Lista dłużników – jak sprawdzić, czy jestem wpisany do rejestru dłużników?

Lista dłużników – jak sprawdzić, czy jestem wpisany do rejestru dłużników?

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Lista dłużników jest bazą, do której trafiają osoby niespłacające swoich zobowiązań finansowych. Takie osoby mogą mieć problem z otrzymaniem pożyczki, kredytu, leasingu a nawet podpisaniem umowy na telefon czy telewizję. Podpowiadamy jak sprawdzić czy jesteśmy w bazie dłużników.

Spis treści:

 1. Baza dłużników - co to jest?
 2. Kto może trafić na listę dłużników?
 3. Historia kredytowa i wiarygodność kredytowa - co to jest?
 4. Lista dłużników - kto może ją sprawdzić?
 5. Jak sprawdzić czy znajdujemy się na liście dłużników?
 6. Lista dłużników - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Baza dłużników - co to jest?

Rejestry dłużników to bazy danych, które zawierają informacje o osobach niespłacających regularnie swoich zobowiązań. Możemy tam trafić, jeżeli przez określony czas zalegamy ze spłatą chwilówek lub kredytów.

Lista dłużników jest bazą, dzięki której banki oraz firmy pożyczkowe mogą zweryfikować, czy potencjalny Klient wnioskujący o pożyczkę na raty lub kredyt online jest wiarygodny.

Dane, które znajdziemy w liście dłużników są pozyskiwane między innymi z takich źródeł jak:

 • banków,
 • firm pożyczkowych,
 • sieci komórkowych,
 • SKOK-ów,
 • dostawców energii,
 • sklepów.

Kto może trafić na listę dłużników?

Zapewne wielu z nas zastanawia się, jak i za co można trafić na listę dłużników. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zostaliśmy wpisani na taką listę. Czasami zdarza się, że o wpisaniu nas na listę dłużników, dowiadujemy się dopiero w momencie wnioskowania o kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Warto pamiętać, że do takiej bazy trafiają tylko konkretne rodzaje zadłużeń i muszą mieć określony charakter prawny.

Na listę dłużników możemy trafić za brak spłaty:

 • kredytu,
 • pożyczki,
 • abonamentu telefonicznego,
 • czynszu,
 • mandatu,
 • opłaty za ubezpieczenie,
 • opłaty za prąd,
 • biletu,
 • alimentów.

Powyższa lista nie zawiera wszystkich rodzajów zadłużeń, przez które możemy zostać wpisani na listę dłużników. Warto mieć na uwadze, że aby znaleźć się na owej liście, kwota nieuregulowanego zobowiązania musi wynosić minimum 200 złotych i nie może być opłacana przez 60 dni od ustalonego terminu. W bazie dłużników może się znaleźć zarówno osoba fizyczna jak i przedsiębiorca. Co ważne, przed wpisaniem nas na listę dłużników, powinniśmy otrzymać wezwanie do zapłaty.

Historia kredytowa i wiarygodność kredytowa - co to jest?

Wiarygodność kredytowa i zdolność kredytowa to dwa spokrewnione ze sobą czynniki, które przez instytucje finansowe brane są pod uwagę jeszcze przez przyznaniem kredytu osobie wnioskującej.

Zdolność kredytowa pozwala określić czy potencjalny Klient jest w stanie spłacać swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie. Jest jednym z najistotniejszych czynników ocenianym przez bank w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego. Na podstawie zdolności kredytowej instytucje finansowe określają również maksymalną wysokość kwoty, na jaką Klient może zaciągnąć kredyt. Sprawdź 25 sposobów jak zwiększyć zdolność kredytową.

Wiarygodność kredytowa to nic innego, jak ocena historii kredytowej danego Klienta. Wiarygodność jest kluczowym czynnikiem, jaki brany jest pod uwagę przez każdego kredytodawcę. Jak możemy się domyślić, jeśli Klient wnioskujący o kredyt nie jest wiarygodny, nie otrzyma on finansowania. Żaden bank bowiem nie zaufa osobie, która w swej przeszłości nie spłacała terminowo swych zobowiązań.

Określaniem wiarygodności kredytowej zajmują się analitycy kredytowi, a system wyliczeń, jakim się posługują, to tzw. „scoring kredytowy” lub „rating” kredytowy. W ustalaniu ostatecznej wiarygodności danego Kredytobiorcy ważną rolę ogrywają także takie instytucje, jak Biuro Informacji Kredytowej, czy też zbiory danych na listach dłużników.

Lista dłużników - kto może ją sprawdzić?

Dbanie o pozytywną historię kredytową to tak naprawdę dbanie o swoje finanse. Dzięki sprawdzeniu czy jesteśmy na liście dłużników, będziemy mieli pewność, że nikt nie zaciągnął zobowiązania na nasze dane. A przede wszystkim będziemy mieli spokojną głowę przy zaciąganiu jakiegokolwiek zobowiązania, wiedząc, że nie mamy żadnych zaległych zobowiązań. Większość instytucji finansowych weryfikuje bowiem wybrane biura informacji gospodarczej i sprawdza czy potencjalni Klienci nie znajdują się na liście dłużników. Warto o tym pamiętać i sprawdzać swoją historię kredytową – już na etapie planowania kredytu hipotecznego czy leasingu.

Większość firm pożyczkowych, a na pewno banków, korzysta z danych dostępnych na listach dłużników. Dzięki temu wiele instytucji unika udzielania finansowań nieuczciwym Klientom. Z takich rejestrów dłużników najczęściej korzystają:

 •  Banki,
 • Firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe,
 • Sieci telefonii komórkowej,
 • Dostawcy energii, gazu, Internetu,
 • Sklepy (jeśli chcemy kupić coś na raty).

Warto mieć na uwadze, że niektóre firmy pożyczkowe oferują finansowanie dla osób zadłużonych. Są to między innymi pożyczki bez baz. Jest to finansowanie udzielanego przez firmy pożyczkowe, które nie weryfikują Klientów w bazach dłużników i akceptują pojawiające się tam zaległości i wpisy. Takie pożyczki pozabankowe to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań finansowych.

Jak sprawdzić czy znajdujemy się na liście dłużników?

Bardzo często przeszkodą w uzyskaniu finansowania jest negatywna historia kredytowa. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają czy potencjalni Klienci nie znajdują się na liście dłużników. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z Biura Informacji Kredytowej. Gromadzone są tam wszystkie informacje o zadłużeniach Klienta. Dzięki temu można w jednym miejscu prześledzić dokładnie historię kredytową oraz stan innych zobowiązań finansowych. Raport BIK to nic innego jak podsumowanie naszych poczynań finansowych i kredytowych, informacje o spłaconych zobowiązaniach, a także tych, w których spłacie mamy opóźnienia.

Lista dłużników - najważniejsze pytania

Najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie czy znajdujemy się na liście dłużników, jest skorzystanie z usług Biura Informacji Gospodarczej.

Jeśli chcemy sprawdzić wysokość naszych zadłużeń, to najprościej jest skorzystać z usług Biura Informacji Gospodarczej. Raz w ciągu 6 miesięcy możemy za darmo pobrać raport BIK.

Najprościej jest skorzystać z dostępnych w Polsce list dłużników. Do najpopularniejszych należą: BIK, BIG KRD, mBIG, KBIG, BIG InfoMonitor, KIDT oraz System Bankowy Rejestr.

Najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie wysokości naszych długów, jest skorzystanie z usług Biura Informacji Gospodarczej.

Aby sprawdzić czy posiadamy długi, powinniśmy skorzystać z usług Biura Informacji Gospodarczej.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Janikowie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Janikowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
28 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Indeks PMI dla Polski jest negatywny już 13. raz z rzędu

Czy polscy przedsiębiorcy mają się o co martwić? Najnowsze badania rynkowe wskazują, że tak. Indeks PMI za listopad wyniósł zaledwie 45,7 punktu, czyli aż o 4,3 punktu mniej aniżeli wynosi poziom neutralny (poziom zastoju gospodarczego). Menadżerowie oceniają sytuacje branży jako jeszcze gorszą od październikowej, co nie zwiastuje Polsce szybkiego powrotu do łask.

author
Halszka Gronek
04 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Grodkowie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Grodkowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dobry Start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną

Program “Dobry Start” działa już kilka lat, w tym roku przewiduje dofinansowanie dziecka uczącego się kwotą w wysokości 300 złotych. O wsparcie pieniężne na wyprawkę szkolną mogą ubiegać się dzieci idące do szkoły w roku szkolnym 2022/2023.

author
Dorota Grycko
01 września 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Bank Polska w Bielsku Podlaskim

Santander Bank Polska to drugi bank w Polsce pod względem wielkości aktywów. Jedna z placówek banku mieści się w Bielsku Podlaskim. Sprawdź dane kontaktowe do placówki oraz jej ofertę.

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Samochód z „Knight Rider” od Mastercard do licytacji na WOŚP

Firma Mastercard po raz kolejny postanowiła wesprzeć Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku spółka przekazała na aukcję kultowy samochód z serialu „Knight Rider”. Co więcej, dzięki Mastercard wolontariusze zostaną wyposażeni w eSkarbonki, a firma przeprowadzi dodatkową akcję na Twitterze.

author
Alicja Hirsekorn
12 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj