Kredyt bez prowizji – najlepsze oferty

Kredyt bez prowizji – najlepsze oferty

author
08 września 2022

Wielu z nas wydaje się, że określenie “kredyt bez prowizji” jest hasłem typowo reklamowym i tak naprawdę nie odnosi się do warunków danego kredytu. Prawda jest jednak inna – w Polsce naprawdę wiele kredytów oferowanych jest w wariancie, w którym prowizja wynosi dokładnie 0 zł.

Kredyt bez prowizji - oferty

1
image

Kasa Stefczyka

13056 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

500 - 150 000

OKRES SPŁATY

4 - 120 miesięcy

RRSO

8,35%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

13056 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(2,53)

2
bancovo_logo

Bancovo

10142 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 200 000

OKRES SPŁATY

3 - 120 miesięcy

RRSO

9,59%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

10142 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(2,94)

3
smartney

Smartney

9821 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

3000 - 60 000

OKRES SPŁATY

6 - 96 miesięcy

RRSO

24,24%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

9821 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(3,27)

supergrosz

SuperGrosz

6489 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 15 000

OKRES SPŁATY

4 - 48 miesięcy

RRSO

60,82%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

6489 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek
pko2

PKO BP – pożyczka

6721 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1500 - 200 000

OKRES SPŁATY

2 - 96 miesięcy

RRSO

19,08%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

6721 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(3,67)

gotowkowo zrzut

Gotówkovo.pl

8142 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 200 000

OKRES SPŁATY

3 miesiące - 10 lat

RRSO

9,59%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

8142 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(4,27)

getin-bank-sesje-przychodzace-i-wychodzace-elixir

Getin Bank

1384 osób wybrało tę ofertę

Kwota

2000 - 200 000 zł

Okres spłaty

3 - 120 miesięcy

RRSO

24,9%

Wniosek przez Internet

TAK

1384 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek
logo-santander-consumer-bank

Santander Consumer Bank

7811 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

10 000 - 100 000

OKRES SPŁATY

3 - 120 miesięcy

RRSO

27,06%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

7811 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(4,33)

Spis treści:

 1. Kredyt bez prowizji - oferty
 2. Kredyt bez prowizji - co to znaczy?
 3. Kredyt bez prowizji - jak otrzymać?
 4. Kto może otrzymać kredyt bez prowizji?
 5. Czy kredyt bez prowizji się opłaca?
 6. Kredyt bez prowizji - wymagane dokumenty
 7. Kredyt bez prowizji - plusy i minusy
 8. Alternatywa dla kredytu bez prowizji
 9. Ile kosztuje prowizja w bankach?
Zwiń spis treści

Kredyt bez prowizji - co to znaczy?

Prowizja na poziomie 0 zł oznacza spore oszczędności dla naszego portfela. Dlaczego? Ponieważ prowizja to koszt, który ponosimy wyłącznie my – kredytobiorcy. Prowizja za udzielenie kredytu to czysty zysk dla tego, kto pożycza nam pieniądze, dlatego większość banków i firm w swoich ofertach zawiera jednak wymóg wpłacenia prowizji. Niektórzy kredytodawcy posiadają w swojej ofercie kredyt gotówkowy bez prowizji.

Na szczęście prowizja to jednorazowa opłata, więc nawet, jeżeli jest pobierana, to zazwyczaj tylko przy samym udzieleniu kredytu, potem nie jest już doliczana do kwoty raty.  Niemniej jednak na rynku wciąż znajdą się oferty, w których kredytodawcy jasno wskazują, że nie pobierają od swoich Klientów żadnej prowizji.

Musimy być jednak czujni, ponieważ nie zawsze określenie “bez prowizji” dotyczy uniwersalnie wszystkich propozycji kredytowych w danym miejscu. Niektóre firmy i banki decydują się na ograniczenie ofert bez prowizji do np.: konkretnej kwoty kredytu. Wybierając więc konkretny kredyt musimy zwracać uwagę na to, jaki dokładnie jest przy nim koszt prowizji – wszystkie te koszty muszą być jasno rozpisane jeszcze przed złożeniem przez nas wniosku o pożyczkę.

Kredyt bez prowizji – szczegóły oferty:

Kwota kredytu:od 500 do 200 000 zł
Okres spłaty:od 2 miesięcy do 10 lat
Na jaki cel:dowolny
Prowizja:0 zł
Gdzie dostaniemy:Kasa Stefczyka, Alior Bank
Wniosek przez Internet:tak
Minimalny wiek:18 lat
RRSO:od 6,23%

Kredyt bez prowizji - jak otrzymać?

Wszystkie wskazane w naszym rankingu oferty kredytowe to kredyty online, a więc dostępne do wzięcia w całości przez Internet, bez wychodzenia z domu. Aby z nich skorzystać, musimy przejść właściwie tylko przez kilka prostych kroków:

1) przeglądamy wszystkie dostępne dla nas oferty,

2) wybieramy tę ofertę, która najbardziej nas interesuje,

3) klikamy “złóż wniosek”,

4) wypełniamy wniosek naszymi danymi osobowymi,

5) wskazujemy potrzebną nam kwotę kredytu oraz oczekiwany okres spłaty,

6) potwierdzamy swoją tożsamość (z reguły za pomocą przelewu weryfikacyjnego),

7) wysyłamy wniosek.

Po wysłaniu wniosku kredytowego pozostaje nam już właściwie jedynie oczekiwać na decyzję kredytową. Jeżeli decyzja jest pozytywna, środki mogą zostać nam wypłacone nawet w ciągu 15 minut. W przypadku negatywnej decyzji niestety kredyt nie zostanie nam wypłacony.

Kto może otrzymać kredyt bez prowizji?

Kredyt bez prowizji mogą otrzymać osoby, które:

– mają co najmniej 18 lat,
– mieszkają w Polsce (posiadają adres zamieszkania na terenie RP),
– mają własny i ważny dokument tożsamości,
– posiadają konto bankowe,
– mają własny numer telefonu i adres e-mail.

Warto pamiętać, że kredyty bez prowizji, podobnie jak wszystkie inne kredyty, kierowane są wyłącznie do osób, które będą w stanie je spłacić (możliwość spłaty kredytu określa się poprzez wyliczanie tzw. zdolności kredytowej). Zdolność posiadają te osoby, które uzyskują regularne wpływy na konto. Mogą być to wpływy:

– z wypłaty z tytułu umowy o pracę,
– z zarobków z umowy o dzieło/umowy zlecenie,
– z emerytury lub renty,
– z innego świadczenia regularnie wypłacanego (np.: alimentów).

Wszystkie zadeklarowane przez potencjalnego kredytobiorcę regularne wpływy są weryfikowane przez kredytodawcę jeszcze przed udzieleniem kredytu. Jedynie osoby, które rzeczywiście wykażą, że mają wpływy pozwalające im na regularną spłatę zaciąganego kredytu, będą mogły otrzymać finansowanie. Oferta alternatywna dla osób, które mają problem z dostarczeniem zaświadczenia o dochodach, to pożyczki bez zaświadczeń.

Kredytu bez prowizji nie otrzymają osoby, które posiadają niespłacane na czas zadłużenia. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy mamy na koncie takie kredyty lub pożyczki, których czas spłaty raty już minął, a my jeszcze nie uregulowaliśmy płatności. Jeżeli tak – niestety typowego kredytu nie dostaniemy. W takiej sytuacji możemy zainteresować się jedynie pożyczkami dla zadłużonych.

Czy kredyt bez prowizji się opłaca?

Wysokość prowizji zależy zawsze od tego, o jaki kredyt się staramy. Im wyższa jest kwota, którą otrzymamy, tym większe mogą być koszty związane z opłatą prowizyjną. Bez prowizji spadają nam koszty kredytu. Nie ma jednak stałej kwoty, jaką będziemy musieli zapłacić – wszystko zależy bowiem od wymagań i oczekiwań konkretnego kredytodawcy, a przede wszystkim od kwoty zadłużenia. Możliwość otrzymania dodatkowych środków bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z prowizją bez wątpienia brzmi zachęcająco, ale czy koszty kredytu faktycznie się zmieniaj? Czy na pewno opłaca się korzystanie z tego typu finansowania?

Warto dokładnie sprawdzać szczegóły oferty kredytowej, może okazać się bowiem, iż nawet jeśli prowizja rzeczywiście będzie w wysokości 0%, to pozostałe opłaty wyniosą naprawdę wiele – bez prowizji koszty kredytu spadają. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest naprawdę bardzo ważne. Oczywiście może dojść do sytuacji, w której pozostałe koszty wyniosą tak dużo, że finalnie za kredyt bez prowizji zapłacimy więcej niż za kredyt, przy którym jest konieczność opłacenia prowizji. Zwróć koniecznie uwagę na nasz ranking najlepszych ofert, aby porównać dokładnie warunki każdej z nich.

Kredyt bez prowizji nie jest może często spotykaną ofertą, jednak wciąż możliwą do uzyskania. Jeśli chcemy wybrać akurat taką formę finansowania, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy prowizja rzeczywiście wynosi 0%, a następnie, jakie dodatkowe opłaty wiążą się z pobraniem kredytu. Niestety w wielu tego typu przypadkach jest tak, że pozostałe opłaty, jak np. marża czy opłata przygotowawcza, są w bardzo dużej wysokości. W efekcie całkowite koszty utrzymania kredytu wciąż mogą być bardzo duże, a zdarzyć może się także, że większe niż w przypadku oferty z płatną prowizją. Usunięcie prowizji wiąże się bowiem ze stratami dla kredytodawców. Trudno się zatem dziwić, że będą próbować nadgonić straty w innych płatnych usługach – na to warto uważać.

Można zatem stwierdzić, że kredyt bez prowizji nie w każdym wypadku musi być bardziej opłacalny niż ten, który zawiera prowizję. Przyjęło się jednak, że bez prowizji, koszty kredytu obniżają się. W przypadku każdej takiej oferty musimy mieć oczy szeroko otwarte i zawracać szczególną uwagę na to, jakich innych opłat może wymagać nasz kredytodawca, a przede wszystkim na to, w jakiej wysokości one będą. Dopiero po zapoznaniu się z takim kosztorysem musimy przemyśleć kwestię, który kredyt będzie dla nas korzystniejszy.

Kredyt bez prowizji - wymagane dokumenty

Przy kredytach bez prowizji, jak przy właściwie wszystkich kredytach online, podstawowym dokumentem, który będzie nam potrzebny, jest dokument tożsamości. Właściwie nie jest nam potrzebny sam dokument, a dane z niego (nasze imię, nazwisko, numer dowodu, nasza data urodzenia i PESEL). Właściwie wszystkie dane poza numerem dowodu większość z nas ma w pamięci, więc można je wpisać we wniosku kredytowym bez patrzenia na dokument. Jeżeli dodatkowo pamiętamy serię i numer naszego dokumentu, nie musimy właściwie nawet go wyciągać. Nikt nie będzie prosił nas o zdjęcie czy skan dowodu w procesie wnioskowania o kredyt przez Internet.

Jak więc potwierdzona zostanie nasza tożsamość, skoro nikt nie poprosi nas o dowód? Dane, które wpisujemy we wniosku, nie są tylko po to, żeby kredytodawca wiedział, komu ma wypłacić pieniądze. Drugim celem podawania danych osobowych jest to, by kredytodawca mógł upewnić się, że osoba, która wnioskuje o kredyt, jest naprawdę tym, za kogo się podaje. W procesie kredytowym online bardzo trudno bowiem zweryfikować, kto siedzi po drugiej stronie ekranu.

Bezpieczeństwo umowom zawieranym przez Internet zapewnia fakt weryfikacji tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny albo aplikację typu Instantor. Obie te metody są w pełni bezpieczne i polegają właściwie na tym samym, czyli na stwierdzeniu zgodności danych podanych we wniosku kredytowym i danych przypisanych do konta bankowego Klienta.

Kredyt bez prowizji na spłatę długów?

Wiele osób sądzi, że kredyty bez prowizji są na tyle tanie, że warto z nich korzystać wtedy, kiedy mamy problemy finansowe. Tak naprawdę jednak, jeżeli mamy problemy finansowe, nie będziemy mogli nawet skorzystać z kredytów bez prowizji. One dostępne są bowiem dla osób niezadłużonych.

Na spłatę długów dobrym rozwiązaniem będą natomiast kredyty konsolidacyjne online. Te dostępne są dla osób z problemami finansowymi i są w stanie realnie pomóc nam w spłacie zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny skupi wszystkie nasze kredyty w jeden, łatwiejszy do spłaty.

Kredyt bez prowizji - plusy i minusy

Najczęściej wskazywane dobre strony kredytów bez prowizji:

 • szansa na tani kredyt,
 • szybka wypłata środków,
 • w całości online,
 • wystarczy dokument tożsamości,
 • minimum formalności,
 • intuicyjny wniosek kredytowy.

Najczęściej wskazywane złe strony kredytów bez prowizji:

 • tylko wybrane oferty są dostępne w tym wariancie,
 • bank będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową.

Alternatywa dla kredytu bez prowizji

Oferta kredytu bez prowizji jest bez wątpienia zachęcająca. Oczywiste jest, że Klient, który decyduje się na zadłużenie, będzie szukał takiego, które będzie wiązało się z jak najmniejszą ilością dodatkowych opłat. Niestety kredyt bez prowizji nie musi wcale być najkorzystniejszy. W przypadku takich ofert inne opłaty są zwykle wysokie. Klienci, którzy szukają najtańszego finansowania dostępnego na rynku, powinni zainteresować się ofertami pożyczek od instytucji pozabankowych. W przypadku niektórych firm pożyczkowych możemy spotkać się z ofertami darmowych pożyczek. Czy jednak rzeczywiście takie finansowanie, pożyczki gotówkowej, jest w pełni darmowe? Tak, w przypadku bezpłatnych pożyczek rzeczywiście nie musimy ponosić żadnych kosztów. Po upływie czasu spłaty wystarczy oddać wyłącznie tyle, ile się otrzymało. Oznacza to, że RRSO, prowizja, odsetki oraz wszelkie inne opłaty wynoszą dokładnie 0%.

Jednak i tu nie jest wcale tak łatwo. Darmowe pożyczanie to oferty dostępne tylko w kilku firmach pożyczkowych. Warto wiedzieć przede wszystkim, że darmowe pożyczki to oferta promocyjna skierowana wyłącznie do nowych Klientów. Oznacza to zatem, że bezpłatne będzie tylko pierwsze finansowanie, a zatem każda kolejna pożyczka u tego pożyczkodawcy będzie wiązała się z koniecznością poniesienia standardowych opłat. Musimy pamiętać także o tym, że pożyczka będzie w pełni darmowa tylko wtedy, kiedy oddamy pożyczoną kwotę w wyznaczonym terminie. Każdy dzień zaległości ze spłatą może wiązać się z koniecznością poniesienia kosztów dodatkowych. Warto mieć tego świadomość przed podjęciem decyzji o pobraniu darmowego finansowania. Przed podjęciem każdego finansowania należy dokładnie przemyśleć konieczność jego wzięcia. Pochopne decyzje mogą prowadzić bowiem do popadnięcia w długi. Sposobem na uniknięcie zadłużenia może być natomiast kredyt oddłużeniowy, który dostępny jest również w SKOK-ach.

Warto pamiętać również o tym, że darmowe pożyczki to zwykle finansowanie na niewielkie kwoty, raczej w granicach kilku tysięcy złotych. Posiadanie darmowej pożyczki nie różni się niczym, od posiadania pożyczki z opłatami. Należy ją spłacić tak samo, tylko w mniejszej kwocie. Darmowe pożyczki sprawdzą się najlepiej w przypadku Klientów, którzy szybko potrzebują dodatkowych środków w niewielkiej kwocie i będą w stanie oddać pożyczoną sumę w krótkim czasie. Brak opłat to nie jedyny plus takiej oferty. Bezpłatne chwilówki dostępne są w całości przez Internet, a zatem bez konieczności wychodzenia z domu. Aby otrzymać pieniądze, wystarczy złożyć wniosek o pożyczkę na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy. Wnioskowanie online wiąże się zwykle również z brakiem wymogu załatwiania wielu formalności, dzięki czemu pieniądze można otrzymać w naprawdę krótkim czasie. Najczęściej jedynym wymaganym dokumentem jest dokument tożsamości Klienta. Takie oferty są przykładem pożyczki na dowód. Posiadanie pożyczki gotówkowej na dowód to po prostu pożyczka pozabankowa.

Nie tylko prowizja. Co składa się na koszt kredytu?

Każdy kredyt jest finansowaniem, które wiąże się z szeregiem obowiązków. Są to przede wszystkim zobowiązania finansowe, które składają się na całkowity koszt kredytu. Hasło „kredyt bez prowizji” z pewnością brzmi zachęcająco – wszyscy lubią dostawać coś za darmo, jednak brak prowizji nie jest jednoznaczny z darmowym kredytem. Nawet jeśli skorzystamy z takiej oferty, będziemy musieli liczyć się z innymi kosztami, które na nas spadną. Prowizja jest opłatą wyłącznie jednorazową. W przypadku innych opał może już nie być tak kolorowo.

Do kosztów kredytu zaliczyć możemy przede wszystkim oprocentowanie minimalne – to od niego zależeć będzie wysokość odsetek, jaką będziemy musieli oddać. Suma ta może być różna, zależy bowiem od indywidualnej wysokość, którą bank określa dla każdego Klienta. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z zapisami ustawy, wysokość odsetek nie może być wyższa niż dwukrotność odsetek ustawowych. Opłata przygotowawcza, podobnie jak prowizja, może być dodatkową opłatą jednorazową. Naliczana zostaje za proces przygotowania dokumentów kredytowych, weryfikacji Klienta i wszelkich innych analiz i czynności, które wynikają z procesu kredytowego.

Inną opłatą dodatkową może być ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Nie zawsze musi być ono jednak obowiązkowe. Przeważnie jednak banki oferują Klientom tego typu usługę. Ubezpieczenie ma służyć zabezpieczeniu spłaty naszego zadłużenia. Mowa tu zwykle o przypadkach, w których dojdzie do śmierci kredytobiorcy lub utraty stałego dochody. Wysokość ubezpieczenia może być różna, zależy bowiem od tego, jaką ofertę przygotuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Co ciekawe, często bywa tak, że w przypadku wyboru ubezpieczenia możemy uzyskać lepsze warunki kredytu. Kwota, jaką należy przeznaczyć na składkę ubezpieczeniową, zostanie doliczona do wysokości rat kredytowych. Pamiętajmy, że w przypadku różnych ofert może pojawić się również wzmianka o opłatach, które mogą pojawić się w momencie, w którym Klient będzie zalegał ze spłatą swojego zadłużenia.

Ile kosztuje prowizja w bankach?

Wysokość kredytu oraz wszelkich opłat związanych z finansowaniem uzależniona jest od konkretnej oferty. Oznacza to, że w różnych bankach czy instytucjach pozbankowych zadłużenie może wyglądać inaczej. Wysoki kredyt gotówkowy bez prowizji może być droższy niż niska pożyczka pozabankowa. Oczywiście są pewne limity, które wynikają z zapisów prawnych, jednak są to tylko granice, w których muszą mieścić się banki, gdy przygotowują ofertę. Prowizja nie jest koniecznością, dlatego banki czasami decydują się na rezygnację z niej, dzięki czemu przyciągają Klientów. W praktyce wygląda to jednak tak, że inne koszty związane z finansowaniem mogą być wyższe niż w przypadku ofert z prowizją. Dlatego warto każdorazowo sprawdzać dokładnie całkowity koszt zadłużenia.

Oferty, które zawierają prowizję, mogą mieć ustaloną różną jej wysokość. Praktycznie w przypadku kredytu w każdym banku będzie ona inna. Dlatego warto porównywać wszystkie oferty. Wysokość prowizji kredytowej wyrażana jest w procentach. Co ciekawe, bank ma możliwość obniżenia wysokość proponowanej prowizji, jeśli Klient zdecyduje się na dodatkowe usługi. Do tych zaliczamy natomiast posiadanie konta bankowego u kredytodawcy lub założenie karty kredytowej.

Dla przykładu w mBanku prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego może wahać się od 5,99% do 12,99%. Natomiast w Banku Pekao przy pożyczce w wysokości 8784 zł z okresem spłaty wynoszącym 40 miesięcy prowizja będzie w wysokości 8%, a zatem wyniesie 763,83 zł.

Bez prowizji nie znaczy za darmo

Oferta kredytów bez prowizji brzmi z pewnością zachęcająco. Jednak warto pamiętać o tym, że prowizja nie jest jedyną opłatą, która będzie naliczana przy pobieraniu kredytu. To, że nie będziemy musieli zapłacić prowizji, nie jest jednoznaczne z tym, że zapłacimy mało za kredyt. Należy brać pod uwagę to, że poszukując oferty kredytu najważniejsza będzie wysokość RRSO czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Tutaj uwzględnione będą bowiem wszelkie koszty, jakie związane są z udzieleniem zadłużenia. Wróć do naszego rankingu, aby porównać wysokość RRSO poszczególnych ofert.

Co ciekawe, bardzo często atrakcyjniejsze okazują się oferty, które posiadają konieczność opłaty prowizji za udzielenie kredytu, ale posiadają niską marżę. Przy wyborze oferty warto oczywiście przejrzeć wszystkie koszty. Informacje o nich znajdziemy z pewnością w umowie kredytowej. Przed podpisaniem umowy musimy dokładnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, aby nie rozczarować się w przyszłości.

Warto pamiętać również o tym, że o warunkach kredytowych decyduje często sytuacja danego Klienta. Oznacza to, że dla każdego oferta kredytowa może być inna, a zatem i wysokość kosztów, jakie będą związane z kredytowaniem. Najlepszą ofertę dostanie w pewnością Klient, który ma dobrą, stabilną pracę i nienaganną historię kredytową. W takim wypadku zatem wysokość wszelkich opłat będzie najniższa. W przypadku, gdy Klient nie chce lub z jakiegoś powodu nie może udokumentować swoich dochodów, może skorzystać z alternatywy, którą jest kredyt na oświadczenie.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – tylko dla nielicznych?

Kredyt gotówkowy bez konieczności opłacania prowizji nie jest jednak tak łatwo dostępny. Przeważnie jest to oferta skierowana do określonej grupy Klientów. Do nich zaliczamy najczęściej osoby, które do tej pory nie korzystały z kredytów w banku. Wymagania te są jednak różne, i tak jak wysokości opłat, zależą od oferty konkretnych banków. Innym ograniczeniem może być także kwota kredytu. Oferty bez prowizji dotyczą zwykle kredytów do kilku tysięcy złotych.

W przypadku każdej oferty kredytowej dla banków znaczenie będzie mieć nasza sytuacja finansowa, czyli najprościej mówiąc, zdolność kredytowa. Oznacza to, że najczęściej najwięcej możliwości na ciekawe produkty finansowe mają te osoby, które cieszą się dobrą zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytową. Na ocenę zdolności Klienta szczególny wpływ ma wysokość naszych dochodów oraz ich źródło. Zatem najlepszym Klientem będzie osoba, która posiada stałe zatrudnienie i stosunkowo wysoką pensję.

Jak obliczyć koszt kredytu bez prowizji?

Całkowity koszt kredytu to najważniejsza informacja dla każdego Klienta. Od tego parametru zależeć będzie bowiem ostateczna kwota, jaką należy zapłacić za kredyt. Całe szczęście koszt kredytu można w łatwy sposób obliczyć. Konieczne jest zliczenie wszystkich opłat, jakie przewidziane są w danej ofercie. Dobra informacja jest również taka, że nie musimy robić tego nawet sami. Większość kredytodawców udostępnia na swojej stronie kalkulator kredytu gotówkowego. Narzędzie to pozwala obliczyć całkowity koszt kredytu uwzględniając wszystkie czynniki. Dowiemy się z niego także, jaka może być wysokość miesięcznej raty.

W przypadku kredytu bez prowizji nie zapłacimy oczywiście za prowizję, ale pozostają nadal takie opłaty jak oprocentowanie, ubezpieczenie, marża czy opłata przygotowawcza. W przypadku niektórych ofert mogą pojawić się również inne dodatkowe opłaty w postaci na przykład innych produktów bankowych, które wpłyną na wysokość RRSO.

Prowizja najczęściej naliczana jest w postaci procentów. W przypadku tych ofert wynosi więc 0%. To może oznaczać natomiast wyższą marżę kredytu. Jeśli chcemy porównać ofertę kredytem z prowizją do oferty kredytu bez prowizji, to warto zorientować się, jakie koszty generuje sama prowizja. Aby obliczyć wysokość prowizji, trzeba najpierw dowiedzieć się czy jest liczona od kwoty netto czy brutto. Załóżmy, że mamy do czynienia z drugim przypadkiem i pożyczamy 300 000 zł, a wysokość prowizji wynosi 2%. Wówczas 300 000 należy podzielić przez 1-2%, a więc 300 000 dzielimy przez 0,98, co daje nam 306 122,44. Prowizja wynosi więc 6122,44 zł.

Kredyt bez prowizji – czy zawsze warto?

Prowizja przy udzieleniu kredytu może być wysoka, choć jej ostateczna wartość zależeć będzie głównie od rodzaju kredytu, a także wysokości finansowania, które zaciągamy. Na przykład kredyt hipoteczny posiada zwykle prowizję w wysokości około 3% wartości całego finansowania. Oznacza to, że wysokość opłaty dla Klienta może być naprawdę wysoka, gdyż w kredyty mieszkaniowe pobierane są zwykle na wysoką sumę. W przypadku finansowania w wysokości 300 000 zł, prowizja wyniesie aż 9000 zł.

Z tego powodu Klienci starają się przeważnie szukać ofert, w przypadku których kredyt hipoteczny nie będzie wiązał się z koniecznością opłacania prowizji. Podobnie jest zresztą w przypadku popularnych kredytów gotówkowych na dowolny cel. Tutaj kwota finansowania może być co prawda niższa, ale wysokość prowizji może być wyższa. Czasami zdarza się, że prowizja za kredyt gotówkowy wynosi nawet kilkanaście % całej sumy kredytu.  Trudno więc dziwić się, że kredyt bez prowizji może być lepszym wyjściem.

Oczywiście nie oznacza to, że udzielenie kredytu bez prowizji będzie korzystniejsze. Przed podjęciem decyzji o finansowaniu należy podliczyć wszelkie inne koszty, które wiążą się z podjęciem kredytu. Może się bowiem okazać, że w przypadku zerowej prowizji inne opłaty będą wyższe, co w efekcie da nam droższy kredyt bez prowizji niż kredyt z prowizją. W przypadku różnych ofert warunki te mogą być inne, dlatego warto każdorazowo dokładnie sprawdzać punkty oferowanej nam umowy kredytowej.

Gdzie otrzymam kredyt bez prowizji?

Kredyt, co do zasady, to oferta dostępna w instytucjach bankowych. Niektóre z nich posiadają w swojej ofercie specjalną promocję na kredyt z prowizją równą 0%. Obecnie kredyt bez prowizji dostaniemy w:

– Citi Handlowy: 150 000 zł ze spłatą do 24 miesięcy,

– mBank: 180 000 zł ze spłatą do 120 miesięcy,

– Alior Bank: 200 000 zł ze spłatą do 10 120 miesięcy,

– Getin Bank: 200 000 zł ze spłatą do 60 miesięcy,

– PKO BP: 200 000 ze spłatą do 24 miesięcy,

– ING: 160 000 ze spłatą do 120 miesięcy.

Czy prowizja wpływa na koszt kredytu? Bardzo

Prowizja to tak naprawdę jeden z głównych elementów, który ma wpływ na całkowity koszt kredytu. Nie bez znaczenia będzie mieć jej wysokość. Wiele osób podczas poszukiwania dobrej oferty kredytowej zwraca głównie uwagę na wysokość oprocentowana i zapomina przy tym, że prowizja również będzie miała znaczenie. Prowizja jest bowiem zaliczana do kosztów pozaodsetkowych finasowanie, które zgodnie z ustawą nie mogą wynosić więcej niż 30% pożyczonej kwoty w ujęciu rocznym oraz 25% całkowitej kwoty kredytu.

Koszty związane z prowizją mogą być więc szczególnie istotne, jeśli zaciągamy bardzo wysoki kredyt. Wysokość prowizji najczęściej ustalana jest jednak indywidualnie, zależeć będzie więc od konkretnych warunków kredytowych – czasu spłaty, wysokości zadłużenia czy nawet zdolności kredytowej Klienta.

Podsumowanie

1. Banki i firmy pożyczkowe nie muszą stosować prowizji obowiązkowo – prowizja może wynosić 0 zł.
2. Obecnie na rynku są dostępne oferty, które rzeczywiście charakteryzują się zerową prowizją.
3. Kredyty bez prowizji dostępne są na dowolny cel – we wniosku nie musimy deklarować, na co przeznaczymy pieniądze z kredytu.
4. Dokumentem, który jest bezwzględnie potrzebny przy kredytach bez prowizji, jest dowód osobisty.
5. Wszystkie oferty kredytów z naszego rankingu dostępne są w 100% przez Internet.
6. Kredyty bez prowizji kierowane są tylko do osób, które uzyskują regularne wpływy na konto – tylko to gwarantuje zdolność kredytową.
7. Kredyt bez prowizji nie musi, ale może być bardziej opłacalny i najczęściej rzeczywiście jego koszty są niższe niż innych kredytów.
8. Wszystkie kredyty w Polsce dostępne są tylko dla osób pełnoletnich.
9. Udzielenie kredytu lub pożyczki gotówkowej bez prowizji jest możliwe.
10. Kredyt bez prowizji przez Internet charakteryzują się maksymalnym stopniem dyskrecji.
11. Wypłata środków z kredytu następuje nawet w ciągu 15 minut od wydania pozytywnej decyzji kredytowej.
12. Pożyczkodawca może sprawdzać naszą zdolność kredytową.

Przykłady reprezentatywne

1) Kasa Stefczyka

Przykład reprezentatywny z dnia 26.02.2021 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota kredytu wynosi 78 840 zł. Zmienna roczna stopa oprocentowania dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją: 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 160 zł) wynosi 6%. RRSO: 6,22%. Czas obowiązywania umowy – 107 miesięcy, 106 miesięcznych rat równych: 955,05 zł oraz ostatnia, 107. rata: 954,76 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 102 190,06 zł, w tym odsetki: 23 190,06 zł.


2) Bancovo

RRSO dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota kredytu: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r.

RRSO dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich wynosi 60,54 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.681,85 zł, całkowita kwota do zapłaty 8.932,95 zł, oprocentowanie stałe 9,26%, całkowity koszt kredytu 4.251,10 zł (w tym: prowizja 3.094,31 zł, odsetki 1.156,79 zł), 36 miesięcznych równych rat w wysokości po 248,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.12.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.


3) Smartney

Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: RRSO wynosi 18,19%, całkowita kwota kredytu 14 160,81 zł, całkowita kwota do zapłaty 21 802,06 zł, oprocentowanie zmienne 9,5%, koszt kredytu 7 641,25 zł (w tym: prowizja 2 769,86 zł, odsetki 4 871,39 zł), 65 miesięcznych równych rat po 330,34 zł, ostatnia rata wyrównująca 329,96 zł. Kalkulacja na dzień 04.11.2021 r.

Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Korzystna”: RRSO wynosi 34,04%, całkowita kwota kredytu 8 922,05 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 999,88 zł, oprocentowanie zmienne 9,5%, całkowity koszt kredytu gotówkowego 5 077,83 zł (w tym: prowizja 3 083,41 zł, odsetki 1 994,42 zł), 38 miesięcznych równych rat po 359,00 zł, ostatnia rata wyrównująca 357,88 zł. Kalkulacja na dzień 04.11.2021 r.


4) SuperGrosz

RRSO: 74.76% dla całkowitej kwoty pożyczki 10000 PLN, czas obowiązywania umowy 40 miesięcy, spłata w 40 ratach miesięcznych po 563.89 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 7.2% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 12555.54 zł, w tym: prowizja 10000 zł, odsetki 2555.54 zł. Całkowita kwota do zapłaty 22555.54 zł (stan na dzień 04.10.2021).


5) PKO BP

RRSO wynosi 7,45%, całkowita kwota kredytu 7 100,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 7 645,32 zł, oprocentowanie zmienne 7,20%, koszt kredytu 545,32 zł (w tym: prowizja 0,00 zł, odsetki 545,32 zł), 23 miesięczne raty równe po 318,55 zł i ostatnia rata: 318,67 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 22.03.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.


6) Gotówkovo.pl

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota kredytu: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich wynosi 60,54 %, całkowita kwota kredytu 4.681,85 zł, całkowita kwota do zapłaty 8.932,95 zł, oprocentowanie stałe 9,26%, całkowity koszt kredytu 4.251,10 zł (w tym: prowizja 3.094,31 zł, odsetki 1.156,79 zł), 36 miesięcznych równych rat w wysokości po 248,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.12.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.


7) Santander Consumer Bank

Dla kredytu gotówkowego oferowanego przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, wyliczenia na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 01.09.2021 r. ustalonego zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim są następujące: stała stopa oprocentowania kredytu: 7,20% , całkowity koszt kredytu: 4710,87 zł obejmuje: prowizję: 1 153,57 zł, odsetki: 3 557,3 zł, opłatę za wypłatę gotówki przelewem na rachunek bankowy Klienta: 0 zł. RRSO 10,33%, całkowita kwota kredytu: 21 964,08 zł; czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy; całkowita kwota do zapłaty: 26 674,95 zł; wysokość 47 miesięcznych równych rat 555,73 zł, ostatnia rata w wysokości 555,64 zł. W przypadku skorzystania przez konsumenta z usługi dodatkowej PUB, do wysokości raty kredytu doliczana jest opłata w kwocie 11,99 zł.


8) Getin Bank

RRSO wynosi 22,4%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 31 300 zł, całkowita kwota do zapłaty 60 876 zł, oprocentowanie zmienne 9,49%, koszt kredytu 29 576 zł (w tym: prowizja 5 226,11 zł, odsetki  17 288,76 zł, koszt ubezpieczenia 7 061,13 zł), 89 miesięcznych rat równych w wysokości po 684 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.11.2021r. na reprezentatywnym przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Tarnowie
Biura paszportowe
author
15 lipca 2022

Biuro paszportowe w Tarnowie

Bank Pekao w Rybniku
Oddziały
author
05 lipca 2019

Bank Pekao w Rybniku

Zmiany w zarządzie Pekao Investment Banking
Bez kategorii
author
21 marca 2019

Zmiany w zarządzie Pekao Investment Banking

Prawie nikt nie jest zadowolony ze służby zdrowia
Blog
author
13 kwietnia 2018

Prawie nikt nie jest zadowolony ze służby zdrowia

Kto pożycza z Wonga.com
Wpisy
author
22 listopada 2016

Kto pożycza z Wonga.com

Kredyt konsolidacyjny Świętochłowice
Kredyty miasta
author
24 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Świętochłowice