnych banków, które niechętnie pożyczają na sam dowód osobisty.

W przypadku pozabankowych firm, procesy weryfikacyjne są bardziej nowoczesne i opierają się na szybkiej weryfikacji przez Internet. Czy to oznacza, że pożyczkę online można dostać wyłącznie na sam dowód? Nie do końca. Podanie danych z dowodu tożsamości to dopiero pierwszy krok. W czasie wnioskowania, zostaniemy poproszeni jeszcze o wskazanie następujących danych:

 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia, numer PESEL,
 • adres zameldowania i korespondencyjny,
 • wysokość miesięcznych zarobków,
 • liczby osób na utrzymaniu,
 • informacji o naszych zobowiązaniach.

10 najlepszych pożyczek na dowód

Decydując się na pożyczkę na dowód osobisty, warto skorzystać wyłącznie ze sprawdzonych i bezpiecznych firm. Żeby ułatwić wybór, przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert:

 • Smartney, kwota do 60 000 zł, spłata do 84 miesięcy
 • Bancovo, kwota do 200 000 zł, spłata do 120 miesięcy
 • SuperGosz, kwota do 15 000 zł, spłata do 50 miesięcy
 • Wonga, kwota do 20 000 zł, spłata do 48 miesięcy
 • Provident, kwota do 20 000 zł, spłata do 48 miesięcy
 • Hapi Pożyczki, kwota do 15 000 zł, spłata do 36 miesięcy
 • Finzmo, kwota do 60 000 zł, spłata do 48 miesięcy
 • TAKTO Finanse, kwota do 10 000 zł, spłata do 40 miesięcy
 • Kredyt OK, kwota do 6000 zł, spłata do 36 miesięcy
 • Gotówkovo, kwota do 200 000 zł, spłata do 120 miesięcy

Czy można dostać pożyczkę na dowód w banku?

Tak, jak najbardziej. Pożyczki oferowane wyłącznie na dowód znajdziemy zarówno w firmach pożyczkowych, jak i w wybranych bankach. Warto pamiętać jednak o kilku rzeczach. Banki mają bardziej restrykcyjną politykę dotyczącą przyznawania kredytów niż firmy pozabankowe. Musimy liczyć się z tym, że bank będzie nas dłużej weryfikował i oczekiwał większej liczby dokumentów poza dowodem osobistym.

Najłatwiej o kredyt na dowód jeżeli jesteśmy już Klientem tego banku i na konto regularnie wpływa nasz dochód (wynagrodzenie za pracę, zlecenie, dzieło, emerytura, renta lub inne). Wówczas bank automatycznie przystępuje do oceny zdolności kredytowej na podstawie wpływów na rachunek. Zdarza się, że bank sam proponuje szybki kredyt na dowód już po zalogowaniu są do bankowości internetowej. Pieniądze możemy dostać zaledwie po kilku kliknięciach. Sprawdzanie Klienta odbywa się w trybie uproszczonym i bank nie zażąda żadnych dodatkowych dokumentów. Istnieje także możliwość otrzymania pożyczki na dowód osobisty w banku jeżeli nie jesteśmy jego Klientem.

Pożyczka weryfikacja

Zdarzają się oferty kredytu na mniejszą kwotę (najczęściej do 10 lub 20 tysięcy złotych), dostępne w uproszczonym trybie – popularnie zwane właśnie „pożyczka na dowód osobisty”. Nie znaczy to, że banki w ogóle rezygnują ze sprawdzania dochodów Klienta. Możemy zostać poproszeni o przedstawienie wyciągu z rachunku bankowego prowadzonego przez inny bank.

Kredyt na dowód – w jakim banku?

Większość Klientów oczekuje, że w procesie kredytowym nie będą pytani o dokumenty przychodowe i że wystarczą dane z dowodu. Pamiętajmy tylko, że tego typu produkt dotyczy przeważnie tylko kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, a zwłaszcza hipotecznego, nie obędzie się bez dokumentu o dochodach.

Ranking kredytów na dowód

Kto może otrzymać kredyt na sam dowód?

Kredyt w banku z minimum formalności dostępny jest przede wszystkim dla osób pełnoletnich, tak jak w przypadku pożyczek od 18 lat. Nie oznacza to jednak, że ukończenie 18 lat będzie zawsze wystarczającym wiekiem dla banku. Czasami minimalna granica wynosi bowiem 21 a nawet więcej lat. Poza koniecznością posiadania dowodu osobistego, aby uzyskać kredyt w banku należy:

 • posiadać pełne zdolności do czynności prawnych,
 • mieć własne konto w banku,
 • posiadać numer telefonu i adres e-mail,
 • mieć dobrą historię kredytową (nie być zadłużonym),
 • mieć odpowiednią zdolność kredytową.

kredyt na dowód

Jak otrzymać kredyt na dowód w banku?

O pieniądze możemy wnioskować zarówno w placówce banku, jak i przez Internet. Warto wcześniej sprawdzić ranking najlepszych kredytów przez Internet. Niezależnie od sposobu wnioskowania, nie możemy mówić tu o minimum formalności, którym cechują się pożyczki pozabankowe. Proces może wyglądać następująco:

 1. Wchodzimy na stronę banku (lub odwiedzamy bankowy oddział).
 2. Wskazujemy kwotę kredytu i okres spłaty.
 3. Wypełniamy internetowy wniosek.
 4. Etap oceny zdolności kredytowej.
 5. Wydanie pozytywnej decyzji kredytowej.
 6. Zawarcie umowy (elektronicznie lub w oddziale)
 7. Wypłata kredytu na konto (nawet w ciągu 15 minut).

Kredyt na dowód w banku – o czym pamiętać?

Kredyt na dowód to finansowanie z banku, które nie wymaga co prawda dostarczania dokumentacji o dochodach, ale konieczne będzie złożenie oświadczenia o dochodach. Oznacza to, że musimy podać kwotę oraz źródło naszych stałych dochodów. Jest to produkt podobny do kredytu na oświadczenie.

Osoby, które nie uzyskują stałego przychodu, nie mogą niestety liczyć na kredyt z banku. Powinny zainteresować się raczej kredytem dla bezrobotnych.

Dla banków dowód osobisty to podstawowy dokument tożsamości, niezbędny do prawidłowej weryfikacji konkretnego Klienta. Nie ma możliwości otrzymania finansowania wyłącznie po okazaniu innego dokumentu, takiego jak prawo jazdy, czy paszport. W praktyce nie jest to duże utrudnienie – w naszym kraju każdy obywatel, który ukończył 18 lat, posiada dowód osobisty. Problem może się pojawić w sytuacji, gdy dowód traci ważność.

Pożyczki na dowód bez zaświadczeń o dochodach – jak to możliwe?

Banki najczęściej oczekują od Klientów potwierdzenia otrzymywanych zarobków, w przeciwieństwie do większości firm pożyczkowych.

Najlepsze oferty mają obecnie: Smartney, SuperGrosz czy Provident. Ograniczenie dokumentów zdecydowanie skraca proces przyznawania pożyczki. Ma to ogromne znaczenie w przypadku osób szukających pomocy finansowej. Warto zastanowić się wówczas, który produkt będzie dla nas optymalny – chwilówka na dowód czy pozabankowe pożyczki ratalne spłacana w miesięcznych ratach.

Pożyczki na dowód - jakie dane

Pożyczki na dowód dla zadłużonych

Co jeżeli mamy niespłacone inne zobowiązania lub po prostu niekorzystną historię kredytową? Lepiej zdecydować się wówczas na pożyczki dla osób zadłużonych, dedykowane konkretnie dla takich osób. To, że firma udziela pożyczek na sam dowód, nie oznacza, że nie weryfikuje ona Klientów w BIK lub KRD. Wszystko zależy od konkretnego pożyczkodawcy. W przypadku odmownej decyzji kredytowej, otrzymamy precyzyjną informację, czy to właśnie opóźnienia w spłacie miały na to wpływ.

Co jest potrzebne poza dowodem osobistym?

Dowód osobisty to pierwszy krok w procesie wnioskowania przez Internet. Warunki podstawowe to również:

 • ukończenie 18 lat (część wymaga nawet 21 lat),
 • posiadanie dochodów (udokumentowanych, legalnych),
 • konto w polskim banku (na nie trafią pieniądze),
 • adres e-mail (tutaj dostaniemy dokumenty).

W przypadku dowodu osobistego zostaniemy poproszeni o wskazanie takich danych jak: numer i seria dowodu, data wydania i organ wydający.

Jak otrzymam pożyczkę na dowód przez Internet?

To bardzo prosty proces. Wystarczy spełniać wskazane wyżej kryteria i przejść na stronę wybranego pożyczkodawcy. Proces wygląda nieco różnie, w zależności od konkretnej firmy pożyczkowej. Przedstawiamy to w skrócie na przykładzie pożyczki Fanko (więcej o niej możesz przeczytać tutaj – Fanko – opinie.

1. Najpierw wybieramy kwotę pożyczki i okres spłaty w dostępnym kalkulatorze z suwakami.

2. Podajemy swoje dane osobowe i kontaktowe.

3. Wpisujemy dane z dowodu osobistego – numer dowodu, datę jego wydania i datę ważności. Podajemy także swój stan cywilny oraz wykształcenie.

4. Podajemy swój adres zamieszkania.

5. Wybieramy swoje źródło dochodu oraz wskazujemy, czy otrzymujemy 500+.

Jak szybko otrzymam pożyczkę na dowód online?

Wszystkie prezentowane w rankingu pożyczki na dowód są dostępne przez Internet, czyli w bardzo komfortowy dla nowych Klientów sposób. To jeden z głównych atutów tego produktu – nikt nie chce marnować cennego czasu, zwłaszcza jak pieniądze są potrzebne „na już”.

Pieniądze z pożyczki na dowód otrzymamy najczęściej w ciągu 1 dnia roboczego. Firmy wprawdzie reklamują się hasłami typu „pożyczka w 30 minut”, w praktyce lepiej założyć sobie jeden dzień. Szybka wypłata (15 minut) jest gwarantowana najczęściej przez chwilówki na dowód, my jednak rekomendujemy korzystanie z pożyczek udzielanych ze spłatą w ratach. Lepiej oddawać zobowiązanie w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcy niż całość w przeciągu 30 dni.

W przypadku bankowego kredytu na dowód, pieniądze otrzymamy przeważnie w ciągu 1-2 dni roboczych. Banki dłużej weryfikują wniosek i bardziej szczegółowo przyglądają się każdemu Klientowi. Plus jest taki, że także w banku wszystkie formalności powinniśmy załatwić bez wychodzenia z domu.

Jak wygląda weryfikacja przy pożyczkach na dowód?

Część osób myśli, że do otrzymania pożyczki wystarczy pokazać dowód osobisty i to koniec weryfikacji. Nic z tych rzeczy. W praktyce odbywa się to w bardziej wyrafinowany sposób. Firmy pożyczkowe (a zwłaszcza banki) muszą się przecież zabezpieczyć przed ryzykiem nadużyć takich jak wyłudzenie, kradzież tożsamości czy oszustwo kredytowe. A przede wszystkim pożyczkodawcy zależy na tym, żeby pożyczka się spłaciła.

Pozabankowe pożyczki ratalne

Szybka pożyczka przez Internet może być spłacana jednorazowo lub w ratach. Oprocentowanie pożyczki z reguły korzystniejsze mają chwilówki na dowód, ale pożyczka pozabankowa na raty również może mieć niskie RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) informuje nas, jaki jest całkowity koszt pożyczki, którą zaciągamy.

Wszystkie szczegóły finansowe wpisywane są zawsze do umowy pożyczki, czyli umowy zawartej pomiędzy konsumentem a firmą pożyczkową. Nieważne w tym przypadku, czy jest to pożyczka ratalna czy szybkie pożyczki pozabankowe. W przypadku każdej propozycji firma pożyczkowa ma prawo do przygotowania własnego wzoru umowy, a także do wskazania, jaka będzie rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oferowanej pożyczki.

Pożyczki - rrso

Pożyczka na dowód osobisty – minimum formalności

To, co wyróżnia pożyczkę na dowód, to bez wątpienia brak konieczności posiadania innych dokumentów poza dowodem osobistym. Pożyczkodawcy udzielają bowiem finansowania wyłącznie na podstawie danych z tego dokumentu oraz oświadczenia Klienta, w którym podaje informacje o wysokości swoich dochodów i ich źródle. Nie trzeba więc dostarczać specjalnych zaświadczeń z miejsca pracy.

Dodatkowo nie trzeba nawet określać celu, na jaki chcemy przeznaczyć uzyskane środki. Możemy je więc wykorzystać, na co tylko chcemy. Atutem takich ofert jest bez wątpienia prosty i bardzo szybki proces pożyczkowych, brak konieczności wychodzenia z domu i wypłaty prosto przelewem na konto. Posiadanie konta bankowego jest jednak obligatoryjne.

Pożyczka na dowód w banku czy instytucji pozabankowej?

Pożyczki na dowód to oferty od instytucji pozabankowych. Banki niechętnie udzielają bowiem finansowania bez pełnej pewności, że Klient będzie w stanie spłacić swoje zadłużenie. W bankach istnieją też jednak analogiczne oferty, znane jako kredyt na dowód. Wówczas również wystarczy tylko dowód osobisty oraz oświadczenie o dochodach. Czasami jednak samo oświadczenie nie wystarczy i bank będzie chciał potwierdzenia w postaci wyciągów z rachunku bankowego.

Pożyczki w instytucjach pozabankowych udzielane są zwykle na niższe kwoty niż kredyty gotówkowe. Firmy pożyczkowe słyną bowiem z udzielania pożyczek krótkoterminowych, które właśnie z racji szybkiej spłaty, nie są w wysokich kwotach. Firmy pozabankowe mogą często również pozwolić sobie na to, by pierwsza pożyczka była darmowa (RRSO wynosi wtedy 0%). Oczywiście jej udzielenie zależy oczywiście od pozytywnej decyzji pożyczkowej, ale o nią dużo łatwiej w firmach niż bankach.

Co ciekawe, firmy pożyczkowe regulowane są przez inne przepisy prawa niż banki, przez co mogą udzielać finansowania na nieco innych warunkach. Z tego powodu często w instytucjach pozabankowych można spotkać się z wyższym RRSO niż w bankach. Z kolei jeśli chodzi o przyznawalność, to w tym wypadku królują pożyczki od instytucji pozbankowych, w takich miejscach na zadłużenie mogą liczyć również osoby z negatywną historią kredytową, niskimi zarobkami czy nawet bezrobotne.

Pożyczki w bankach i firmach

Pożyczka na dowód – problemy w spłacie pożyczki

Niestety zdarza się tak, że całkowity koszt pożyczki okazuje się zbyt duży jak na nasze możliwości finansowe. Firma pożyczkowa szybko zorientuje się, że udzielenie pożyczki w naszej sytuacji nie było dobrą decyzją, ponieważ odzyskanie środków pieniężnych może być trudne. Wtedy zazwyczaj rozpoczyna się od pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z niedotrzymania przez nas warunków umowy.

Pożyczka na dowód osobisty zawsze musi być spłacona w całości (kwota pożyczki wraz z kosztami) i w terminie. Termin spłaty zapisany w umówię jest nieprzekraczalny. Szybka pożyczka to szybka gotówka, ale potem konsekwencje przez lata – spłacać trzeba. Dotyczy to wszystkich pożyczek udzielonych w naszym kraju. Niespłacenie pożyczki na czas może doprowadzić do wpisania negatywnych informacji na nasz temat w Biurze Informacji Kredytowej, a w ostateczności nawet do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Pożyczka na dowód – szczegóły na temat dokumentu tożsamości

W dalszej części tekstu wskażemy podstawowe informacje na temat dowodów osobistych, czyli dokumentów, które są podstawą do uzyskania produktu finansowego jakim jest szybka pożyczka na dowód osobisty.

Ile dowodów osobistych wydaje się rocznie w Polsce?

W 2021 roku wydano 2 mln 600 tysięcy dowodów osobistych. Interesująco wyglądają statystyki z poprzednich lat:

 • 2020 – 2,13 mln
 • 2019 – 3,02 mln
 • 2018 – 4,06 mln
 • 2017 – 6,36 mln
 • 2016 – 4,94 mln
 • 2015 – 4,80 mln
 • 2014 – 4,61 mln
 • 2013 – 3,94 mln
 • 2012 – 3,38 mln
 • 2011 – 2,77 mln
 • 2010 – 2,30 mln.

Numer dowodu osobistego składa się z 3 liter i 6 cyfr, z czego pierwsza to tak zwana cyfra kontrolna.

Jaki dowód osobisty do otrzymania pożyczki?

Przede wszystkim ważny. Bardzo często to właśnie w procesie wnioskowania o kredyt lub pożyczkę, okazuje się, że nasz dowód osobisty stracił ważność. Przypomnijmy, że w przypadku dowodów wydawanych po 7 listopada 2021, okres ważności wynosi:

 • 10 lat – dla osób, które mają do 12 lat,
 • 5 lat – dla osób, które nie ukończyły 5 lat.

Podobna ważność występuje w przypadku dowodów wydanych przed rokiem 2021. Obecnie dowód osobisty wygląda tak:

Dowód osobisty - przód.Dowód osobisty - tył.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje

Korzyści pożyczek na dowód:

 • Brak konieczności kompletowania dokumentów
 • Pieniądze otrzymamy całkowicie przez Internet
 • Wysoka kwota dopuszczalnej pożyczki
 • Możliwość rozłożenia spłaty na wiele rat
 • Możliwość otrzymania także w banku
 • Szybki czas oczekiwania na decyzję i wypłatę
 • Pieniądze dostajemy bezpośrednio na konto
 • Firmy honorują różne dochody

Jakie minusy:

 • Weryfikacja Klientach w BIK
 • Przeważnie nie są dostępne wakacje kredytowe
 • Trzeba mieć stałe i legalne dochody
 • Oprocentowanie w firmach pożyczkowych jest wyższe niż w bankach

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Pożyczkę na dowód możemy wziąć w firmie pożyczkowej lub banku. Udziela ich np.: Provident, Vivus, Ratka, Miloan, Wonga.

Chwilówkę na dowód można wziąć nawet w kwocie 15 000 zł. Takie kwoty przy odpowiedniej zdolności kredytowej udostępniają na przykład firmy Kuki.pl, Finbo i Oros.

Jest dużo nowych pożyczek na dowód, np.: Oros czy Rupi. Zebraliśmy je wszystkie w rankingu nowe chwilówki.

Można dostać pożyczkę na dowód bez udokumentowanych dochodów – niektórzy pożyczkodawcy udzielają pożyczek jedynie za oświadczeniem, ile zarabiamy. Niektórzy nawet nie zadają pytań o kwotę zarobków lub w żaden sposób tego nie weryfikują.

Można dostać kredyt na dowód bez umowy o pracę. Wielu kredytodawców akceptuje także dochody z umów zlecenie czy o dzieło oraz zarobki z własnej działalności. Wszystkie te dochody zwiększają zdolność kredytową.

Źródła:

https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-wniosek-o-dowod

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dow%C3%B3d_osobisty_w_Polsce

https://inteligo.pl/e-urzad/e-tozsamosc/

https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Aneta
Aneta
2023-01-02 15:58:27

Szkoda, że w tym zestawieniu zabrakło firmy Eden Finance, bo to naprawdę rzetelny i uczciwy pożyczkodawca. Sama uzyskałam u nich niedawno już drugą pożyczkę na dowód osobisty i jestem bardzo zadowolona. Żadnych problemów ze spłatą, niskie raty, ciekawe oferty. Naprawdę warto.

grażyna
grażyna
2022-12-19 14:10:46

Ja uzyskałam pożyczkę na dowód osobisty w firmie Eden Finance i jestem bardzo zadowolona. Bardzo polecam.

Podobne artykuły

Chwilówki z komornikiem
Pożyczki
author
Aleksandra Gościnna
28 października 2021

Chwilówki z komornikiem

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
26 października 2022

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Pożyczki na dowód
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
17 stycznia 2023

Pożyczki na dowód

Porównaj