Pożyczki prywatne – jak nie dać się oszukać?

Pożyczki prywatne – jak nie dać się oszukać?

author
Dominika Sobieraj
01 lutego 2023

Klienci, który nie mogą pożyczyć w banku lub firmie pożyczkowej, chętnie rozglądają się za innymi metodami na pozyskanie pieniędzy, niż pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe. Jedną z nich są pożyczki prywatne, udzielane przez osoby, które nie mają działalności gospodarczej. Niestety sporo takich ofert to próba oszustwa, wyłudzenia danych lub co gorsza – lichwiarskie praktyki, których celem jest przejęcie naszego majątku. Sprawdzamy bezpieczne propozycje, na co zwrócić uwagę decydując się na pożyczkę prywatną i jak nie dać się oszukać. Sprawdź oferty pożyczek.

Ranking pożyczek prywatnych - marzec 2023

Pożyczki prywatne – szczegóły:

Rodzaj finansowania:pożyczki prywatne
Kwota pożyczki:100 zł - 200 000 zł
Okres spłaty: od 1 do 10 lat
Nazwy firm:Smartney, Bancovo, Kasa Stefczyka
Bazy danych:BIK, KRD, ERIF
Także dla zadłużonych:tak
Oprocentowanie:od 0%
RRSO:od 9,59%

Spis treści:

  1. Ranking pożyczek prywatnych - marzec 2023
  2. Na czym polega pożyczka prywatna - szczegóły?
  3. Czy pożyczki prywatne są dostępne dla osób zadłużonych? Sprawdzamy
  4. Jakie osoby wybierają pożyczki prywatne?
  5. Gdzie najlepiej szukać pożyczki prywatnej?
  6. Jak dostać pożyczkę prywatną - warunki?
Zwiń spis treści

Pożyczki prywatne – wyjaśniamy, co to jest?

Pożyczka prywatna jest produktem finansowym, który udzielają osoby prywatne, a zatem nie firmy pożyczkowe czy banki, tak jak przy okazji popularnych ofert pożyczkowych i kredytowych. Pożyczki od osób prywatnych są możliwe, ponieważ osoba fizyczna ma prawo pożyczyć nam zgromadzone przez siebie środki na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Pożyczki prywatne przyciągają najczęściej Klientów banków, którzy nie mogą liczyć na pomoc największych instytucji.

Dla osób zadłużonych pożyczki prywatne to jedyne wyjście. Niektóre osoby, ze względu na ograniczoną zdolność kredytową, nie mają możliwości uzyskania środków z banku czy firm pożyczkowych. Wówczas jedną z opcji są właśnie pożyczki od prywatnych inwestorów. Prywatne pożyczki są bardzo łatwe do uzyskania, lecz bardzo często dochodzi do oszukania pożyczkobiorcy. Zasady udzielania środków będą zatem odmienne od tych, które znamy z instytucji bankowych czy pożyczkowych. Zaciągając pożyczkę prywatną, należy pamiętać o spłaceniu jej w terminie.

Na czym polega pożyczka prywatna - szczegóły?

W zasadzie można powiedzieć, że pożyczki prywatne to zadłużenie takie, jak każde inne. Jednak to, co odróżnia je od pożyczek pozabankowych lub bankowych to to, że środków nie udzieli nam żadna z instytucji, a prywatny inwestor. Osoba ta posiada swój własny kapitał, którym może swobodnie dysponować, a zatem ma prawo udzielić pożyczki osobie w potrzebie. Pożyczka prywatna to najczęściej ostatnia dyska ratunku dla Klienta. Wśród ofert prywatnych pożyczek nie znajdziemy kredytów bankowych.

Zasady udzielania takiej pożyczki określone są w tym wypadku przez zapisy kodeksu cywilnego. Nie będą obowiązywać więc żadne limity, które znane nam są z ofert bankowych czy firm pożyczkowych. Co ciekawe, pożyczki nieprzekraczające kwoty 500 zł nie trzeba nawet spisywać umowy pożyczkowej. Można więc śmiało powiedzieć, że pożyczki prywatne to minimum formalności.

Prywatni inwestorzy oferują pożyczki bez zaświadczeń – czyli bez żadnych dokumentów z pracy. Z tego powodu po takie rozwiązanie jak prywatne pożyczki chętnie sięgają szczególnie osoby, które nie mają dobrej zdolności kredytowej. Można powiedzieć, że pożyczka prywatna jest dostosowana do każdego.

Czy pożyczki prywatne są dostępne dla osób zadłużonych? Sprawdzamy

W modelowej sytuacji, jeżeli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, to udajemy się do banku lub firmy pożyczkowej. W praktyce dużo osób ma negatywną historię kredytową (opóźnienia w spłacie innych zobowiązań) i o kredycie może zapomnieć. To właśnie wtedy zaczynamy szukać popularnych pożyczek dla zadłużonych, czyli ofert firm pożyczkowych, które albo nie weryfikują w bazach dłużników albo akceptują zaległości. Biorąc pod uwagę pożyczki prywatne, często badanie zdolności kredytowej czy sprawdzanie Klientów w bazach dłużników nie ma miejsca. Można powiedzieć, że prywatny inwestor nie ma powodu by odmówić wydania podmiotu pożyczki.

Niestety, wielu Klientów nie otrzyma pożyczki oferowanej przez instytucje pozabankowe. Na przeszkodzie stoi komornik sądowy, niska zdolność kredytowa lub zbyt duże zadłużenie. Właśnie wtedy zaczyna się gorączkowe poszukiwanie pożyczek prywatnych  jako ostatniej deski ratunku, ponieważ dla osób zadłużonych pożyczki prywatne są po prostu dostępne. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku takiego produktu na pożyczkobiorcy spoczywają ewentualne konsekwencje niespłacenia pożyczki.

Jakie osoby wybierają pożyczki prywatne?

W obiegowej opinii, prywatne pożyczki są dostępne dla osób, które zainteresowane są ofertami pożyczek bez baz. Jak wygląda rzeczywistość? Prywatni inwestorzy faktycznie mogą nie sprawdzać Klientów w jakichkolwiek bazach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy KRD.

Ale nie ma nic za darmo – w zamian za akceptację złej historii kredytowej pożyczkodawcy zażyczą sobie wysokich odsetek, prowizji lub opłat, a przede wszystkim dodatkowego zabezpieczenie w postaci ruchomości lub nieruchomości.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku braku zdolności kredytowej. Zdarza się nawet, że prywatny inwestor akceptuje brak zatrudnienia potencjalnego Klienta. Nie wynika to jednak z „dobrego serca”, a raczej z solidnego zabezpieczenia. W przypadku braku spłaty zadłużenia, (w zależności od umowy i zabezpieczenia) może on szybko się zaspokoić poprzez:

1) przejęcie ruchomości/nieruchomości

2) domaganie się spłaty od poręczyciela

3) skierowanie sprawy do windykacji

4) przekazanie sprawy do sądu a następnie komornika sądowego.

Co gorsza, prywatni inwestorzy bardzo mocno przykładają się do egzekucji długu. W przypadku nawet kilkudniowych opóźnień w spłacie, możemy się spodziewać telefonu z windykacji, a nawet spotkania oko w oko z pracownikiem terenowym windykacji. Nie są rzadkością także wizyty w zakładzie pracy, częste telefony i SMS-y przypominające o spłacie.

Gdzie najlepiej szukać pożyczki prywatnej?

Pożyczki prywatne to bardzo popularna forma finansowania, z tego powodu wcale nie tak trudno znaleźć ogłoszenia takich ofert. Można znaleźć je praktycznie wszędzie. Aktualnie w Internecie znajduje się sporo miejsc, w których można umieścić swoje ogłoszenia – tak też często robią inwestorzy prywatni.

Osoby, które wiedzą, że ich jedyną opcją na uzyskanie pożyczki od ręki jest oferta prywatna, zwykle najczęściej poszukują takich ofert w Internecie. Aby znaleźć pożyczki prywatne online, Klienci, zaliczający się najczęściej do osób prywatnych, bardzo często sięgają do wyszukiwarki Google. Po wpisaniu frazy „pożyczka prywatna” pojawi się nam wiele tego typu ofert. Aby wziąć taką pożyczkę, najczęściej wystarczy jedynie dowód osobisty.

Jest też wiele popularnych serwisów z ogłoszeniami, na których znajdziemy oferty pożyczek od osób prywatnych. W tej kwestii wymienić można choćby serwis OLX, gdzie pożyczki prywatne online są dosyć popularne.

Jak dostać pożyczkę prywatną - warunki?

Zaciągając pożyczki prywatne u prywatnych inwestorów, wszystkie szczegóły pożyczki ustalimy podczas rozmowy. Wybierzemy również termin spotkania, na którym podpisana zostanie umowa pożyczki i przekazane środki. Oczywiście nasz pożyczkodawca może udostępniać także możliwość dopełnienia formalności i przekazania środków online – wówczas nie trzeba będzie się nawet z nim spotykać. Warto pamiętać także o tym, że otrzymanie pożyczki do 500 zł nie wymagają nawet spisania żadnej umowy. Nie jest wówczas podejmowany temat zdolności kredytowej.

Jak nie dać się oszukać korzystając z ofert pożyczek prywatnych?

Wspominaliśmy, że pożyczki prywatne traktowane są przez wiele osób jako ostatnia deska ratunku. Najważniejsze jest jednak, żeby taka transakcja nie była przysłowiowym gwoździem do trumny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na prywatne pożyczki?

1) Pożyczki prywatne powinny być ostatecznością

Każda pożyczka powinna być ostatecznością, zwłaszcza ta od prywatnych inwestorów. Wiadomo jednak, że nikt bez trudnej sytuacji życiowej, nie decyduje się na taki krok. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić inne sposoby na wyjście z długów lub poszukać pożyczki na przykład u rodziny.

2) Ustalamy, kto jest inwestorem

Najważniejsza rzecz w odniesieniu do pożyczki prywatnej – sprawdzamy, kto jej udziela. Weryfikujmy wszystkie dostępne dane.

3) Sprawdzamy inwestora po imieniu i nazwisku

Jeżeli chcemy skorzystać z pożyczki od osób prywatnych, na początku warto sprawdzić, kim jest osoba, która chce nam udzielić pożyczki prywatnej. Dzięki temu ustalimy, czy ktoś taki faktycznie istnieje (w dzisiejszym świecie o każdym powinniśmy znaleźć jakiekolwiek informacje w Internecie). Warto sprawdzić, czy taka osoba nie widnieje w rejestrze CEiDG, czyli Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.

4) Sprawdzamy na liście ostrzeżeń KNF

Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić listę ostrzeżeń publicznych, przygotowywaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego warto sprawdzić pod kątem: imienia i nazwiska inwestora i adresu ewentualnej działalności.

5) Sprawdzamy inwestora po numerze NIP, REGON

Teoretycznie pożyczki prywatnej udzielają osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w tym zakresie. Jeżeli jednak inwestor, oferując udzielenie pożyczki od osób prywatnych, wskazał także REGON lub NIP, warto to sprawdzić w bazie CEiDG. Jeżeli nie znajdziemy takiego podmiotu – najprawdopodobniej to próba oszustwa.

6) Sprawdzamy opinię o pożyczkodawcy

Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, warto sprawdzić opinie o pożyczkodawcy/prywatnym inwestorze. Zachęcamy zwłaszcza do lektury na internetowych forach, gdzie jest większa szansa na przeczytanie prawdziwych komentarzy i opinii. Na pozostałych stronach najczęściej spotkamy się z fałszywymi opiniami, sporządzanymi nie przez zadowolonych Klientów, a wynajętych pracowników marketingu.

Czasami już pobieżne sprawdzenie pożyczkodawcy w Internecie może przynieść odpowiedź, czy nie mamy do czynienie z oszustem.

7) Nie wpłacamy żadnych opłat wstępnych, prowizji przed zawarciem umowy

Odsetki, opłaty manipulacyjne czy prowizja to normalne koszty związane z udzieleniem kredytu czy pożyczki. Problem pojawia się, jeżeli pożyczkodawca żąda takich opłat jeszcze przed podpisaniem umowy. W takiej sytuacji najprawdopodobniej chodzi o zwykłe oszustwo i pożyczka prywatna nie dojdzie do skutku.

W ten sposób możemy stracić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Jak działają oszuści? Najczęściej obiecują niskooprocentowaną pożyczkę prywatną każdemu Klientowi – nawet temu bez zdolności kredytowej czy negatywną historią kredytową.

8) Czytamy regulaminy i politykę prywatności stron internetowych.

Znalazłeś interesującą pożyczkę na dedykowanej stronie internetowej? Przeczytaj regulamin świadczenia usług i politykę prywatności. W tych dokumentach znajdziemy najważniejsze informacje na temat podmiotu, który prowadzi serwis i ma być pożyczkodawcą. Watr wybierać tylko sprawdzone pożyczki prywatne.

9) Nie ma darmowych pożyczek dla osób nadmiernie zadłużonych

W ekonomii wskazuje się, że nie ma „darmowych obiadów”. Podobnie jest w branży pożyczkowej – nie znajdziemy żadnych pożyczek prywatnych, w których RRSO wynosi 0%. Jeżeli jakikolwiek inwestor lub osoba udzielająca pożyczek prywatnych twierdzi, że oferuje darmową pożyczkę – to jest to prawdopodobnie próba wyłudzenia danych.

10) Nie ma tanich pożyczek prywatnych

Najtańszą pożyczką może być pożyczka prywatna – pożyczka w rodzinie – oczywiście o ile porozumiemy się z członkiem rodziny odnośnie do warunków finansowania. Drożej zapłacimy za kredyt w banku, gdzie RRSO średnio wynosi kilkadziesiąt procent. Jeszcze więcej w firmach pożyczkowych udzielających pożyczek online. A najwięcej zapłacimy za pożyczki prywatne – zwłaszcza dla osób zadłużonych i bez weryfikacji w BIKu. Innymi słowy – taka pożyczka nie będzie tania. Warto pamiętać zawczasu o takiej ofercie, jak kredyt oddłużeniowy, może uchronić nas przed nadmiernym zadłużeniem.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Pożyczanie od osób prywatnych rzadko bywa darmowe (chyba, że pożyczamy od kogoś znajomego). W przypadku prywatnych inwestorów raczej trudno mówić o oprocentowaniu zerowym, gdyż dla takiego inwestora oprocentowanie jest właśnie głównym zyskiem z udzielenia pożyczki.

W jakiej wysokości będzie oprocentowanie pożyczki prywatnej? Raczej nie da się wskazać jednej odpowiedzi. Pożyczki pozabankowe charakteryzują się tym, że pożyczkodawca sam ustala wysokość oprocentowania.

Klienci, którzy widnieją w rejestrach dłużników z powodu problemów ze spłatą swoich długów, mają przez to często kłopot z uzyskaniem dodatkowego finansowania – nawet w firmach pozabankowych. Jeszcze trudniejsza jest natomiast sytuacja osób, które mają dług u komornika. W takim przypadku Klienci najczęściej sięgają po oferty finansowania od osób prywatnych, którzy udzielają pożyczek z komornikiem.

Prywatni inwestorzy udzielają finansowania głównie w celach zarobkowych. Z tego względu koszty takiej pożyczki mogą być naprawdę duże. W przypadku takiej oferty nie będzie istotne dla pożyczkodawcy to, jak wygląda nasza historia kredytowa i bez większego problemu uzyskamy dodatkowe środki.

Trudno się zatem dziwić, że mimo tylu zagrożeń wciąż jest wiele osób, które chętnie sięgają po pożyczki prywatne. Najczęściej jest to po prostu jedyne wyjście. Warto omijać takie oferty, jeśli jednak zdecydujemy się na pożyczkę od osoby prywatnej, to powinniśmy zachować dużą ostrożność. Ciekawą alternatywą może być pożyczenie środków od znajomych czy rodziny. W przypadku zaufanych osób raczej nie będziemy narażeni na oszustwo.

Zanim otrzymamy jakąkolwiek pożyczkę prywatną, czeka nas przeszukanie ofert. Najczęściej odbywa się to przez Internet, gdzie głównie reklamują się „prywatni inwestorzy”. Obecnie najpopularniejszym serwisem z takimi ofertami jest OLX i pożyczka prywatna jest tam dosyć popularna.

Coraz częściej pożyczki prywatne ogłaszane są również na portalach społecznościowych, np. na Facebooku. Zwykle posty od prywatnych inwestorów znajdują się na specjalnych grupach sprzedażowych. Wciąż popularna jest jednak również tradycyjna forma reklamy ofert, czyli na słupach ogłoszeniowych dostępnych na ulicach miast.

Nie ma się co oszukiwać. Pożyczki prywatne są poszukiwane głównie przez osoby z kłopotami finansowymi, które nigdzie indziej nie mogą otrzymać pieniędzy. W przypadku zaległości widocznej w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), nie otrzymamy bankowego kredytu przez Internet. Jeżeli do tego dołożymy wpisy w rejestrach dłużników (KRD, ERIF, BIG InfoMonitor) to finansowania odmówią także pozabankowe firmy pożyczkowe. Wtedy do akcji wkraczają osoby reklamujące się jako prywatni inwestorzy – udzielają oni pożyczek bez BIK – nawet na sam dowód osobisty.

Na pożyczki prywatne decydują się także osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Chodzi głównie o osoby zarabiające najniższą krajową, pracujące na czarno lub z granicą. Bez odpowiedniej zdolności nie otrzymamy kredytu lub pożyczki.

Pożyczki prywatne pod zastaw – podsumowanie

Prywatni inwestorzy być może nie oczekują od Klientów wielu formalności, przeważnie są to pożyczki na dowód. Jednak wśród różnych ofert od osób prywatnych często możemy natknąć się na propozycję pożyczek prywatnych pod zastaw. W istocie polegają one na tym, że możemy wziąć taką pożyczkę tylko wtedy, kiedy w umowie pożyczkowej zapiszemy zabezpieczenie jej zabezpieczenie. Wspomniane zabezpieczenie ma być gwarancją dla osoby prywatnej, że jeżeli my sami nie spłacimy pożyczki, to będzie ona mogła ściągnąć kwotę właśnie z tego, co zastawiliśmy.

Osoby udzielające prywatnych pożyczek uważają także, że stosowanie zastawu w umowie sprawia, że pożyczający bardziej stara się spłacać pożyczkę na czas, bo bardzo boi się utraty tego, co zastawił. Wpływ na to ma też fakt, że zastawiamy z reguły rzeczy o bardzo dużej wartości, najczęściej nieruchomości będące naszym miejscem do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

patrycja
patrycja
2023-01-24 14:49:55

Wielka szkoda, że w tym zestawieniu zabrakło firmy Eden Finance! Korzystam z pożyczek w tej firmie regularnie od 3 lat i jeszcze nigdy, w najmniejszym stopniu się nie zawiodłam. Bardzo serdecznie polecam każdemu, kto potrzebuje szybkiej i bezpiecznej gotówki sprawdzić ofertę Eden Finance!

Damian Jozef Bienioszek
Damian Jozef Bienioszek
2021-01-28 17:14:52

Potrzebuje150tys E-mail [email protected]

Podobne artykuły

Zwolnienia grupowe w Tesco
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 czerwca 2019

Zwolnienia grupowe w Tesco

Ulga rehabilitacyjna 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 stycznia 2019

Ulga rehabilitacyjna 2019

Statystyczny Polak rocznie marnuje 235 kg żywności
Blog
author
Aneta Jankowska
17 października 2018

Statystyczny Polak rocznie marnuje 235 kg żywności

ING Bank Śląski w Dobrodzieniu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 lipca 2019

ING Bank Śląski w Dobrodzieniu

Inkubator Innowacji Visy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 listopada 2017

Inkubator Innowacji Visy

KRUK kupuje długi hipoteczne
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
02 kwietnia 2014

KRUK kupuje długi hipoteczne

Porównaj