Pożyczki prywatne

Klienci, który nie mogą pożyczyć w banku lub firmie pożyczkowej, chętnie rozglądają się za innymi metodami na pozyskanie pieniędzy, niż pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe. Jedną z nich są pożyczki prywatne, udzielane przez osoby, które nie mają działalności gospodarczej. Sprawdzamy bezpieczne propozycje.

author
Autor
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
author
Ekspert finansowy
Łukasz Guzek
Sprawdzone przez eksperta
author
Ekspert finansowy
Ekonomista, absolwent Kolegium Ekonomicznego UG oraz Wydziału Zarządzania UG. Ukończył Studia Doktoranckie z Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni Członek Rady Wydziału Ekonomicznego UG. Praktyk i wykładowca akademicki.
author
Prawnik
Kornel Siwiec
Weryfikacja prawna
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.
Ostatnia aktualizacja 24.05.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert

Alternatywy dla pożyczek prywatnych - maj 2024

Opiekun rankingu

Kornel Siwiec

Kornel Siwiec Założyciel porównywarki finansowej zadłużenia.com. Ekspert finansowy, prawnik, absolwent ekonomicznych studiów podyplomowych. Znawca rynku pożyczkowego od 12 lat.

Więcej treści od autora

Jak stworzyliśmy nasz ranking pożyczek prywatnych?

Selekcja najlepszych ofert pożyczek prywatnych dostępnych na rynku została dokonana przez zespół ekspertów z serwisu zadluzenia.com. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala na precyzyjne wybieranie i rekomendowanie opcji finansowych, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. W zestawieniu umieściliśmy wyłącznie bezpieczne i zweryfikowane propozycje od prywatnych inwestorów, które są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Ranking zawiera oferty pożyczek prywatnych, dostępne bez pośredników finansowych, co pozwala na uniknięcie dodatkowych opłat i zyskanie bardziej korzystnych warunków.

Spis treści:

  1. Alternatywy dla pożyczek prywatnych - maj 2024
  2. Na czym polega pożyczka prywatna - szczegóły?
  3. Gdzie najlepiej szukać pożyczki prywatnej?
  4. Jak nie dać się oszukać korzystając z ofert pożyczek prywatnych?
Zwiń spis treści

Pożyczki prywatne – szczegóły:

Rodzaj finansowania:pożyczki prywatne
Kwota pożyczki:100 zł - 200 000 zł
Okres spłaty: od 1 do 10 lat
Nazwy firm:Smartney, Bancovo, Kasa Stefczyka
Bazy danych:BIK, KRD, ERIF
Także dla zadłużonych:tak
Oprocentowanie:od 0%
RRSO:od 9,59%

Pożyczki prywatne – wyjaśniamy, co to jest?

Pożyczka prywatna jest produktem finansowym, który udzielają osoby prywatne, a zatem nie firmy pożyczkowe czy banki, tak jak przy okazji popularnych ofert pożyczkowych i kredytowych. Pożyczki od osób prywatnych są możliwe, ponieważ osoba fizyczna ma prawo pożyczyć nam zgromadzone przez siebie środki na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Pożyczką prywatną najczęściej zainteresowane są osoby, które nie mogą uzyskać finansowania w banku.

Dla osób zadłużonych pożyczki prywatne to jedyne wyjście. Niektóre osoby, ze względu na ograniczoną zdolność kredytową, nie mają możliwości uzyskania środków z banku czy firm pożyczkowych. Wówczas jedną z opcji są właśnie pożyczki od prywatnych inwestorów. Prywatne pożyczki są bardzo łatwe do uzyskania, charakteryzuje je minimum formalności, lecz niestety bardzo często dochodzi do oszukania pożyczkobiorcy. Zasady udzielania środków będą zatem odmienne od tych, które znamy z instytucji bankowych czy pożyczkowych. Zaciągając prywatną pożyczkę, należy pamiętać o spłaceniu jej w terminie. Ponadto zawsze, kiedy pożyczamy pieniądze od nieznanej nam osoby, powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności.

Na czym polega pożyczka prywatna - szczegóły?

W zasadzie można powiedzieć, że pożyczki prywatne to zadłużenie takie, jak każde inne. Jednak to, co odróżnia je od pożyczek pozabankowych lub bankowych to to, że środków nie udzieli nam żadna z instytucji, a prywatny inwestor. Osoba udzielająca pożyczki posiada swój własny kapitał, którym może swobodnie dysponować, a zatem ma prawo udzielić pożyczki osobie w potrzebie. Pożyczka prywatna to najczęściej ostatnia dyska ratunku dla Klienta. Wśród ofert prywatnych pożyczek nie znajdziemy kredytów bankowych. Mimo tego także prywatne pożyczki podlegają regulacjom prawnym.

Prywatni inwestorzy oferują pożyczki bez zaświadczeń – czyli bez żadnych dokumentów z pracy. Z tego powodu po takie rozwiązanie jak prywatne pożyczki chętnie sięgają szczególnie osoby, które nie mają dobrej zdolności kredytowej. Można powiedzieć, że pożyczka prywatna jest dostosowana do każdego, również dla klientów banków, którzy w bankach nie mogą jednak liczyć na finansowanie. Sprawdź również pożyczki długoterminowe.

Gdzie najlepiej szukać pożyczki prywatnej?

Pożyczki prywatne to bardzo popularna forma finansowania, z tego powodu wcale nie tak trudno znaleźć ogłoszenia takich ofert. Można znaleźć je praktycznie wszędzie. Aktualnie w Internecie znajduje się sporo miejsc, w których można umieścić swoje ogłoszenia – tak też często robią inwestorzy prywatni.

Osoby, które wiedzą, że ich jedyną opcją na uzyskanie pożyczki od ręki jest oferta prywatna, zwykle najczęściej poszukują takich ofert w Internecie. Aby znaleźć pożyczki prywatne online, Klienci, zaliczający się najczęściej do osób prywatnych, bardzo często sięgają do wyszukiwarki Google. Po wpisaniu frazy „pożyczka prywatna” pojawi się nam wiele tego typu ofert. Aby wziąć taką pożyczkę, najczęściej wystarczy jedynie dowód osobisty.

Jest też wiele popularnych serwisów z ogłoszeniami, na których znajdziemy oferty pożyczek od osób prywatnych. W tej kwestii wymienić można choćby serwis OLX, gdzie pożyczki prywatne online są dosyć popularne.

Jak nie dać się oszukać korzystając z ofert pożyczek prywatnych?

Wspominaliśmy, że pożyczki prywatne traktowane są przez wiele osób jako ostatnia deska ratunku. Najważniejsze jest jednak, żeby taka transakcja nie była przysłowiowym gwoździem do trumny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na prywatne pożyczki?

1) Pożyczki prywatne powinny być ostatecznością

Każda pożyczka powinna być ostatecznością, zwłaszcza ta od prywatnych inwestorów. Wiadomo jednak, że nikt bez trudnej sytuacji życiowej nie decyduje się na taki krok. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić inne sposoby na wyjście z długów lub poszukać pożyczki na przykład u rodziny. Umowa pożyczki prywatnej powinna być sporządzona na piśmie.

2) Ustalamy, kto jest inwestorem

Najważniejsza rzecz w odniesieniu do pożyczki prywatnej – sprawdzamy prywatnego inwestora. Weryfikujemy wszystkie dostępne dane.

3) Sprawdzamy inwestora po imieniu i nazwisku

Jeżeli chcemy skorzystać z pożyczki od osób prywatnych, na początku warto sprawdzić, kim jest osoba, która chce nam udzielić pożyczki prywatnej. Dzięki temu ustalimy, czy ktoś taki faktycznie istnieje (w dzisiejszym świecie o każdym powinniśmy znaleźć jakiekolwiek informacje w Internecie). Warto sprawdzić, czy taka osoba nie widnieje w rejestrze CEiDG, czyli Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.

4) Sprawdzamy na liście ostrzeżeń KNF

Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić listę ostrzeżeń publicznych, przygotowywaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego warto sprawdzić pod kątem: imienia i nazwiska inwestora i adresu ewentualnej działalności.

5) Sprawdzamy inwestora po numerze NIP, REGON

Teoretycznie pożyczki prywatnej udzielają osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w tym zakresie. Jeżeli jednak inwestor, oferując udzielenie pożyczki od osób prywatnych, wskazał także REGON lub NIP, warto to sprawdzić w bazie CEiDG. Jeżeli nie znajdziemy takiego podmiotu – najprawdopodobniej to próba oszustwa.

6) Sprawdzamy opinię o pożyczkodawcy

Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, warto sprawdzić opinie o pożyczkodawcy/prywatnym inwestorze. Zachęcamy zwłaszcza do lektury na internetowych forach, gdzie jest większa szansa na przeczytanie prawdziwych komentarzy i opinii. Na pozostałych stronach najczęściej spotkamy się z fałszywymi opiniami, sporządzanymi nie przez zadowolonych Klientów, a wynajętych pracowników marketingu.

7) Nie wpłacamy żadnych opłat wstępnych, prowizji przed zawarciem umowy

Odsetki, opłaty manipulacyjne czy prowizja to normalne koszty związane z udzieleniem kredytu czy pożyczki. Problem pojawia się, jeżeli pożyczkodawca żąda takich opłat jeszcze przed podpisaniem umowy. W takiej sytuacji najprawdopodobniej chodzi o zwykłe oszustwo i pożyczka prywatna nie dojdzie do skutku.

W ten sposób możemy stracić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Jak działają oszuści? Najczęściej obiecują niskooprocentowaną pożyczkę prywatną każdemu Klientowi – nawet temu bez zdolności kredytowej czy negatywną historią kredytową.

8) Czytamy regulaminy i politykę prywatności stron internetowych

Znalazłeś interesującą pożyczkę na dedykowanej stronie internetowej? Przeczytaj regulamin świadczenia usług i politykę prywatności. W tych dokumentach znajdziemy najważniejsze informacje na temat podmiotu, który prowadzi serwis i ma być pożyczkodawcą. Watr wybierać tylko sprawdzone pożyczki prywatne.

9) Pamiętamy, że nie ma darmowych pożyczek dla osób nadmiernie zadłużonych

W ekonomii wskazuje się, że nie ma „darmowych obiadów”. Podobnie jest w branży pożyczkowej – nie znajdziemy żadnych pożyczek prywatnych, sprawdzania baz (BIK i KRD), w których RRSO wynosi 0%. Jeżeli jakikolwiek inwestor lub osoba udzielająca pożyczek prywatnych twierdzi, że oferuje darmową pożyczkę – to jest to prawdopodobnie próba wyłudzenia danych.

10) Pamiętamy, że nie ma tanich pożyczek prywatnych

Najtańszą pożyczką może być pożyczka prywatna – pożyczka w rodzinie – oczywiście o ile porozumiemy się z członkiem rodziny odnośnie do warunków finansowania. Drożej zapłacimy za kredyt w banku, gdzie RRSO średnio wynosi kilkadziesiąt procent. Jeszcze więcej w firmach pożyczkowych udzielających pożyczek online. A najwięcej zapłacimy za pożyczki prywatne – zwłaszcza dla osób zadłużonych i bez weryfikacji w BIKu. Innymi słowy – taka pożyczka nie będzie tania. Warto pamiętać zawczasu o takiej ofercie, jak kredyt oddłużeniowy, może uchronić nas przed nadmiernym zadłużeniem. Do kredytu potrzebna będzie jednak zdolność kredytowa.

Sprawdź także oferty pożyczek bez BIK.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Pożyczanie od osób prywatnych rzadko bywa darmowe (chyba, że pożyczamy od kogoś znajomego). W przypadku prywatnych inwestorów raczej trudno mówić o oprocentowaniu zerowym, gdyż dla takiego inwestora oprocentowanie jest właśnie głównym zyskiem z udzielenia pożyczki.

W jakiej wysokości będzie oprocentowanie pożyczki prywatnej? Raczej nie da się wskazać jednej odpowiedzi. Pożyczki pozabankowe charakteryzują się tym, że pożyczkodawca sam ustala wysokość oprocentowania. Pamiętajmy także, że pożyczki prywatne objęte są koniecznością zapłacenia podatku PCC (Podatek PCC od pożyczki – jak uniknąć?).

Klienci, którzy widnieją w rejestrach dłużników z powodu problemów ze spłatą swoich długów, mają przez to często kłopot z uzyskaniem dodatkowego finansowania – nawet w firmach pozabankowych. Jeszcze trudniejsza jest natomiast sytuacja osób, które mają dług u komornika. W takim przypadku Klienci najczęściej sięgają po oferty finansowania od osób prywatnych, którzy udzielają pożyczek z komornikiem.

Prywatni inwestorzy udzielają finansowania głównie w celach zarobkowych. Z tego względu koszty takiej pożyczki mogą być naprawdę duże. W przypadku takiej oferty nie będzie istotne dla pożyczkodawcy to, jak wygląda nasza historia kredytowa i bez większego problemu uzyskamy dodatkowe środki.

Trudno się zatem dziwić, że mimo tylu zagrożeń wciąż jest wiele osób, które chętnie sięgają po pożyczki prywatne. Najczęściej jest to po prostu jedyne wyjście. Warto omijać takie oferty, jeśli jednak zdecydujemy się na pożyczkę od osoby prywatnej, to powinniśmy zachować dużą ostrożność. Ciekawą alternatywą może być pożyczenie środków od znajomych czy rodziny. W przypadku zaufanych osób raczej nie będziemy narażeni na oszustwo.

Zanim otrzymamy jakąkolwiek pożyczkę prywatną, czeka nas przeszukanie ofert. Najczęściej odbywa się to przez Internet, gdzie głównie reklamują się „prywatni inwestorzy”. Obecnie najpopularniejszym serwisem z takimi ofertami jest OLX i pożyczka prywatna jest tam dosyć popularna.

Coraz częściej pożyczki prywatne ogłaszane są również na portalach społecznościowych, np. na Facebooku. Pożyczki społecznościowe od prywatnych inwestorów znajdują się na specjalnych grupach sprzedażowych. Błyskawiczne pożyczki gotówkowe reklamowane są także na słupach ogłoszeniowych w miastach.

Nie ma się co oszukiwać. Pożyczki prywatne są poszukiwane głównie przez osoby z kłopotami finansowymi, które nigdzie indziej nie mogą otrzymać pieniędzy. W przypadku zaległości widocznej w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), nie otrzymamy bankowego kredytu przez Internet. Jeżeli do tego dołożymy wpisy w rejestrach dłużników (KRD, ERIF, BIG InfoMonitor), to nie tylko zobowiązania kredytowe będą dla nas niedostępne. Finansowania odmówią także pozabankowe firmy pożyczkowe. Wtedy do akcji wkraczają osoby reklamujące się jako prywatni inwestorzy – udzielają oni pożyczek bez BIK – nawet na sam dowód osobisty.

Pożyczki prywatne pod zastaw – podsumowanie

Prywatni inwestorzy być może nie oczekują od Klientów wielu formalności, przeważnie są to pożyczki na dowód. Jednak wśród różnych ofert od osób prywatnych często możemy natknąć się na propozycję pożyczek prywatnych pod zastaw. W istocie polegają one na tym, że możemy wziąć taką pożyczkę tylko wtedy, kiedy w umowie pożyczkowej zapiszemy zabezpieczenie jej zabezpieczenie. Wspomniane zabezpieczenie ma być gwarancją dla osoby prywatnej, że jeżeli my sami nie spłacimy pożyczki, to będzie ona mogła ściągnąć kwotę właśnie z tego, co zastawiliśmy.

Osoby udzielające prywatnych pożyczek uważają także, że stosowanie zastawu w umowie sprawia, że pożyczający bardziej stara się spłacać pożyczkę na czas, bo bardzo boi się utraty tego, co zastawił. Wpływ na to ma też fakt, że zastawiamy z reguły rzeczy o bardzo dużej wartości, najczęściej nieruchomości będące naszym miejscem do życia. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek dla zadłużonych.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Leszek
Leszek
2023-06-27 12:38:57

Witam potrzebuje milion złotych pożyczki najlepiej na czas 300 lub 360 miesięcy całkowite minimum to 120tysiecy złotych proszę o kontakt mailowy tam też podam wszelkie szczegóły dotyczące tego miliona E-mail swiatbudownictwawp.pl

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Lubinie

Szukasz placówki banku BNP Paribas w Lubinie? Poniżej sprawdzisz adresy, numery kontaktowe i szczegółowe dane o ofercie dostępnej w oddziałach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowe Pekao24 dla firm

Nowa odsłona Pekao24 dla firm dostarczana przez Bank Pekao S.A. jest już dostępna. Odświeżona wersja bankowości pozwoli Użytkownikom firmowym zlecić przelew, czy o wiele szybciej znaleźć informacje o posiadanych produktach.

author
Patryk Byczek
12 lutego 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile wynosi emerytura olimpijska w 2018 roku?

Medal na igrzyskach olimpijskich oznacza nie tylko powszechne uznanie i sławę, ale również emeryturę olimpijską. Czym jest to świadczenie i ile wynosi w 2018 roku?

author
Aneta Jankowska
23 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

KBIG – co to jest?

KBIG czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej jest jedną z najczęściej sprawdzanych baz dłużników. Mogą tam trafić negatywne, ale także pozytywne wpisy na temat naszej historii kredytowej. Wpis może znacznie wpłynąć na otrzymanie kredytu.Na jakiej zasadzie działa ta baza? Sprawdźmy kiedy możemy zostać wpisani do KBIG, a także jak usunąć taki wpis.

author
Julia Wierciło
15 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

PKO BP w Kraśniku

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Kraśniku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kieszonkowe dla dzieci – czy warto dawać?

Dzieci zazwyczaj nie muszą martwić się o pieniądze, bo o ich potrzeby dbają rodzice. Czasem jednak dostają kieszonkowe. W Polsce około 1/3 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na swoje drobne wydatki. Czy kieszonkowe to dobry pomysł i czy warto wprowadzić je w życie?

author
Aneta Jankowska
12 kwietnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj