Strona główna Wpisy Inne Czarna lista dłużników

Czarna lista dłużników

author
Halszka Gronek
11 marca 2020

Choć określenie „czarna lista dłużników” budzi strach u wielu z nas, nie należy się go obawiać, a tym bardziej unikać tematu takowej listy – zwłaszcza jeśli sami figurujemy w „czarnych spisach”. Konsekwencje takiego postępowania mogą bowiem uprzykrzać nam całe życie. Więcej szczegółów na temat spisu na  czarną listę dłużników znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule.

 

Co to jest czarna lista dłużników?

„Czarna lista dłużników” to potocznie stosowane określenie dla wszystkich działających w Polsce biur informacji gospodarczej (w skrócie BIG). Na „czarną listę dłużników” trafiają dane dotyczące osób, które nie spłacają terminowo swoich zobowiązań. Informacje gromadzone na „czarnej liście” są jedynie negatywne – jeśli znajdziesz się więc na takiej liście, możesz być pewien, że nie stało się tak z powodu pozytywnych przesłanek.

Kiedy trafię do BIG?

Większość biur stosuje limit długu, po przekroczeniu którego konsument może znaleźć się w bazie BIG. Limit ten wynosi 200 złotych zaległości w przypadku dłużników indywidualnych oraz 500 złotych w przypadku przedsiębiorców. Warto także pamiętać, że na czarną listę dłużników trafić można jedynie wtedy, gdy od przekroczenia planowanego terminu płatności upłynie conajmniej 30 dni. Wierzyciel powinien także poinformować dłużnika o możliwości wpisania go do baz BIG jeszcze przed dokonaniem takiego wpisu.

 

REJESTRY DŁUŻNIKÓW W POLSCE

W Polsce funkcjonują trzy rejestry dłużników, nazywane w skrócie BIG-ami (Biura Informacji Gospodarczej). Są to: BIG InfoMonitor, KRD oraz ERIF. Biura te zajmują się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych na temat dłużników – zarówno indywidualnych konsumentów, jak i całych przedsiębiorstw.

W kolejnych akapitach artykułu pokrótce opiszemy każdą z wyżej wymienionych baz dłużników. Zapraszamy do lektury!

 

Trafiłeś na czarną listę a potrzebujesz gotówki? Sprawdź nasz ranking najlepszych pożyczek bez baz!

 

BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor Spółka Akcyjna (w skrócie BIG InfoMonitor SA) jest warszawskim biurem informacji gospodarczej.Firma ta przyjmuje, przechowuje oraz przekazuje wszelkie informacje gospodarcze na temat zadłużeń i nieterminowych płatności konsumentów w Polsce. Co istotne, BIG InfoMonitor jest jedynym rejestrem dłużników, który udostępnia dane zaczerpnięte z sektora bankowości – z Biura Informacji Kredytowej oraz Bankowego Rejestru.


 

KRD

KRD to instytucja gospodarcza, której pełna nazwa brzmi: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA.

KRD jest pierwszym polskim BIG-iem. Instytucja działa nieprzerwanie już od 2003 roku. Informacje, które gromadzi, dotyczą nie tylko indywidualnych zadłużeń konsumenckich, lecz także tych, które zaciągnęły całe przedsiębiorstwa.

Warto również wiedzieć, iż Krajowy Rejestr Długów to spółka zajmująca się zbieraniem informacji gospodarczych o wszelkich zobowiązaniach finansowych – nie tylko tych dotyczących zadłużeń kredytowych. Niemniej jednak największy nacisk władze KRD kładą badanie i gromadzenie negatywnych informacji kredytowych oraz pożyczkowych.


 

ERIF

ERIF, a właściwie ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA, to rejestr, który od 2007 roku należy do Grupy Kapitałowej KRUK i prowadzi wraz z nią wymianę baz dłużniczych danych.

ERIF jest pierwszym BIG-iem, który samodzielnie i cyklicznie weryfikuje stan swojej bazy danych i publikuje aktualne statystyki. Rejestr ten działa w takowy sposób już od 2010 roku i co kwartał sprawdza posiadane przez siebie informacje za pośrednictwem niezależnego biegłego rewidenta.

A co z BIK-iem?

BIK to przedsiębiorstwo założone przez kooperację Związku Banków Polskich z prywatnymi bankami.

Jego najważniejszym zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych, jakie dotyczą historii kredytowej wszystkich klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych.

BIK bywa nieraz niesłusznie mylony z BIG-iem. Biuro informacji kredytowej nie jest jednak rejestrem dłużników. Prowadzona przez ową instytucję baza danych nie skupia się wyłącznie na zadłużeniach konsumenckich, a blisko 90% informacji w BIK-u to wpisy pozytywne.

 

KTO MOŻE ZNALEŹĆ SIĘ NA LIŚCIE?

Na „czarnej liście dłużników” mogą znaleźć się zarówno indywidualni konsumenci, jak i całe przedsiębiorstwa, które nie spłaciły terminowo swych zobowiązań pieniężnych.

Jeśli zadłużenie potwierdzone choć jednym dokumentem prawnym (np. umową pożyczkową) wyniesie minimum 200 zł (w przypadku osoby fizycznej) lub 500 zł (przypadku przedsiębiorcy), informacja ta będzie mogła zaistnieć w polskich BIG-ach.

Termin ma znaczenie

By dłużnik mógł trafić do rejestru, od planowego terminu płatności powinno upłynąć minimum 30 dni. Co istotne, jeszcze przed umieszczeniem danych dłużnika w BIG-u konsument powinien otrzymać wezwanie do zapłaty z informacją o możliwym wpisie na czarną listę dłużników.

Jeśli dług danej osoby (lub instytucji) został stwierdzony tytułem wykonawczym, przykładowo wyrokiem, minimalne kwoty długu oraz czas miniony od chwili powstania zaległości nie mają znaczenia. W takiej sytuacji jedynym warunkiem wymagającym spełnienia jeszcze przed wpisaniem dłużnika do BIG-u będzie nadanie na adres osoby zadłużonej listu poleconego lub osobistego doręczenia ostatecznego wezwania do zapłaty.

Warto na koniec dodać, iż po 14 dniach od bezowocnego dostarczenia wezwania dłużnikowi informacje o danym zobowiązaniu będą mogły trafić do BIG-u.

 

JAK SPRAWDZIĆ?

Raz na pół roku każdej osobie fizycznej oraz prawnej przysługuje prawo do bezpłatnego sprawdzenia informacji, jakie zostały umieszczone w BIG-u na jej temat. Podobne usługi oferuje Biuro Informacji Kredytowej.

Dzięki pobraniu raportu z BIG-u lub BIK-u dowiemy się, czy według tychże instytucji uważani jesteśmy za dłużników. Jeśli tak, będziemy mogli sprawdzić, na jaką kwotę zalegamy z zobowiązaniami oraz kim jest nasz wierzyciel.

 

CO TO OZNACZA DLA DŁUŻNIKÓW?

Obecność na „czarnej liście dłużników” może wziąć się z wieloma niedogodnościami oraz poważnymi problemami dłużnika.

Osoba z negatywną historią z jednej z baz może mieć problem z otrzymaniem kredytu czy pożyczki, a także podczas dokonywania zakupów na raty, zakupu telefonu komórkowego w abonamencie czy w trakcie ubiegania się o leasing.

Listy dłużników są sprawdzane przez znakomitą większość instytucji i przedsiębiorstw, jakie działają niemal w każdym sektorze polskiego rynku. Znalezienie się na „czarnej liście” może zaowocować utratą wiarygodności konsumenckiej na szerokim polu odbiorczym.

 

JAK USUNĄĆ DANE Z CZARNEJ LISTY DŁUŻNIKÓW?

Jedynym skutecznym sposobem na usunięcia informacji na własny temat z „czarnej listy dłużników” jest nic innego, jak całkowita spłata widzącego nad danym konsumentem zadłużenia.

Polskie prawo wymusza na bazach BIG usuwanie informacji o uregulowanych już zadłużeniach w ustawowym terminie 14-dni od dokonania wpłaty.

Jeśli jednak dłużnik nie ureguluje zobowiązań, informacje o nim pozostaną w rejestrach nawet przez okres 10 lat. Jak to możliwe? Informacje o dłużnikach usuwane są z czarnych list dłużników już po upływie 3 lat od ich ostatniej aktualizacji, a najpóźniej – po 10 latach od dnia ich przekazania przez wierzyciela.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Iława
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 października 2020

Kasa Stefczyka Iława

PKO BP w Tuszynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 września 2019

PKO BP w Tuszynie

Z programu “Mój prąd” kupisz przydomową ładowarkę
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
29 lipca 2020

Z programu “Mój prąd” kupisz przydomową ładowarkę

mBank opinie
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
14 listopada 2020

mBank opinie

Expander w Kielcach
Wpisy
author
m_szydlowski
30 stycznia 2015

Expander w Kielcach

mBank znowu akceptuje umowy zlecenia przy kredytach hipotecznych
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 września 2020

mBank znowu akceptuje umowy zlecenia przy kredytach hipotecznych