Kredyt gotówkowy – najlepsze oferty

Kredyt gotówkowy – najlepsze oferty

author
Aleksandra Gościnna
14 października 2022

Kredyt gotówkowy to najczęściej wybierany bankowy produkt. Pieniądze z kredytu możemy przeznaczyć na dowolny cel. Sprawdzamy, w którym banku możemy dostać najtańszy kredyt gotówkowy. Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Oferta aktualna na rok 2022.

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2023

Kredyt gotówkowy – szczegóły oferty:

Rodzaj produktu: kredyt gotówkowy
Kwota kredytu: od 100 do 200 000 zł
Spłata: od 1 do 120 miesięcy
Jakie banki: Alior Bank, PKO BP
Weryfikacja BIK: tak
Prowizja: od 0%
Oprocentowanie: od 6%
RRSO: od 6,23%

Spis treści:

 1. Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2023
 2. Kredyt gotówkowy - co to?
 3. Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego?
 4. Wymagania do kredytu gotówkowego
 5. Kredyt gotówkowy - który wybrać?
 6. Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny
 7. Plusy i minusy
Zwiń spis treści

Kredyt gotówkowy – co to jest? Definicja

Kredyt gotówkowy – rodzaj finansowania oferowanego przez instytucje finansowe. Uzyskane środki wykorzystać można na dowolny cel. Kredyty gotówkowe wypłacane są wyłącznie w formie pieniężnej, niezależnie od tego, czy jest to przelew na konto czy wypłata fizycznych środków w placówce.

Kredyt gotówkowy - co to?

Kredyt gotówkowy to popularny produkt bankowy, który pozwala na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Co ważne – pieniądze w przypadku tego typu kredytu (kredyt gotówkowy) wypłacane są zazwyczaj w dniu podpisania umowy kredytowej lub maksymalnie w dniu następnym, dzięki czemu z pieniędzy możemy korzystać niemalże od zaraz. Dokonując wyboru kredytu gotówkowego warto mieć przed sobą dobrze przygotowany ranking kredytów gotówkowych.

Z kredytów gotówkowych korzystamy najczęściej wtedy, kiedy potrzebujemy pieniędzy na dowolny cel – kredytodawca wypłaca nam bowiem gotówkę i nie obchodzi go to, na co ją wydamy. Wszystkie pieniądze są do naszej dyspozycji i kredytodawca nie ma prawa wypytywać nas o to, na co przeznaczyliśmy pożyczone pieniądze.

Korzystanie z kredytów gotówkowych jest zazwyczaj bardzo wygodne – większość ofert to kredyty online, z których możemy skorzystać dosłownie z poziomu kanapy. We wniosku wpisujemy tylko swoje dane osobowe, informacje z dowodu osobistego i dane dotyczące zatrudnienia/zarobków, a potem czekamy jedynie na decyzję kredytową.

Jeżeli chodzi o kredyt gotówkowy online, decyzja przychodzi nadzwyczaj szybko – najczęściej już po kilku minutach. Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt stacjonarnie, zapytaj o kredyt w dowolnym banku w Twoim mieście.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego?

Z kredytu gotówkowego mogą skorzystać przede wszystkim osoby pełnoletnie, choć często ukończenie 18. roku życia nie wystarcza kredytodawcom (na rynku jest wiele kredytów od 20., 21., a nawet 30 roku życia). Osoba chcąca wziąć kredyt gotówkowy musi mieć też pełnię czynności prawnych.

Osoba wnioskująca o kredyt gotówkowy obowiązkowo musi posiadać:

1. Polski dowód osobisty (dzięki temu dokumentowi można także skorzystać z wielu ofert pożyczek na dowód).

2. Aktualny (koniecznie własny) numer telefonu.

3. Adres e-mail.

4. Konto w banku (niektóre oferty kredytowe wiążą się z koniecznością założenia konta właśnie w banku, w którym brany jest kredyt gotówkowy).

Co ważne – kredyt gotówkowy nie zostanie przyznany osobie zadłużonej. Osoby odnotowane w bazach dłużników muszą zatem szukać innych dogodnych dla siebie ofert (raczej firm pozabankowych niż banków) – najłatwiej ubiegać się o kredyt dla zadłużonych. Ciekawym rozwiązaniem na wyjście z długów może być również kredyt oddłużeniowy.

Podobnie jest z osobami bezrobotnymi. Kredyt gotówkowy trafi do tych osób, które będą w stanie spłacać jego raty. Osoby niepracujące mogą skorzystać z kredytu dla bezrobotnych.

Wymagania do kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy nie wymaga spełnienia tak wielu wymogów, jak np. kredyt hipoteczny. Finansowanie, tak jak pożyczki online, dostępne jest bez wychodzenia z domu. Dlatego najważniejszym dokumentem w procesie kredytowym będzie dowód osobisty Klienta. Jednak niezależenie od tego, jaki sposób ubiegania się o środki wybierzemy, to wymagane będzie:

– imię i nazwisko osoby wnioskującej,

– dane z dowodu osobistego Klienta (numer i seria, data wydania, data ważności, numer PESEL),

– dokument potwierdzający wysokość miesięcznych dochodów i ich źródło,

– adres zameldowania/korespondencyjny,

– numer telefonu,

– adres e-mail,

– informacje dotyczące wykształcenia i stanu cywilnego.

Dodatkowo potrzebne mogą być szczegółowe informacje dotyczące zarobków i sytuacji finansowej Klienta. Tutaj wyróżnić można takie dane jak:

– umowa lub inny dokument potwierdzający uzyskiwany dochód,

– nazwa stanowiska,

– data zatrudnienia,

– wysokość dochodów,

– NIP, nazwa miejsca zatrudnienia,

– miesięczne koszty utrzymania,

– liczba osób w gospodarstwie domowym,

– wysokość pozostałych zobowiązań finansowych (jeśli takie mamy).

Na co można wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to bardzo wygodne finansowanie, gdyż można je przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. Kredyt gotówkowy to nie kredyt celowy, w przypadku, którego cel przeznaczenia środków musi być wskazany już w umowie kredytowej. Najczęściej Klienci pobierają kredyt gotówkowy, aby sfinansować takie potrzeby jak:

– remont domu/mieszkania,

– zakup samochodu,

– naprawa auta czy wymiana części samochodowych,

– zakup sprzętu RTV/AGD,

– wakacje,

– bieżące wydatki (np. zapłata za rachunki).

Kredyt gotówkowy - który wybrać?

Kredyty gotówkowy to niezwykle popularny produkt bankowy. Pożyczone pieniądze mogą być przeznaczone na różne cele, np. na zakup sprzętu AGD, remont mieszkania czy ciekawą wycieczkę.

W teorii największą popularnością cieszą się kredyty z korzystnym oprocentowaniem. Jest ono oczywiście ważne, ale nie powinno być dla nas jedynym wyznacznikiem podczas wyboru najbardziej korzystnej oferty.

Najważniejszym z punktu widzenia kredytobiorcy kryterium przy kredycie będzie tzw. RRSO. Jest to najważniejszy parametr, mówiący o tym, czy dana oferta jest korzystna. RRSO to inaczej rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytów gotówkowych. Uwzględnia ona nie tylko oprocentowanie nominalne produktu, ale także inne koszty, np. opłaty i prowizje. Aby nieco uprościć sobie wybór oferty, warto przejrzeć profesjonalnie przygotowany ranking kredytów gotówkowych.

Sprawa nie jest skomplikowana: im czynnik RRSO jest niższe, tym oferta jest korzystniejsza. W rankingu kredytów gotówkowych na naszej stronie uwzględnione jest RRSO prezentowane przez banki na przykładach reprezentatywnych.

Rodzaje kredytu gotówkowego

Na rynku finansowym dostępnych jest wiele ofert kredytów gotówkowych. Warto więc dowiedzieć się, jakie mogą być rodzaje tego finansowania. Najczęściej kredyty gotówkowe dzieli się na:

 1. Kredyt konsumpcyjny – środki w ramach tego finansowania przeznaczyć można na zakup bieżących rzeczy konsumpcyjnych, np. nowego sprzętu RTV/AGD czy wymarzonej wycieczki.
 2. Kredyt na karcie kredytowej – korzystanie z kredytu na karcie kredytowej w zasadzie niewiele różni się od korzystania ze zwykłej karty debetowej przypisanej do naszego rachunku bankowego. Karta kredytowa jest jednak rodzajem kredytu bankowego, w więc korzystać można z niej do pewnego limitu, a następnie wykorzystane środku należy spłacić.
 3. Kredyt w ROR – należy do kredytów odnawialnych, którego spłata pobierana jest z dostępnych na rachunku środków. Najprościej mówiąc, każdy wpływ środków na konto obniża wysokość zadłużenia i pozwala na dalsze korzystanie z kredytu na warunkach określonych w umowie i opisujących wybrany przez nas kredyt gotówkowy.

Ranking kredytów gotówkowych – gdzie najtaniej?

Wysokość raty kredytu gotówkowego uzależniona jest od kilku czynników i indywidualnych możliwości Klienta. Przy wyborze oferty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wysokość oprocentowania oraz RRSO, który informuje o całkowitym koszcie kredytu w skali roku.

Poniżej przedstawimy parametry dla wybranych 10 kredytów gotówkowych:

Nazwa Banku OprocentowanieRRSO
Kasa Stefczyka8%-11,5%.25,12%
PKO BP 7,20% 12,63%
Alior Bank8,69%9,04%
Santander Consumer Bank9,50%12,93%
Santander Bank Polska11,49% 16,39%
Bank Pekao9,49%9,92%
CitiBank7,99%11,36%
Getin Bank10,49%23,3%
Smartney10,5%17,58%
Bank Millennium5,99%13,92%

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny

Wiele osób rozważających kredyt gotówkowy porównuje go z ofertami kredytów hipotecznych – o ile oczywiście celem ich zakupu jest mieszkanie, działka, garaż lub inna nieruchomość. W istocie oba te produkty finansowe można spożytkować na wskazane powyżej cele. Warto jednak wiedzieć, czym w praktyce różnią się one od siebie.

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a kredytem hipotecznym jest to, że przy kredycie gotówkowym nie potrzebujemy żadnego wkładu własnego, a przy kredycie hipotecznym będzie nam potrzebne co najmniej 20% wartości nabywanej nieruchomości w gotówce. Osoby, które nie posiadają odłożonej gotówki na wkład własny, nie mają więc zbyt dużego wyboru – mogą skorzystać jedynie z oferty kredytu gotówkowego.

Drugą istotną różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym i hipotecznym jest to, w jakich kwotach udziela się takich kredytów. Kredyt gotówkowy to w Polsce maksymalnie 300 000 zł. Kwota ta być może wystarczy na zakup niedużego mieszkania w małym mieście, ale będzie o wiele za niska na zakup mieszkania w dużym mieście. Kredyt hipoteczny możemy natomiast uzyskać w kwocie rzędu nawet kilka milionów złotych.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi produktami jest wysokość oprocentowania. Kredyty hipoteczne są w ogólnym rozrachunku dużo tańsze niż kredyt gotówkowy . Niskie oprocentowanie kredyty hipoteczne zawdzięczają temu, że są zabezpieczone nieruchomością (w razie braku spłaty bank przejmuje nieruchomość, którą przestał spłacać Klient).

Jest także spora różnica w czasie zaciągania obu tych kredytów oraz w ilości formalności. Kredyt gotówkowy to często typowe kredyty na dowód, przy których liczba wymaganych dokumentów ogranicza się właśnie do dowodu osobistego. Inaczej jest z kredytami hipotecznymi – przy tych nigdy nie wystarczy sam dowód osobisty. Kredyty hipoteczne są najbardziej skomplikowanymi produktami finansowymi dostępnymi obecnie na rynku.

Kredyt gotówkowy a pożyczka pozabankowa – różnice

Kredyt gotówkowy i pożyczka pozabankowa to bardzo podobne produkty finansowe. Istnieje jednak wiele różnic rozdzielających te produkty. Główna różnica to miejsce, w którym można uzyskać każde z finansowań. Kredyt gotówkowy uzyskamy wyłącznie w bankach, pożyczkę pozabankową natomiast w instytucjach pożyczkowych.

Różnica pojawia się więc w podstawie prawnej. Kredyty bankowe podlegają pod Prawo bankowe, natomiast firmy pożyczkowe regulowane są przez zasady obowiązujące w Kodeksie cywilnym. Pożyczka jest więc bardziej elastyczną formą finansowania. Co więcej, różni się również czas ubiegania się o środki. W przypadku kredytów bankowych proces może być nieco bardziej złożony, przez co czas oczekiwania na pieniądze może być dłuższy niż w przypadku pożyczek pozabankowych.

Co ciekawe, w przypadku pożyczek nie musi być nawet sporządzona pisemna umowa, czasami wystarczy wyłącznie ustna. Pożyczkę pozabankową udzielić mogą nam bowiem także osoby prywatne, np. znajomi czy rodzina. Bezpieczniejsze zatem wydaje się finansowanie bankowe, które uregulowane jest prawnie i podlega pod większy nadzór państwowy, co zapewnia większe bezpieczeństwo pożyczania.

Istotną różnicą jest także sama kwestia ponoszonych podczas finansowania kosztów. W przypadku pożyczek pozabankowych, udzielanych najczęściej w niskich kwotach i na krótki okres, koszty są często dość wysokie. Wyjątkiem są jednak darmowe pożyczki, przy których oddajemy wyłącznie tyle, ile otrzymaliśmy.

Koszt kredyty gotówkowego – co się składa?

Pożyczona kwota to niestety nie jest suma, którą będziemy musieli oddać do banku. Na całkowity koszt kredytu składa się bowiem szereg innych opłat, takich jak prowizja, oprocentowanie, ubezpieczenia, marża i inne dodatkowe opłaty. Jeśli więc poszukujemy taniego kredytu gotówkowego, powinniśmy skorzystać z porównywarek i rankingów. Na górze naszego wpisu znajduje się także ranking z najlepszymi ofertami.

Ważny w wyborze oferty jest również wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która informuje nas o wysokości kosztów ponoszonych w związku z wzięciem kredytu. Warto jednak pamiętać, że niektóre banki udostępniają na swoich stronach także kalkulatory kredytowe, które pozwalają obliczyć prognozowaną wysokość raty przy podanej wysokości finansowania i okresie spłaty.

Co dokładnie składa się na całkowity koszt kredytu gotówkowego? Na co zwrócić uwagę przed wyborem oferty? Przedstawiamy poniżej:

Wysokość miesięcznej raty – jest to kwota, którą w każdym miesiącu będziemy musieli zwrócić kredytodawcy. Jej wysokość ma więc wielkie znaczenie, gdyż od tego zależy, czy nasz domowy budżet będzie gotowy na udźwignięcie takiego obciążenia. Co ciekawe, kredyty gotówkowe najczęściej oferują raty stałe.

Prowizja – to parametr, który przeważnie ustalany jest indywidualnie dla każdego Klienta. Jej wysokość zależy bowiem od tego, jaka jest wysokość finansowania oraz koszty ubezpieczenia.

Oprocentowanie minimalne – wskaźnik ten informuje o koszcie kredytu w skali roku, nie uwzględnia jednak przy tym wszystkich opłat wchodzących w skład całkowitego kosztu finansowania.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, a więc najważniejszy parametr, który informuje o całkowitym koszcie kredytu w skali roku. Wyrażany jest procentowo i zawiera wszystkie koszty wynikające z podjęcia finansowania.

Opłaty dodatkowe – chodzi między innymi o opłaty za dodatkowe usługi, jak na przykład wcześniejszą spłatę finansowania.

Całkowita kwota długu – a więc pełna suma, którą łącznie będziemy musieli oddać kredytodawcy. Zawiera zatem wszelkie opłaty, odsetki i prowizje.

Jakie są warunki do otrzymania kredytu gotówkowego?

W przypadku kredytów online możemy uniknąć skomplikowanej procedury kredytowej.  Nie oznacza to jednak, że środki uzyskamy od tak. Aby uzyskać finansowanie, musimy posiadać własny, aktualny dowód tożsamości. Dodatkowo potrzebny będzie nam również numer PESEL, adres zamieszkania, data urodzenia oraz dokument dotyczący naszych dochodów.

W przypadku udokumentowania dochodów często wymagane jest zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie o dochodach (informacja o wysokości dochodów i ich źródle). Czasami dochody potwierdzane są przez wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy. Natomiast jeśli naszym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta, to potwierdzeniem będzie odcinek z tego świadczenia.

Każdy bank wymaga od swojego Klienta również odpowiedniej zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Niekiedy pojawia się także konieczność stałego zatrudnienia. Największe szanse na kredyt mają więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które nie mają żadnych zadłużeń w spłacie innych zobowiązań finansowych.

Najtańszy kredyt gotówkowy w 2022 roku

Wysokość finansowania to bardzo istotna kwestia dla Klientów. O wyborze oferty decyduje często właśnie ostateczna wysokość kredytu. Osoby zainteresowane kredytem gotówkowym w 2022 roku powinny więc zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim będzie to wysokość miesięcznej raty. To ten parametr określa sumę, którą musimy oddać bankowi w każdym miesiącu. Kredyty gotówkowe to finansowanie, które charakteryzują raty stałe. Do nich zaliczone są również dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenia czy prowizja.

Prowizja jest natomiast kolejnym ważnym elementem. Ustalana jest zwykle indywidualnie do każdego Klienta. Warto zwrócić uwagę także na oprocentowanie minimalne, czyli podstawowy koszt kredytu, nie uwzględnia on jednak dodatkowych kosztów, w przeciwieństwie do RRSO. Przez skrót ten rozumiemy Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Wskaźnik ten określa całkowity koszt kredytu w skali roku. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wysokość RRSO podczas porównywania ofert.

Porównywarka kredytów gotówkowych – na czym polega?

Porównywarki kredytów gotówkowych skierowane są do osób, które planują pobrać finansowanie, ale nie wiedzą, która oferta będzie najbardziej dopasowana do ich potrzeb. Gdy Klient określi już, jaką wysokość finansowania oraz okres spłaty go interesują, może przystąpić do porównywania dostępnych ofert o takich parametrach.

Porównywarka wskaże wszystkie pozostałe parametry dostępnych ofert. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wysokość miesięcznej raty, RRSO, prowizje, odsetki i wszelkie inne opłaty dodatkowe. Dla wielu Klientów istotna jest również kwestia konieczności ubezpieczenia finansowania. Wiele porównywarek korzysta również z opcji kalkulatora kredytu gotówkowego, który pozwala wskazać najkorzystniejsze finansowo opcje dla konkretnej kwoty kredytu,

Czym różnią się oferty kredytów gotówkowych od pożyczki gotówkowej?

Pożyczkę gotówkową i kredyt gotówkowy możemy uzyskać zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Oferty banku będą z reguły korzystniejsze finansowo, ale – by z nich skorzystać – będziemy musieli posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego jest z reguły niższe niż oprocentowanie pożyczki na tę samą kwotę. Pożyczki gotówkowe są natomiast udzielane na nieco łatwiejszych warunkach. Pożyczka gotówkowa, podobnie jak kredyt, może być dostępna na naprawdę wysoką kwotę. Wiele osób wybierających pożyczki gotówkowe skłania się ku nim właśnie ze względu na większą przyznawalność. Sprawdź także pożyczki ze 100% przyznawalności.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Choć nazwa “kredyt gotówkowy” mogłaby sugerować, że jest on wypłacany w gotówce, absolutnie nie ma możliwości, żebyśmy pieniądze z pożyczki dostali “do ręki”. Całą gotówkę, którą uzyskamy z kredytu, otrzymujemy zawsze przelewem na konto. Jest to więc wypłata gotówkowa, ale w formie pieniądze wirtualnego – niemalże każdy kredyt online na tym polega. Jedyną możliwością, by otrzymać pieniądze z kredytu gotówkowego do ręki, jest wzięcie pożyczki i wypłacenie tych pieniędzy w bankomacie. Pieniądze i tak przejdą zawsze przez nasze konto i jest to zawsze formalnym potwierdzeniem uzyskania wypłaty.

Kredyty gotówkowe z samej definicji nie są kredytami celowymi, tylko kredytami, które możemy przeznaczać na zupełnie dowolny cel. Kredytodawca nie ma prawa ingerować w to, na co przeznaczymy uzyskane środki. Wniosek o kredyt gotówkowy może zaskoczyć nas pytaniem o to, na co chcemy pożyczyć pieniądze, ale nie musimy obawiać się, że odpowiedź na nie wpłynie jakkolwiek na decyzję kredytową banku/firmy pożyczkowej. Jeżeli kredytodawcy pytają o takie rzeczy we wnioskach, to robią to tylko w celach statystycznych.

Kredytodawcy we wniosku pytają zawsze o kilka najważniejszych danych z naszego dowodu osobistego. Są to z reguły:

– numer PESEL,
– data wydania dowodu osobistego,
– data ważności dowodu osobistego,
– imię i nazwisko,
– serię dowodu.

Maksymalna kwota kredytu przyznawana przez kredytodawców z naszego rankingu to aż 300 000 zł (kredyt w tej wysokości osobom z wysoką zdolnością kredytową przyznaje Santander Bank Polska). Musimy jednak liczyć się z tym, że kwota do spłaty przy takim kredycie będzie dużo wyższa niż pożyczona kwota.

Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że wystarczy, że osiągną pełnoletność i będą mogły bez ograniczeń sięgać po produkty finansowe. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa – 18 lat to ustawowe minimum, które warunkuje to, że w ogóle możemy samodzielnie decydować o swoich finansach pod kątem zadłużania się. Nie jest jednak wymogiem, by banki udzielały kredytów osiemnastolatkom. Wiele banków boi się pożyczać pieniądze tak młodym osobom (głównie ze względu na to, że zazwyczaj osoby w wieku 18 lat kontynuują jeszcze edukację i nie mają zatrudnienia).  Dlatego też z reguły banki ustalają nieco wyższy wiek minimalny – 19, 21 lub nawet 23 lata. Aktualne wymogi konkretnego banku najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie internetowej.

Z reguły wszyscy kredytodawcy ustalają maksymalną granicę wieku swoich potencjalnych Klientów. Zazwyczaj kredyty udzielane są osobom mającym maksymalnie 65/70 lat. Taka granica ustalona została na podstawie średniej długości życia Polaków. Nie oznacza to jednak, że jeżeli mamy więcej lat, nie możemy już starać się o kredyt w żadnym miejscu. Ważne jednak, by przed złożeniem wniosku kredytowego dowiedzieć się dokładnie, jaki wiek maksymalny jest dopuszczalny w danym banku. Trochę luźniejszymi granicami maksymalnego wieku charakteryzuje się pożyczka gotówkowa.

Tak, emeryci również mogą otrzymać finansowanie w postaci kredytu bankowego. Ważne jest po prostu to, by osoba, która wnioskuje o kredyt, była w stanie potwierdzić to, że będzie ją stać na spłatę tego kredytu. Świadczenie emerytalne jest traktowane jako tak samo pewne źródło pozyskiwania środków jak zatrudnienie (niektóre firmy wręcz prędzej udzielają finansowania emerytom niż osobom z niepewnym zatrudnieniem).

Przelew weryfikacyjny wykonuje się po to, by potwierdzić, że jesteśmy w rzeczywistości tą osobą, którą wpisaliśmy jako wnioskującego o kredyt. Znaczenie ma to, czy zachodzi zgodność danych pomiędzy tym, co wpisaliśmy we wniosku (chodzi o imię i nazwisko), a tym, jakie dane są przypisane do naszego konta bankowego. Konto bankowe jest bowiem pewnikiem – nie da się go założyć na fikcyjne dane. Przelew weryfikacyjny więc należy wykonać zawsze z własnego konta osobistego. Tylko wtedy kredyt będzie mógł zostać nam udzielony, ponieważ nasze dane osobowe zostaną zweryfikowane.

Najlepszą ofertę kredytową można wybrać zawsze tylko po porównaniu różnych ofert – nigdy nie warto korzystać z pierwszej lepszej propozycji, choćby wydawała nam się bardzo korzystna. Precyzyjnie oferty można porównać jedynie dzięki własnym kalkulacjom albo weryfikacji w internetowych porównywarkach (typu Bancovo) lub rankingach (typu takiego, jak przedstawiony na tej stronie). Oferty porównuje się zawsze pod tymi samymi względami – najpierw deklaruje się oczekiwaną kwotę kredytu i okres spłaty. Dopiero potem sprawdza się RRSO konkretnych ofert oraz całościową kwotę do spłaty.

Nie, nie ma takiej możliwości. Kredyt wpływa zawsze na to konto, które używane jest do potwierdzania tożsamości Klienta, a więc jest to jego konto osobiste. We wnioskach kredytowych nie ma osobnego miejsca na podanie numeru konta do wypłaty pieniędzy, wszystko odbywa się całkowicie automatycznie – wpływają ono na to konto, które było użyte przez Klienta, ponieważ tylko wtedy zachodzi gwarancja, że jest to jego własne konto (w przypadku wysyłki na numer konta deklarowany przez Klienta mogłoby przecież dojść do wielu nieprawidłowości i ewentualnych reklamacji, gdyby przez złe wpisanie numeru pieniądze dotarły nie do Klienta, a do jakiejś osoby zewnętrznej).

Niestety nie jest tak, że określenie “minimum formalności” – tak często przecież stosowane przez pożyczkodawców i kredytodawców – oznaczać będzie zawsze to samo. Jest to pewnego rodzaju stała fraza, która stosowana jest bardzo często i oznacza po prostu to, że firma lub bank dołożyły wszelkich starań, byśmy przy danej pożyczce musieli się jak najmniej “namęczyć”. Z reguły więc nie musimy dostarczać wielu dokumentów, zaświadczeń czy wyciągów z konta.

Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy z pieniędzy uzyskanych w ramach kredytu gotówkowego spłacili nasze inne długi. Wprawdzie nie taki jest oficjalny cel kredytów gotówkowych, ale w praktyce nikt nie pyta nas o to, na co przeznaczamy uzyskane pieniądze. Istnieje jednak ryzyko, że postępując w ten sposób wpadniemy w niebezpieczną pętlę zadłużenia. Znacznie rozsądniej jest wybrać ofertę dostosowaną właśnie do tego, by spłacić nią nasze długi. Do tego celu służą popularne kredyty konsolidacyjne dostępne w 100% online. Dzięki takim kredytom nasze długi zostaną scalone w jeden, spłacone, a nam pozostanie do spłaty tylko jeden dług – lżejszy jednak niż wszystkie dotychczasowe razem wzięte. Na podobnej zasadzie działają także konsolidacje chwilówek.

Jeżeli kredyt jest dostępny w całości online, to znaczy, że możemy skorzystać z niego w 100% przez Internet, bez wychodzenia z domu. Z poziomu własnej kanapy możemy przejść dosłownie cały proces pożyczkowy – od wyboru oferty po jej wypłatę. Oferty możemy porównać w rankingach internetowych oraz na różnych stronach – porównywarkach kredytów online. Następnie w całości przez Internet składamy wniosek kredytowy i potwierdzamy tożsamość (to czynimy zazwyczaj poprzez przelew weryfikacyjny). Wypłata następuje również na konto, a więc od zawnioskowania do uzyskania wypłaty nie musimy w ogóle ruszać się z domu.

Niestety nie. Banki nie akceptują wniosków Klientów, którzy widnieją w bazach dłużników. Dla osób z takimi wpisami przygotowano specjalne pożyczki bez baz oraz pożyczki prywatne. Takie finansowanie jest o wiele prostsze do pozyskania, dzięki mniej skomplikowanym sprawom od strony formalnej podczas korzystania z oferty danej firmy pożyczkowej.

Plusy i minusy

Plusy kredytu gotówkowego:

 • szybki przyrost środków,
 • pieniądze na dowolny cel,
 • dowolny okres spłaty,
 • bez konieczności posiadania wkładu własnego,
 • niewiele formalności,
 • z reguły bez poręczyciela i dodatkowych zabezpieczeń.

Minusy kredytu gotówkowego:

 • możliwe wysokie RRSO,
 • konieczność comiesięcznej spłaty rat,
 • ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

Kredyt gotówkowy – informacje ogólne

Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, musimy się dobrze zastanowić i przemyśleć, na czym tam naprawdę nam zależy. Trzeba np. wiedzieć, że nie każdy tani kredyt gotówkowy jest dobrym wyborem. Kredyt gotówkowy udzielany w bankach składa się z wielu “elementów”, które finalnie przekładają się na ratę kredytu gotówkowego, a tym samym na całkowitą kwotę do spłaty.

W przypadku kredytu gotówkowego bardzo pomocny może okazać się kalkulator kredytu gotówkowego, który po wybraniu kwoty i okresu spłaty pokaże nam szybką symulację wysokości miesięcznej raty. Ofertę kredytu gotówkowego należy wybrać bardzo rozsądnie. Najtańszy kredyt gotówkowy – wg kalkulatora – może mieć ukryte koszty, które finalnie zmienią tani kredyt gotówkowy w jeden z droższych. Kalkulator kredytu gotówkowego w mgnieniu oka pokażę jaka będzie wysokość naszej raty, jaka będzie ewentualna prowizja oraz koszty dodatkowe (czasami trzeba dokupić ubezpieczenie kredytu gotówkowego) czy oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Zaciągnąć kredyt gotówkowy jest naprawdę prosto. Możesz wziąć kredyt gotówkowy nie ruszając się z mieszkania, lecz jest to naprawdę poważna decyzja. Problem przychodzi w momencie, gdy ten kredyt należy zacząć spłacać. Trzeba rozważnie podejść do tematu i przeanalizować swój budżet domowy. Warto także przejrzeć profesjonalnie przygotowany ranking kredytów gotówkowych, ponieważ może on zmienić nasz początkowy wybór danej oferty. Ważna jest także nadpłata kredytu gotówkowego – ponieważ możemy to robić. Wówczas nasz kredyt spłacimy szybciej. Oczywiście wszystko zależy od umowy kredytowej, którą podpisaliśmy – to tam są zawarte informacje, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Nadpłata jest możliwa również przy kredycie konsumenckim. Najważniejsza jest jednak zdolność kredytowa Klienta. Jeżeli zdolność kredytowa jest, Klient nie musi bać się braku pozytywnej decyzji kredytowej.

Podsumowanie

 1. Pieniądze z kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na dowolny cel.
 2. Kredyt gotówkowy oferują praktycznie wszystkie największe banki w Polsce.
 3. Środki z kredytu gotówkowego wypłacane są tego samego dnia lub maksymalnie w następnym dniu roboczym.
 4. Decyzja kredytowa przy kredycie gotówkowym przychodzi najczęściej po kilku minutach.
 5. Do wzięcia kredytu gotówkowego potrzebny jest dowód osobisty.
 6. Kredytu w banku nie otrzyma osoba zadłużona (odnotowana w bazie dłużników).
 7. Przy wybieraniu kredytu szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość oprocentowania.
 8. Bardzo ważnym parametrem kredytowym jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania).
 9. Do kredytu gotówkowego nie potrzebujemy wkładu własnego.
 10. Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego, który możemy uzyskać, to 300 000 zł.
 11. Udzielenie kredytu gotówkowego nie stanowi żadnego problemu w momencie, gdy Klient posiada rzetelną historię kredytową.

Przykłady reprezentatywne

1) Kasa Stefczyka

Decyzja kredytowa zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Przykład reprezentatywny z dnia 14.03.2022 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota zobowiązania wynosi 83 840 zł. Zmienna roczna stopa oprocentowania dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 160 zł) wynosi 8%. RRSO: 8,35%. Czas obowiązywania umowy – 107 miesięcy, 106 miesięcznych rat równych: 1 101,05 zł oraz ostatnia 107. rata: 1 100,63 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 117 811,93 zł w tym odsetki: 33 811,93 zł.

2) Bancovo

RRSO dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota zobowiązania : 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, cały koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r. RRSO dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich wynosi 60,54 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 4.681,85 zł, całkowita kwota do zapłaty 8.932,95 zł, oprocentowanie stałe 9,26%, cały koszt kredytu 4.251,10 zł (w tym: prowizja 3.094,31 zł, odsetki 1.156,79 zł), 36 miesięcznych równych rat w wysokości po 248,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.12.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.

3) Alior Bank

RRSO Pożyczki Internetowej wynosi 9,04%; całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 28 100 zł; całkowita kwota do zapłaty: 35 331,18 zł; oprocentowanie zmienne: 8,69%; całkowity koszt pożyczki: 7231,18 zł, w tymprowizja: 0 zł (0%), odsetki: 7231,18 zł; 65 miesięcznych rat, w tym 64 równe raty w wysokości 543,56 zł, ostatnia rata: 543,34 zł. Kalkulacja została dokonana na 15.09.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

4) SKOK Chmielewskiego

Przykład reprezentatywny dla Członka posiadającego trzy dodatkowe udziały: Całkowita kwota pożyczki 38 000 zł, umowa zawarta w dniu 1.09.2021 r. na okres 90 miesięcy z oprocentowaniem zmiennym rocznym 7,2%, prowizją od kwoty pożyczki w wysokości 3 800 zł (tj. 10%), opłatą przygotowawczą w wysokości 100 zł. RRSO wynosi 10,94%, całkowita kwota do zapłaty wynosi 53 192,93zł, całkowity koszt pożyczki wynosi 15 192,93 zł (w tym kwota odsetek 11 292,93zł), a kwota raty miesięcznej wynosi 547,70 zł.

5) Smartney

Oferta produktowa „Nowoczesna” obowiązuje od 09.10.2019 r. i dotyczy pożyczki w wysokości od 10 000 zł do 60 000 zł, zawieranej na okres od 66 do 96 miesięcy za pośrednictwem strony www.smartney.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 24,24%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 25 440,65 zł, całkowita kwota do zapłaty 47 918,42 zł, oprocentowanie zmienne 16,75%, cały koszt kredytu 22 477,77 zł (w tym: prowizja 3 635,47 zł, odsetki 18 842,30 zł), 77 miesięcznych równych rat po 614,17 zł, ostatnia rata wyrównująca 627,33 zł. Kalkulacja na dzień 08.09.2022 r.

6) PKO BP – pożyczka

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 19,08%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 18 900,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 29 620,88zł, oprocentowanie zmienne 11,89%, cały koszt kredytu 10 720,88 zł (w tym: prowizja 2 759,41 zł, odsetki 7 961,47 zł), 65 miesięcznych rat równych po 448,68 zł i ostatnia rata: 456,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

7) SuperGrosz

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku spełnienia warunków promocji (RRSO): 60,82% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 35 ratach miesięcznych po 242,36 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 982,65 zł, w tym: prowizja 527,83 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 8 482,65 zł (stan na dzień 02.06.2022).

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku niespełnienia warunków promocji (RRSO): 85,06% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 34 ratach miesięcznych po 242,36 zł rata, rata 35. w kwocie 4 214,58 zł, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 7 954,82 zł, w tym: prowizja 4 500,00 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 12 454,82 zł (stan na dzień 02.06.2022).

8) Santander Consumer Bank

Dla kredytu gotówkowego oferowanego przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, wyliczenia na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 31.08.2022 r. ustalonego zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim są następujące: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 20 000 zł; stała stopa oprocentowania kredytu: 13,49%, cały koszt kredytu: 14 651,53 zł obejmuje: prowizję: 876,15 zł, odsetki: 9 546,79 zł, ubezpieczenie 4 217,60 zł, opłatę za wypłatę gotówki w kasie oddziału Banku: 10,99 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 27,06%, czas obowiązywania umowy: 60 miesięcy; całkowita kwota do zapłaty: 34 651,53 zł; wysokość 59 miesięcznych równych rat 577,53 zł ostatnia rata w wysokości 577,26 zł. W przypadku skorzystania przez konsumenta z usługi dodatkowej PUB, do wysokości raty kredytu doliczana jest opłata w kwocie 11,99 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Podstawowy rachunek płatniczy Getin Noble Bank
Banki
author
Dominika Sobieraj
26 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy Getin Noble Bank

Wystartował BLIK – system płatności mobilnych
Wpisy
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
09 lutego 2015

Wystartował BLIK – system płatności mobilnych

Ile kosztuje zoo w Gdańsku?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2019

Ile kosztuje zoo w Gdańsku?

Za chleb płacimy coraz więcej
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
26 grudnia 2018

Za chleb płacimy coraz więcej

Prezes ZUS potwierdza obniżkę emerytur
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 listopada 2019

Prezes ZUS potwierdza obniżkę emerytur

Ukraina Plus – usługa Poczty Polskiej
Ekonomia
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2018

Ukraina Plus – usługa Poczty Polskiej

Porównaj