Kiedy dotrze przelew?

Czekasz na przelew? Sprawdź, kiedy pieniądze trafią na Twoje konto. Wykorzystaj darmowy kalkulator sesji przelewów, dzięki któremu szybko sprawdzisz, o której godzinie i w jaki dzień, pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie:

 

Kiedy dojdzie mój przelew?

Data zlecenia przelewu

 

Kiedy przelew – na czym to polega?

Jak wynika z badań Narodowego Banku Polski, konto osobiste (popularny ROR) posiada ponad 80% dorosłych Polaków. Większość z nich aktywnie korzysta również z bankowości internetowej. Polacy pokochali również przelewy przez Internet – ten sposób opłacamy większość bieżących płatności i rachunków.

Na rachunek bankowy są wypłacane wynagrodzenia, emerytury, renty oraz inne świadczenia. Trudno się zatem dziwić, że większość osób czekających na pieniądze, zastanawia się, kiedy dotrze przelew bankowy. Aby to ustalić, wystarczy sprawdzić godziny księgowania sesji Elixir w banku, gdzie posiadamy konto lub sprawdzić popularne kalkulatory godzin księgowania przelewów.


Kalkulator czasu przelewu

Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy wskazać podstawowe dane dotyczące przelewu:

1) bank nadawcy, czyli osoby, która wykonała przelew,

2) bank odbiorcy, czyli osoby, która czeka na przelew,

3) godzinę księgowania przelewu.

Po wskazaniu wszystkich rzeczy, wciskamy przycisk “Sprawdź przelew” – kalkulator automatycznie podpowie, kiedy otrzymamy przelew na rachunek bankowy. Narzędzie wykorzystuje informacje o sesjach Elixir wszystkich banków w Polsce. Dzięki temu uzyskamy precyzyjne informacyjne dotyczące godziny księgowania naszego przelewu. Jeżeli pieniądze zostały wysłane w weekend lub święto – kalkulator wskaże dokładną datę z kalendarza.


Od czego zależy czas oczekiwania przelewu?

Czas otrzymania przelewu zależy od kilku czynników, z których najważniejszymi są:

a) czas wykonania przelewu (dzień roboczy – weekend),

b) rodzaj przelewu (w systemie Elixir, SORBNET, natychmiastowym),

c) bank nadawcy i bank odbiorcy.

Zdecydowana większość przelewów w Polsce to krajowe przelewy w systemie Elixir. W takim przypadku, czas otrzymania pieniędzy w największym stopniu uzależniony jest od godziny wysłania przelewu. W dni robocze, przelewy “wychodzą” z konta nadawcy w trzech sesjach Elixir. Każdy bank w Polsce posiada różne godziny sesji wychodzących i wychodzących.


O której dotrze przelew w danym banku?

Poniżej znajdziecie informację o godzinach otrzymania przelewów w polskich bankach:

Alior Bank

Bank Pekao S.A.

Bank BPS

Bank Millennium

Bank Pocztowy

BGŻ BNP Paribas

BOŚ Bank

Citi Handlowy

Credit Agricole

Eurobank

Getin Bank

Idea Bank

ING Bank Śląski

Inteligo

mBank

Nest Bank

PKO BP

Plus Bank

Raiffeisen Polbank

Santander Bank Polska

Santander Consumer Bank

Toyota Bank Polska

Volkswagen Bank Polska

Kiedy otrzymam przelew?

To, kiedy otrzymamy przelew, zależne jest w pełni od terminów trzech sesji:

– sesji w banku nadawcy przelewu,
– sesji w ogólnokrajowym systemie Elixir,
– sesji w banku odbiorcy przelewu.

Pieniądze przechodzące z jednego banku do drugiego muszą bezwzględnie przejść przez wszystkie te trzy sesje, dlatego nieczęsto zdarza się, że pieniądze są na naszym koncie jeszcze tego samego dnia.

Sesje głównego systemu Elixir odbywają się:

od godziny 16:30 dnia poprzedniego do 9:30 dnia następnego – przelewy, które wejdą na sesję w tym czasie są rozliczane w godzinach 9:30-11:00,

od godziny 9:30 do godziny 13:30 – rozliczanie trwa wtedy od 13:30 do 15:00,

od godziny 13:30 do 16:00 – rozliczanie trwa wtedy od 16:00 do 17:30.

Sesje wskazane powyżej funkcjonuj jedynie w dni robocze. Spośród różnych dni roboczych sesje nie funkcjonują w ten sposób jedynie w dwa dni w roku:

  • 24 grudnia,
  • 31 grudnia.

W te dni odbywają się tylko dwie pierwsze sesje księgowania przelewów. Pozostałe zostają wstrzymane aż do następnego dnia roboczego. W przypadku 24 grudnia kolejny dzień roboczy następuje dopiero po 3 dniach (27 grudnia), a w przypadku sylwestra po 2 dniach (2 stycznia).

Wszystko zależy od sesji Elixir

Czas docierania pieniędzy z jednego konta na drugie uzależniony jest w pełni od tego, jak funkcjonuje system Elixir. To przez ten system przechodzą wszystkie transakcje w polskich złotówkach (o ile nie przekraczają kwoty miliona).

System Elixir umożliwia nam na przykład korzystanie z:
– przelewów,
– wpłat gotówkowych,
– poleceń zapłaty,
– płatności podatkowych,
– czeków.

Przelewy między bankami działają w oparciu o pewne algorytmy systemu Elixir. Główną właściwością tego systemu jest to, że funkcjonuje on tylko w dni robocze, a zatem przelewy wysyłane w weekendy albo dni świąteczne tkwią w tym systemie niczym w poczekalni i ruszają w dalszą drogę dopiero w pierwszy najbliższy dzień roboczy.

Drugą najważniejszą cechą tego systemu jest to, że działa on w trzech sesjach rozliczeniowych dziennie, co oznacza, że tylko trzy razy na dobę w konkretnych przedziałach godzinowych pieniądze są wpuszczane do tego systemu i wypuszczane z niego.

System Elixir jest środkowym ogniwem pomiędzy bankiem nadawcy i bankiem odbiorcy. Pieniądze nie przejdą z jednego banku do drugiego dopóki nie wejdą do systemu Elixir i z niego nie wyjdą, a na to mają szansę tylko 3 razy na dobę i jedynie w dni robocze.

Niestety nie wszystko jest tak proste – oprócz tego, że przelew musi trafić na konkretną sesję w samym systemie Elixir, to musi jeszcze trafić na odpowiednie sesje w banku nadawcy i banku odbiorcy.

Dlatego też pieniądze przesyłane przez system Elixir z jednego banku do drugiego nie mają szans na pojawienie się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut. Najszybciej przelew dotrze do banku odbiorcy jeżeli sesja w banku nadawcy odbywa się tuż przed sesjami Elixir (wtedy przelew tylko chwilę będzie w banku nadawcy i już zdąży wpłynąć na sesję ogólnokrajową), a sesja w banku odbiorcy odbywa się tuż po ogólnej sesji Elixir (wtedy pieniądze tylko chwilę są w systemie ogólnokrajowym i już mogą wpłynąć do banku odbiorcy).

Jakie dane do przelewu należy wpisać?

Przelew internetowy charakteryzuje się dużo mniejszą ilością formalności niż przelew tradycyjny (blankiet wypełniany na poczcie). Informacje, które musimy podać obowiązkowo, to:

– numer rachunku odbiorcy,
– nazwę odbiorcy,
– kwotę przelewu,
– tytuł przelewu.

Informacją opcjonalną (którą możemy wypełnić, ale nie musimy) jest natomiast adres odbiorcy. Tak naprawdę w miejsce to możemy wpisać jakiekolwiek dane (i tak nie będą one zweryfikowane przez bank).

Bank nie sprawdza także zgodności nazwy (osoby, do której jest kierowany przelew) z właścicielem konta. Dlatego też często zdarza się nam wysłać błędny przelew, np.: po wpisaniu poprawnego imienia i nazwiska, ale wklejeniu złego numeru rachunku.

Tak naprawdę do wysłania przelewu kluczowy jest sam numer rachunku i kwota przelewu, nazwę odbiorcy i tytuł możemy wpisać dowolne (np.: w miejscu tytułu wpisujemy “TYTUŁ” albo “PRZELEW”, a w miejscu odbiorcy dowolną frazę, niekonieczne imię i nazwisko).

Rodzaje przelewów bankowych

W Polsce mamy tak naprawdę trzy główne rodzaje przelewów bankowych:

1) przelew standardowy 

Przelew standardowy to właśnie ten przelew, którego istotę działania opisujemy powyżej, czyli działający w systemie Express Elixir. System ten prowadzony jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Przelew standardowy z reguły dochodzi do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym. Z reguły taki przelew jest bezpłatny.

2) przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy, jak sama nazwa wskazuje, dociera do odbiorcy natychmiast, czyli praktycznie w czasie rzeczywistym. Za realizację przelewów natychmiastowych odpowiadają systemy Express Elixir i Blue Cash. Z reguły taki przelew jest dodatkowo płatny (około kilkanaście złotych).

3) przelew wysokokwotowy

Przelew wysokokwotowy to przelew obsługiwany w trybie pilnym, księgowanie środków trwa zwykle maksymalnie godzinę, a cała transakcja jest obsługiwana przez Narodowy Bank Polski. Przelewy te działają natychmiastowo jedynie do godziny 15:00 – przelewy zlecone po tej godzinie będą wysyłane do odbiorcy dopiero w następnym dniu roboczym rano. Z reguły taki przelew jest dużo płatny – około 30 zł.


Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elixir_(system_rozlicze%C5%84_mi%C4%99dzybankowych)

https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-styczniu-2020-r-,297.html

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 3.19 / 5, łącznie 27 ocen

Komentarze (23)

Przelewy z PKO jak i do PKO idą bardzo długo. Rano robisz przelew A dochodzi dopiero następnego dnia po 11.

Wczoraj o 13 poszedł z Santander dzień później godzina 7 nie ma dalej…

Nasza firma wypłaca pensje z PKO ci pracownicy co maja konto w PKO mają pensje 9 każdego miesiąca do popołudnia a ci co mają w ING następnego dnia po 15 00 więc o co chodzi???

Nasza firma wypłaca pensje z POK ci pracownicy co maja konto w PKO mają pensje 9 każdego miesiąca do popołudnia a ci co mają w ING następnego dnia po 15 00 zazwyczaj więc o co chodzi???

Bank PEKAO chyba jako jedyny nie trzyma sie sesji. Pieniadze ksieguja jak im podoba nigdy jeszcze o 11 czy po. Zazwyczaj pojawiaja sie krotko przed kolejna sesja. Przelewy natychmiastowe bank raz przyjmuje taz odrzuca po 2 dniach. Totala porazka z tym bankiem

Dzisiaj o godzinie 11:54 zrobiłem przelew z Eurobank do Bank Pekao SA, kasa pojawiła się dopiero o 18:15.
Kalkulator pokazuje, że powinna dotrzeć o 15|:00
Istna porażka systemu bankowego.
Za takie opóźnienia powinni nam płacić kary bo tak naprawdę jest to przetrzymywanie pieniędzy.

Olek? What? Nie ma opcji ze wysylaja RANO z PKO BP, a Ty masz nastepnego dnia po polidniu w ING. Moze rano zlecaja, ale na kolejny dzien. Wszystko co wyslane z PKO BP do ok. 14:00 jest na kontach w ING trgo samego dnia w ostatniej sesji elixir. Tak samo z mBankiem, Santander i BNP PariBas, bo lacznie moja firma ma styk z tymi bankami. Wiec to ktos w Twojej firmie oszukuje pracownikow, a mie poradnik na tej stronie…

Nie oszukujcie ludzi nasza firma wysyła pieniądze do pracowników przez PKO rano a następnego dnia dostaje przelew na konto w ING popołudniu.

“Pawel Wieczyński, 19 czerwca 2019 o 10:24
Kiedy dostane przelew na konto”

Panie Pawle, czy przelew dotarł, bo wysyłam już któryś raz z kolei i podobno ciągle nie dochodzi!!!???

Kiedy dotrą pieniążki na konto bgz paribas

A gdzie PeKaO SA !!!???

Brakuje NBP. Uzupelnijcie to prosze .

Niezadowolony klient, 30 sierpnia 2019 o 13:28

Dokładam się do poniższych komentarzy…przelew z MBank puszczony przed 8:30 do BGŻ BNP Paribas Bank – jest godzina 13:30 a przelewu brak.
Przelewy z PKO BP do BGŻ puszczone w weekend idą dwa dni robocze!!
Żenujące…

Bank Pekao S.A działa jak gówno….. Ing wysyła o czasie, a pekao w kulki leci

Masakra kasa powinna byc o 11 jest godzina 12:36 i dalej nie mam przelewu. Bank porazka

żenujący…

Pko sa bardzo póżne ksiegowanie pomimo szybkiego przelewu. Przelew expres rano a o 16 jeszcze nie ma w pko sa. Co za bank. Kpina z klienta. Odradzam .

Pawel Wieczyński, 19 czerwca 2019 o 10:24

Kiedy dostane przelew na konto

Nie prawda. Jestem w millenium, bank z którego dostaje przelewy PKO. I nigdy nie mam w ten Sam dzień pieniędzy! Tylko na drugi. A ten kalkulator, śmiechu warte

Szkoda, że nie ma jeszcze NBP:-(

Alicja kogut, 2 maja 2019 o 15:05

Czy jest już przelew na koncie