Lista dłużników – jak sprawdzić, czy jestem wpisany do rejestru dłużników?

Lista dłużników – jak sprawdzić, czy jestem wpisany do rejestru dłużników?

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Lista dłużników jest bazą, do której trafiają osoby niespłacające swoich zobowiązań finansowych. Takie osoby mogą mieć problem z otrzymaniem pożyczki, kredytu, leasingu a nawet podpisaniem umowy na telefon czy telewizję. Podpowiadamy jak sprawdzić czy jesteśmy w bazie dłużników.

Spis treści:

  1. Baza dłużników - co to jest?
  2. Kto może trafić na listę dłużników?
  3. Historia kredytowa i wiarygodność kredytowa - co to jest?
  4. Lista dłużników - kto może ją sprawdzić?
  5. Jak sprawdzić czy znajdujemy się na liście dłużników?
  6. Lista dłużników - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Baza dłużników - co to jest?

Rejestry dłużników to bazy danych, które zawierają informacje o osobach niespłacających regularnie swoich zobowiązań. Możemy tam trafić, jeżeli przez określony czas zalegamy ze spłatą chwilówek lub kredytów.

Lista dłużników jest bazą, dzięki której banki oraz firmy pożyczkowe mogą zweryfikować, czy potencjalny Klient wnioskujący o pożyczkę na raty lub kredyt online jest wiarygodny.

Dane, które znajdziemy w liście dłużników są pozyskiwane między innymi z takich źródeł jak:

  • banków,
  • firm pożyczkowych,
  • sieci komórkowych,
  • SKOK-ów,
  • dostawców energii,
  • sklepów.

Kto może trafić na listę dłużników?

Zapewne wielu z nas zastanawia się, jak i za co można trafić na listę dłużników. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zostaliśmy wpisani na taką listę. Czasami zdarza się, że o wpisaniu nas na listę dłużników, dowiadujemy się dopiero w momencie wnioskowania o kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Warto pamiętać, że do takiej bazy trafiają tylko konkretne rodzaje zadłużeń i muszą mieć określony charakter prawny.

Na listę dłużników możemy trafić za brak spłaty:

  • kredytu,
  • pożyczki,
  • abonamentu telefonicznego,
  • czynszu,
  • mandatu,
  • opłaty za ubezpieczenie,
  • opłaty za prąd,
  • biletu,
  • alimentów.

Powyższa lista nie zawiera wszystkich rodzajów zadłużeń, przez które możemy zostać wpisani na listę dłużników. Warto mieć na uwadze, że aby znaleźć się na owej liście, kwota nieuregulowanego zobowiązania musi wynosić minimum 200 złotych i nie może być opłacana przez 60 dni od ustalonego terminu. W bazie dłużników może się znaleźć zarówno osoba fizyczna jak i przedsiębiorca. Co ważne, przed wpisaniem nas na listę dłużników, powinniśmy otrzymać wezwanie do zapłaty.

Historia kredytowa i wiarygodność kredytowa - co to jest?

Wiarygodność kredytowa i zdolność kredytowa to dwa spokrewnione ze sobą czynniki, które przez instytucje finansowe brane są pod uwagę jeszcze przez przyznaniem kredytu osobie wnioskującej.

Zdolność kredytowa pozwala określić czy potencjalny Klient jest w stanie spłacać swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie. Jest jednym z najistotniejszych czynników ocenianym przez bank w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego. Na podstawie zdolności kredytowej instytucje finansowe określają również maksymalną wysokość kwoty, na jaką Klient może zaciągnąć kredyt. Sprawdź 25 sposobów jak zwiększyć zdolność kredytową.

Wiarygodność kredytowa to nic innego, jak ocena historii kredytowej danego Klienta. Wiarygodność jest kluczowym czynnikiem, jaki brany jest pod uwagę przez każdego kredytodawcę. Jak możemy się domyślić, jeśli Klient wnioskujący o kredyt nie jest wiarygodny, nie otrzyma on finansowania. Żaden bank bowiem nie zaufa osobie, która w swej przeszłości nie spłacała terminowo swych zobowiązań.

Określaniem wiarygodności kredytowej zajmują się analitycy kredytowi, a system wyliczeń, jakim się posługują, to tzw. „scoring kredytowy” lub „rating” kredytowy. W ustalaniu ostatecznej wiarygodności danego Kredytobiorcy ważną rolę ogrywają także takie instytucje, jak Biuro Informacji Kredytowej, czy też zbiory danych na listach dłużników.

Lista dłużników - kto może ją sprawdzić?

Dbanie o pozytywną historię kredytową to tak naprawdę dbanie o swoje finanse. Dzięki sprawdzeniu czy jesteśmy na liście dłużników, będziemy mieli pewność, że nikt nie zaciągnął zobowiązania na nasze dane. A przede wszystkim będziemy mieli spokojną głowę przy zaciąganiu jakiegokolwiek zobowiązania, wiedząc, że nie mamy żadnych zaległych zobowiązań. Większość instytucji finansowych weryfikuje bowiem wybrane biura informacji gospodarczej i sprawdza czy potencjalni Klienci nie znajdują się na liście dłużników. Warto o tym pamiętać i sprawdzać swoją historię kredytową – już na etapie planowania kredytu hipotecznego czy leasingu.

Większość firm pożyczkowych, a na pewno banków, korzysta z danych dostępnych na listach dłużników. Dzięki temu wiele instytucji unika udzielania finansowań nieuczciwym Klientom. Z takich rejestrów dłużników najczęściej korzystają:

  •  Banki,
  • Firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe,
  • Sieci telefonii komórkowej,
  • Dostawcy energii, gazu, Internetu,
  • Sklepy (jeśli chcemy kupić coś na raty).

Warto mieć na uwadze, że niektóre firmy pożyczkowe oferują finansowanie dla osób zadłużonych. Są to między innymi pożyczki bez baz. Jest to finansowanie udzielanego przez firmy pożyczkowe, które nie weryfikują Klientów w bazach dłużników i akceptują pojawiające się tam zaległości i wpisy. Takie pożyczki pozabankowe to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań finansowych.

Jak sprawdzić czy znajdujemy się na liście dłużników?

Bardzo często przeszkodą w uzyskaniu finansowania jest negatywna historia kredytowa. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają czy potencjalni Klienci nie znajdują się na liście dłużników. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z Biura Informacji Kredytowej. Gromadzone są tam wszystkie informacje o zadłużeniach Klienta. Dzięki temu można w jednym miejscu prześledzić dokładnie historię kredytową oraz stan innych zobowiązań finansowych. Raport BIK to nic innego jak podsumowanie naszych poczynań finansowych i kredytowych, informacje o spłaconych zobowiązaniach, a także tych, w których spłacie mamy opóźnienia.

Lista dłużników - najważniejsze pytania

Najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie czy znajdujemy się na liście dłużników, jest skorzystanie z usług Biura Informacji Gospodarczej.

Jeśli chcemy sprawdzić wysokość naszych zadłużeń, to najprościej jest skorzystać z usług Biura Informacji Gospodarczej. Raz w ciągu 6 miesięcy możemy za darmo pobrać raport BIK.

Najprościej jest skorzystać z dostępnych w Polsce list dłużników. Do najpopularniejszych należą: BIK, BIG KRD, mBIG, KBIG, BIG InfoMonitor, KIDT oraz System Bankowy Rejestr.

Najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie wysokości naszych długów, jest skorzystanie z usług Biura Informacji Gospodarczej.

Aby sprawdzić czy posiadamy długi, powinniśmy skorzystać z usług Biura Informacji Gospodarczej.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Nowym Sączu

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma posiada w swojej ofercie pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Niżej zamieszczone dane dotyczą placówki w Nowym Sączu.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Pocztowy wprowadził język ukraiński do bankowości internetowej

Bank Pocztowy wprowadza kolejne, w ostatnim czasie, ułatwienia dla obecnych i przyszłych Klientów. Bankowość internetowa „Pocztowy24” jest już dostępna w języku ukraińskim, żeby obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce mogli poruszać się po stronie banku w sposób naturalny.

author
Patryk Byczek
22 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konto w Banku Pocztowym założysz bez wychodzenia z domu

Bank Pocztowy poinformował w komunikacie prasowym o ponownym udostępnieniu możliwości założenia konta bez wychodzenia z domu – wszystko za pośrednictwem kuriera Poczty Polskiej. Usługę na pewien czas zawieszono, ze względu na pandemię, lecz obecnie, kiedy sytuacja nieco się uspokoiła, Bank ponownie dopuszcza taką możliwość zakładania konta. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
26 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia operator koparki?

Operator koparki to osoba, która najczęściej pracuje na placach budowy, gdzie odpowiada za odpowiednie przygotowanie oraz wykonanie wykopów. Sprawdzamy, ile zarabiają operatorzy koparek.

author
Sandra Tessmer
03 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Promocja: „Wrześniowa premia” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa wrześniowa promocja, w której w zamian za założenie konta i spełnienie prostych warunków Klienci mogą zgarnąć nagrody o wartości 370 złotych. Promocja trwa do 30 września 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
19 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wyniki Santander Bank Polska w I półroczu 2020

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym, że w pierwszym półroczu 2020 roku instytucja wypracowała zysk netto na poziomie 476 000 000 złotych. Jest to wynik o 49,1% niższy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

author
Patryk Byczek
30 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj