Dla zadłużonych
Restrukturyzacja zadłużenia
Dla zadłużonych

Restrukturyzacja zadłużenia

author
Halszka Gronek
17 marca 2023

Wiele osób, którym pogorszyła się sytuacja finansowa, szuka i potrzebuje wsparcia. Jedną z możliwości, jaka może im pomóc, jest restrukturyzacja zadłużenia. Odpowiemy na pytania, czym dokładnie jest i na czym polega jej proces w poszczególnych bankach.

Kategorie:

Licytacja komornicza

Licytacja komornicza to potoczna nazwa licytacji ruchomości bądź nieruchomości. Czy przeprowadzenie licytacji komorniczej to łatwa sprawa? Licytację przeprowadza komornik sądowy w czasie postępowania egzekucyjnego. Sprawdź, kto może wziąć udział i jak przebiega licytacja komornicza.

Ilu jest komorników sądowych w Polsce?

Liczba komorników z roku na rok się zwiększa. Według oficjalnych danych Krajowej Rady Komorniczej obecnie zatrudnionych jest 2198 Komorników Sądowych, co oznacza najwyższy wynik od przeszło dziesięciu lat.

W jakim banku komornik nie zajmie konta?

Konto bankowe bardzo często podlega zajęciu komorniczemu. Gdzie założyć konto bankowe, żeby komornik go nie znalazł? Czy istnieje anonimowe konto bankowe? W jakim banku szukać odpowiedniej oferty? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Konto bez komornika – konto bez OGNIVO

Jeżeli masz problem z komornikiem sądowym, to prawdopodobnie zetknąłeś się z pojęciem konta bez OGNIVO. Na czym to polega i gdzie je dostaniemy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Usunięcie danych z BIG

Biura Informacji Gospodarczej to coraz bardziej popularne narzędzie tzw. miękkiej windykacji. Wpis do rejestru dłużników znacznie obniża wiarygodność finansową danej osoby i zmniejsza szanse uzyskania pożyczki lub kredytu. Sprawdź, kiedy można usunąć dane z BIG.

Koszty komornicze

Czynności komornicze nie są darmowe – za wszystko, co robi komornik, by ściągnąć należność z dłużnika, musi oczywiście zapłacić sam dłużnik. Pieniądze jednak nie trafiają do kieszeni komornika. Otrzymuje je Skarb Państwa. Za jakie czynności komornika trzeba zapłacić?

Czy komornik może zająć czternastą emeryturę?

Czy podczas egzekucji komorniczej komornik może zająć dodatkowe świadczenie jakim jest czternasta emerytura? Sprawdziliśmy przepisy prawne i odpowiadamy jasno na to pytanie.

Ile komornik może zabrać z pensji?

Podczas egzekucji komorniczej komornik sądowy może zabrać wynagrodzenie dłużnika. Przy zajęciu wynagrodzenia obowiązują jednak sztywne zasady egzekucji komorniczej, dzięki czemu istnieje kwota wolna od zajęcia oraz maksymalny procent zajęcia komorniczego. Sprawdź, ile komornik sądowy może zabrać z Twojego wynagrodzenia.

Ile komornik może zabrać z emerytury?

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2023 roku? Sprawdź tabelę brutto/netto dotyczącą komorniczego zajęcia emerytury i dowiedz się, ile komornik musi zostawić ze świadczenia emerytalnego. To, ile komornik zajmie z emerytury, zależy między innymi od rodzaju należności.

Ile komornik może zabrać z konta bankowego?

Przepisy prawne dotyczące egzekucji komorniczej z konta dłużnika są bardzo proste. Obowiązują właściwie dwie proste zasady wyznaczające to, ile pieniędzy komornik może zająć z konta bankowego. Sprawdź, ile pieniędzy na rachunku bankowym musi zostawić komornik podczas egzekucji komorniczej.

Ile komornik może zabrać z renty?

Przepisy dotyczące zajęcia komorniczego pozwalają na zajęcie renty. Na szczęście nie całej – obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego, która chroni każdego rencistę. Sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaka część renty może być zajęta podczas egzekucji komorniczej.

Co może zająć komornik sądowy?

Kiedy rozpoczyna się egzekucja komornicza, z reguły gorączkowo poszukujemy, co nie podlega egzekucji komorniczej, jaki element majątku dłużnika jest chroniony od zajęcia komorniczego. W naszym wpisie wskazujemy szczegółowo, czego komornik nie może zająć, a co temu zajęciu podlega.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Często słyszy się, że komornicy sądowi są bezduszni i zabierają dłużnikowi wszystkie pieniądze na pokrycie należności wynikających z zadłużenia. W praktyce jednak wszystko musi przebiegać w granicach prawa – zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik musi stosować się do kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Jaka kwota wolna od zajęcia komorniczego obowiązuje w 2023 roku? Sprawdź.

Przedawnienie mandatu – po jakim czasie następuje?

Przekroczenie prędkości, parkowanie w niedozwolonym miejscu, przejście przez jezdnię nie po pasach… tego typu wykroczenia zdarzają nam się często. Kwoty nie są duże, niemniej jednak zapłacić trzeba, chyba że nasz mandat ulegnie przedawnieniu. Po jakim czasie przedawnia się mandat? Sprawdź nasz poradnik.

Jak pozbyć się komornika? Sprawdź najlepsze sposoby na komornika

Pozbycie się komornika to marzenie chyba każdej osoby będącej w trakcie egzekucji komorniczej. Dla większości osób komornik to ogromny stres i niepokój – czy dziś zadzwoni, czy znowu przyśle list, może odwiedzi mnie w pracy… W naszym artykule zebraliśmy sposoby, które najczęściej stosuje się po to, by pozbyć się komornika.

Jak wycofać sprawę od komornika?

Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić?

Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów – to pytanie zadaje sobie niemal 2 miliony nadmiernie zadłużonych Polaków. Zebraliśmy w jednym miejscu najlepsze metody na to, jak szybko i skutecznie pozbyć się zadłużenia. Sprawdź listę ponad 20 praktycznych porad.

Kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia?

Łączna suma długu z tytułu niepłaconych alimentów wynosi na ten moment aż kilkanaście miliardów złotych. Osoby z zaległościami alimentacyjnymi mogą zostać surowo ukarane. Sprawdź, co grozi za niepłacenie alimentów, czy z tego tytułu można trafić do więzienia?  

Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?

O umorzenie należności alimentacyjnych dłużnik może się starać tylko wyjątkowych, prawnie określonych sytuacjach. Czy pobyt zakładzie karnym należy do takowych?

Krajowa Rada Komornicza

Krajowa Rada Komornicza to jeden z ważnych organów całej struktury komorniczej państwa. Głównym zadaniem KRK jest kontrola wszystkich komorników i czuwanie nad tym, by ich działania były zgodne z prawem. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące Krajowej Rady Komorniczej.

Jak wyglądają czynności terenowe komornika w praktyce?

Z problemem zadłużenia boryka się coraz więcej Polaków. Liczba postępowań egzekucyjnych rośnie z roku na rok, ale komornik sądowy to jeszcze nie koniec świata. Należy jednak pamiętać, że egzekucja nie jest działaniem całkowicie „bezbolesnym”. Odpowiednie podejście każdej ze stron postępowania może uczynić ją sprawną i jak najmniej uciążliwą.

Porównaj